امام علی (ع) فرمودند: زن باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد.


بالا بودن کلسترول در بارداری

بالا بودن کلسترول در بارداری

آیا شما هم از مسائل مربوط به کلسترول بالا در روزهاي قبل از آغاز دوران بارداری هم رنج می­بردید؟ آیا شما هم نگران هستید که جنین داخل رحمتان از کلسترول بالاي بدنتان آسیب ببیند؟ خوب، اگر می­خواهید با نكات مربوط به کلسترول بالا در دوران بارداری زنان آشنا شوید، خواندن مقاله زیر را فراموش نکنید!

در ابتدا، لازم است به عنوان يك خانم جوان یادتان باشد كه اگر سطح کلسترول خون خانمي در دوران بارداری بالا باشد، از ناسلامتی بدن او در طي اين دوران حساس خبر می­دهد. در واقع، مي­توان ادعا كرد كه میزان کلسترول خون زنان سالم باید در حد طبیعی باشد. اما، آیا بالا بودن کلسترول خون زنان در دوران بارداری برای سلامت بدن خود اين افراد و جنين داخل رحمشان نگران­کننده است؟ آیا شما هم می­خواهید كه در مورد کلسترول بالا در طی دوران بارداری زنان بیشتر بدانید؟ خواندن مقاله زیر را از یاد نبرید!

کلسترول خون چیست؟

به عنوان یک زن جوان و بي­­تجربه به خاطر داشته باشيد كه کلسترول نوع چربی ضروري برای عملکرد درست بدن است. اما هنگامی که میزان سطح کلسترول در بدن مادر بارداري افزایش می­یابد، او بیشتر از ساير خانم­ها در معرض خطر ابتلا به بیماری­های قلبی قرار خواهد گرفت. در واقع، مي­توان ادعا كرد كه حضور کلسترول بالا در خون زنان باردار اشاره به ناسلامت بودن بدن خود اين افراد و جنين داخل رحمشان دارد.

چه میزان سطح کلسترول خون براي زنان باردار عادی است؟

به طور معمول، سطح کلسترول خون یک مادر باردار سالم باید بین 120 و 190 mg / dl متغیر باشد. البته، در دوران بارداری برخي زنان، ممکن است این میزان به بیش از 200 mg / dl نیز صعود کند.

آیا میزان سطح کلسترول خون زنان در دوران بارداری تغییر می­کند؟

یادتان باشد كه بالا رفتن سطح کلسترول خون در بدن زنان باردار امری بسیار شایع است، اما، اگر این افزایش بیش از حد باشد (طوری که وضعیت حاصله سبب رنج و ناراحتی مادر حامله شود)، او باید وحشت کرده و با نگرانی، با این موضوع برخورد کند. با اين حال، جالب است بدانيد به دلیل این که بدن زنان در دوران بارداری تحت تاثیر تغییرات هورمونی قرار مي­گيرد، سطح کلسترول خون بدن اين افراد به صورت خود به خود و به طور طبیعی، تا حدودي بالا می­رود.

علل بالا رفتن کلسترول خون زنان در دوران بارداری چیست؟

این نکته مهم را همیشه به خاطر داشته باشید که بالا رفتن سطح کلسترول خون برای حمایت و رشد نوزاد داخل رحم شما ضروری است، زیرا سطح کلسترول خون بالا برای تشکیل استروئید در دوران بارداری زنان لازم بوده و کمک زیادی به داشتن دوران بارداری سالم خواهد كرد. معمولا، سطح کلسترول خون زنان حامله در طول سه ماهه دوم از دوران بارداري شروع به افزایش نموده و در سه ماهه سوم از اين دوران به اوج خود می­رسد. اما نگران نباشید! زیرا سطح کلسترول خون زنان باردار معمولا تا چهار هفته پس از زایمان طبیعی، به حالت اولیه خود باز خواهد گشت.

چگونه می­توان کلسترول بالا در زنان باردار را تشخیص داد؟

دکتر متخصص زنان و زايمان برای تشخیص میزان کلسترول خون بيمار خود در طي دوران بارداري، ممکن است انجام آزمایش خون را به او توصیه کند.

آیا بالا رفتن کلسترول خون مادر حامله برای جنین داخل رحم او خطرناک است؟

به عنوان يك خانم جوان و بي­تجربه به خاطر داشته باشيد كه بالا رفتن کلسترول خون زنان در طی دوران بارداری ممکن است به طور مستقیم بر روی رشد جنین داخل رحم اين افراد تاثیر بگذارد. با این حال، بالا رفتن هم زمان فشار خون مربوط به دوران بارداری هم می­تواند زندگی مادر و نوزاد متولد نشده او را بیشتر به خطر اندازد و زایمان زودرس را به مادر حامله القا کند. همچنين، این مادران بیشتر از ساير خانم­هاي باردار در معرض ابتلا به عوارضی مانند تصلب شرایین، حمله قلبی و سکته پس از زایمان قرار می­گیرند. در واقع، مي­توان ادعا كرد كه اگر بالا رفتن کلسترول خون زنان با دوران بارداری اين افراد همراه شود، براي سلامت خود مادر و جنين داخل رحم او بسیار خطرناک خواهد بود.

با توجه به نتايج اخير مطالعات انجام شده در بنیاد قلب و سکته کانادا، کودکانی که مادران آن­ها در طي دوران پیش از بارداری از کلسترول خون بالا رنج می­بردند، پنج برابر بیشتر از کودکان دیگر در معرض خطر ابتلا به بیماری­های قلبی و عروقی قرار دارند. به همین دلیل، سلامت کامل بدن اين نوزادان در بزرگسالی هم کمی غیرممکن به نظر مي­رسد. از سوی دیگر، يادتان باشد كه پایین بودن میزان کلسترول خون در بدن زنان باردار نیز می­تواند منجر به انجام زایمان زودرس و تولد نوزادان با وزن کم گردد. بنابراین، زنان حامله نیاز دارند تا پایان دوران حاملگی خود تمرکز کاملی بر روی حفظ میزان طبیعی کلسترول خون بدنشان داشته باشند تا بتوانند دوران بارداری خود را با سلامت پشت سر بگذارند.

روش درمان کلسترول بالا در طی دوران بارداری زنان چیست؟

بیشتر پزشکان متخصص زنان و زايمان استفاده از دارو را برای کاهش سطح کلسترول بالای خون در طی دوران بارداری زنان توصیه می­کنند. اگر هم با مصرف اين داروها، سطح کلسترول خون زنان باردار همچنان بالا باقی بماند، دکتر ممکن است مصرف برخی از داروها را در دوران پس از زایمان هم به بیمار خود تجویز کند.

چگونه می­توان از بروز مشکل کلسترول بالا در دوران بارداری زنان جلوگیری نمود؟

در ادامه این مقاله، نکاتی برای راهنمایی زنان باردار ارائه شده است تا این افراد بتوانند سطح کلسترول خون خود را به طور مرتب چک کرده و از داشتن یک دوره حاملگی سالم لذت ببرند. مهم­ترين این نکات عبارتند از:

    استفاده زنان باردار از یک رژیم غذایی متعادل در هر روز از دوران حاملگي.
    قرار دادن تعداد زیادی از میوه­های تازه و سبزیجات در رژیم غذایی دوران بارداری.
    اجتناب زنان حامله از خوردن تنقلات در طول دوران حاملگی خود.
    همچنین، زنان حامله باید تا زمان زایمان خود از مصرف مواد غذایی سرخ شده و مواد غذایی فرآوری شده که حاوی چربی اشباع شده هستند، اجتناب کنند.
    مصرف غلات کامل و قرار دادن سایر غذاهای غنی از فیبر در رژیم غذایی زنان باردار.
    ورزش کردن زنان، به طور منظم در طول دوران بارداری امری بسیار ضروری است. البته، این افراد می­توانند مدیتیشن و ورزش یوگا را انتخاب نموده و با انجام حرکات مختلف این نوع ورزش سلامت بدن خود را در طول نه ماه دوران بارداری تضمین کنند.

نکته مهم دیگری که در دوران بارداری همه زنان بسیار حائز اهمیت است، خوشحال بودن زن حامله و دور نگه داشتن او از استرس و اضطراب می­باشد، تا مادر باردار بتواند با خیال راحت از یک دوره بارداری سالم در لذت ببرد.

 

نظر (13)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
 1. محمد

سلام من32ساله هستم قصد بارداری دوم دارم چون پسرم 4ساله است ولی چربی خون من 290و کلسترول 200خیلی تو فکرم به نظرتان اگه باردار بشم چی میشه

 1. مامانم    محمد

سلام
برای کنترل چربی خون و کلسترولتون تحت نظر پزشک باشین و سبک تغذیتون رو حتما تغییر بدین و در برنامه تون ورزش داشته باشین

 1. سوسن

سلم من در ماه اول بارداری هستم ولی قبل از بارداری چربی خونم ده تا بیشتر بودآیا برای جنین مشکلی بوجود نمیاره؟

 1. مامانم    سوسن

سلام
نه مشکلی به وجود نمیاد فقط در خورد و خوراکت احتیاط کن و ورزش فراموش نشه

 1. مرجان

به نظرم اطلاعات کامل نبود مثلا نگفتین اگه الان مادری قرص میخوره و باردار شه مشکلی هست یا باید قطع کنه و بعد باردار شه؟

 1. N.n

سلام من من شش ماهه باردارم و کلسترولم 280 و تری گلیسیرید م360 هست میخواستم ببینیم این بالا بودن ها چه مشکلاتی برای برای جنینم داره . لطفا سریعتر جواب بدید ممنون

 1. مامانم    N.n

سلام
در بارداری مقدار کلسترول و تری گلیسیرید خون بالا می ره و جای نگرانی نیسیت ولی اگر وزن شما بالاست و چربیها هم بالا رفته است حتما باید آزمایشات کبدی از شما بعمل اید جون کبد چرب حاملگی اصطلاحا نام بیماری است که در حاملگی میتونه خطر ساز باشه.
به...

سلام
در بارداری مقدار کلسترول و تری گلیسیرید خون بالا می ره و جای نگرانی نیسیت ولی اگر وزن شما بالاست و چربیها هم بالا رفته است حتما باید آزمایشات کبدی از شما بعمل اید جون کبد چرب حاملگی اصطلاحا نام بیماری است که در حاملگی میتونه خطر ساز باشه.
به طور کلی تریگلیسرید تا 500 علایم حاد بالینی ایجاد نمیکند و با کمی رژیم عذایی مقدار ان بسرعت پایین میاید و کلسترول نیز در کوتاه مدت نگرانی زیادی ندارد ولی همانطور که گفتم از نظر کبدی بهتر است بررسی لازم بعمل اورید

ادامه مطلب
 1. مهدیه

سلام من در هفته سی وچهارم بارداری هستم و میزان کلسترول خونم به 248 رسیده ایا این حجم افزایش کلسترول در بارداری طبیعیه؟؟؟؟

 1. مامانم    مهدیه

سلام
اندازه نرمال کلسترول بین بین 120 و 190 ولی گاها به 200 یا بیشتر میرسه، سعی کنید تغذیه تون رو مراعات کنید میوه و سبزی بیشتر مصرف کنید و پیاده روی داشته باشید.

 1. ریحانه

سلام بدلیل کلسترول بالا قرص فنوفیبرات100 روزی یک عدد میخورم اما تصمیم به باردار شدن دارم دکتر زنان گفت این قرص نباید مصرف بشه من از این که در دوران بارداری کلسترول بالا رنج ببرم خیلی نگرانم.وبعد از قطع قرص میتونم بلافاصله باردار بشم.با تشکر

 1. مامانم    ریحانه

سلام
با دکترتون مشورت کنید با توجه به وضعیتتون داروی لازم رو تجویز میکنن نگران نباشید.

 1. مينا

سلام ..دو ماه است كه باردار هستم از قسمت پشت به شدت احساس سرما مي كنم به طوري كه گاهي لرز ميكنم دليلش را نمي دانم ممنون مي شوم راهنماييم كنيد

 1. مامانم    مينا

سلام
این احساس سرما به خاطر تغییرات هورمونی هست و جای نگرانی نیست.

میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location