امام علی (ع) فرمودند: زن باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد.


6 ماده غذایی که قبل از اقدام به بارداری نباید بخورید

6 ماده غذایی که قبل از اقدام به بارداری نباید بخورید

همیشه دوران بارداری، تغييري بزرگ در زندگی شما خواهد بود که خودتان انتخاب کرده اید و فرزندی که در آینده اي نزدیک به دنیا خواهید آورد، ارزش همه ي این تلاش ها و دردها را دارد. پس بايد در حال حاضر، بدانيد كه در اين جهان، چیزی با ارزش تر از فرزندتان نیست. اما با این حال، ما دوست نداریم كه شما دوران بارداری خود را به دلیل ناآگاهی از مسائل و مشکلات مخصوص اين دوران، در نیمه راه رها کرده و یا ادامه آن را متوقف کنید. اگر نگران سلامت جنین داخل رحم خود هستید و قصد داريد كه تمام تلاش خود را برای رشد مناسب و حفظ سلامتی او، بكنيد. برای این کار شما نیاز به حساب و کتاب بیشتری نسبت به سایر وقت ها دارید، اگر قصد باردار شدن و به دنيا آوردن فرزند سالمي را داريد، باید در مورد تغذیه قبل از بارداری خود تجدید نظر کرده و بیشتر عادات های غذایی خود را عوض کنید، تا بتوانید فرزند سالم خود در آغوش بگیرید.

تغذیه قبل از بارداری و دوران حاملگی مادران:

برای یک مادر باردار داشتن رژیم غذایی مناسب، نقش بسیار حیاتی را در هر مرحله از شکل گیری جنين ایفا می کند. حتی می توان ادعا كرد که اثرات تغذیه قبل از بارداری و بعد از آن، تا پس از زایمان مادر هم همراه او خواهد بود. از آن جايي كه در دوران بارداری، سیستم ایمنی بدن مادر بسیار ضعیف می شود، بنابراین باید توجه خاصی به مواد غذایی مصرفی او در این دوران داشت. عدم توجه به این نکات باعث می شود تا مادر و نوزاد متولد نشده ي او به عفونت های باکتریایی، ویروسی و انگلی مبتلا شوند. اگر قصد باردار شدن داريد، به خاطر داشته باشيد كه جنین در برابر عفونت های منتقل شده از مواد غذایی بسیار آسیب پذیر است.
به یاد داشته باشید که جنین در حال رشد شما به مواد سمی که از طریق مواد غذایی وارد بدنتان می شود، بسیار حساس بوده و می تواند به مواد ورودي عکس العمل نشان دهد. جالب است بدانيد كه برخی از مواد سمی مانند جیوه به راحتی می توانند از طریق غذا وارد بدن مادر باردار شده و جنین داخل رحم او را تحت تاثیر قرار دهند. بنابراین، شما بايد سعی کنید برای تغذیه قبل از بارداری مواد غذایی سالم را برای مصرف روزانه خود انتخاب کرده و از مصرف مواد غذایی ناسالم جدا خودداری کنید.

نکاتی برای تغذیه قبل از بارداری:

در زندگی خود برای به وجود آوردن یک تغییر بزرگ در تلاش هستید، بايد نگه داشتن حساب و کتاب کارها و تغذیه قبل از بارداری را مورد بررسي دقيق قرار دهيد. اگر شما در حال تلاش برای به دنيا آوردن یک نوزاد سالم هستید، حتما ادامه اين مقاله را مطالعه کنید، چون برخی از مسائلي که شما باید در تمام دوران تلاش براي باردار شدن خود، آن ها را رعایت کنید، بیان شده است. برخي از مواد غذايي كه شما بايد در دوران تلاش براي باردار شدن خود، از خوردن آن ها اجتناب كنيد، عبارتند از:

1. در تغذیه قبل بارداری الکل را حذف کنید:

اگر ذهن شما به عنوان یک خانم بالغ درگیر مسائل باردار شدن است، قبل از آن باید بدن خود را آماده کنید، تا بتوانید برای یک مدت طولانی، بدون مصرف الکل زندگی نمایید. مصرف الکل باعث به وجود آمدن نقص هنگام تولد در نوزادان می شود. همچنين، به خاطر داشته باشيد كه نرخ بروز نقص هنگام تولد در نوزادان، در دو هفته اول دوران بارداری بسیار بالاتر از ساير هفته هاي است، چون در برخی مواقع اتفاق می افتد که زنان بدون آمادگی قبلی و ناخواسته، باردار می شوند. علاوه بر این موارد، جالب است بدانيد كه مصرف الکل، قابلیت زنانگی را در بیشتر خانم ها از بین می برد.

2. اثرات مصرف کافئین در تغذیه قبل از بارداری :

محققان ثابت کرده اند که در خانم هايي كه در حال تلاش برای باردار شدن هستند، مصرف کافئین می تواند بر روی توانایی باردار شدن آن ها تاثیر منفي بگذارد. برای از بین بردن هر گونه شک و تردید در اين باره، بهترین کار این است که مدتی قبل از اقدام به باردار شدن، برای امنیت بیشتر خود و فرزندتان، مصرف کافئین را کنار بگذارید. اگر شما هم مانند اكثر خانم هايي كه درحال تلاش برای باردار شدن هستند، نمی توانید دست از نوشیدن نوشیدنی های گرم بردارید، بدانید که جایگزین کردن دمنوش هاي گیاهی و یا سوپ داغ، بهترین گزینه برای شما محسوب می شود. اما همیشه قبل از مصرف دمنوش هاي گیاهی، منافع و عوارض مصرف آن ها را با دکتر معالج خود بررسی کنید.

3. کاهش مصرف سویا :

با این که سویا یک منبع غنی از پروتئین می باشد، در تغذیه قبل از بارداری مصرف مقدار زیادی از این پروتئین در زنانی که برای باردار شدن تلاش می کنند، می تواند توانایی باروری آن ها را مهار کرده و یا به طور کلی از بین ببرد. اگر فرآورده هاي سویا، تنها گاه به گاه، آن هم به صورت محدود مصرف شوند، براي شما خوب خواهد بود. اما بهتر است تا برای اطمینان بيشتر، از مصرف فرآورده هاي سویا در دوران تلاش برای باردار شدن خود خودداری کنيد.

4. تغذیه قبل از بارداری و محصولات لبنی، و غیرپاستوریزه:

مصرف تخم مرغ نیم پز و یا خام و هر نوع گوشت ماهی نپخته در رژیم تغذیه قبل از بارداری می تواند شما را در معرض خطر مبتلا شدن به عفونت هاي لیستریا و سالمونلا و يا سایر عفونت های منتقله از مواد غذایی قرار دهد. بنابراين، هر نوع محصولات لبنی و گوشتي غیرپاستوریزه به ویژه پنیر نرم، ممکن است عامل بیماری E coli و لیستریا باشد. پس سعی کنید تا همیشه مطمئن شوید که محصولات گوشتی مصرفی شما در هر شکل، به طور کامل پخته شده باشد.

5.تغذیه ماهی های حاوی جیوه قبل از بارداری:

ماهی هایی مانند اره ماهی، کوسه، ماهی خال خالی و شاه ماهی حاوی درصد بالایی از جیوه هستند. خانمي كه قصد باردار شدن داريد، بايد به خاطر بسپارید که مصرف ماهی های دارای سطح بالای جیوه، می تواند به طور مستقیم بر سیستم عصبی جنین تاثیر بگذارد. همچنین، لازم است بدانيد كه جیوه می تواند برای مدت طولانی در بدن فرد مصرف کننده باقی بماند که می تواند هم برای مادر و هم برای جنین آینده او بسیار مضر باشد. غذاهای دریایی و موادغذایی کامل پخته نشده و نیم پز شامل عفونت هاي لیستریا و E coli هستند، پس اگر شما در حال تلاش برای باردار شدن هستید، باید از مصرف اين مواد غذايي اجتناب کنید.

6.تغذیه مواد غذایی کنسرو شده و منجمد قبل از بارداری:

اگر شما در حال تلاش برای باردار شدن هستید، توصیه می شود كه از مواد غذایی تازه و پخته شده در خانه استفاده کنید، چون سالم و به دور از میکروب ها و ویروس ها هستند. از آن جايي كه مواد غذایی منجمد و کنسرو شده حاوی مواد نگهدارنده هستند و تغذیه قبل از بارداری در دراز مدت، می تواند برای شما مضر باشد، پس تا آنجا که ممکن است از مصرف مواد غذایی بسته بندی شده اجتناب کنید. نتايج تحقیقات اخیر دانشمندان بیانگر این نکته است که مصرف زیاد مواد غذایی کنسرو شده به دلیل این که حاوی مواد شیمیایی مانند BPA و Orbisphenol A هستند، شانس باردار شدن خانم ها را تا حد زيادي کاهش می دهد.
انتخاب یک شیوه زندگی درست و داشتن رژیم غذایی سالم به عنوان یک عادت، نه فقط برای جنین، بلکه برای خود مادر هم بسیار مهم است، چون یک خانم قبل و بعد از دوران بارداری خود نیاز به نیرو و قدرت بدنی بالایی به منظور بالا بردن سطح سلامت فرزند خود، پرورش و نگهداری از او خواهد داشت

 

نظر (6)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
  1. عطیه

سلام من اقدام به بارداری کردم وحالا سرماخوردم دارم قرص آزیترومایسین۲۵۰شربت گایال وقرص مونته لوکاست۱۰میخورم ایا درتشکیل بچه تاثیرمیذاره منظورم اینه آیاباعث‌ میشه بچه تشکیل نشه؟واینکه باشگاه بدن سازی هم میرم باید ترک کنم باشگاه رویانه؟

  1. مامانم    عطیه

سلام
فعلا که باردار نیستید و معلوم نیست این ماه باردار میشید یا نه روند همیشگیتون رو طی کنین، از سرماخوردگی کوریزان استفاده کنین، بیشتر سوپ و آش بخورین تا قرص، و زمانی که فهمیدید باردارید از ورزش های مخصوص دوران بارداری استفاده کنین.

  1. حح

سلام من ۳ سال هست که برای بارداری اقدام کرده ام اما نتیخه ای نگرفته ام ودرضمن پریودیم هم نا منظم است

  1. مامانم    حح

سلام
به پزشک مراجعه کردین؟ اگر نه بهتره برین شاید به سادگی مشکلتون حل بشه

  1. مامانم

بالای کامنت ها لینک ثبت نام و ورود هست

https://mamanam.com/component/users/?view=registration&;Itemid=101

  1. سارا

میخام عضو سایتتون بشم ثبت نام کنید لطفا

میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location