چگونگی ذخیره شیر مادر و استفاده از آن برای نوزاد(بخش اول)

چگونگی ذخیره شیر مادر و استفاده از آن برای نوزاد(بخش اول)

آیا شما یک مادر شاغل هستید و نگران این موضوع هستید که چگونه نوزاد خود را شیر دهید؟ ذخیره شیر مادر یک راه حل عالی برای تغذیه نوزاد با شیر سالم مادر است. با ذخیره شیر مادر و دادن آن به نوزاد در مواقع گرسنگی، مطمئن خواهید شد که کودک شما به بهترین نحو تغذیه می شود.
استفاده از شیر مادر برای تغذیه نوزاد خیلی بهتر از تغذیه با انواع دیگر شیرها مانند شیر خشک است و یک تغذیه اساسی برای کودکان 1 تا 6 ماهه به شمار می رود. تغذیه با شیر مادر، کودک شما را از بیماری های بسیاری مانند عفونت گوش، مننژیت، آلرژی ها، عفونت تنفسی و ویروس های معده محافظت می کند. همچنین، ویتامین ها و مواد معدنی ضروری موجود در شیر مادر، به افزایش هوش فرزند شما و محافظت از چاق شدن او در دوره های آینده ی زندگی کمک خواهند کرد.

چگونه می توان شیر مادر را ذخیره کرد؟

این که چگونه شیر مادر را ذخیره کرده و آن را نگهداری کنیم، واقعا یک هنر است. هر چند که با این کار، ممکن است مدت زمان کمی، قادر به نگهداری شیر مادر باشیم، اما در این مقاله، چند مرحله ساده جمع آوری شیر مادر ارائه خواهد شد:
1. در مرحله اول، دست های خود را با آب وصابون تمیز بشویید و سپس سینه خود را با انگشتان خود و یا با یک حوله گرم ماساژ دهید. توجه کنید که حداقل به مدت 2 دقیقه قبل از فشار دادن و خارج کردن شیر از سینه، باید آن را ماساژ دهید.
2. ابتدا نشسته و به جلو خم شوید و انگشت شست خود را در طرف بالای سینه قرار داده و دست خود را در زیر نوک سینه بگذارید، به گونه ای که حالت C مانند ایجاد شود، در این حالت، با فشار دادن انگشتان بر روی سینه، شیر از آن خارج می شود. همچنین، شما می توانید خودتان با قرار دادن انگشتان در محل مناسب، به بهترین نحو و به راحتی خارج شدن مقدار شیر از سینه را تنظیم کنید.
3. در حال حاضر، به آرامی و به صورت پایدار و محکم بر روی سینه ی خود، به سمت داخل قفسه سینه فشار وارد کنید، و بدین ترتیب که شیر مادر بیرون می آید، می توانید این فشار را بیشتر و سپس کم کنید.
4. همان فرایند را در طرف دیگر از سینه نیز تکرارکرده و با جمع آوری شیر، آن را در یک ظرف تمیز بریزید (شما به راحتی می توانید ظروف کوچکی را برای نگهداری شیر مادر درفروشگاه های خرده فروشی پیدا کنید).

shir-madar-t4.jpg

دستورالعمل هایی برای چگونگی ذخیره شیر مادر و نگهداری آن:

هنگامی که شما شیر مادر را در یک ظرف تمیز جمع آوری کردید، این سوال برای شما پیش می آید که چگونه شیر جمع آوری شده را ذخیره و نگهداری کنیم؟ در مرحله دوم این مقاله، برخی از راه های ذخیره و نگهداری شیر مادر که با دقت جمع آوری شده است، برای راهنمایی شما بیان خواهد شد:
1. قبل از ذخیره شیر مادر، مطمئن شوید که دستان خود را تمیز شسته باشید. دست های خود را به خوبی با آب و صابون بشویید.
2. سپس، شیر جمع آوری شده را در یک ظرف پلاستیکی تمیز با درب محکم بریزید. باید توجه داشته باشید که به هیچ وجه از بطری های شیشه ای برای نگهداری شیر مادر استفاده نکنید، زیرا ممکن است ای شیشه ها بشکنند، و همچنین، سلول های سفید موجود در شیر تمایل زیادی به چسبیدن روی دیواره ی شیشه ای آن دارند. ظرف پلاستیکی با درب محکم، تمام مواد مغذی موجود در شیر را محافظت کرده و آن را از آلودگی ها و خراب شدن ها در امان نگه می دارد.
3. اطمینان حاصل کنید که ظروف نگهداری شیر مادر دارای دهانه ی تنگ با درب یک تکه باشند. همچنین، از به کار بردن بطری های رنگی برای نگهداری شیر مادر اجتناب کنید، زیرا ممکن است رنگ آن ها با گذر زمان جذب شیر شده و به فرزند شما آسیب برساند.
4. دانستن اینکه چگونه شما شیر مادر را در دمای اتاق نگهداری کنید، بسیار مهم است. شما به سختی می-توانید آن را در دمای اتاق در 25 درجه سانتیگراد، بیش از 6 ساعت نگهداری کنید، ولی در یخچال در 4 درجه سانتیگراد به مدت 4 تا 5 روز می توان شیر مادر را در سلامت کامل نگهداری کرد.

shir-madar-t3.jpg

5. اطمینان حاصل کنید که تاریخ های دقیقی را روی ظروف نگهداری شیر نوشته باشید. همچنین، این تاریخ ها را به گونه ای روی ظروف نگهداری شیر بنویسید که پرستار کودک خود شما، به وضوح این برچسب ها را مشاهده کند. این کار برای جلوگیری از قاطی شدن ظروف پس از هر بار پمپاز شیر مفید می باشد.
6. از تکان دادن ظروف نگهداری شیر خودداری کنید، چون ممکن است با این کار، برخی از اجزای ضروری شیر را از بین ببرید.
7. پس از جمع آوری شیر مادر در ظروف محکم و درب دار، حتما آن ها را در جای خنک نگهداری کنید. سپس، پرستار بچه خود را با شیر جمع آوری شده، محل نگهداری آن ها و الگوهای نگهداری آن آشنا کنید. از آنجایی که شیر مادر دارای مواد ضد باکتری و ضد میکروبی است، این عوامل اجازه می دهند تا شما آن را برای زمان بسیار طولانی تر از شیر گاو در یخچال نگه دارید.

ادامه مطلب را در چگونگی ذخیره شیر مادر و استفاده از آن برای نوزاد(بخش دوم) دنبال کنید.

 

نظر (0)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/