مقایسه شیر مادر با شیرخشک ، کدام یک بهتر است؟

مقایسه شیر مادر با شیرخشک ، کدام یک بهتر است؟

دراین مقاله، لیستی از تمامی مباحث و اختلافات موجود بین تغذیه با شیر مادر و شیر خشک را با محوریت مادر، پدر و مادر و بارداری، مورد بحث و بررسی قرار خواهیم داد.
اگر شما نوزاد خود را با شیرخشک تغذیه می کنید، ممکن است با برخی موقعیت های ناراحت کننده رو به رو شوید. اگر شما از فرمول درست کردن خوراکی های آماده آگاه باشید، حتما تصمیم می گیرید نوزاد خود را با مواد غذایی «طبیعی» تغذیه کنید، زیرا قرار دادن مواد غذایی طبیعی در رژیم غذایی کودکان، مواد مغذی لازم برای رشد آن ها را تامین می کند. قابل ذ کر است که سهم مادر برای نخوردن شیر مادر توسط فرزندش، خیلی بیشتر از خود کودک است.
دراین مقاله، تفاوت های تغذیه با شیر مادر و شیر خشک بررسی خواهد شد. بنابراین شما به عنوان یک مادر پس از خواندن این موارد، به سادگی می توانید انتخاب کنید که کدام شیر، برای تغذیه فرزند شما مناسب است.

تغذیه با شیر مادر در مقابل تغذیه با شیرخشک:

جزئیات هر دو نوع تغذیه و مزایای تغذیه با شیر مادر در مقابل فرمول تغذیه ای با شیر خشک بحث می شود.

چرا تغذیه با شیر مادر را باید انتخاب کرد؟

با توجه به نتایج تحقیقات آکادمی اطفال آمریکا (AAP)، شیر مادر بهترین منبع تغذیه برای نوزادان است. به ویژه، نوزادان زیر 6 ماه باید فقط با شیر مادر تغذیه شوند و پس از آن از به صورت تدریجی از شیر جدا شده و به آرامی با دیگر مواد غذایی جامد آشنا شوند.
نتایج تحقیقات آکادمی اطفال آمریکا (AAP)، همچنین ادامه ی تغذیه کودک با شیر مادر را تا حداقل یک سالگی او توصیه می کند، بنابراین، تا زمانی که شما و فرزندتان تمایل به تغذیه با شیر مادر دارید، باید این کار را ادامه دهید.

shir-madar2.jpg

امتیازات تغذیه با شیر مادر در مقایسه با شیر خشک :

• تصور می شود که شیر مادر به منظور کاهش سندرم خطر مرگ ناگهانی نوزاد (SID) بسیار مهم است.
• همچنین شیر مادر نسبت به شیر خشک قابل هضم تر بوده و از دچار شدن نوزاد شما به یبوست و یا تفخ روده ای جلوگیری می کند.
• شیر مادر بهترین منبع از آنتی بادی های طبیعی است، که کودک شما را در برابر بسیاری از بیماری ها و عفونت ها محافظت کرده و با تقویت سیستم ایمنی بدن کودک، او را در مقابل بیماری ها واکسینه می کند.
• مصرف شیر مادر همچنین باعث عملکرد شناختی بهتر در کودکان شده و تصور می شود که به منظور بالا بردن هوش فرزند شما هم بسیار مفید باشد.
• همچنین مطالعات اخیر آکادمی اطفال آمریکا (AAP)، نشان می دهد که شیر مادر ممکن است خطر مسائل مربوط به بعضی از بیماری ها از جمله لنفوم، دیابت نوع 1 و 2، کلسترول خون بالا، آسم، سرطان خون و چاقی را در مراحل بعدی زندگی کودک کاهش دهد.
و در نهایت این تصور که تغذیه با شیر مادر تنها مزایایی برای کودکان دارد، نادرست است. تغذیه کودک با شیر مادر، مزایای بیشتری براس خود مادران دارد. زنانی که کودک خود را با شیر مادر تغذیه می کنند، تمایل کمتری برای ابتلا به پوکی استخوان، سرطان تخمدان، دیابت، سرطان سینه و بیماری های قلبی را دارند. علائه بر این موارد، مهم ترین مزیت تغذیه کودک با شیر مادر این است که این نوع تغذیه باعث تقویت پیوند بین مادر و نوزاد می شود.

shir-madar1.jpg

چرا فرمول تغذیه ای با شیر مادر مفید است؟

از آنجایی که ممکن است شیر خشک دارای مواد مغذی بیشتری نسبت به شیر مادر باشد، بسیاری از مادران، شیر خشک را انتخابی سالم برای تغذیه نوزادان خود می دانند. همچنین، بسیاری از مادران هم به دلایل مختلفی تمایل به پیدا کردن سیر خشک مناسب برای کودکان خود هستند.
فرمول تغذیه ای با شیر خشک بسیار انعطاف پذیر است. شما می توانید با مدیریت کارهای خود و دانستن اینکه کودک شما به چه مواد مغذی نیاز دارد، او را به خوبی تغذیه کنید.
شما می توانید این کار را با شریک زندگی خود به اشتراک بگذارید، به خصوص در طول شب تغذیه کودک بسیار مهم است.
شما همچنین می توانید شیر خشک های مورد علاقه ی کودک خود را هر چند وقت یکبار در برنامه غذایی او قرار دهید، هر چند که او با شیر مادرتغذیه می کند.
شیرخشک تحت شرایط استریل ساخته شده و معمولا تمام ویتامین ها و مواد معدنی که کودک شما در طول دوره رشد خود نیاز دارد را داراست و این بسیار مهم است.
در تهیه شیر خشک تلاش می شود تا مزایای شیر مادر قرار بگیرد. این ماده ترکیبات پیچیده ای از چربی، قند، پروتئین و دیگر مواد مغذی که برای کودک در حال رشد شما ضروری است، را به بهترین وجه ارائه می دهد.

اکنون شیر مادر بهتر است یا شیر خشک؟

هم تغذیه با شیر مادر و هم شیر خشک، هرکدام دارای مزایا و امتیازاتی برای خود هستند. بنابراین، بهترین کار این است که با به مدت حداقل 6 ماه اولیه زندگی فرزند خود، او را با شیر مادر تغذیه کنید و پس از آن اگرشما از تغذیه کودکتان با شیر خود ناراحت هستید و در پی پیدا کردن راه حلی برای این مشکل خود می-گردید، می توانید به فرمول تغذیه ای فرزند خود با شیرخشک فکر کنید. تلاش به تعادل تغذیه ی هم زمان با شیر مادر و شیرخشک، بهترین ایده برای یک تغذیه ی خوب است. زیرا، شما می توانید درهنگام سفر و یا زمانی که خارج از منزل هستید، به راحتی از شیرخشک برای تغذیه کودک خود استفاده کنید.

برای انتخاب شیر خشک مناسب نوزاد خود ، چه نوع شیر خشکی به نوزادم بهم؟ را حتما مطالعه کنید.

 

نظر (2)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من خانم محمدی هستم دو ماه میشه پریود نشودم داکتر هم رفتم گفت کیست داری ولی من هیچ دردی ندارم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
کیست که همیشه درد نداره از علایپئم داشتن کیست پریود نامنظمه سعی کنید با طب سنتی درمان کنید ، طول میکشه ولی موثرتره

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/