10 ماده غذایی پر کالری برای کودکان

2267283_H__1537774610_98528

آیا افزودن مواد غذایی جامد به برنامه روزانه کودک خود را شروع کرده‌اید، اما در مورد افزایش وزن او نگران هستید؟ آیا شما هم احساس می‌کنید که فرزندتان دچار کمبود وزن است و باید برنامه غذایی او را تغییر دهید؟ آیا شما هم  تمایل دارید که با مواد غذایی پرکالری آشنا شوید تا روند افزایش وزن فرزند خود را بهبود داده و انرژی مورد نیاز روزانه او را تأمین کنید؟ اگر شما هم مانند بسیاری از والدین، نگران مسائل بالا هستید، باید به دنبال مواد غذایی پرکالری باشید تا بتوانید انرژی موردنیاز فرزند خود را تأمین کنید. در ادامه این مقاله، اطلاعات مفیدی در مورد برخی از مواد غذایی پرکالری که برای فرزند کوچک شما مناسب بوده و می‌توانند به راحتی وزن او را افزایش دهند، ارائه شده است.

اگر به دنبال مواد غذایی پر فیبر برای کودکان هستید این مطلب مواد غذایی غنی از فیبر برای کودکان را بخوانید.

10 ماده غذایی پرکالری برای کودکان:

در ادامه این مقاله، 10 ماده غذایی پرکالری که برای افزایش وزن و تأمین انرژی مورد نیاز بدن کودک شما ضروری است، ارائه خواهد شد که عبارتند از:

1- آووکادو برای کودکان:

آووکادو یکی از میوه‌های پرکالری است؛ شما با قرار دادن این ماده غذایی در برنامه روزانه فرزند خود می‌توانید اطمینان حاصل کنید که او، کالری روزانه بیشتری را دریافت می‌کند. همچنین، آووکادو غذای سنگینی است که حاوی چربی‌های سالم می‌باشد. بهترین بخش آوکادو، آماده‌سازی بسیار آسان آن می‌باشد؛ شما می‌توانید این میوه را بعد از پوست کندن، له کرده و در برنامه غذایی کودک خود قرار دهید. علاوه بر این، شما می‌توانید آووکادو را با شیر مادر یا شیر خشک فرزند خود مخلوط کرده و به شکل پوره، به رژیم غذایی فرزند خود اضافه کنید. جالب است بدانید که شما می‌توانید آوکادو را با سایر سبزی‌ها یا میوه‌هایی مانند موز مخلوط کنید. یکی دیگر از روش‌های عالی برای استفاده از آووکادو، این است که آن را خرد کرده و به فرزند خود اجازه دهید تا این میوه را همراه با غذاهای دیگر، با دست برداشته و بخورد. همچنین، شما می‌توانید آووکادو را بر روی نان تست یا شیرینی فرزند خود پخش کرده و بدین صورت، این ماده غذایی مقوی را به برنامه روزانه او اضافه کنید.

2- پنیر برای کودکان:

به یاد داشته باشید که شما به راحتی می‌توانید پنیر را در رژیم غذایی کودک خود قرار دهید و اطمینان حاصل کنید که کودک شما مقدار زیادی کالری و طعم خوشمزه را از خوردن آن دریافت می‌کند. برای این منظور، پنیر رنده شده را به سبزیجات پخته یا پوره فرزند خود اضافه کنید. در صورتی که کودک شما پنیر را دوست داشته، اما سبزیجات را دوست ندارد، ممکن است بخواهد هر نوع سبزی را به دلیل طعم خوش پنیر بخورد!

شما می‌توانید یک عدد تخم‌مرغ را برای کودک خود له کرده و قبل از سرو، یک تکه پنیر به آن اضافه کنید. همچنین، می‌توانید پنیر رنده شده را بر روی کاسه سیب‌زمینی پخته یا پاستا آب‌پز فرزند خود اضافه کنید. در واقع، شما می‌توانید در هر وعده غذایی، به جای کره، از پنیر استفاده کنید، زیرا پنیر دارای چربی کامل بوده و کالری مورد نیاز بدن فرزند شما را به طور کامل تأمین خواهد نمود.

اگر کودک 6 ماهه دارید این مطلب برنامه غذایی کودکان 6 ماهه را بخوانید 

3- شیر برای کودکان:

اگر کودک خود را به تغذیه با انواع مختلف شیر عادت داده‌اید، اکنون وقت آن رسیده است تا محتوای چربی آن را افزایش دهید. برای این منظور، اطمینان حاصل کنید که محصولات لبنی مورد استفاده فرزند شما از شیر کامل و چرب تهیه شده باشد. با اضافه کردن میوه‌های تازه به شیر، نوشیدنی‌های خوشمزه‌ای را برای تغذیه فرزند خود تهیه کنید. همچنین، شما می‌توانید از جو، غلات و حتی سبزی‌ها و میوه‌ها استفاده کرده و از شیر تازه و کامل، پوره‌های خوشمزه‌ای را برای کودک خود تهیه کنید.

4- روغن و کره برای کودکان:

به یاد داشته باشید که افزودن روغن و کره به برنامه غذایی کودکان می‌تواند مقدار زیادی کالری سالم به رژیم روزانه آن‌ها اضافه کند. پس، روغن زیتون را برای طبخ مواد غذایی مختلف مانند سبزیجات سوپ سبزی، سبزیجات پخته، ماکارونی و غیره استفاده کنید. همچنین، شما می‌توانید کره را به همراه سیب‌زمینی پخته، در برنامه غذایی فرزند خود قرار دهید. در نهایت، یادتان باشد که اگر بدن کودک شما آماده باشد، می‌توانید روغن سویا یا روغن کنجد را به برنامه غذایی او اضافه کنید.

5- تخم‌مرغ برای کودکان:

زرده تخم‌مرغ حاوی مقدار زیادی کالری است که انرژی مورد نیاز بدن فرزند شما را، به منظور انجام فعالیت‌های روزانه فراهم می‌کند. پس، زرده تخم‌مرغ را به رژیم غذایی فرزند خود اضافه کنید تا میزان مواد مغذی دریافتی بدن او را افزایش دهید. جالب است بدانید که این ماده غذایی مفید به مغز فرزند شما کمک می‌کند تا رشد مغز بهتری داشته باشد. شما می‌توانید زرده تخم‌مرغ پخته را به همراه سایر مواد غذایی خرد شده، به برنامه غذایی کودک خود اضافه کنید. همچنین، می‌توانید آن را به طور مستقیم به خورشت و سوپ کودک خود اضافه کنید.

6- جوانه گندم برای کودکان:

جوانه گندم بسیار مغذی است؛ افزودن این ماده غذایی به برنامه روزانه کودکان یک روش عالی برای افزایش کالری دریافتی بدن فرزند شما می‌باشد. شما می‌توانید جوانه گندم را با هر ماده غذایی مخلوط کرده و در برنامه روزانه فرزند خود قرار دهید.

7- سیب‌زمینی شیرین برای کودکان:

سیب‌زمینی شیرین نیز یکی از بهترین غذاهای پرکالری برای کودکان است. همچنین، این ماده غذایی مزایای سلامتی بسیاری برای بدن کودکان دارد که یکی از آن‌ها، افزایش وزن فرزند شما است. از آن‌جایی که سیب‌زمینی شیرین حاوی مقدار بالایی قند و بتاکاروتن است، به افزایش وزن فرزند شما کمک می‌کند. شما می‌توانید سیب‌زمینی شیرین را به همراه انواع میوه‌ها و سبزیجات به شکل پوره درآورده و در برنامه غذایی فرزند خود قرار دهید. همچنین، شما می‌توانید سیب‌زمینی شیرین را در پخت سوپ، عدس، مرغ استفاده کرده و حتی به عنوان یک غذای کامل، همراه با شیر به رژیم غذایی کودک خود اضافه کنید.

اگر میخواهید برای کودک خود پوره تهیه کنید این مطلب چگونه برای کودکم انواع پوره تهیه کنم ؟ را بخوانید

8- کره بادام زمینی برای کودکان:

چه کسی کره بادام زمینی را دوست ندارد؟ این ماده غذایی، پرکالری بوده و می‌تواند کالری زیادی را به برنامه غذایی کودک شما اضافه کند. در واقع، کره بادام زمینی به بدن کودک شما کمک می‌کند که وزن خود را افزایش دهد. شما می‌توانید کره بادام زمینی را بر روی نان و شیرینی‌های کودک خود مالیده و آن را به عنوان یک میان وعده، به برنامه روزانه فرزندتان اضافه کنید. شما همچنین می‌توانید کره بادام زمینی را به عنوان شام، همراه با تکه‌های هویج، در رژیم غذایی فرزند خود استفاده کنید.

9- آجیل برای کودکان:

قرار دادن انواع آجیل در برنامه غذایی کودکان، یک روش فوق‌العاده برای اضافه وزن کودک و بهبود طعم هر وعده غذایی او است. قبل از اینکه انواع دانه‌های آجیل را به برنامه غذایی فرزند خود اضافه کنید، بروز هرگونه علائم آلرژی به آجیل، به ویژه بادام زمینی را در همه اعضای خانواده خود بررسی کنید. سپس، با خیال راحت، آجیل‌های مختلف را در برنامه غذایی کودک خود قرار دهید. افزودن آجیل‌های مختلف باعث افزایش میزان ویتامین E، چربی و پروتئین در بدن کودک شما می‌شود. شما می‌توانید آجیل‌های مختلف را به فرنی، شیر، کوکی‌ها، غلات و تقریباً هر غذای دیگر فرزند خود اضافه کنید.

10- موز برای کودکان:

در نهایت، به خاطر داشته باشید که موز باید به طور منظم، در غذاهای روزانه کودک شما وجود داشته باشد. موز حاوی انرژی و کربوهیدرات بالایی است. شما می‌توانید موز پخته را در رژیم غذایی فرزند خود قرار داده یا آن را با شیر مادر یا شیر خشک مصرفی کودک مخلوط کنید. شما همچنین می‌توانید آن را به صورت خام، در میان وعده‌های کودک خود قرار دهید. شما می‌توانید موز را روی نان تست پخش کرده یا آن را در پوره غلات یا فرنی کودک خود استفاده کنید تا وعده غذایی سالم‌تر و مغذی‌تری را برای فرزندتان فراهم نمایید.

در آخر،  به یاد داشته باشید که با افزودن غذاهای پرکالری به رژیم غذایی کودکان، حتماً وزن آن‌ها (در صورت نیاز) افزایش می‌یابد. قبل از افزودن هر ماده غذایی به برنامه روزانه خانواده، با پزشک کودک خود در مورد اینکه چقدر افزایش وزن برای کودک شما مناسب است، مشورت کنید.

 

 

نظر (1)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

ََسن کودک ذکر نکردید. زیر 2 سال جوانه غلات و بادام زمینی توصیه نمیشه. آجیل هم باید برای زیر 4 سال فقط به صورت پودر مصرف بشه چون به علت خشکی احتمال در گلو پریدن و خفگي بالایی داره.

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/