امام علی (ع) فرمودند: زن باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد.


برنامه غذایی نوزادان 6 ماهه

AdobeStock_145737580_1_1024x683__1536904673_40058

آیا فرزند کوچک شما وارد ماه ششم از زندگی خود شده است؟ اگر چنین باشد، وقت آن رسیده است که او از مواد غذایی جامد لذت ببرد. این مرحله از زندگی، هم برای نوزادان و هم برای والدین آن‌ها بسیار هیجان‌انگیز است، اما باعث ایجاد اضطراب در مادران می‌شود. بسیاری از مادران از این موضوع هراس دارند که آیا فرزند آن‌ها مواد غذایی جامد را دوست خواهد داشت یا او هیچ ماده غذایی دیگری جز شیر مادر را نمی‌خورد. بر اساس نتایج تحقیقات اخیر آکادمی آمریکایی نوزادان (AAP)، هر مادری باید ترکیبی از شیر مادر و مواد غذایی جامد را در برنامه غذایی نوزاد 6 ماهه خود قرار دهد. نکته اینجا است که مادران باید بین میزان شیر مصرفی فرزند خود و مواد غذایی جامد تعادل برقرار کنند. آیا می‌خواهید اطلاعات کافی در مورد برنامه غذایی نوزاد 6 ماهه خود به دست آورید؟ در ادامه این مقاله، نکاتی در مورد برنامه غذایی نوزادان 6 ماهه مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

اگر به دنبال موادی پر از فیبر برای نوزاد خود هستید این مطلب مواد غذایی غنی از فیبر برای نوزادان را بخوانید

ایده‌های غذایی برای نوزاد 6 ماهه شما:

اولین ماده غذایی جامد که در رژیم غذایی نوزاد 6 ماهه شما قرار می‌گیرد، "غذای مرحله 1 نوزاد" نامیده می‌شود. این ماده غذایی باید خالص و راحت‌الهضم باید، طوری که ظاهر آن بتواند نوزاد شما را گول زده و به راحتی هضم شود. همچنین، مواد غذایی جامدی که در برنامه غذایی نوزادان 6 ماهه قرار می‌گیرد، نباید آلرژی‌زا باشند. با این حال، قبل از قرار دادن هر ماده غذایی جدید در برنامه روزانه نوزاد 6 ماهه خود با پزشک متخصص اطفال مشورت کنید. در ادامه این مقاله، برخی از بهترین مواد غذایی برای نوزاد 6 ماهه شما ارائه شده است. این موارد عبارتند از:

1- شیر مادر یا شیر خشک:

شیر مادر یا شیر خشک بهترین ماده غذایی برای تأمین نیازهای بدن نوزاد 6 ماهه است. در واقع، می‌توان ادعا کرد که شیر، منبع اصلی تغذیه‌ای نوزادان در یک سال اول زندگی آن‌ها است. به خاطر داشته باشید که شما باید نوزاد خود را در هر دو تا سه ساعت یا در مواردی که تقاضا می‌کند، شیردهی کنید. در واقع، 24-37 اونس شیر برای تغذیه نوزاد 6 ماهه شما پیشنهاد می‌شود.

2- میوه‌های مرحله 1:

سیب، آووکادو، زردآلو، موز، انبه، هلو، پاپایا، گلابی، آلو و کدو حلوایی اولین مواد غذایی جامدی هستند که باید در برنامه غذایی نوزادان 6 ماهه قرار داده شوند.

3- سبزیجات مرحله 1:

سیستم گوارش نوزاد 6 ماهه می‌تواند سبزیجات پخته مانند لوبیا (سبز)، هویج، سیب‌زمینی، نخود سبز و لوبیا را هضم کند.

4- آب:

جالب است بدانید که شما باید حداقل سه بار در روز به نوزاد 6 ماهه خود، آب جوشیده و سرد شده بدهید.

5- غلات:

قرار دادن غلاتی مانند برنج، جو و جو دوسر در رژیم غذایی نوزادان 6 ماهه می‌تواند مواد مغذی ضروری برای رشد مناسب بدن آن‌ها را فراهم کند.

6 گوشت:

شما می‌توانید مرغ، گوشت و ماهی (دارای جیوه کم) را به رژیم غذایی نوزاد 6 ماهه خود اضافه کنید. اما در هنگام سرو این مواد غذایی جامد، اطمینان حاصل کنید که استخوانی در غذای فرزند شما نباشد. یادتان باشد که گوشت قرمز یکی از بهترین منابع آهن برای رفع نیازهای ضروری بدن نوزادان است.

چه ماده غذایی را باید در برنامه غذایی نوزاد 6 ماهه خود قرار دهم؟ هر ماده غذایی را چه زمانی باید به نوزاد 6 ماهه خود دهم؟ برای جواب دادن به این سؤالات، برنامه غذایی برای نوزاد 6 ماهه خود نوشته و آن را بر روی دیوار آشپزخانه بچسبانید تا همه چیز برای خود راحت‌تر کنید.

اگر نوزادتان بی اشتها است این مطلب درمان بی اشتهایی نوزادان را بخوانید.

نمودار تغذیه‌ای نوزادان 6 ماهه:

شما می‌توانید جدول تغذیه‌ای نوزاد 6 ماهه خود را به این صورت طراحی کنید:

  • زمان بیداری:

شیر خشک یا شیر مادر

  • صبحانه (ساعت 7:30 تا 8:00 صبح):

مخلوط میوه‌ها یا سبزیجات

  • ناهار (ساعت 11:30 تا 12:30 بعد از ظهر)‌:

غلات مانند برنج، جو یا جو دوسر

  • میان وعده (3:30 تا 4 بعد از ظهر):

پوره میوه یا سبزیجات

  • شام (6 تا 7 بعد از ظهر):

سبزیجات، میوه‌ها یا غلات

از قرار دادن عسل در رژیم غذایی نوزاد 6 ماهه خود اجتناب کنید، زیرا ممکن است این ماده غذایی حاوی اسپورهایی باشد که سبب بروز بوتولیسم در بدن نوزادان می‌شوند

با این حال، یادتان باشد که شما برای آسایش ذهن خود و حفظ سلامت فرزندتان این برنامه غذایی را می‌نویسید؛ لازم نیست همه موارد نوشته‌شده در برنامه غذایی نوزاد 6 ماهه خود را رعایت کنید. در واقع، شما می‌توانید شیر و مواد غذایی جامد را در جهت برنامه روزانه خانواده و بر اساس میل نوزاد به او بدهید. اما، غذای نوزاد 6 ماهه شما باید آن‌قدر خوشمزه باشد که نوزاد آن را با اشتیاق بخورد.

اگر به دنبال دستور غذایی برای نوزاد 6 ماهه خود هستید این مطلب 12 دستور عمل غذایی برای نوزادان 6 ماهه را بخوانید.

چقدر غذا برای نوزاد 6 ماهه من نیاز است؟

به خاطر داشته باشید که شما باید تغذیه نوزاد خود را با 5-10 میلی‌لیتر یا یک قاشق چای‌خوری شروع کنید و مقدار آن را به تدریج افزایش دهید. نوزاد ممکن است در ابتدا فقط نیم قاشق چای‌خوری از هر وعده غذایی را بخورد؛ او را مجبور به خوردن مواد غذایی بیشتر نکنید. همچنین، یادتان باشد که قرار دادن مواد غذایی جامد در برنامه روزانه نوزادان کار ساده‌ای نیست، زیرا شما باید مراقب باشید که نوزاد را خفه نکنید یا به بدن او با مواد غذایی سنگین صدمه نزنید.

نکات مهم در هنگام تهیه نوزادان 6 ماهه:

تحت هیچ شرایطی، شیر را از برنامه غذایی نوزادان زیر یک سال خود حذف نکنید. همچنین، از قرار دادن عسل در رژیم غذایی نوزاد 6 ماهه خود اجتناب کنید، زیرا ممکن است این ماده غذایی حاوی اسپورهایی باشد که سبب بروز بوتولیسم در بدن نوزادان می‌شوند. هرگز تکه‌های میوه یا دیگر غذاهای ریز را در برنامه روزانه نوزاد 6 ماهه خود قرار ندهید، زیرا ممکن است باعث خفگی او شود. علاوه بر این موارد، هر میوه را در زمان خاصی وارد برنامه غذایی نوزاد 6 ماهه خود کنید و بروز هر گونه واکنش‌های آلرژیک را در بدن او بررسی نمایید.

نوزاد 6 ماهه خود را در محیط آرام و دلپذیر تغذیه نمایید. غذای نوزاد را در ظروف شیشه‌ای آماده کنید. از ریختن غذای نوزادان در ظروف پلاستیکی، حتی اگر مواد غذایی سرد باشد، بپرهیزید. آب را در یک لیوان استریل یا فنجان به نوزاد 6 ماهه خود دهید، نه در یک بطری پلاستیکی. جالب است بدانید که شما باید از قرار دادن بیسکویت در برنامه غذایی نوزاد 6 ماهه خود اجتناب کنید، چون حاوی آرد تصفیه شده، مواد نگهدارنده و شکر اضافه است. در نهایت، یادتان باشد که قبل از تغذیه نوزاد 6 ماهه خود دست‌های خود را بشویید.

نوزاد خود را به مواد غذایی سالم عادت دهید. تغذیه نوزاد 6 ماهه خود را با غذاهای آسان و قابل‌هضم مانند غلات، میوه‌ها و سبزیجات شروع کنید. وقتی نوزاد 6 ماهه شما غذا می‌خورد، با به نرمی با او برخورد کنید.

 

 

 

نظر (0)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.

میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location