7 دستور عمل غذایی با کدو حلوایی برای نوزادان

1

در این مقاله، دستور‌العمل‌های خوشمزه برای تهیه غذاهای دارای کدو حلوایی ارائه شده است. شما می‌توانید این غذاها را بر نوزاد خود آماده کنید:

1- پوره سیب‌زمینی و کدو حلوایی برای نوزادان:

طعم شیرین سیب‌زمینی، عطر و طعم کدو حلوایی را بهتر می‌کند. شما برای تهیه پوره سیب‌زمینی و کدو حلوایی به مواد زیر نیاز خواهید داشت:

 • 1 فنجان کدو حلوایی (به شکل مکعب‌های ریز خرد شده باشد)
 • 1 فنجان سیب‌زمینی (خرد شده و بدون پوست)
 • 3-4 فنجان آب

اگر به دنبال دستور عمل غذایی برای نوزاد 6 ماهه هستید این مطلب 12 دستور عمل غذایی برای نوزادان 6 ماهه را بخوانید

طرز تهیه پوره سیب‌زمینی و کدو حلوایی برای نوزادان:

کدو حلوایی را آب‌پز یا بخارپز کرده؛ پس از پخت، اجازه دهید تا سرد شود. فر را با دمای 400 درجه فارنهایت (204 درجه سانتی‌گراد) روشن کنید و ظرف حاوی سیب‌زمینی را به مدت 40 دقیقه در آن قرار دهید. بعد از پختن، صبر کنید تا سیب‌زمینی‌ها سرد شود. سپس، سیب‌زمینی‌ها را به مخلوط‌کن منتقل کرده و یک یا دو فنجان آب به آن اضافه کنید. هنگامی که پوره سیب‌زمینی‌ آماده شد، سیب‌زمینی‌ها پخته را به آن اضافه کنید. در نهایت، می‌توانید آب بیشتری را به پوره فرزند خود اضافه کنید تا رقیق‌تر شود.

2- پوره مرغ و کدو حلوایی:

می‌توان از ترکیب مرغ و کدو حلوایی یک پوره سنگین و خوشمزه برای نوزاد گرسنه خود تهیه کرد. شما برای تهیه پوره مرغ و کدو حلوایی به مواد زیر نیاز خواهید داشت:

 • 1 فنجان مرغ بدون استخوان (ریز خرد شده)
 • 1/1 فنجان تکه‌های کدو حلوایی
 • 4 فنجان آب

طرز تهیه پوره مرغ و کدو حلوایی برای نوزادان:

مرغ را به مدت 20 تا 25 دقیقه روی شعله متوسط ​​قرار دهید تا کاملاً بپزد. تکه‌های کدو حلوایی را نیز بخارپز کرده و همراه آب طبخ کنید. هنگامی که مواد اولیه خنک شدند، آن‌ها را در مخلوط‌کن ریخته و با هم ترکیب کنید تا پوره یکدستی به دست آید. در نهایت، می‌توانید مقداری آب را به پوره فرزند خود اضافه کنید تا رقیق‌تر شود.

3- پوره هویج و کدو حلوایی:

شما می‌توانید از سایر سبزیجات ریشه‌دار نیز در تهیه پوره هویج و کدو حلوایی استفاده کنید تا پوره نوزاد شما غنی از ویتامین‌های مختلف شود. شما برای تهیه پوره هویج و کدو حلوایی به مواد زیر نیاز خواهید داشت:

 • 1 فنجان هویج (خرد شده به شکل مکعب‌های ریز)
 • 1 فنجان کدو حلوایی خرد شده
 • 3-4 فنجان آب

اگر به دنبال دستور عمل غذایی برای نوزاد خود هستید این مطلب 15 دستور عمل غذای طبیعی برای نوزادان 6 ماهه را بخوانید

طرز تهیه پوره هویج و کدو حلوایی برای نوزادان:

هویج را در ظرفی ریخته و به مدت 20 تا 25 دقیقه روی شعله متوسط ​​بجوشانید؛ تکه‌های هویج را با یک چنگال بررسی کنید تا اطمینان حاصل شود که به طور کامل پخته شده‌اند. برای پختن کدو حلوایی، فر را با حرارت 350 درجه فارنهایت (176 درجه سانتی‌گراد) روشن کنید. قطعات کدو حلوایی را در یک سینی پخت قرار داده و به مدت 40 تا 45 دقیقه طبخ کنید. پس از پخت مواد اولیه، مدتی صبر کنید تا هویج‌ها و کدو حلوایی خنک شود؛ سپس آن‌ها را به مخلوط‌کن انتقال دهید. مقداری آب به پوره اضافه كرده و دوباره آن را مخلوط كنید تا به قوام مطلوب برسد.

در نهایت، لازم است بدانید که برخی از متخصصین تغذیه عقیده دارند که مادران باید از جوشاندن هویج اجتناب کنند، زیرا ممکن است منجر به از بین رفتن مواد مغذی آن شود. اگر شما هم نسبت به این موضوع حساس هستید، می‌توانید هویج را هم در فر بپزید.

4- پوره کدو حلوایی و سیب‌زمینی: 

نوزادان، شیرینی و غذاهای شیرین را دوست دارند؛ شما می‌توانید پوره کدو حلوایی و سیب‌زمینی را که دارای طعم شیرینی است، در میان وعده‌های بعدازظهر فرزند خود بگنجانید. شما برای تهیه پوره کدو حلوایی و سیب‌زمینی به مواد زیر نیاز خواهید داشت:

 • 1 فنجان سیب‌زمینی (خرد شده به شکل مکعب‌های ریز)
 • 1 فنجان کدو حلوایی (خرد شده به شکل مکعب‌های ریز)
 • 1 فنجان آب

طرز تهیه پوره کدو حلوایی و سیب‌زمینی برای نوزادان:

سیب‌زمینی را در یک ظرف پخت و پز ریخته و آن را روی شعله متوسط ​​به مدت 15-20 دقیقه بجوشانید. همچنین، شما می‌توانید برای تسریع روند پخت سیب‌زمینی، آن را در زودپز قرار دهید. کدو حلوایی را نیز پخته و به یک کاسه بزرگ انتقال دهید. سیب‌زمینی پخته را به کدو حلوایی اضافه کرده و همه مواد را با هم مخلوط کنید. در صورت لزوم، مقدار کمی آب به پوره اضافه کنید تا رقیق‌تر شده و بلعیدن آن برای فرزندتان راحت‌تر شود.

اگر نوزادتان میوه کیوی دوست دارد این مطلب ایده های غذایی با میوه کیوی، برای نوزادان را بخوانید

5- فرنی هلو، کدو حلوایی و جو دوسر:

این دستور غذایی یک صبحانه مغذی برای نوزادان است. همچنین، نوزادان کوچک از طعم شیرین هلو لذت خواهند برد. شما برای تهیه فرنی هلو، کدو حلوایی و جو دوسر به مواد زیر نیاز خواهید داشت:

 • 1/1 فنجان هلو (خرد شده به شکل مکعب‌های ریز)
 • 1 1/2 فنجان کدو حلوایی (خرد شده به شکل مکعب‌های ریز)
 • 2 فنجان جو دوسر
 • 4-5 فنجان آب
 • 1 فنجان شیر خشک

طرز تهیه فرنی هلو، کدو حلوایی و جو دوسر برای نوزادان:

هلو را با مقداری آب، روی شعله متوسط ​​برای مدت 20 تا 25 دقیقه یا تا زمانی که پخته شود، بجوشانید. جو دوسر را نیز به مدت 15 دقیقه بجوشانید، طوری که جوها پف کرده و از هم جدا شوند. اجازه دهید تا جو دوسر، هلو و کدو حلوایی بخارپز خنک شود. سپس، همه مواد را به مخلوط‌کن انتقال داده و 1 فنجان شیر خشک را به آن اضافه کنید. همه مواد را با سرعت کم با هم مخلوط کنید تا فرنی یکدستی به دست آید. در نهایت، برای رقیق شدن پوره، می‌توانید مقدار بیشتری آب یا شیر خشک به غذای فرزند خود اضافه کنید.

6- سوپ کدو حلوایی، برنج و مرغ:

بهترین غذایی که می‌توان از کدو حلوایی تهیه کرد، سوپ کدو حلوایی، برنج و مرغ است. شما برای تهیه سوپ کدو حلوایی، برنج و مرغ به مواد زیر نیاز خواهید داشت:

 • 2 فنجان مرغ بدون چربی
 • 1 فنجان کدو حلوایی خرد شده
 • 1 فنجان آرد برنج
 • 4-5 فنجان آب

طرز تهیه سوپ کدو حلوایی، برنج و مرغ برای نوزادان:

مرغ را همراه آب در یک ظرف پخت و پز ریخته و برای مدت 25 دقیقه طبخ کنید. کدو حلوایی را بخارپز کرده و صبر کنید تا خنک شود. سپس، مقداری آب در یک ظرف پخت و پز ریخته، آرد برنج  را به آن اضافه کنید و برای مدت 20 تا 25 دقیقه روی شعله متوسط ​​بجوشانید. اطمینان حاصل کنید که آرد برنج پخته شده و هیچ توده‌ای در آن باقی نمانده است. مرغ را به آرد برنج اضافه کنید و آن را به مدت 7 دقیقه بر روی شعله متوسط، به طور پیوسته هم بزنید. صبر کنید تا مخلوط نیز خنک شود. سپس، همه مواد را به مخلوط‌کن انتقال داده و با هم مخلوط کنید تا سوپ یکدستی به دست آید. در نهایت، برای رقیق شدن سوپ، می‌توانید مقدار بیشتری آب به آن اضافه کنید.

7- سوپ عدس و کدو حلوایی:

عدس قرمز غنی از پروتئین است و هنگامی که با کدو حلوایی ترکیب شود، غذای کودک شما حاوی همه مواد مغذی لازم برای رشد نوزاد خواهد بود. شما برای تهیه سوپ عدس و کدو حلوایی به مواد زیر نیاز خواهید داشت:

 • 1 فنجان عدس قرمز
 • 2 فنجان کدو حلوایی خرد شده
 • 4-5 فنجان آب

طرز تهیه سوپ عدس و کدو حلوایی برای نوزادان:

عدس قرمز را همراه با آب در یک ظرف پخت و پز ریخته و روی شعله متوسط قرار دهید ​​تا آب به جوش آید. بعد از مدت 30 دقیقه، عدس قرمز کاملاً مغزپخت خواهد شد. همچنین، شما می‌توانید فرآیند پخت عدس را در زودپز انجام دهید. برای این منظور، یک فنجان عدس قرمز را در زودپز ریخته، سه فنجان آب به آن اضافه کنید. صبر کنید تا آب زودپز بجوشد، سپس آن را به مدت شش دقیقه روی حرارت ملایم قرار دهید. کدو حلوایی را بخارپز کرده و اجازه دهید تا خنک شود. کدو حلوایی پخته و عدس را در مخلوط‌كن ریخته و با هم مخلوط کنید تا غذای فرزندتان آماده شود.

 

نظر (8)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

میخوام سوپ کدوحلوایی واسه پسرم درست کنم 6ماهشه ولی چجوری

This comment was minimized by the moderator on the site

پسرمن 6ماهشه میخوام سوپ کدوحلوایی براش درست ولی نمیدونم چجوری ممنونم راهنمایی کنین

This comment was minimized by the moderator on the site

بچه من هم به زور عذا میخوره چکار کنم خوب بشه

This comment was minimized by the moderator on the site

زیرش زیرانداز بندازین بدین دستش بخوره

This comment was minimized by the moderator on the site

آب روهمین جوری اضافه کنیم بچه دل درد نمیشه?

This comment was minimized by the moderator on the site

اقا رادمهر ما اصلا غذا نمیخوره باید ب زور بهش بدیم ک بخوره ولی وزنشم خوبه و فقط شیر میخوره میشه راهنمایی کنین ک چطور اشتهاش خوب بشع

This comment was minimized by the moderator on the site

ایا کدو ب بچه هفت ماهه بدی اشکالی نداره؟

This comment was minimized by the moderator on the site

نه بده میشه داد از 6 ماه من میدم

 1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/