برای خواب راحت نوزادتان چای بابونه بدهید

488651056_H_1024x700__1535108230_33020

آیا نوشیدن چای بابونه می‌‌‌‌‌‌تواند خواب راحتی را برای شما به دنبال داشته باشد؟

هنگامی که شما به عنوان یک مادر زائو می‌‌‌‌‌‌خواهید برای استراحت کردن و لذت بردن از خواب شبانه آماده شوید، بهتر است برای از بین بردن مشکلات خواب خود، یک فنجان چای بابونه گرم بنوشید. این نوشیدنی همه نیازهای بدن شما را برای داشتن خواب کامل تأمین می‌‌‌‌‌‌کند. امروزه، خواص آرامش‌‌‌‌‌‌بخشی چای بابونه ثابت شده و این چای به عنوان یک نوشیدنی محبوب در سراسر جهان شناخته می‌‌‌‌‌‌شود.

اگر باردار هستید و چای بابونه مصرف میکنید این مطلب عوارض خوردن چای بابونه در دوران بارداری را بخوانید

آیا قرار دادن چای بابونه در برنامه روزانه نوزادان نیز می‌‌‌‌‌‌تواند مفید باشد؟

نکته مهمی که شما باید به یاد داشته باشید، این است که چای بابونه یک درمان خانگی محبوب برای کنترل مشکل کولیک در نوزادان بوده و سبب ایجاد آرامش در فرزند شما می‌‌‌‌‌‌شود. در ادامه این مقاله، درباره مزایا و عوارض جانبی قرار دادن چای بابونه در برنامه غذایی نوزادان صحبت خواهد شد.

چای بابونه چیست؟

چای بابونه نوعی نوشیدنی گیاهی است که با گل‌‌‌‌‌‌های خشک بابونه و آب گرم تهیه می‌‌‌‌‌‌شود. البته این نوشیدنی، یک چای واقعی نیست، چون هیچ یک از مواد موجود در چای سیاه در آن وجود ندارد.

از چه زمانی می‌‌‌‌‌‌توان به نوزاد چای بابونه داد؟

یادتان باشد که شما می‌‌‌‌‌‌توانید چای بابونه را در رژیم غذایی نوزادان شش ماهه یا بزرگ‌‌‌‌‌‌تر خود استفاده نمایید. البته بعد از گذشت یک سال، سیستم ایمنی بدن نوزادان قوی شده و احتمال بروز آلرژی غذایی به چای بابونه در آن‌‌‌‌‌‌ها به میزان قابل توجهی کاهش می‌‌‌‌‌‌یابد. در واقع، می‌‌‌‌‌‌توان ادعا کرد که استفاده از انواع گیاهان دارویی برای نوزادان بالای یک سال امنیت بیشتری دارد. همان‌‌‌‌‌‌طور که می‌‌‌‌‌‌دانید بدن نوزادان زیر شش ماه، بسیار حساس بوده و باید تنها از شیر مادر تغذیه شود. با همه این توصیفات، افزودن چای بابونه در برنامه غذایی نوزادان نباید بدون مشورت با پزشک متخصص اطفال صورت گیرد. اما، اگر به پزشک دسترسی نداشته باشید، می‌‌‌‌‌‌توانید چای بابونه را در مقادیر بسیار کمی به برنامه غذایی نوزاد خود اضافه کرده و واکنش بدن او را بررسی کنید.

چه مقدار از چای بابونه را می‌‌‌‌‌‌توان به نوزادان داد؟

در هنگام قرار دادن چای بابونه در برنامه غذایی نوزادان، برای اولین بار، می‌‌‌‌‌‌توانید از آن به اندازه 15 میلی‌‌‌‌‌‌لیتر استفاده کنید؛ البته این میزان به شرایط بدنی فرزند شما بستگی دارد. اگر بدن نوزاد شما به خوبی توانست چای بابونه را بپذیرد، می‌‌‌‌‌‌توانید اندازه آن را برای بار دوم به 30 میلی‌‌‌‌‌‌لیتر در هر دوز افزایش داده و نوزاد خود را از مشکلاتی مانند کولیک، خستگی و ناراحتی معده رها کنید.

نتایج مطالعات اخیر محققان در این مورد نشان داده است که در حالت کلی، می‌‌‌‌‌‌توان حدود 147 میلی‌‌‌‌‌‌لیتر چای بابونه را در برنامه روزانه نوزادان بالای 6 ماه قرار داد؛ این تحقیقات ادعا می‌‌‌‌‌‌کند که مادران می‌‌‌‌‌‌توانند از چای بابونه برای درمان نوزاد خود در هر شرایطی استفاده کنند. با این حال، بهتر است افزودن هر گونه ماده گیاهی در برنامه غذایی فرزند خود را در مقادیر بسیار کوچک‌‌‌‌‌‌تر آغاز کنید. با توجه به این توضیحات، حدود 60-90 میلی‌‌‌‌‌‌لیتر چای بابونه در روز (24 ساعت) برای هر نوزادی ایمن و مفید خواهد بود.

مزایای دادن چای بابونه به نوزادان چیست؟

چای بابونه می‌‌‌‌‌‌تواند مزایای زیادی برای سلامتی نوزادان بالای 6 ماه به دنبال داشته باشد. مهم‌‌‌‌‌‌ترین این موارد عبارتند از:

اگر در بارداری خواب راحتی ندارید این مطلب برای خواب راحت در بارداری چای بابونه بخورید را بخوانید

برطرف نمودن مشکل کولیک در نوزادان:

نتایج مطالعات اخیر محققان نشان داده است که مصرف چای بابونه توسط نوزادان برای کنترل میزان مشکل کولیک در بدن آن‌‌‌‌‌‌ها بسیار مؤثر بوده و استفاده منظم از این چای می‌‌‌‌‌‌تواند کولیک مزمن نوزادان را در دراز مدت به طور کامل درمان کند. همچنین، مصرف چای بابونه در نوزادانی که به شدت از گاز معده رنج می‌‌‌‌‌‌برند، مفید بوده و احساس خوبی را در آن‌‌‌‌‌‌ها ایجاد می‌‌‌‌‌‌کند. با این حال این نوشیدنی کاملاً شناخته شده نبوده و چگونگی تأثیر آن در شرایط مختلف بدنی، متفاوت است.

مصرف چای بابونه به نوزادان کمک می‌‌‌‌‌‌کند تا خواب بهتری داشته باشند:

 همان‌‌‌‌‌‌طور که می‌‌‌‌‌‌دانید چای بابونه یک  آرام‌‌‌‌‌‌بخش طبیعی محسوب شده و مصرف آن برای نوزادانی که دارای برنامه خواب نامرتبی هستند، بسیار مفید می‌‌‌‌‌‌باشد.

چای بابونه به عنوان یک آرام‌‌‌‌‌‌بخش گوارشی در بدن نوزادان عمل می‌‌‌‌‌‌کند:

 ترکیبات متعدد موجود در گیاه بابونه به نوزادان کمک می‌‌‌‌‌‌کند تا دستگاه گوارش خود را شل کرده و با هضم راحت غذا، از افزایش گاز در سیستم گوارش خود جلوگیری کنند. در واقع، مصرف این چای، گرفتگی معده را در نوزاد شما برطرف نموده و حس آرامش را به او هدیه می‌‌‌‌‌‌کند.

چای بابونه مؤثر برای بیماری سرماخوردگی نوزادان است:

قرار دادن چای بابونه در برنامه غذایی نوزادان می‌‌‌‌‌‌تواند بیماری سرماخوردگی و مشکلاتی مانند سرفه و ناراحتی‌‌‌‌‌‌های تنفسی قسمت فوقانی ریه را در بدن آن‌‌‌‌‌‌ها از بین ببرد. جالب است بدانید که در طول روزهای سرد فصل زمستان، چای بابونه به فرزند شما کمک می‌‌‌‌‌‌کند تا به راحتی نفس بکشد.

مصرف چای بابونه، التهاب موجود در نوزادان را کاهش می‌‌‌‌‌‌دهد:

وجود ترکیبات آنتی اکسیدانی در گیاه بابونه التهاب موجود در بدن نوزادان را کاهش می‌‌‌‌‌‌دهد. همچنین، این ویژگی می‌‌‌‌‌‌تواند التهابات پوستی نامناسب مانند آفتاب‌‌‌‌‌‌سوختگی در نوزادان یا بثورات جلدی نوزادان ناشی از مصرف پوشک  درمان کند. علاوه بر این موارد،، مصرف چای بابونه در کاهش التهابات کل بدن، به ویژه  التهابات لثه نوزادان مفید بوده و درد آن‌‌‌‌‌‌ را درمان می‌‌‌‌‌‌کند.

مصرف چای بابونه، برخی از شرایط خاص پزشکی را در بدن نوزادان تسکین می‌‌‌‌‌‌دهد:

مصرف چای بابونه می‌‌‌‌‌‌تواند شدت برخی از شرایط خاص موجود در دستگاه گوارش نوزادان مانند سندرم روده تحریک پذیر (IBS) و ریفلاکس معده (GER) را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

با این حال، توجه داشته باشید که مزایای چای بابونه برای بزرگسالان با نوزادان فرق داشته و هنوز تحقیقات کاملی در این مورد  انجام نشده است. بنابراین، در چنین شرایطی حتماً با پزشک متخصص اطفال در مورد قرار دادن چای بابونه در برنامه غذایی نوزاد خود مشورت کنید.

چگونه چای بابونه معتبر برای نوزادم بخرم؟

در ادامه این مقاله، چگونگی انتخاب بهترین نوع از چای بابونه برای نوزاد شما ارائه شده است:

نام تجاری و فروشگاه معتبر برای خرید گیاه بابونه:

 همیشه در هنگام خرید گیاه بابونه به محل تولید و نام تجاری قابل اعتماد  درج شده بر روی محصول دقت کنید. یادتان باشد که نام تجاری معتبر، مرغوب بودن گیاه را تضمین کرده و گیاهی بدون هیچ گونه آلودگی را به شما ارائه می‌‌‌‌‌‌دهد. همچنین، در هنگام خرید مطمئن شوید که چای بابونه تولید همان سال باشد.

فقط نوع کیسه ‌‌‌‌‌‌ای چای بابونه را برای مصرف نوزادان خود انتخاب کنید:

 چای‌‌‌‌‌‌ کیسه‌‌‌‌‌‌ای که در کارخانجات تهیه می‌‌‌‌‌‌شود، اغلب به صورت بسته‌‌‌‌‌‌بندی بوده و کمتر در معرض آلودگی باکتریایی قرار می‌‌‌‌‌‌گیرد. به همین دلیل، از فروشنده بخواهید تا چای بابونه برچسب‌‌‌‌‌‌دار را برای مصرف فرزند شما ارائه دهد.

هرگز چای بابونه باز و سنتی را برای استفاده نوزاد خود خریداری نکنید:

 نتایج مطالعات انجام شده توسط محققان نشان می‌‌‌‌‌‌دهد که چای بابونه باز که در عطاری‌‌‌‌‌‌ها  فروخته می‌‌‌‌‌‌شود، به اسپورهای باکتری Clostridium botulinum آلوده بوده و مصرف آن توسط نوزادان می‌‌‌‌‌‌تواند سبب بروز بوتولیسم در بدن آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها شود. به عنوان یک مادر جوان و بی‌‌‌‌‌‌تجربه به خاطر داشته باشید که نوزادان زیر 12 ماه بیشتر در معرض ابتلا به خطر بوتولیسم بوده و این مشکل در بدن آن‌‌‌‌‌‌ها می‌‌‌‌‌‌تواند رشد باکتری‌‌‌‌‌‌های روده‌‌‌‌‌‌ای طبیعی یا باکتری‌‌‌‌‌‌های کلستریدیوم را تحت تأثیر قرار دهد. اما پس از گذشت سال اول زندگی، روده نوزاد دارای باکتری‌‌‌‌‌‌های مفید برای رقابت با باکتری‌‌‌‌‌‌های مضر بوده و مصرف چای بابونه در چنین شرایطی برای حفظ سلامت فرزند شما بسیار مفید خواهد بود.

چای بابونه خالص را برای فرزند خود انتخاب کنید:

در هنگام خرید گیاه بابونه اطمینان حاصل کنید که این گیاه بدون ترکیبات اضافی مانند برگ چای، برگ روویبوس یا اسطوخودوس باشد، زیرا بدن نوزاد می‌‌‌‌‌‌تواند به مصرف ترکیبی از دمنوش‌‌‌‌‌‌های گیاهی واکنش نشان دهد.

البته، یادتان باشد هنگامی که گیاه بابونه را از یک منبع مناسب خریداری کردید، باید روش درست تهیه آن را هم یاد بگیرید؛ فقط با این کار می‌‌‌‌‌‌توان از مزایای فراوان چای بابونه برای سلامتی نوزادان بهره برد.

چگونه می‌‌‌‌‌‌توان چای بابونه را برای نوزاد خود آماده کرد؟

برای تهیه چای بابونه، مراحل مختلفی مورد نیاز است تا این چای بتواند نیاز نوزاد شما را به خوبی تأمین کند. این مراحل به شرح زیر می‌‌‌‌‌‌باشد:

  • برای تهیه چای بابونه، ابتدا از گیاه بابونه به اندازه یک قاشق چای‌‌‌‌‌‌خوری در فنجان ریخته و آب جوش را به آن اضافه کنید. سپس، صبر کنید تا چای بابونه فرزند شما برای 10 دقیقه مانده و دم بکشد. البته بهتر است این گیاه را قبل از استفاده کامل بشویید و بعد، آب گرم را به آن اضافه کنید.
  • در مرحله بعد، چای بابونه را با یک قاشق کوچک به نوزاد خورانده یا می‌‌‌‌‌‌توانید آن در شیشه شیر فرزند خود ریخته و استفاده کنید.

اما بهتر است قبل از دادن چای بابونه به نوزاد خود، حتماً در مورد اثرات جانبی آن اطلاعات کاملی را به دست بیاورید.

آیا مصرف چای بابونه عوارض جانبی را در بدن نوزادان به دنبال دارد؟

بله، مصرف چای بابونه در نوزادان مانند هر ماده غذایی دیگر می‌‌‌‌‌‌تواند عوارض جانبی مختلفی به دنبال داشته باشد. این عوارض به شرح زیر است:

بروز مشکل آلرژی در نوزادان:

نوزاد شما ممکن است به مصرف چای بابونه آلرژی داشته و با نوشیدن آن دچار علائمی مانند  التهابات پوستی، حالت تهوع، استفراغ، تورم صورت و بی‌‌‌‌‌‌حسی شدید بدن شود. البته، اگر در چنین شرایطی نوزاد شما به آلرژی شدید مبتلا شود، این حالت می‌‌‌‌‌‌تواند موجب ایجاد یک بیماری به نام شوک آنافیلاکتیک در او شود که باید تاوَن درمان گردد. به همین دلیل، اگر بعد از مصرف چای بابونه با واکنش آلرژیک در بدن فرزند کوچکتان مواجه شدید، حتماً نوزاد خود را به یک پزشک متخصص اطفال نشان دهید.

واکنش بدن نوزادان به مصرف انواع داروها، هم زمان با مصرف چای بابونه:

مصرف چای بابونه در نوزادان ممکن است با مصرف هم زمان بعضی از داروهای حاوی ماده ضد قارچ واکنش نشان دهد. بنابراین، اگر نوزاد شما این داروها را مصرف می‌‌‌‌‌‌کند، قبل از قرار دادن چای بابونه در برنامه روزانه او، حتماً با پزشک متخصص اطفال مشورت کنید.

واکنش بدن نوزادان به مصرف انواع مواد غذایی، هم زمان با مصرف چای بابونه:

 مصرف هم زمان چای بابونه ممکن است با برخی مواد غذایی دیگر واکنش نشان دهد؛ مثلاً مصرف هم زمان این گیاه با دانه آفتابگردان بسیار خطرناک بوده و سبب بروز واکنش در بدن نوزادان می‌‌‌‌‌‌شود. بنابراین وقتی می‌‌‌‌‌‌خواهید چای بابونه را به فرزند کوچک خود بدهید، حتماً در مصرف مواد غذایی مختلف دقت کرده و مراقب سلامتی فرزندتان باشید.

مصرف چای بابونه، ممکن است برخی از شرایط پزشکی را در نوزادان پیچیده کند:

اگر نوزاد شما از برخی مشکلات مادرزادی رنج می‌‌‌‌‌‌برد، مصرف چای بابونه ممکن است بیماری او را نسبت به قبل پیچیده‌تر کند؛ به عنوان مثال، اگر نوزاد شما مبتلا به بیماری دیابت مادرزادی از نوع 1 باشد، مصرف چای بابونه ممکن است سبب کاهش قند خون ناشی از هیپوگلیسمی در بدن او شده و برای سلامت فرزندتان بسیار مضر باشد.

بنابراین، بهتر است قبل از قرار دادن چای بابونه در برنامه غذایی نوزاد خود با پزشک متخصص اطفال مشورت کنید، به خصوص اگر نوزاد شما داروی خاصی مصرف کرده یا مبتلا به مسائل بهداشتی مادرزادی است. در نهایت، یادتان باشد اگر چه چای بابونه به عنوان یک درمان خانگی عالی برای درمان برخی بیماری‌‌‌‌‌‌های موجود در بدن نوزادان به شمار می‌‌‌‌‌‌رود، اما هنوز تحقیقات دانشمندان در مورد کارایی چای‌‌‌‌‌‌های گیاهی به اثبات نرسیده و انجام تحقیقات بیشتری در این مورد نیاز است. با این حال، اگر می‌‌‌‌‌‌خواهید از این گیاه برای درمان مشکلات فرزند کوچک خود استفاده کنید، بهترین راه برای حفظ ایمنی نوزادان، انتخاب دوز مناسب چای گیاهی بابونه است.

 

نظر (0)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/