چرا نوزادم شیر نمی خورد؟

50276__1533198418_92521

هر مادر بارداري پس از گذراندن نه ماه دوران حاملگی، در نهایت نوزاد کوچک خود را در آغوش گرفته و با رشد اعضاي بذن فرزندش و تغییر یافتن هر روزه او دلخوش می‌شود. اما در مقابل اين شادي‌ها، مادر با کوچک‌ترین ناراحتی به وجود آمده در سلامتي فرزند عزیز خود اضطراب وحشتناکی را تجربه مي‌کند.

یکی از مسائل مهمي که دچار اضطراب می‌کند، مشکلات تغذیه‌ای نوزادان کوچک آن‌ها است. پس، به یاد داشته باشید كه اگر فرزندتان حاضر به غذا خوردن نیست،  شما بايد این کار سخت را با آرامش كامل امتحان می‌کنید. همچنين، در چنین شرایطی بهترین کار برای والدین حفظ آرامش می‌باشد! چون این امر کاملا طبیعی است. بنابراین، به عنوان يك مادر جوان و كم‌تجربه برای رفع مشکل تغذیه‌ای فرزند کوچک خود و این که چرا و چگونه این مشکل را حل کنید، حتما مقاله زیر را مطالعه نمایید، چون آشنایی شما با مسائل و مشکلات تغذيه‌اي کودکان کوچک می‌تواند به حل مشکل فرزندتان هم کمک کند.

اگر نوزاد 6 ماهه دارید این مطلب 9 ایده فوق العاده برای تغذیه نوزادان شش ماهه را بخوانید

علل بروز مشکلات تغذیه در نوزادان چيست؟

همه نوزادان بعد از به دنیا آمدن، نیاز به تغذیه با شیر مادر خود دارند، به خصوص در مراحل اولیه زندگی که بدن خود را هنوز با جهان خارج از رحم مادرشان وفق ندادند. برخی علل احتمالی که باعث بروز مشکلات تغذیه در بدن نوزادان می‌شود، عبارتند از:

 • وجود اختلالات آناتومیک مانند شکاف کام دهان در نوزادان.
 • احتمال وجود بیماری قلبی در نوزادان.
 • وجود اختلالات شديد در سیستم سوخت و ساز بدن نوزادان.
 • وجود اختلالاتی در سیستم عصبی مرکزی بدن نوزادان.
 • بروز شرایط خاص گوارشی مانند وجود بیماری Chron در نوزادان.
 • احتمال وجود بیماری فلج مغزی در بدو تولد نوزادان.
 • وجود نقص‌های حسی در بدن نوزاد.
 • وجود مشکلاتی در نزدیک شدن نوزاد به پستان مادر خود.
 • کافی نبودن شیر توليد شده در بدن مادر برای تغذیه نوزاد خود.
 • تورم و سفت شدن نوک سینه‌های مادر که تغذیه را برای نوزاد کوچک دشوار خواهد کرد.
 • داخل بودن نوک پستان‌های مادر.

اگر مشکل جدا کردن کودک خود  از شیشه شیر دارید این مطلب توصیه های ساده برای جدا کردن کودکان از شیشه شیر را بخوانید

علائم و نشانه‌های اختلالات تغذیه‌ای در نوزادان:

 چگونه می‌توان مشکلات تغذیه‌ای نوزادان خود را تشخیص داد؟ در ادامه این مقاله، برخی از علائمي که وجود مشکل تغذیه‌اي در نوزادان را مشخص می‌کند، بررسی شده است. اين موارد عبارتند از:

 • امتناع نوزاد از تغذیه با شیر مادر خود.
 • تحریک‌پذیری زیاد نوزاد به خصوص در زمان تغذیه با شیر مادر خود.
 • سفت شدن بدن نوزاد زمانی که مادر سعی می‌کنید تا به او شیر دهد.
 • تف کردن مکرر و یا استفراغ نمودن نوزاد در حین شیر خوردن از سينه مادرش.
 • سرفه کردن و یا عق زدن نوزاد در حین تغذیه با شیر مادر خود.
 • طولانی شدن زمان تغذیه نوزاد با شیر مادر خود.
 • امتناع کردن نوزاد از تغذیه شدن با شیر مادر و یا مایعات دیگر.
 • گریه کردن نوزاد در هنگام تغذیه با شیر مادر خود.
 • افزایش نیافتن وزن نوزاد و کمتر بودن رشد بدن او نسبت به نمودار حالت طبیعی.
 • داشتن مشکلاتي در هنگام خوردن و نوشیدن موارد غذايي.
 • بیرون آمدن غذا و یا مایعات از طریق بینی نوزاد در هنگام تغذیه.

وجود اختلالات تغذیه‌ای ذکر شده در نوزادان مي‌تواند منجر به جذب شدن کم مواد غذایی به بدن آن‌ها و بروز کم آب در اين كودكان شود، که اين شرايط هم به نوبه خود، خطر مبتلا شدن به ذات‌الریه و یا عفونت دستگاه تنفسی فوقانی را افزایش خواهد داد. علاوه بر آن، بروز مشكلات تغذيه‌اي در نوزادان مي‌تواند احتمال بروز بیماری‌های مزمن ریه‌ای در نوزادن را به دنبال داشته باشد، که براي سلامتي هر نوزداي بسیار خطرناک می‌باشد.

مدیریت مشکلات تغذیه‌ای در نوزادان:

اگر به عنوان والدین یک نوزاد کوچک وجود مشکلات تغذیه‌اي را در نوزاد خود تشخیص داده‌اید، انجام اقدامات سریع درمانی برای حل این بیماری نکته بسیار مهمی است، چون وجود مشکل تغذیه‌اي در نوزاد شما، او را در معرض خطرات بزرگی قرار می‌دهد. به خاطر داشته باشيد كه در چنین شرایطی، بهترین و موثرترین کار مشورت نمودن با یک پزشک متخصص اطفال باتجربه است، چون با اين كار، شما با روش‌های مختلف درمانی و تغذیه نوزاد آشنا شده و ممکن است بتوانيد به حل مشکلات تغذیه‌اي در فرزند خود کمک کنيد.

 البته روش درمان نوزادانی که با مشکل تغذیه‌اي روبرو هستند، بستگی به شدت بیماری و وضعیت بدن کوچک آن‌ها دارد، اما در ادامه اين مقاله برخی از نکات مهم هم براي راهنمایی والدین اين نوزادان ارائه شده است. مهم‌ترين اين موارد عبارتند از:

 • افزایش میزان کالری موجود در مایعاتی که کودک از آن‌ها تغذیه می‌کند.
 • بستری شدن نوزاد بیمار در بیمارستان، در طي یک دوره کوتاه مدت و زیر نظر پزشک متخصص اطفال.
 • به عنوان مادر نوزاد بیمار سعی کنید تا در چنین شرایطی، دریافت مواد معدنی و جذب مواد غذایی نوزاد خود را با استفاده از روش‌های مختلف بهبود بخشید.
 • تشخیص زود هنگام وجود هر نوع بیماری زمینه‌ای در نوزادان که به ایجاد مشکلات تغذیه‌ای در بدن آن‌ها کمک كرده است، هم ضروري مي‌باشد.
 • تنظیم یک برنامه تغذیه‌ای منظم برای نوزادان با فاصله هر چند ساعت یک بار.
 • همچنین، مادران جوان باید سعی کنند تا موقعیت‌های مختلف را برای تغذیه نوزاد خود بررسی کرده و وضعیت راحت را برای شیر دادن او پیدا کنند.

در نهايت، یادتان باشد كه اگر از شیشه شیر برای تغذیه نوزاد خود استفاده می‌کنید، باید نوع مناسب و مرغوب آن را با توجه به سن نوزاد خود انتخاب نمایید. اما اگر از شیر مادر براي تغذيه فرزندتان استفاده می‌کنید، بهتر است كه سینه خود را در هنگام شیر دادن با انگشتان دستتان گرفته و در يك موقعیت مناسب، نوزادتان را براي دریافت شير آماده نماييد. به خاطر داشته باشيد كه این ایده در تغذیه نوزادان کوچک، بسیار موثر بوده و به مادران هم كمك فراواني كرده است.

اگر در استریل کردن شیشه شیر مشکل دارید این مطلب روش های استریل کردن شیشه شیر نوزادان را بخوانید

ایجاد جو راحت و آرام در هنگام تغذیه نوزادان:

انتخاب یک اتاق خوب و روشن و پوشاندن لباس نرم و راحت به نوزادان برای ایجاد آرامش در هنگام تغذیه آن‌ها بسیار مهم است.

هنگام نزدیک کردن نوزاد خود به پستان مشکلی دارید، این کار را آنقدر تکرار کنید، تا روش مناسب را برای تغذیه فرزندتان پیدا نمایید. يادتان باشد كه در نهایت، با تلاش زیاد شما و تشویق نوزادتان به تغذیه با شیر مادر، او قادر خواهد بود تا مقداری از شیر شما را بخورد. همچنین، اگر بافت نوک سینه‌های شما سفت شده باشد، دردناک شدن سینه‌ها و سفتی نوک آن هم مي‌تواند تغذیه نوزاد کوچکتان را با مشکل مواجه كند، پس در چنین شرایطی می‌توانيد با ماساژ دادن نوک پستان خود، حفظ آرامش و قرار گرفتن در موقعیت مناسب مشکل فرزندتان را کم کم کاهش دهد.

اگر می‌خواهید تا از یک ترکیب داروي گیاهی برای حل مشکل تغذیه‌اي نوزادان کوچک خود استفاده کنید، حتما قبل از هر اقدامی با يك دکتر متخصص اطفال مشورت نمایید، چون او به شما کمک خواهد کرد تا مشکلات تغذیه‌اي در نوزاد خود را به خوبی مدیریت نموده و از بین ببرید.

بنابراین، به عنوان والدین يك نوزاد كوچك زیاد نگران نباشید! چون اکثر مادران بعد از تولد نوزاد خود با مشکلات تغذیه در مورد او روبرو می‌شوند، که استفاده از نکات و راهنمایی‌های  افراد باتجربه به حل این مشکل شما کمک خواهد کرد. اما با این حال، مشاوره کردن با یک دکتر متخصص اطفال خوب را فراموش نکنید، چون آنچه را شما نیاز دارید و به دنبالش هستید، فقط یک پزشک خوب می‌داند.

 

نظر (3)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

نوزادمن ۲ماهشه چندروزه سرما خوردا واصلا دوس نداره شیر بخوره حتی توخواب باید چکارکنم حلیمه

This comment was minimized by the moderator on the site

چرا نوزادم باشروع غذاي كمكي كم تر شيرمي خورد ؟؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
چون با خوردن غذا سیر میشه و میلش برای شیر کمتر میشه

 1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/