سرفه خشک نوزاد | علائم و 12 درمان خانگی سرفه خشک کودک

Baby-dry-cough

آیا فرزند کوچک شما هم از سرفه مداوم رنج می برد؟ آیا او بدون هیچ دلیل خاصی، علائم ناراحتی و پریشانی را در بدن خود تجربه می کند؟ در چنین شرایطی، ممکن است او از سرفه خشک رنج ببرد. در این مقاله در رابطه با سرفه خشک نوزاد و آنچه که شما به عنوان والدین یک نوزاد کوچک می توانید برای درمان او انجام دهید، ارائه خواهد شد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سرفه خشک نوزاد و فرزند کوچکتان، ادامه این مقاله را با دقت بخوانید.

سرفه خشک در نوزادان چیست؟

سرفه خشک، همان طور که از نام این بیماری پیدا است، نوعی سرفه می باشد که در آن، هیچ گونه ترشح مخاطی یا خلط با همراه سرفه خارج نمی شود. اگر کودک شما دچار سرفه خشک شده باشد، متوجه سرفه ناگهانی او خواهید شد که همراه با آزاد شدن هوا از ریه ها و سر و صدایی بلند خواهد بود. به عنوان یک مادر جوان و بی تجربه به یاد داشته باشید که سرفه خشک ممکن است نشانه ای از بروز برخی بیماری ها در بدن کودک باشد که می توانند از خفیف تا شدید باشند؛ برخی از این بیماری ها به مراقبت و توجه فوری پزشک متخصص اطفال نیاز دارند.

همان طور که گفته شد، کودک شما به دلایل مختلفی ممکن است دچار سرفه خشک شود. در این سن، سیستم ایمنی بدن فرزند شما بسیار حساس است؛ در نتیجه، مبتلا شدن به آلرژی ها و تحریک کننده هایی که ممکن است منجر به سرفه یا حتی سرفه خشک در بدن او شوند، بسیار آسان است. هنگامی که کودکی به سرفه خشک مبتلا شده باشد، با وضعیت ناراحت کننده و اغلب دردناکی روبرو می شود؛ در برخی موارد، نوزاد احساس درماندگی می کند و والدین او می خواهند هر چه سریع تر به کودک خود کمک کنند. در برخی موارد دیگر نیز، به خصوص اگر سرفه خشک نوزادی مداوم یا شدید باشد، ممکن است باعث مداخله در فعالیت های روزانه کودک از جمله روند تغذیه و خواب او شود. در چنین مواردی، کودک شما نه تنها از سرفه خشک رنج می برد، بلکه این احتمال وجود دارد که او به شدت تحریک پذیر شده و به طور مداوم گریه کند. گاهی ممکن است در اتاق گرم دچار سرفه خشک شود، برونشیت، آسم و عفونت دستگاه تنفسی از دیگر دلایل سرفه خشک نوزاد است. اگر سرفه خشک نوزاد همراه با خس خس سینه است و به خصوص در زمستان افزایش می یابد ممکن است دچار آسم یا شبه آسم شده باشد؛ حتما به پزشک مراجعه کنید.

در واقع، هنگامی که با سرفه خشک نوزاد مواجه می شوید، بدین معنی است که سیستم ایمنی او سعی می کند از تأثیرات خارجی بر بدن نوزاد محافظت کند. لازم است بدانید که سرفه به بدن کودک شما کمک می کند تا هوای موجود در خود را پاک نگه داشته و هرگونه اثری از مواد تحریک کننده را از خود خارج کند. هنگامی که کودک شما با سرفه خشک روبرو شود، اغلب سرماخوردگی یا حساسیت را هم تجربه می کند. همچنین، با کمک سرفه، در صورت وجود گلودرد، بدن نوزاد می تواند مواد تحریک کننده باقیمانده را از خود پاک کند. علاوه بر این موارد، جالب است بدانید که آخرین آثار باقیمانده از قطره بعد از زایمان نیز به کمک سرفه خشک درنوزادان از بین ببرد.

بیماری نوزاد

علل بروز سرفه خشک در نوزادان:

همان طور که قبلاً اشاره شد، اگر کودک شما به سرفه خشک مبتلا شده باشد، اغلب این مشکل می تواند در بدن او پایدار و دردناک شود. همچنین، سرفه خشک نوزاد فشار خاصی را بر بدن او وارد می کند. در حالی که دلایل زیادی وجود دارد که می تواند باعث بروز سرفه خشک در بدن نوزادان شود، اما اثرات این عوامل از خفیف تا شدید متغیر می باشند. برای درک علت اصلی بروز این امر در بدن فرزند خود، در ادامه این مقاله چند دلیل رایج که می تواند منجر به بروز علائم این بیماری در بدن او شود، ارائه شده است که مهم ترین این موارد به شرح زیر می باشند:

1.سرماخوردگی:

 بروز سرفه خشک در نوزاد و کوکان کوچک، اولین علامتی نیست که در شرایط سرماخوردگی و سرفه رخ می دهد؛ در حقیقت، سرفه خشک اغلب یکی از آخرین مراحل سرماخوردگی و سرفه در بدن نوزادان است که ممکن است هر کودکی، از این مشکل رنج ببرد؛ حتی ممکن است این مشکل در بدن برخی از نوزادان شدید باشد. سرماخوردگی که بیشتر نوزادان از آن رنج می برند، نوعی عفونت ویروسی است. این نوع عفونت ویروسی سیستم تنفسی کودک شما را تحت تأثیر قرار داده و به عنوان یک سوزش جزئی یا احساس درد از گلو شروع می شود. هنگامی که فرزند کوچک شما سرماخوردگی را تجربه می کند، متوجه می شوید که سرفه های او خیس هستند؛ اغلب به دلیل مخاطی است که همراه با سرفه از ریه های نوزاد خارج می شود. در حالی که این سرماخوردگی چند روز طول کشیده و پس از گذشت دوره نقاهت به پایان می رسد، شما متوجه می شوید که مخاط موجود در بدن نوزاد از بین رفته و همراه با سرفه های او، احساس نمی شود. در این مرحله، سرفه ای که به عنوان علامت آخر سرماخوردگی معمولی در بدن کودک شما شروع شده است، سرفه خشک نامیده می شود.

2.آنفولانزا:

به خاطر بسپارید که در برخی موارد، ویروس آنفلوانزا نیز می تواند علائم خاصی را در بدن نوزادان ایجاد کند که دقیقاً شبیه به سرماخوردگی هستند. از آنجایی که کودک شما کوچک است، علائم این بیماری را در وضعیت بسیار شدید تجربه خواهد نمود. درست همان طور که در مورد سرماخوردگی بیان شد، روند بهبود آنفولانزا نیز با نوعی سرفه خشک و خشن شروع می شود. در واقع، از آنجایی که وضعیت بدن کودک شما بهبود می یابد، خلط موجود در ریه های او نیز از بین خواهد رفت.

3.ورود تحریک کننده های موجود در محیط زیست به بدن نوزاد:

لازم است بدانید که بدن کودک شما حساس است؛ بدن او ممکن است راحت تر، سریع تر و همچنین به طرز شدیدتری نسبت به مواد تحریک کننده موجود در اطراف خود واکنش نشان دهد. به عنوان مثال، تحریک کننده های محیطی چیزی هستند که هم بدن شما و هم بدن کودک شما در معرض آن قرار خواهید گرفت، زیرا هر دو در یک محیط زندگی می کنید؛ اما، همیشه این تحریک کننده های محیطی بیشتر از شما، بر بدن فرزند شما تأثیر خواهد گذاشت. انواع تحریک کننده های محیطی وجود دارد که می تواند منجر به سرفه خشک نوزاد شما شود. برخی از مهم ترین این تحریک کننده های مضر شامل دود تنباکو، آب و هوای خشک و گرم یا وجود بوی قوی ناشی از مواد شیمیایی می باشند. چنین تحریک کننده های محیطی می توانند گلوی کودک شما را خشک و دچار خارش کرده؛ در نتیجه، منجر به سرفه خشک در نوزادان  شوند.

4.بیماری ریفلاکس معده یا روده بزرگ در نوزادان:

 لازم است بدانید که بیماری ریفلاکس معده یا روده بزرگ یک بیماری شایع است که بدن اغلب نوزادان و کودکان نوپا را تحت تأثیر قرار می دهد. در صورت بروز بیماری ریفلاکس معده یا روده بزرگ در بدن کودکی، محتویات معده او از جمله اسیدهای مختلف معده به جای ماندن در معده، به سمت مری برمی گردند. وقتی این اتفاق بیفتد، نوعی احساس سوزش در گلو و مجاری تنفسی کودک شما ایجاد می کند. ریفلاکس، اغلب باعث می شود کودک شما مواد غذایی مصرفی خود را بالا بیاورد و در موارد شدید نیز می تواند منجر به استفراغ او شود. هنگامی که اسیدها یا محتویات معده به مری کودک شما رسیده و وارد گلوی او شوند، می‌توانند گلوی حساس او را تحریک کنند. در چنین شرایطی، فرزند شما به یک نوع سرفه خشک مبتلا می شود که ممکن است کاملاً پایدار باشد. در نهایت، در نظر داشته باشید که سرفه خشک ناشی از بیماری ریفلاکس معده یا روده بزرگ در نوزادان غالباً هیچ علامت یا بیماری همراه دیگری نخواهد داشت.

5.سیاه سرفه یا سرفه بزرگ در نوزادان:

سیاه سرفه، یکی دیگر از بیماری های رایج در بین نوزادان است. در واقع، این بیماری نوعی عفونت باکتریایی است که بر مجاری تنفسی کودک تأثیر گذاشته و بسیار مسری می باشد. اگر کودک شما مبتلا به سیاه سرفه یا سرفه بزرگ شود، متوجه یک نوع سرفه نسبتاً قوی، مداوم و نیرومند در بدن او خواهید شد. همچنین، کودک شما در هنگام تنفس صدای کاملاً واضحی ایجاد خواهد کرد که به نظر می رسد گلوی نوزاد خش خش می کند. یادتان باشد سرفه ناشی از بیماری سیاه سرفه، بسیار خشک است و می تواند تهدیدی برای زندگی فرزند شما باشد، چون ممکن است باعث خفگی نوزاد شود. در برخی موارد، به خصوص اگر سرفه نوزاد خیلی خشک، نیرومند یا مداوم باشد، می تواند منجر به بروز علائم دیگری نیز در بدن او شود. یکی از علائم شایع سیاه سرفه در بدن کودکان، اشک چشم است که نتیجه ای از نیرویی است که سرفه به وجود می آورد؛ رنگ کبود و چشم ها و زبان بیرون زده نیز نشانه ای از بروز بیماری سیاه سرفه در بدن نوزادان هستند.

 مراقبت های کودک

چگونه می توان سرفه خشک نوزاد را درمان کرد؟

 به یاد داشته باشید که درمان سرفه خشک درنوزادان بستگی به علت بروز این مشکل دارد. سرفه خشک از جهات مختلفی بر بدن نوزادان تأثیر می گذارد و دلایل بروز آن نیز متفاوت است. برای اطمینان از اینکه کودک شما درمان صحیحی را دنبال می کند، باید اطمینان حاصل کنید که شما و پزشک متخصص اطفال می توانید علت دقیق بروز این بیماری را در بدن او تعیین کنید. بسته به اینکه دلیل بروز سرفه خشک درنوزادان چیست، در ادامه این مقاله، چند گزینه درمانی که ممکن است پزشک متخصص اطفال به فرزند شما پیشنهاد کند، ارائه شده است که مهم ترین این موارد به شرح زیر می باشند:

1.روش های درمان سرفه خشک ناشی از سرماخوردگی:

اگر دلیل بروز سرفه خشک در بدن کودک شما سرماخوردگی باشد، یکی از مؤثرترین راه های درمانی استفاده از برخی روش های خانگی برای تسکین وضعیت بدن بیمار است (بخش درمان های خانگی در ادامه این مقاله را مطالعه کنید).

2.روش های درمان سرفه خشک نوزاد ناشی از آنفلوانزا:

 این قابل درک است که شما وسوسه شوید تا به کودک خود کمک کنید که به بهترین و سریع ترین روش، درمان شود. با این وجود، بهتر است از مصرف آنتی بیوتیک ها برای درمان سرفه خشک درنوزاد خودداری کنید؛ مگر اینکه لازم باشد. در بیشتر موارد که علائم بیماری خیلی شدید نباشد یا روزها ادامه نداشته باشد، پزشک متخصص اطفال یک روش درمانی ساده شامل استراحت و تغذیه سالم را به کودک شما توصیه خواهد کرد. لازم است بدانید که هیدراته کردن بدن کودک نیز در چنین شرایطی بسیار مهم است؛ بنابراین مطمئن شوید که مایعات کافی به او بدهید. اگر هنوز کودک خود را شیردهی می کنید، این کار را ادامه دهید. از طرف دیگر، اگر کودک شما از شیر گرفته شده باشد، ممکن است پزشک آب میوه های تازه و همچنین سوپ های خانگی را در برنامه غذایی او قرار دهید.

3.روش های درمان سرفه خشک نوزاد در مواقع ناشی از تحریک کننده های محیطی:

 بهترین راه برای محافظت از کودک خود در برابر سرفه خشکی که در اثر محرک های محیطی ایجاد می شود، دور نگه داشتن او از آن وضعیت است. بر این اساس، اگر در یک منطقه سرد زندگی می کنید یا در فصل زمستان قرار دارید، در صورت استفاده از گرمای مصنوعی در خانه، هوا می تواند خشک و گرم شود. در چنین مواردی، شما باید از خشک شدن هوا در محیط زندگی فرزند خود جلوگیری کنید و از دستگاه مرطوب کننده هوای سرد در اتاقی که کودک شما در آن می خوابد یا بیشتر اوقات خود را صرف می‌کند استفاده کنید. در نظر داشته باشید که میکروب ها ، ویروس ها و باکتری ها می توانند در محیط مرطوب رشد بهتری داشته باشند؛ بنابراین مهم است که مرتباً اتاق فرزند خود را تمیز کنید. از طرف دیگر، می‌توانید قبل از استفاده از دستگاه مرطوب کننده هوای سرد، یک فیلتر تازه وارد آن کنید. اگر هوا خیلی سرد نیست، پنجره های خانه را باز کنید تا هوای تازه وارد محل زندگی نوزاد شود، زیرا احتمال دارد که فضای اتاق نوزاد آلوده شده باشد. در صورت عدم امکان باز کردن پنجره، می توانید یک فن را نیز در محل زندگی نوزاد خود قرار دهید تا به گردش هوا کمک کند.

همچنین، اگر شخصی در خانواده شما سیگاری است، از او بخواهید که در خانه سیگار نکشند، زیرا دود باقیمانده از آن می تواند منجر به بروز سرفه خشک در نوزاد شود. اگر او برای سیگار کشیدن از خانه بیرون می رود، از فرد سیگاری بخواهید که در نزدیکی در یا پنجره های خانه سیگار نکشند، زیرا دود حاصل از سیگار هنوز هم می تواند وارد خانه شده و باعث ایجاد واکنش در بدن کودک شما شود.

علاوه بر این موارد، از هیچ‌گونه مواد خوشبوکننده اتاق عطرها، دئودورانت ها یا اسپری های دیگر استفاده نکنید؛ باقیمانده این مواد می توانند در هوا بمانند و منجر به بروز سرفه خشک در نوزادان شما شوند.

در نهایت، اگر هوای محیط اجازه می دهد، بدن کودک خود را با لباس های گشاد، راحت و ترجیحاً پنبه ای بپوشانید. سرفه خشک فشار زیادی را به فرزند کوچک شما وارد می کند و ممکن است او را به درد شکم و عرق کردن مبتلا کند. پوشیدن لباس های گشاد که باعث گردش هوا و همچنین جذب عرق می شود، به بدن نوزاد کمک می کند تا احساس راحتی بیشتری نسبت به شرایط پوشیدن لباس های تنگ یا لباس هایی داشته باشد که می تواند دمای بدن او را افزایش دهد.

4.روش های درمان سرفه خشک ناشی از بیماری ریفلاکس معده یا روده بزرگ:

 برای معالجه بیماری ریفلاکس معده یا روده بزرگ، پزشک متخصص اطفال، ابتدا کودک شما را معاینه می کند؛ سپس داروهای خاصی را برای کمک به مبارزه و پیشگیری از وضعیت معده او تجویز خواهد کرد. حتی اگر برخی از داروهای بدون نسخه در دسترس نیز بتوانند به معالجه بیماری ریفلاکس معده یا روده بزرگ در نوزادان کمک کنند، مهم است که شما ابتدا در مورد وضعیت بدن فرزند خود با پزشک متخصص اطفال صحبت کنید تا در مورد تسکین سرفه های خشک نوزاد خود تصمیم درستی بگیرید.

5.روش های درمان سرفه خشک ناشی از سیاه سرفه:

اگر کودک شما به دلیل سیاه سرفه دچار سرفه خشک شده است، پزشک متخصص اطفال به احتمال زیاد یک دوره از آنتی بیوتیک ها را برای کمک به روند معالجه او تجویز می کند. در بیشتر موارد، این داروها از طریق رگ ها و به صورت قطره ای به بدن نوزاد شما تزریق می شود.

اگر کودک شما کمتر از یک سال سن داشته باشد، پزشک معالج ممکن است بستری شدن در بیمارستان را توصیه کند، زیرا این امر به شما در حفظ ایمنی کودک در برابر هرگونه احتمال بروز عوارض جدی ممکن کمک می کند. به عنوان یک مادر به خاطر بسپارید که سرفه خشک ناشی از سیاه سرفه بسیار پایدار است و خطر خفگی نوزادان را به همراه دارد. با بستری شدن نوزاد در بیمارستان، شما می توانید اطمینان حاصل کنید که کودک تحت نظارت مداوم پزشکی قرار دارد و در صورت نیاز، مراقبت های فوری پزشکی در مورد او انجام می گیرد. در نهایت، لازم است بدانید از آنجا که سیاه سرفه یک بیماری بسیار مسری است، به احتمال زیاد کودک شما برای جلوگیری از خطر آلودگی سایر نوزادان در اتاق ایزوله قرار گیرد.

در صورت شدید بودن شرایط، پزشک متخصص اطفال با استفاده از داروهای کورتیکواستروئید کودک را درمان می کند که به کاهش هرگونه التهاب در راه های هوایی او کمک شایانی می کند. همچنین، استفاده از این روش درمانی تنفس کودک شما را راحت تر کرده و خطر خفگی او را به میزان قابل توجهی کاهش داده یا از آن جلوگیری می کند. این احتمال وجود دارد که پزشک معالج داروهای کورتیکواستروئیدی را به عنوان یک روش درمانی داخل وریدی، مشابه با روش استفاده از آنتی بیوتیک ها مصرف کند.

در بعضی موارد نادر نیز، تنفس نوزادان در هنگام ابتلا به سرفه خشک ناشی از سیاه سرفه بسیار دشوار می شود. اگر کودک شما روند تنفس دشواری دارد، پزشک ممکن است با کمک ماسک صورت که اکسیژن اضافی برای بیمار فراهم می کند، به تنفس راحت کودک کمک کند. از طرف دیگر، پزشک متخصص اطفال ممکن است استفاده از سرنگ لامپ را پیشنهاد کند؛ سرنگ لامپ یک وسیله کوچک است که می تواند در دسترس شما باشد و به مکیدن مخاط از بینی کودک کمک کند.

سلامتی کودک

نکاتی برای راحتی کودکانی که از سرفه خشک رنج می برند:

 در حالی که کودک شما از سرفه خشک رنج می برد، ادامه زندگی او با روال معمول تغذیه و خواب، بسیار دشوار خواهد بود. در ادامه این مقاله، چند نکته ساده ارائه شده است که به شما کمک می کند تا ناراحتی کودک خود را در چنین شرایطی برطرف کنید. برخی از مهم ترین این موارد به شرح زیر می باشند:

 • بدن کودک خود را به خوبی هیدراته نگه دارید. در حالی که کودک شما بیمار است، بزرگ ترین منبع آسایش برای او هنوز هم پستان شما می باشد؛ بنابراین، اجازه دهید تا نوزاد تا حد ممکن از شیر شما تغذیه کند. کودک خود را در آغوش خود نگه دارید و به راحتی او کمک کنید. هر چند وقت یک بار به فرزند کوچک خود سینه خود را پیشنهاد کنید. لازم است بدانید که آب‌رسانی بدن نوزادان مبتلا به سرفه خشک به جلوگیری از خشکی بیشتر مجاری هوایی آن ها کمک می کند؛ در نتیجه، روند درمان کودک سریع تر می شود.
 • خوابیدن برای نوزادانی که از سرفه خشک رنج می برند، تقریباً یک وضعیت غیرممکن است. شما می توانید محیط را برای راحتی فرزند خود آماده کنید؛ پرده ها را ببندید، مانع هرگونه سر و صدایی شوید، اتاق را تا حد امکان کم نور کنید و از همه اعضای خانواده خود بخواهید که ساکت باشند یا حجم صداها را کم کنند. کودک خود را با لباس های گشاد و راحت برای زمان خواب آماده کرده و تختخواب نوزاد را راحت و تمیز نگه دارید.
 • می توانید کودک خود در حالی که در آغوش شما قرار دارد، بخوابانید یا صبر کنید تا او در هنگام تغذیه با شیر مادر به خواب برود. در حالی که کودک شما در حال خواب است، حتماً در اطراف او بمانید و فرزند کوچک خود را زیر نظر بگیرید. به یاد داشته باشید که سرفه خشک می تواند خطر خفگی در نوزادان را افزایش دهد؛ از این رو مهم است که کودک خود را در هر موقع، بدون مراقبت رها نکنید؛ حتی اگر کودک شما با خیال راحت در تختخواب بخوابد. در نهایت، در صورت بیدار شدن نوزاد به دلیل سرفه شدید، كمی او را در آغوش خود بگیرید و به آرامی پشت را ماساژ دهید.

داروهای خانگی برای درمان سرفه خشک در نوزاد:

در نهایت، اگر با سرفه خشک در نوزاد خود مواجه شدید، ممکن است روش های درمانی خانگی برای بهبود وضعیت او مؤثر باشند. البته مهم است که ابتدا با پزشک متخصص اطفال در مورد وضعیت بدن نوزاد صحبت کنید و تمام مواد مورد استفاده را بررسی نمایید تا بدانید که آیا می توانید داروهای خانگی را به کودک خود بدهید یا نه. هنگامی که پزشک کودک شما، به شما اطمینان داد، می توانید داروی خانگی قابل استفاده را برای کودک کوچک خود امتحان کنید. در صورتی که برای درمان سرفه خشک نوزاد به او داروی خانگی داده اید، اما متوجه تغییر علائم بدن او نشدید یا اگر وضعیت کودک بدتر شد، در مورد آن با پزشک معالج فرزند خود صحبت کنید و در صورت لزوم، ارزیابی پزشکی را انجام دهید. در ادامه این مقاله، برخی داروهای خانگی که می توانند به تسکین سرفه خشک در بدن نوزادان کمک کنند، ارائه شده است که مهم ترین این موارد به شرح زیر می باشند:

1.    اگر کودک شما کمتر از شش ماه سن دارد:

شیر مادر: لازم است بدانید که شیر مادر یکی از بهترین منابع درمانی برای سرفه خشک در نوزادان است؛ معمولاً تنها چیزی است که نوزاد به عنوان یک درمان خانگی، برای بهتر شدن نیاز دارد. شیر مادر مملو از آنتی بادی است که بدن کودک را قوی نگه می دارد و به فرزند کوچک شما در مبارزه با عفونت ها و میکروب ها کمک شایانی می کند.

گیاه بنگ دانه:این ماده خاصیت ضد باکتریایی و ضد عفونی کننده دارد. برای درمان سرفه خشک نوزاد، گیاه خشک شده و کبابی گرم آن را روی پارچه ای ریخته و روی سینه، پشت، کف پا و کف دستش قرار دهید تا سرفه های خشکش تسکین یابد. قبل از گذاشتن گیاه گرم، با گذاشتن آن روی مچ دست خود اطمینان حاصل کنید که بیش از حد گرم نباشد. البته روی بدن لخت نوزاد قرار ندهید؛ علاوه بر این می توانید با بخور این گیاه و گرفتن آن در اطراف بینی او، به درمان سرفه خشک نوزاد کمک کنید.

قطره سالین:اگر کودکتان دچار گرفتگی بینی می شود باید در نظر داشته باشید تنفس از راه دهان سرفه ی خشک نوزاد را شدیدتر می کند و برای جلوگیری از این وضعیت و همچنین ضدعفونی کردن مجرای تنفسی نوزادتان می توانید چند قطره ی سالین داخل بینی کودکتان بچکانید. قطره ی سالین کاملا بی خطر بوده و بر پایه ی آب نمک رقیق شده است.

روغن خردل و سیر:از قدیم می دانیم که روغن گرم به بدن گرما می بخشد و موجب کاهش سردی و سرفه های خشک می شود؛ از خواص ضدباکتریایی سیر هم که خبر دارید! مخلوط روغن خردل گرم (نه داغ) را با پوره ی سیر روی سینه، پشت و کف دست کودکتان قرار دهید تا سرفه های خشکش بهبود یافته و نرم تر شود.

روغن خردل و نمک:این دو نیز همانند مورد قبلی باید با هم ترکیب شوند و روی سینه و پشت و کف دست قرار گیرند. محلول گرم را روی سینه ی فرزندتان بمالید و روی او را با ملافه یا پتو بپوشانید. با این روش سرفه های خشک نوزاد بهبود پیدا می کند و سرماخوردگی اش هم کاهش پیدا می کند.

ویکس:برای جلوگیری از به هم خوردن نظم خواب فرزندتان و استراحت شبانه اش می توانید از پماد ویکس کودکان به کف پاهای او بمالید و به او جوراب بپوشانید یا سرفه و گرفتگی سینه او بهبود یابد. 

سرفه خشک نوزاد

زعفران:زعفران یکی دیگر از داروهای موثر در سرفه خشک نوزاد و در کل سرماخوردگی است که در درمان تب، سرفه، تب و گرفتگی سینه مفید است. در بزرگسالان ترکیب شیر و زعفران را می توان به عنوان داروی سرماخوردگی میل کرد؛ اما در خودکان باید با آب ولرم مخلوط شده و به صورت موضعی به پیشانی، گلو، سینه، پشت و کف دست و پاها مالیده شود.

 1. اگر کودک شما بزرگ تر از شش ماه سن دارد:

ماساژ روغن نارگیل و برگ تولسی:برگ تولسی که قسمتی از گیاهی به نام آیداتوژن است، یک ضد میکروب و آنتی بیوتیک طبیعی است که تاثیر به سزایی در احتقان، آنفولانزا، عفونت های گلو و ریه، تب و سرماخوردگی دارد. 5-6 برگ تولسی را با روغن نارگیل گرم به نقاط گفته شده در بالا (سینه، پشت، کف پاها و دستها) بمالید و اجازه دهید فرزندتان استراحت کند.

آب زیره: شما برای تهیه این داروی خانگی به مواد زیر نیاز خواهید داشت:

 • 1 تا 2 قاشق غذاخوری دانه زیره
 • اب

طرز تهیه آب زیره برای نوزادان:

برای تهیه این داروی خانگی، مقداری آب به قابلمه اضافه کرده و بگذارید تا به جوش بیاید. پس از شروع به جوشیدن آب، دانه های زیره را به آن اضافه کنید. بگذارید چند دقیقه جوش بخورد؛ سپس، آن را از روی حرارت بردارید. آب زیره را کنار بگذارید تا خنک شود. در این مرحله، دارو را صاف کرده و دانه های زیره را دور بریزید. کودک شما باید در فواصل منظم آن را بنوشد.

 1. اگر کودک شما بزرگ تر از ده ماه سن دارد:

آب مخلوط گیاهی: شما برای تهیه این داروی خانگی به مواد زیر نیاز خواهید داشت:

 • یک تکه فلفل
 • یک قطعه زنجبیل
 • قاشق غذاخوری فلفل سیاه
 • 1 لیوان آب

طرز تهیه آب مخلوط گیاهی برای نوزادان:

 تمام مواد فوق، به جز آب را به یک پردازنده مواد غذایی اضافه کرده و آن ها را به شکل بافت درشت خرد کنید. سپس، آب را در یک قابلمه ریخته و مواد خرد شده را درون آن قرار دهید. حالا آب را به جوش بیاورید و صبر کنید تا نصف مقدار اصلی آب کاهش یابد. در این مرحله، آن را از روی حرارت برداشته و کنار بگذارید تا خنک شود. پس از خنک شدن، آب را صاف کنید و اجازه دهید تا کودک شما در فواصل منظم آب مخلوط گیاهی را بخورد.

در نهایت، به عنوان یک مادر به خاطر بسپارید که سرفه خشک در نوزاد شرایطی نیست که شما را نگران کند؛ اما می-تواند ناراحتی زیادی را برای فرزند شما ایجاد کرده و منجر به عوارض دیگری در بدن او شود. بر این اساس، با پزشک متخصص اطفال در مورد وضعیت بدن فرزند خود صحبت کنید و بهترین راه را برای مراقبت از نوزاد کوچک خود پیدا نمایید.

نکات کلی و موارد مورد احتیاط :

شاید بخواهید بر اساس باور عموم که برای درمان سرفه از عسل استفاده می شود به کودک خود عسل بدهید. اما به خاطر داشته باشید که به هیچ عنوان به یک کودک زیر یک سال نباید عسل داد. عسل باعث بروز بیماری های نادری چون بوتولیسم، مشکلات گفتاری و شیرین زبانی در کودک شود.

پوشش کودکتان را با توجه به وضعیت آب و هوایی تغییر دهید.

عشق و لمس های مکرری که به او می دهید، به شدت در بهبود سرماخوردگی و سرفه خشک نوزاد موثر است.

اگر نوزادتان علایمی چون تب، سرماخوردگی، خواب آلودگی و گریه های مداوم داشت به پزشک مراجعه کنید.

شیر مادر بهترین درمان در اولین قدم است، بعد از آن با مشورت پزشک می توانید از شیر خشک اچ آ استفاده کنید.

بهداشت خود را رعایت کنید. پاکیزه بودن دستان و صورت شما بهترین راه برای جلوگیری از نفوذ میکروب و باکتری به بدن نوزاد به عنوان مادر است.

بیماری در کودکان

پرسش و پاسخ های متداول

آیا هر سرفه ی خشکی در نوزاد نیازمند مراجعه به پزشک است؟

خیر. سرفه ی خشک نشانه ی رفع بیماری و نشان دهنده ی دوره ی نقاهت نوزاد است. در صورت ماندگاری و افزایش شدت و ایجاد علائم خطرناک باید به پزشک مراجعه کرد.

بهترین درمان برای سرفه ی خشک نوزاد چیست؟ 

شیر مادر در اولین قدم و سپس با مشورت پزشک می توان از شربت اچ آ استفاده کرد. 

آیا سیاه سرفه و سرفه خشک نوزاد نیاز به بستری شدن در بیمارستان دارد؟

در علائم عمومی، معمولا نیاز به بستری شدن ندراد اما در شرایط خیلی شدید و اگر علائم بدن کودک و سرفه های او رو به وخامت گذاشت و تنفس طبیعی کودک در شرایط عادی سخت و یا تقریبا غیرممکن شد احتمال اینکه نیاز به بستری شدن و تنفس کودک با ماسک اکسیژن باشد، وجود دارد.

 

نظر (3)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

من یه نوزادسه ماه پسردارم وسرفه میکنه نه ابریزش بینی داره ونه چیزدیگر نشانه چیه این سرفه

This comment was minimized by the moderator on the site

من یه نوزادسه ماه دارم که سرفه میکنه علامتش چیه ابریزش بینی نداره فقط سرفه

This comment was minimized by the moderator on the site

دختر من 8ماهشه♡اکثرا سرفه های خشک داره بنظرتون از چی میتونه باشه علائم سرماخوردگی مثل آبریزش بینی نداره

 1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/