امام علی (ع) فرمودند: زن باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد.


آیا درد سینه های مادر بعد از شیر گرفتن کودک طبیعی است؟

آیا درد سینه های مادر بعد از شیر گرفتن کودک طبیعی است؟

آیا شما به عنوان مادری که کودک خود را از شیر گرفته اید ، فکر می کنید که استفاده از یک دستگاه پمپاژ برای تخلیه شیر باقی مانده در سینه های شما و جلوگیری از دردناک شدن آن ها و خون مردگی ضروری است؟
باید به یاد داشته باشید که پس از گرفتن کودک از شیر مادر ، تجربه کردن درد در سینه های مادر برای چند روز امری غیر معمول نیست. تورم سینه ها، مسدود شدن مجرای شیری و ورم آن ها به دلیل وجود شیر باقی مانده، عوارض دردناکی است که در روزهای بعد از گرفتن کودک از شیر مادر قابل مشاهده خواهد بود، مخصوصا اگر از شیر گرفتن کودک ناگهانی و در مدت زمان خیلی کوتاهی اتفاق افتاده باشد. خوشبختانه، درد و ورم در پستان های مادرانی که به آرامی و تدریجا کودک خود را از شیر مادر می گیرند، کم خواهد بود و با مراقبت های بهداشتی و داروهای گیاهی در منزل، به راحتی درمان خواهد شد.

علائمی که در سینه های مادر بعد از شیر گرفتن کودک بروز می کند :

• با توجه به گفته های مشاور شیردهی می توان ادعا کرد که درد به وجود آمده در سینه های مادر بعد از شیر گرفتن کودک ، ممکن است در هر نقطه از پستان های او رخ دهد. لازم است به عنوان یک مادر شیرده بدانید از جمله مناطقی که درگیر این مشکل می شوند، می توان ناحیه آرئول و یا کل قسمت های پستان مادر شیرده را نام برد. درد به وجود آمده در یک پستان و یا در هر دو آن ها، اغلب در چند روز اول بعد از شیر گرفتن کودک به اوج خود می رسد، که بعد از مدتی به آرامی و به طور طبیعی کاهش خواهد یافت. در این مواقع، معمولا سینه های مادر متورم شده و او احساس می کند که آن ها سخت یا ناصاف شده اند، حتی ممکن است این علائم با بروز تب زیاد در مادر هم همراه باشد. خوب است بدانید که نشت شیر از نوک سینه ها در روزهای پس از گرفتن کودک از شیر مادر، امری غیر معمول نیست، به ویژه هنگامی که شما در حمام در حال دوش هستید یا پس از شنیدن صدای گریه فرزندتان یا زمانی که اصطکاک پیراهن و یا سینه بند با نوک سینه های شما بیشتر باشد، این حالت دیده خواهد شد.

علل بروز تورم در سینه های مادران شیرده بعد از شیر گرفتن کودک :

به عنوان یک مادر شیرده همیشه به خاطر داشته باشید که از شیر گرفتن ناگهانی نوزاد باعث ایجاد درد در سینه های شما، به دلیل تورم آن ها خواهد شد. پمپاژ و مکش شیر توسط کودک باعث تولید مقدار بیش از حدی از شیر در بدن شما مادر شیرده شده است که بدن شما به طور طبیعی، ترشح شیر را چند هفته پس از جدا کردن نوزاد از شیر مادر ادامه خواهد داد که گاهی اوقات این شیر ترشح شده، سبب مسدود شدن مجاری شیری در سینه های مادر خواهد شد. اگر این انسداد مجاری شیری در مادر درمان نشود، باعث ورم پستان ها و یا حتی سبب به وجود آمدن عفونت های دردناک در بدن مادر شیرده خواهد شد، که گاهی با علائمی مشابه بیماری آنفولانزا که با تورم و به وجود آمدن رگه های قرمز رنگ و دردناک در سینه ها همراه خواهد بود.
همچنین، شما مادر شیرده که به تازگی کودک خود را از شیر گرفته اید، ممکن است با سوالاتی مانند سوالات زیر روبرو شوید.

سوالات شایع مادران شیردهی در دوران شیردهی :

1. چگونه می توان به عنوان یک مادر شیرده، به راحتی و در مدت زمان کمتری از دردسر ترشح شیر در سینه های خود آزاد شد؟
2. می خواهیم چگونگی خشکاندن سریع و بدون دردسر شیر باقی مانده در سینه های خود را به وسیله پمپاز پستان عملی نماییم، آیا این روش امکان پذیر است؟
3. چگونه انجام عمل پمپاز می تواند پس از جدا کردن کودک از شیر مادر، باعث توقف تولید شیر در سینه ها او شود؟
4. پس از پایان یافتن دوران شیردهی، چگونه می توان با استفاده از داروهای گیاهی از ترشح شیر در سینه های مادر جلوگیری نمود؟
5.آیا استفاده از داروهای گیاهی باعث توقف ترشح شیر در سینه های مادر شیرده می شود؟
6. چرا قطع ناگهانی شیردهی در مادران، باعث بروز عوارض جانبی می شود؟
7. چگونه می توان علائم و عوارض جانبی به وجود آمده در سینه های مادر را پس از پایان یافتن دوره شیردهی به فرزند او را درمان کرد؟
8. عوارض جانبی که پس پایان دادن به شیردهی نوزاد و شروع تغذیه او با شیر خشک ایجاد می شود، کدام ها هستند و چگونه می توان آن ها را درمان کرد؟

9. چرا شیر ترشح شده در سینه مادر، پس از قطع کردن تغذیه فرزندش غلیظ و زرد رنگ می شود؟
10. علائم خروج هیدروکدون کدام ها هستند؟
11. سینه های دردناک و متورم شده مادر را پس از جدا کردن نوزاد او از شیر مادر، چگونه می توان درمان کرد؟
12. در مجموع، وقتی که می خواهید فرزندتان را از شیر مادر بگیرید، شما به عنوان پدر و مادر موظفید چه کارهایی انجام دهند؟
13. آیا زمان از شیر گرفتن کودک را باید خود پدر و مادر تشخیص دهند؟
14. چگونه می توان عمل خشکاندن شیر باقی مانده در سینه های مادر شیرده را سریع تر انجام دهیم؟
15. آیا بعد از جدا کردن نوزاد از شیر مادر، مشکلات تغذیه ای در او به وجود خواهد آمد؟
16. آیا تغذیه نوزاد با شیر مادر در مادرانی که رژیم غذایی کواشیورکور دارند، باید متوقف شود؟
17. رژیم غذایی برای مادرانی که کواشیورکور دارند، چگونه باید باشد؟

shir-madar-o2.jpg

روش های درمانی درد سینه بعد از شیر گرفتن کودک :

اگر شما به عنوان یک مادر شیرده، در زمان از شیر گرفتن کودکتان درد و تورم را در سینه های خود احساس می کنید، استفاده از پمپاژ را برای تخلیه شیر باقی مانده و کاستن درد و ورم خود، فقط یک بار می توانید انجام دهید، آن هم در صورتی است که درد و تورم را نتوانید تحمل کنید. به یاد داشته باشید که به جای آن، نوشیدن چند فنجان چای مریم گلی در هر روز توسط این گونه مادران باعث کاهش یافتن تولید شیر در بدن آن ها خواهد شد، اما همیشه به خاطر داشته باشید که قبل از استفاده از هر دارو و یا گیاهان دارویی با دکتر معالج خود مشورت کنید. قرار دادن کلم برگ تازه و خنک در نوک سینه ها و تعویض کردن آن ها در هر چند ساعت یک بار تا زمان پژمرده شدن، درد و ورم ناشی از جدا کردن نوزادان از شیر مادر را کاهش خواهد داد. همچنین، مصرف ایبوپروفن یا استامینوفن می تواند برای کاهش درد پستان های مادر شیرده و تورم آن ها مفید باشد، اگر بروز درد و ورم در سینه ها از مسدود شدن مجاری شیری باشد، می توان با ماساژ دادن این مجاری و به کار بردن گرما در این نواحی به شل پلاگین سینه های مادر شیرده کمک کرد. اگر متوجه شدید که تب دارید و یا رگه های قرمز رنگی بر روی سینه های شما به وجود آمده است، طوری که درد و ورم آن نواحی بسیار زیاد شده باشد، حتما به پزشک مراجعه کنید، چون به احتمال زیاد نیاز به درمان با آنتی بیوتیک خواهید داشت.

پیشگیری و راه های درمان درد سینه بعد از شیر گرفتن کودک :

وقتی که شما مادر شیرده می خواهید کودکتان را از شیر بگیرید، این کار را به آرامی و با کم کردن تعداد دفعات شیردهی روزانه به کودک خود آغاز کنید، تا جلوی جمع شدن شیر و درد و تورم سینه های شما گرفته شود. حذف یک جلسه شیردهی در هر سه روز یک بار، کمک می کند تا بدن مادر، تولید شیر را با کاهش تقاضای کودک، تنظیم کند. همچنین، به یاد داشته باشید که کاهش تدریجی زمان تغذیه نوزاد با شیر مادر هم در حد کاهش 1 الی 2 دقیقه ای در هر جلسه، بسیار مفید خواهد بود. با این کار، جلو پمپاژ بیشتر شیر توسط مکیدن زیاد کودک گرفته شده و تورم و دردناک شدن سینه های مادر هم کم خواهد شد.

 در این دوران که کودکتان را از شیر گرفته اید حتما از شیر گرفتن کودک و مشکلات سینه مادر را مطالعه کنید.

 

نظر (31)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
 1. آرژین

سلام من بچم رو۲سالی میشه ازشیرگرفتم ولی هنوز تو سینه هام شیروجود داره رفتم دکترگفت عفونت داره دارو برام نوشت الان دوباره سینه هام درد داره وشیرتوسینم داره زرد رنگ میشه

 1. مامانم    آرژین

سلام
ترشح شیر یا آغوز تا دو سال بعد از شیر گرفتن طبیعیه فقط سینه ها رو تحریک نکنید.

 1. مریم عباسی

سلام من ۶ ماه دخترم رو ازشیر گرفتم اما وقتی فشار میدم از نوک سینه هام شیره یا همون شیر میاد درضمن رفتم بهداری گفتن یکی از سینه هات توده داره احتمالا شیر هست ولی من نگرانم

 1. مامانم    مریم عباسی

سلام
کلم رو بذارین رو سینتون تا زمانی که پلاسیده شه و دوباره عوضش کنین و توی حموم کم کم ماساژ بدین.

 1. بختیار هستم    مامانم

سلام مامان ادریس هستم من بچه هم ۹ سال اش شده الان احساس میکنم لباس هم خیس میشه از سینه ها شیر زرد رنگ میاد لطفا برام مشوره بدیم چ کنم چ شده نگرانم

 1. مامانم    بختیار هستم

سلام
اومدن شیر بعد از نه سال غیر طبیعیه بهتره به پزشک مراجعه کنین.

 1. فاطمه

سلام من وقتی بچم بدنیا اومد یک غده داخل سینم بود ک رفتم سونو گفت غده شیری هست و الان بچم چهار ماهه از شیر برداشتم تو رگا سینم احساس میکنم که غده غده شده اخه زیاد سینم خالی نکردم چکار کنم دردم نداره سینه هام رگاش سفت شده مثل غده های کوچیک .تروخدا...

سلام من وقتی بچم بدنیا اومد یک غده داخل سینم بود ک رفتم سونو گفت غده شیری هست و الان بچم چهار ماهه از شیر برداشتم تو رگا سینم احساس میکنم که غده غده شده اخه زیاد سینم خالی نکردم چکار کنم دردم نداره سینه هام رگاش سفت شده مثل غده های کوچیک .تروخدا کمکم کنید

ادامه مطلب
 1. مامانم    فاطمه

سلام
پیشنهاد میکنم حتما به پزشک مراجعه کنید.

 1. فرح

من مامان گوهر هستم دخترم 20ماهشه الان سه روزه که دخترم واز سینم گرفتم شبا موقع خواب بیقراری میکنه یه نیم ساعت روشونه هام میزارمش وچرخ میزنم تابخوابه سینه سمت چپم ورم کرده وقتی نصف بیدارمیشه سینم بهش میدم خالیش کنه تا ورمش بخوابه میخوام بدونم...

من مامان گوهر هستم دخترم 20ماهشه الان سه روزه که دخترم واز سینم گرفتم شبا موقع خواب بیقراری میکنه یه نیم ساعت روشونه هام میزارمش وچرخ میزنم تابخوابه سینه سمت چپم ورم کرده وقتی نصف بیدارمیشه سینم بهش میدم خالیش کنه تا ورمش بخوابه میخوام بدونم کارم درسته یانه ممنوم میشم زودتر راهنماییم کنین.

ادامه مطلب
 1. مامانم    فرح

سلام
اینکه یک دفعه بچه رو از شیر بگیرین نه برای بچه نه برای خودتون خوبه، باید کم کم دفعات رو کم کنین تا هم بچه شوک نشه و هم میزان ترشح شیر شما کمتر بشه.

 1. مامان امیرحسین

سلام خسته نباشید من دانشگاه شهر دور از شهرخودم میرم مجبور شدم پسرم که ۲۱ماهشه رو ازشیر بگیرم و شب ها درخواب بهش شیر میدادم تب شیر گرفتم الان روزم سومیه که از شیر گرفتمش ولی احساس میکنم سینه سمت چپم ی توده دردناک هست چیکارباید بکتم؟

 1. مامانم    مامان امیرحسین

سلام
کلم رو روی سینه هاتون قرار بدین تا زمانی که پژمرده بشه دوباره عوضش کنین، حمام آب گرم هم کمکتون میکنه.

 1. ساجده

سلام عزیزم اگربه کودک دوروزیکبارشیربدهیم ضررداردموقع ازشیرگرفتن

 1. مامانم    ساجده

سلام
باید دفعات رو در روز کم کنید و کم کم از شیر جداش کنید اینک روز بدین یک روز ندین برای روح و روان بچه خوب نیست

 1. لیلا

سلام من دخترم رو کم کم ازشیر گرفتم یک ماهی طول کشید تا کامل از شیر گرفتم اصلا تورم و درد هم نداشتم ولی بهم گفتن باعث آبسه میشه و باید از آنتی بیوتیک استفاده کنم میخواستم بدونم راسته؟و اگه باید دارویی بخورم که بعدها آبسه نکنه چه دارویی بخورم بازم...

سلام من دخترم رو کم کم ازشیر گرفتم یک ماهی طول کشید تا کامل از شیر گرفتم اصلا تورم و درد هم نداشتم ولی بهم گفتن باعث آبسه میشه و باید از آنتی بیوتیک استفاده کنم میخواستم بدونم راسته؟و اگه باید دارویی بخورم که بعدها آبسه نکنه چه دارویی بخورم بازم میگم اصلا تورم و درد نداشتم و ندارم یه هفته طول کشید تا روز از شیر گرفتمش بعدشم فقط شبا توو خواب بهش شیر میدادم یه ماه شد دیگه خودش شیر نخورد شاید روش شیرگرفتنم مشکل داشته که درد نداشتم اگه کسی تجربه داره جوابمو بده مرسی از سایت خوبتون

ادامه مطلب
 1. غزل

سلام.من پسرم یکسال و نه ماهه هست یک هفته هست که از،شیر گرفتمش اما درد در سینه ام احساس میکنم و توده های بسیاری در سینم تشکیل شده بنظر شما چیکار باید بکنم؟

 1. مامانم    غزل

سلام
کلم رو روی سینه هاتون قرار بدین تا زمانی که پژمرده بشه دوباره عوضش کنین، حمام آب گرم هم کمکتون میکنه.

 1. محیا

سلام عزیزان من فکر نمیکردم که از شیر گرفتن اینقدر راحت باشه دخترمن نوزده ماهشه اونو از شیر گرفتم
اول یکی از سینه هام‌رو چسب برق زدم تا ۳روز فقط از ی سینه بهش شیر دادم اونم امادگیش رو پیدا کرد بعد ک سینه دومم چسب زدم خیلی بهونه گیری نکرد فقط شب...

سلام عزیزان من فکر نمیکردم که از شیر گرفتن اینقدر راحت باشه دخترمن نوزده ماهشه اونو از شیر گرفتم
اول یکی از سینه هام‌رو چسب برق زدم تا ۳روز فقط از ی سینه بهش شیر دادم اونم امادگیش رو پیدا کرد بعد ک سینه دومم چسب زدم خیلی بهونه گیری نکرد فقط شب اول بیدار شد ۲بار ک تقاضای اب کرد شب دومم هم تقریبا راحت خوابید

ادامه مطلب
 1. maryam

سلام خسته نباشید من تا دوسال و خورده ای به بچه ام شیر میدادم و همش از سینه سمته راست عادت داشتم
الان شیش ماهی هستش که شیر نمیدم اما سینه سمت چپم گاهی درد میگیره این درد همیشگی نیس دردش زیاد هم نیس یه وقتایی دستم بهش میخوره درد میاد کسانی که تجربه...

سلام خسته نباشید من تا دوسال و خورده ای به بچه ام شیر میدادم و همش از سینه سمته راست عادت داشتم
الان شیش ماهی هستش که شیر نمیدم اما سینه سمت چپم گاهی درد میگیره این درد همیشگی نیس دردش زیاد هم نیس یه وقتایی دستم بهش میخوره درد میاد کسانی که تجربه داشتن گفتن بخاطر اینکه شیر ندادم به بچه شیر جمع شده
اما شیر کلا خشک شده فقط کمی درد دارم میخوام بدونم چرا راهنمایی کنید لطفا ممنون

ادامه مطلب
 1. مامانم    maryam

سلام
بله درست میگن، لطفا از مواردی که در بالا گفته شده استفاده کنید اگه خوب نشد به پزشک مراجعه کنید.

 1. maryam

سلام خسته نباشید من تا دوسال و خورده ای به بچه ام شیر میدادم و همش از سینه سمته راست عادت داشتم
الان شیش ماهی هستش که شیر نمیدم اما سینه سمت چپم گاهی درد میگیره این درد همیشگی نیس دردش زیاد هم نیس یه وقتایی دستم بهش میخوره درد میاد کسانی که تجربه...

سلام خسته نباشید من تا دوسال و خورده ای به بچه ام شیر میدادم و همش از سینه سمته راست عادت داشتم
الان شیش ماهی هستش که شیر نمیدم اما سینه سمت چپم گاهی درد میگیره این درد همیشگی نیس دردش زیاد هم نیس یه وقتایی دستم بهش میخوره درد میاد کسانی که تجربه داشتن گفتن بخاطر اینکه شیر ندادم به بچه شیر جمع شده
اما شیر کلا خشک شده فقط کمی درد دارم میخوام بدونم چرا راهنمایی کنید لطفا ممنون

ادامه مطلب
 1. سیده مریم نصیری

سلام خانم دکتر من پسرم رو 23 ماهه بود از شیر گرفتم بعد مادرشوهرم می گفت که هرروز به حمام می روم سینه ام رو خالی کنم وگرنه سیر می ماند وسرطان میشود ولی با گذشت 2 ماه اصلا سینه ام خشک نشده برای خشک شدن چیکار کنم

 1. مامانم    سیده مریم نصیری

سلام بخاطر اینکه هر روز دوشیدید شیر جریان پیدا کرده، شیر رو ندوشید و از مواردی که در مطلب بالا گفته شده استفاده کنید حتما متوقف خواهد شد.

 1. آذرخش

سلام
خانمی است که نوزاد آن پنج سال دارد و هنوز هم از شیر مادر تغذی میکند و به دیگر غذا ها علاقه مندی ندارد در ضمن مادر از تولید بیش از حد شیر شاکی است، میشه رهنمائی نمائید چگونه میتوان از تولید بیش از شیر درین مادر جلوگیری نمود. ممنون از همکاریتان

 1. مامانم    آذرخش

سلام
شیر خوردن کودک پنج ساله منطقی نیست و مادر باید با روش های روانشناسی شده کودک رو از شیر بگیره و کم کم شیر خشک می شود، استفاده از روش هایی که در مطلب بالا ذکر شده برای کم شدن درد سینه بعد از شیر گرفتن کودک کمک زیادی به مادر خواهد کرد.

 1. حلیمه

سلام و خسته نباشید , آیا میتوان به یک باره نوزاد را از شیر گرفت؟

 1. مامانم    حلیمه

سلام
توصیه نمیشه هم برای مادر و هم کودک مضره، کودک با شیر مادر انس گرفته اگر شما بخواهید یکباره از شیر بگیرید ممکن است دچار حالت بیماری شود و صدمه روحی ببیند، همچنین درد سینه های مادر بعد از شیر گرفتن یکباره زیاد خواهد بود.

 1. کارشناس مامانم    حلیمه

سلام عزیزم , نخیر به عنوان یک مادر شیرده همیشه به خاطر داشته باشید که از شیر گرفتن ناگهانی نوزاد باعث ایجاد درد در سینه های شما، به دلیل تورم آن ها خواهد شد.

 1. زهره

مطالبتون واقعا عالیه من که خیلی از سایتتون راضیم خسته نباشید

میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location