امام علی (ع) فرمودند: زن باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد.


آیا میتوانم در دوران شیردهی از جینسینگ استفاده کنم؟

44555715_m

تغذیه نوزاد با شیر مادر، یکی از زیباترین کارهایی است که در طبیعت وجود دارد. ای روند، یک پیوند عاطفی قوی بین نوزاد و مادر او ایجاد نموده و در سال‌های آینده زندگی نوزاد، نقش مهمی را در روند رشد کودک ایجاد خواهد کرد. طبق گفته دیوید سوزوکی: "شیر دادن به کودک از پستان مادر، تأیید غیر قابل انکار ریشه دواندن او در طبیعت این جهان است ".

اگرچه تغذیه نوزاد با شیر مادر یک فرآیند طبیعی است، اما برای بسیاری از مادران جوان کاری بسیار مشکل محسوب می‌شود، زیرا بسیاری از این افراد از گذراندن دوران سخت بارداری خسته شده و بسیار مضطرب هستند؛ با تولد نوزاد نیز محرومیت از خواب، فقدان انرژی جسمی و روانی، باعث بروز برخی از مسائل رایج در دوران شیردهی مادران خواهد شد. بر همین اساس، در اغلب مواد استفاده از داروهای گیاهی برای جوان‌سازی و پرانرژی نمودن بدن مادران در دوران شیردهی، زنان جوان را وسوسه نموده و ذهن آن‌ها را درگیر می‌کند. البته اکثر این داروها به طور معمول به عنوان یک گزینه ایمن و طبیعی تلقی شده و به جای استفاده از داروهای شیمیایی در نظر گرفته می‌شوند. مصرف گیاه جینسینگ در دوران شیردهی زنان، یکی از روش‌های طبیعی جهت جوان‌سازی و پرانرژی نمودن بدن مادران محسوب می‌شود. به همه این توصیفات، آیا در دوران شیردهی زنان، مصرف گیاه جینسینگ بدون مشاوره با دکتر متخصص اطفال، کاری امن و بی‌خطر است؟ برای دانستن پاسخ این سؤال و کسب اطلاعات بیشتر در مورد مصرف گیاه جینسینگ در دوران تغذیه نوزاد با شیر مادر، حتماً مقاله زیر را با دقت کامل بخوانید.

برای اطلاع از اینکه میتوانید در دوران شیردهی از چای سبز استفاده کنید این مطلب آیا در دوران شیردهی نوزاد، میتوانم چای سبز مصرف کنم؟ را بخوانید

گیاه جینسینگ چیست؟

طبق گفته ویکی‌پدیا "جینسینگ یکی از 11 گونه گیاهان پروتئینی است که به سرعت رشد نموده و دارای ریشه گوشتی است که متعلق به جنس Panax از خانواده Araliaceae می‌باشد". تا به حال سه نوع عمده از گیاه جینسینگ در دنیا شناسایی شده است که فقط دو مورد آن مربوط به جنس Panax بوده و مناسب مصرف خانم‌ها می‌باشد. جینسینگ‌های Panax واقعی عبارتند از جینسینگ چینی، جینسینگ کره‌ای و جینسینگ آمریکای شمالی. هر دو جینسینگ آسیایی و آمریکایی حاوی ginsenosides بوده و به نظر می‌رسد که خواص دارویی بالایی داشته باشند. به عنوان یک خانم جوان و بی‌تجربه به یاد داشته باشید که گیاه جینسینگ، گاهی اوقات با نام "adaptogen" نیز در عطاری‌ها موجود بوده و به معنای گیاهی است که می‌تواند به بدن شما برای مقابله با استرس فیزیکی و روانی کمک شایانی کند.

1- گیاه جینسینگ آمریکایی:

جینسینگ آمریکایی، گیاهی است که عمدتاً در شمال امریکا رشد کرده و رنگ آن قهوه‌ای مایل به زرد می‌باشد. ریشه یقه‌دار جینسینگ آمریکایی به نظر می‌رسد که مانند بدن انسان دارای شاخه‌های رشته‌ای به شکل بازوها و پاها است. این نوع جینسینگ شامل ginsenosides بوده و گاهی اوقات نیز با نام "گیاه انطباق‌پذیری" شناخته می‌شود که برای درمان مشکل سردرد، تب، سوء هاضمه و ناباروری در زوجین بسیار مؤثر است.

2- گیاه جینسینگ آسیایی:

 جالب است بدانید که جینسینگ آسیایی گیاهی بومی کشور چین و کره بوده و یکی از واقعی‌ترین جینسینگ‌ها در جهان به شما می‌رود. این نوع جینسینگ دارای مزایای سلامتی زیادی است. مصرف این گیاه سیستم سلامت کلی بدن زنان را در دوران تغذیه نوزاد با شیر مادر تقویت نموده و با بالا بردن قابل توجه سیستم ایمنی بدن او، در درمان بیماری‌هایی مانند اختلال در نعوظ، بیماری دیابت، فشار خون بالا و هپاتیت C بسیار مفید است.

3- گیاه جینسینگ سیبری:

 این نوع جینسینگ، گیاهی واقعی از دسته گیاهان دارویی نبوده و کاملاً متفاوت از جینسینگ آمریکایی و آسیایی است، زیرا دارای اجزای مختلف شیمیایی فعال می‌باشد. البته این امر برای حفظ سلامتی بدن زنان در دوران شیردهی، به جای درمان بیماری‌های مختلف بسیار مفید است؛ استفاده منظم از گیاه جینسینگ سیبری به منظور بهبود حافظه و افزایش طول عمر انسان شناخته شده است.

برای اطلاع از اینکه میتوانید در دوران شیردهی آجیل بخورید این مطلب آیا خوردن آجیل در دوران شیردهی مضر است ؟ رابخوانید

 آیا مصرف گیاه جینسینگ در دوران شیردهی ایمن است؟

 اگرچه دانش پایه‌ای در مورد استفاده از گیاهان دارویی و ایمنی مصرف آن در دوران شیردهی زنان بسیار کم است، اما مادران شیرده باید در مورد داروهای خاص گیاهی اطلاعات کاملی داشته باشند، زیرا مصرف آن‌ها در دوران تغذیه نوزاد با شیر مادر ممکن است روی سلامت فرزند این افراد تأثیر بگذارد؛ بنابراین، با احتیاط بیشتر می‌توان از بروز عوارض جانبی ناخواسته در بدن خود مادر و نوزاد شیرخوار او جلوگیری نمود. با این حال، لازم است بدانید که برخی از داروهای گیاهی یک منبع عالی از ویتامین‌ها و مواد مغذی بوده و می‌توانند در دوران تغذیه نوزاد با شیر مادر مزایای فراوانی را به بدن کودک شیرخوار او ارائه دهند.

کتاب دکتر هیل، یک منبع اطاعاتی کامل در مورد گیاهان دارویی و تأثیر آن‌ها در دوران تغذیه نوزاد با شیر مادر است که خانم‌های جوان را در رابطه با مصرف این نوع داروها در طول دوران شیردهی هدایت می‌کند. در این کتاب، گیاه جینسینگ به عنوان داروی گیاهی معرفی شده است که باید در 9 ماه دوران بارداری از مصرف آن اجتناب شود. به گفته دکتر هیل تا به حال هیچ گونه اطلاعاتی در مورد انتقال اثرات گیاه جینسینگ به شیر مادران ارائه نشده و هیچ مشکلی در مورد تأثیر مصرف این گیاه در دوران تغذیه نوزادان با شیر مادر گزارش نشده است؛ با این حال، بهتر است استفاده از گیاه جینسینگ در دوران شیردهی زنان با احتیاط صورت گیرد.

یکی دیگر از یافته‌های اطلاعاتی محققان در مورد استفاده از گیاه جینسینگ در دوران شیردهی زنان نشان می‌دهد که اگرچه هیچ شواهد معتبری در مورد ایمنی و کارآیی مصرف گیاه جینسینگ در مادران شیرده و نوزادان شیرخوار آن‌ها وجود ندارد، اما به دلیل فعال بودن هورمون استروژن این گیاه و عدم اطمینان از آن، زنان باید از مصرف این داروی غیر شیمیایی در دوران تغذیه نوزاد خود با شیر مادر اجتناب کنند، زیرا اثرات نامطلوب گیاه جینسینگ به دلیل دارا بودن اثرات استروژنی، می‌تواند از لحاظ تئوری بر کیفیت و مقدار تولید شیر در بدن مادر اثر گذاشته و آن را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

علاوه بر این موارد، طبق تحقیقات انجام شده توسط دکتر جی گوردون، مادران باید هنگام استفاده از گیاه دارویی جنیسینگ احتیاط زیادی بکنند، زیرا مواردی مانند مبتلا شدن نوزادان به طاسیارد و فشار خون بالا گزارش شده است که به نظر می‌رسد ارتباط مستقیمی با استفاده مادر شیرده از گیاه دارویی جینسینگ دارد. همچنین، سایر عوارض جانبی احتمالی ناشی از مصرف گیاه جینسینگ در دوران تغذیه نوزاد با شیر مادر عبارتند از: ایجاد عصبانیت شدید، شکنندگی استخوان‌ها، بی‌خوابی، بروز بثورات پوستی، اضطراب شدید و مبتلا شدن نوزاد شیرخوار به بیماری اسهال.

بر اساس این توضیحات، منطق حکم می‌کند که گیاه جینسینگ (حاوی ترکیبات شیمیایی قوی (Ginsenosides) است) می‌تواند سیستم ایمنی حساس بدن نوزاد را تحت تأثیر قرار داده و اثرات نامطلوبی بر روی سلامت بدن او داشته باشد. علاوه بر این موارد، مادران شیرده باید آگاه باشند که گیاه جینسینگ متعلق به دسته Panax می‌تواند میزان تولید شیر در بدن آن‌ها را به شدت کاهش دهد.

برای اطلاع از اینکه در دوران شیردهی په میوه هایی نباید بخورید این مطلب میوه های که در دوران شیردهی نباید بخورم را بخوانید

اگر شما هم یک مادر جوان، نوزاد خود را با شیر خود تغذیه می‌کنید، باید سبک زندگی سالم را دنبال کرده و در مورد رژیم غذایی خود (از لحاظ سالم بودن، متعادل بودن و در زمان مناسب مصرف شدن) دقت زیادی بکنید به عنوان یک خانم جوان و بی‌تجربه به یاد داشته باشید که روال روزانه تغذیه مناسب مادر برای مراقبت کامل از نوزاد شیرخوار او اهمیت زیادی دارد. بر همین اساس، قبل از مصرف هر گونه داروی گیاهی یا شیمیایی در دوران تغذیه فرزند خود با شیر مادر، حتماً با متخصصان پزشکی مشورت کنید. همه داروهای گیاهی 100٪ ایمن نبوده و فقط به این دلیل که طبیعی هستند، نباید مورد استفاده قرار گیرند. پس یادتان باشد که تعدادی از این گیاهان بسیار قدرتمند بوده، طوری که برخی از آن‌ها می‌تواند برای بدن نوزادان شیرخوار به طور بالقوه خطرناک و سمی باشد. گرچه جینسینگ یک گیاه قوی محسوب شده و مزایای زیادی برای بدن یک فرد بالغ در حالت عادی دارد، اما چون شواهد علمی ثابت و محکمی در مورد ایمنی مصرف آن در دوران شیردهی زنان وجود ندارد، بهتر است قبل از پایان دوران شیردهی از مصرف آن اجتناب کنید. سعی کنید از دیگر گزینه‌های امن برای مبارزه با استرس ذهنی و فیزیکی بدن خود، تحت نظارت پزشک استفاده نمایید.

 

نظر (8)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام بهم بگید جز جنسینگ ک نمیتونم در زمان شیردهی استفاده کنم پس چجوری چاق بشم .ممنون میشم راهنمایی کنید

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
یکی از راهکاری های خوب که هم میتونه برا خودتون و هم کوچلوتون خوب باشه استفاده از سویق هست

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من بچه ام ۹ماهشه برای مصرف جیسینگ مشکلی نداره

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
عزیزم این مطلب دقیقا به همین موضوع پرداخته بهته کامل مطالعه کنید تا حرکت اشتباهی نکنید

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من دخترم مهر ماه دو ساله میشه اگرالان جنسیک مصرف کنم ضرر داره؟؟؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
بهتره اول از شیر بگیرینش بعد مصرف کنین چون سن از شیر گرفتنش هم رسیده.

This comment was minimized by the moderator on the site

خیلی ممنون از اطلاعاتی که بهم دادین.من میخاستم ازین گیاه به عنوان چاق کننده استفاده کنم.ولی با این اوصاف ترجیح میدم مصرفشو به بعد شیردهی نی نیم موکول کنم

This comment was minimized by the moderator on the site

کار خوبی میکنید نی نی ها مقدم ترند.

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location