امام علی (ع) فرمودند: زن باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد.


رولت ته چین مرغ

رولت ته چین مرغ

 

مواد لازم برای تهیه رولت ته چین مرغ :

مرغ متوسط : یک عدد
خلال بادام : 50 گرم
برنج پلو : چهار پیمانه
زعفران دم کرده غلیظ : به مقدار لازم
ماست چکیده (ترش ) : نیم کیلو گرم
روغن و کره : به مقدار لازم
زردچوبه : به مقدار لازم
پیاز : یک عدد بزرگ
سیر : چند حبه
ساقه کرفس : تعدادی
هویج : یک عدد

طرز تهیه رولت ته چین مرغ :

ابتدا حدود یک و نیم لیتر آب را در یک قابلمه جوشانده و مرغ را داخل آن قرار دهید و مرتبا کف جمع شده روی آن را بگیرید ، سپس برای طعم دهی به مرغ مقداری زردچوبه ، چند حبه سیر ،یک عدد پیاز بزرگ ، یک عدد هویج(می توانید به چهار قسمت جدا کنید) ، ساقه کرفس ، نمک و کمی فلفل را به آب مرغ اضافه کنید.
بعد از ریختن این مواد به آب ده دقیقه حرارت را زیاد کنید ، سپس حرارت را به حالت ملایم برگردانید و بگذارید یک ساعت و نیم بپزد.
بعد از یک ساعت و نیم پخت باید یک لیوان آب مرغ داخل قابلمه بماند.
در مرحله بعد مرغ را از قابلمه خارج کنید تا خنک شود ، بعد از خنک شدن استخوان های مرغ را جدا کنید و گوشت مرغ را تکه تکه کنید ، گوشت مرغ را خیلی ریز نکنید تا طعم آن در دهان معلوم شود.
نصف ماست را در یک ظرف جدا ریخته مقداری نمک ، فلفل قرمز ، اگر دوست داشتید کمی پودر خردل و زعفران دم کرده غلیظ به اندازه دو قاشق غذا خوری ، به آن اضافه کنید.
مرغ ها را داخل این سس که از ماست درست کردید بخوابانید و داخل یخچال بگذارید ، اگر می خواهید غذایتان خوشمزه تر شود این کارها را یک روز قبل انجام دهید و بگذارید مرغ خوابیده در سس یک شب در یخچال بماند.
بعد از گذاشتن مرغ ها در یخچال ، نصف ماست را که مانده بود با همان طعم دهنده ها مزه دار کنید و برای برنج آن را کنار بگذارید.
برنج را در آب جوش بریزید و یک قاشق زردچوبه به آب اضافه کنید تا خوش رنگ شود ، برنج را در حالت زنده بردارید ، نباید زیاد نرم شود . بعد از آبکش کردن برنج اول آن را با آب ولرم بشویید و در آخر با آب سرد بشویید و با ماست طعم دارتان مخلوط کنید و مقدار کمی روغن مایع به آن اضافه کنید.
اکنون کف قالب یا ماهیتابه ای که عمق داشته باشد ، نصف پیمانه روغن و نصف برنج را ریخته و سعی کنید برنج را خوب صاف کنید و زعفران را روی برنج بریزید.
در مرحله بعد مرغ هایی که آماده کرده اید را روی برنج بچینید و خلال بادام ها را روی آنها بپاشید و سپس باقی مانده برنج را بریزید و دوباره باقی مانده زعفران را روی آن بریزید، به مواد شکل دهید تا بعد از پخت به شکل رولی ببرید.
چند سوراخ با استفاده از قاشق در برنج ایجاد کنید و با استفاده از کاغذ آلومینیومی روی قالب را بکشید و داخل فر بگذارید ، ابتدا به مدت نیم ساعت در حرارت زاید و بعد از نیم ساعت با حرارت متوسط به مدت یک ساعت دیگر صبر کنید تا بپزد ، اگر خواستید روی حرارت مستقیم بپزید ده دقیقه اول حرارت را زیاد کنید و بعد یک ساعت و نیم در حرارت کم اجازه دهید تا ته چین مرغتان بپزد.
بعد از اتمام مرحله پخت میتوانید با استفاده از زرشک و خلال بادام ته چین مرغ را تزئین کنید ، سپس به صورت رولی ببرید و در کنار خانواده از خوردن غذای دستپخت بانوی خانه لذت ببرید.

tahchin-morg1.jpg