همه چیز درباره رحم سرد | درمان خانگی رحم سرد

rahem_sard

آیا تا به حال فکر کرده اید که چرا بزرگان چینی یا پزشکان TCM همیشه همان توصیه های قدیمی را برای ننوشیدن آب سرد به خصوص به زنان در دوره قاعدگی می دهند؟ داشتن رحم سرد یک پدیده بسیار رایج در مناطق گرم سیر است. این به دلیل عادت های بدی است که از زندگی در هوای گرم تابستان در طول سال پرورش می یابد. بیشتر مردم تمایل دارند نوشیدنی‌های یخی، غذاهای «سرد» مانند سالاد و سوشی بخورند، ساعت‌های طولانی در اتاق‌های مجهز به تهویه‌ی مطبوع بمانند و لباس‌های مد روزی بپوشند که پوست‌های زیادی را در معرض دید قرار می‌دهند، مانند تاپ‌های کوتاه و دامن‌های کوتاه/شلوارک. این عادات سبک زندگی ممکن است در نهایت منجر به سرد شدن رحم شود.

در طب غربی داشتن رحم سرد به چه معناست؟

رحم عضوی گلابی مانند است که در قسمت پایین شکم قرار دارد و مسئول عملکردهای تولید مثلی زن، عمدتاً قاعدگی و بارداری است. در نیمه دوم چرخه قاعدگی (مرحله لوتئال)، یک هورمون "گرم کننده" که به نام پروژسترون نیز شناخته می شود، تولید می شود تا دمای بدن را بالا ببرد تا در صورت انجام لقاح، برای کاشت مناسب آماده شود. این دما معمولاً با استفاده از نمودار دمای پایه بدن (BBT) ثبت و نظارت می شود.

داشتن رحم سرد نشان می دهد که در طول فاز لوتئال، نمودار BBT نشان می دهد که سطح پروژسترون تولید شده به اندازه کافی بالا نیست یا فاز لوتئال کوتاه شده است. این به عنوان نقص فاز لوتئال (LPD) نیز شناخته می شود. بنابراین، با یک رحم سرد، پس از آن برای رحم شما سخت تر است که ضخامت پوشش رحم مناسب برای لانه گزینی تخمک های بارور شده داشته باشد. این همچنین می تواند باعث ریزش زودهنگام پوشش رحم شود. به عبارت دیگر، این ویژگی رحم شما مشکلات بالقوه ای مانند قاعدگی زودرس، ناباروری و حتی سقط جنین را تحمیل می کند.

رحم سرد در طب سنتی چینی

از نظر طب چینی رحم سرد به گونگ هان اشاره دارد.گونگ به بائو گونگ اطلاق می‌شود که شامل کل دستگاه تناسلی زنانه از جمله رحم، تخمدان‌ها و لوله‌های فالوپ و غیره است.دو نوع سرماخوردگی اکتسابی سرد و درون زا وجود دارد.

همه عادات بد سبک زندگی ما به سرماخوردگی کمک می کنند. در درازمدت، مصرف طولانی مدت مصرف سرد یا قرار گرفتن در معرض هوای سرد، آتش داخلی تولید شده توسط کلیه ما را از بین می برد. این یک ساختار بدن به نام کمبود یانگ کلیه است. بنابراین در طب چینی، داشتن رحم سرد به این معنی است که ساختار بدن شما متعلق به کمبود یانگ کلیه است.

از دیدگاه طب چینی، همه چیز دارای یین و یانگ است، حتی کلیه شما. یانگ کلیه آتش زندگی درونی شما را تولید می کند و به عنوان مرکز گرمایش هسته عمل می کند. این بدن ما را گرم می کند تا حرکت جریان روان Qi را تقویت کند و برای اطمینان از عملکرد صحیح سایر اندام ها مورد نیاز است. در حالی که یین کلیه اسانس هایی را ذخیره می کند که به عنوان ماده خام برای تولید مایعات (به عنوان مثال خون) در بدن ما برای تغذیه اندام ها و بافت های بدن ما عمل می کند.

یانگ کلیه برای گرم کردن رحم برای تقویت گردش خون ضروری است تا رحم به اندازه کافی برای آمادگی برای لانه گزینی بالقوه تغذیه شود. یین کلیه نیز به همان اندازه مهم است: کیفیت تخمک های تولید شده توسط تخمدان ها را بهبود می بخشد و میزان موفقیت آمیز بارداری را افزایش می دهد.

رحم سرد می تواند روند بارداری را مختل کند و منجر به ناباروری شود. در واقع، داشتن رحم سرد به قدری رایج است که حدود 50 درصد ناباروری ها نتیجه داشتن رحم سرد است.

کمبود انرژی گرم کننده در بدن ما همچنین به این معنی است که شما بیشتر مستعد داشتن قاعدگی نامنظم و گرفتگی های دردناک هستید.
این بدان معناست که سرما خاصیت انقباضی دارد که باعث انقباض رگ‌های خونی می‌شود، جریان چی و خون را کاهش می‌دهد و باعث رکود چی و خون در بدن ما می‌شود. هنگامی که جریان Qi و خون در رحم مسدود می شود، جریان خون قاعدگی تحت تأثیر قرار می گیرد و در نتیجه چرخه های قاعدگی نامنظم و خون قاعدگی لخته تیره ایجاد می شود.

رحم سرد

گرفتگی قاعدگی همچنین با انسداد جریان خون همراه است که در نظریه TCM مشهود است. وقتی دردی وجود ندارد، جریان وجود دارد. بنابراین، انسداد Qi و جریان خون در رحم ناشی از سرما نیز منجر به گرفتگی دردناک قاعدگی خواهد شد.

علائم دیگر داشتن رحم سرد چیست؟

از زمان های قدیم، طب چینی تاکید زیادی بر گرم کردن رحم داشته است و بنابراین، رویکردهای متفاوتی برای دفع سرماخوردگی و بازیابی کلیه یانگ داشته است. روش های درمانی طب چینی نه تنها می تواند به گرم شدن رحم، تنظیم تخمک گذاری و چرخه قاعدگی کمک کند، بلکه می تواند به بهبود کیفیت تخمک های تولید شده در تخمدان ها و کاهش دردهای قاعدگی نیز کمک کند. این روش های درمانی شامل طب سوزنی، موکسی باشن و داروهای گیاهی است.

درمان خانگی رحم سرد

طب سوزنی از سوزن های نازک برای تحریک نقاط خاص طب سوزنی در امتداد مریدین ها استفاده می کند تا با تقویت سیستم کلیه به تقویت رحم کمک کند.

از داروهای گیاهی نیز می توان برای کمک به گرم کردن یانگ کلیه، دفع سرما و بهبود گردش خون استفاده کرد. توصیه می شود برای تشخیص و تجویز مناسب با توجه به ساختار بدن خود با پزشک مشورت کنید.

انواع درمان خانگی

کمر خود را با استفاده از بند انگشتان به سمت پایین ماساژ دهید. 10 بار در روز تکرار کنید. یا می توانید از هر دو کف دست استفاده کنید، آن را در قسمت پایین کمر خود قرار دهید و به مدت 1 دقیقه به طور مداوم مالش دهید تا قسمت پایین کمر گرم شود.

قبل از خواب یک پد خود گرم شونده را در اطراف ناحیه تحتانی شکم قرار دهید تا گرما را مستقیماً به ناحیه رحم وارد کند. گرما به گشاد شدن رگ‌های خونی کمک می‌کند تا گردش خون بهتر را بهبود بخشد و گرفتگی‌های دردناک قاعدگی را کاهش دهد. مطالعات همچنین نشان داده اند که جریان خون بهتر به رحم با نتایج بالاتر بارداری همراه است.

چای زنجبیل

زنجبیل برای گرم کردن معده و همچنین دفع سرما مفید است.

مواد چای زنجبیل:

یک تکه زنجبیل تازه
2 تا 3 عدد خرمای قرمز خشک (دانه ها برداشته شده)
2 گرم دارچین
1 قاشق چایخوری شکر قهوه ای

چای زنجبیل

دستورالعمل:

مواد را در یک فنجان بریزید و 250 میلی لیتر آب جوش اضافه کنید. بگذارید 5 دقیقه دم بکشد.

چای گل رز

هم غنچه مادر و هم جوانه های گل رز مسکن های خوبی برای استرس و اضطراب هستند که به درمان مشکلات قاعدگی کمک می کنند.

مواد چای رز:

برگ مادری، 2 گرم
جوانه های گل رز، 2 گرم
آب، 250 میلی لیتر

دستورالعمل:

250 میلی لیتر آب جوش را به 2 گرم برگ خار مریم و 2 گرم جوانه گل رز اضافه کنید. بگذارید 5 دقیقه دم بکشد.

نکات مراقبت از خود در برابر رحم سرد

  • از مصرف بیش از حد نوشیدنی های سرد یا غذاهای خام خودداری کنید.

  • می توانید سبزیجات را قبل از مصرف بپزید.

  • از مصرف میوه های سرد که مستقیماً از یخچال خارج شده اند خودداری کنید.

  • در دوران قاعدگی و پس از زایمان از پوشیدن لباس کافی مخصوصاً در ناحیه زیر شکم اطمینان حاصل کنید.

  • حمام پا بگیرید یا جوراب بپوشید تا از نصف النهارها در برابر سرما از ورود پاهای برهنه محافظت کنید.

  • حداقل 3 بار در هفته به مدت حداقل 30 دقیقه ورزش کنید تا گردش خون در بدن ما بهبود یابد. این به تقویت ایمنی ما کمک می کند.

رحم سرد چه مشکلاتی را ایجاد می کند؟

رحم سرد مشکلات زیادی را برای زنان ایجاد می کند اما شاید اصلی ترین موضوع ابن باشد که نیمی از ناباروری ها به دلیل داشتن رحم سرد است.

 

نظر (0)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/