هیستروسکوپی رحم چیست؟ | عوارض هیستروسکوپی رحم

هیستروسکوپی رحم

هیستروسکوپی روشی است که به جراح اجازه می دهد تا داخل رحم شما را به منظور تشخیص و درمان علل خونریزی غیرطبیعی بررسی کند. هیستروسکوپی با استفاده از یک هیستروسکوپ انجام می شود، یک لوله نازک و نورانی که برای بررسی دهانه رحم و داخل رحم شما وارد واژن می شود. برای برداشتن پولیپ، فیبروم و چسبندگی می توان از هیستروسکوپی جراحی استفاده کرد.

هیستروسکوپی رحم چیست؟

هیستروسکوپی عمدتاً برای تشخیص و درمان علل خونریزی غیرطبیعی رحم استفاده می شود. این روش به جراح اجازه می دهد تا با ابزاری به نام هیستروسکوپ به داخل رحم شما نگاه کند. هیستروسکوپ یک لوله نازک و نورانی است که جراح آن را از طریق واژن وارد می کند تا دهانه رحم و داخل رحم شما را بررسی کند.

هیستروسکوپی می تواند بخشی از فرآیند تشخیصی و همچنین فرآیند درمان باشد.

هیستروسکوپی تشخیصی بی نظمی های ساختاری در رحم شما را شناسایی می کند که ممکن است باعث خونریزی غیرطبیعی شود. همچنین ممکن است از هیستروسکوپی برای تأیید نتایج سایر آزمایش‌ها مانند سونوگرافی یا هیستروسالپنگوگرافی (HSG) استفاده شود. HSG یک آزمایش رنگ با اشعه ایکس است که برای بررسی مسدود بودن لوله های فالوپ استفاده می شود. لوله های فالوپ مسدود شده ممکن است باردار شدن را دشوار کند.

هیستروسکوپی جراحی چیست؟

هیستروسکوپی جراحی یک ناهنجاری تشخیص داده شده در طول هیستروسکوپی تشخیصی را درمان می کند. ارائه دهنده شما ممکن است یک هیستروسکوپی تشخیصی و جراحی را همزمان انجام دهد و از نیاز به جراحی دوم اجتناب کند. در طول هیستروسکوپی جراحی، جراح شما از دستگاهی برای حذف ناهنجاری هایی که ممکن است باعث خونریزی غیرطبیعی رحم شوند، استفاده می کند.

ابلیشن آندومتر روشی است که خونریزی غیرطبیعی رحم را درمان می کند. جراح شما از هیستروسکوپ برای بررسی داخل رحم قبل از استفاده از دستگاهی برای تخریب دیواره رحم استفاده می کند.

چرا به هیستروسکوپی رحم نیاز دارم؟

هیستروسکوپی عمدتاً برای شناسایی و درمان شرایطی استفاده می شود که باعث خونریزی غیرطبیعی رحم، خونریزی شدید قاعدگی، لکه بینی نامنظم بین قاعدگی و خونریزی پس از یائسگی می شود.

پزشک شما ممکن است هیستروسکوپی را برای تشخیص و اصلاح شرایط رحمی زیر انجام دهد:

 • پولیپ ها و فیبروم ها: هیستروسکوپی برای یافتن و حذف این ناهنجاری های ساختاری رحم استفاده می شود. برداشتن پولیپ با جراحی، پلیپکتومی هیستروسکوپی نامیده می شود. برداشتن فیبروم با جراحی، میومکتومی هیستروسکوپی نامیده می شود.
 • چسبندگی: همچنین به عنوان سندرم آشرمن شناخته می شود، چسبندگی رحم نوارهایی از بافت اسکار است که می تواند در رحم شما ایجاد شود و ممکن است منجر به تغییر در جریان قاعدگی و ناباروری شود. هیستروسکوپی می تواند به پزشک شما کمک کند تا چسبندگی ها را پیدا کرده و از بین ببرد.
 • سپتوم: هیستروسکوپی می تواند به تعیین اینکه آیا شما سپتوم رحم دارید یا خیر، یک ناهنجاری (نقص) رحم که از بدو تولد وجود دارد یا خیر، کمک می کند.

هیستروسکوپی همچنین ممکن است برای موارد زیر استفاده شود:

 • علت سقط های مکرر یا مشکلات باروری را تشخیص دهید.
 • دستگاه داخل رحمی (IUD) را پیدا کنید.
 • تشخیص و برداشتن بافت جفت پس از تولد.

چه کسی کاندید هیستروسکوپی است؟

جراح سابقه پزشکی شما را بررسی می کند و سلامت فعلی شما را ارزیابی می کند تا تشخیص دهد آیا هیستروسکوپی مناسب است یا خیر. اگرچه مزایای زیادی در ارتباط با هیستروسکوپی وجود دارد، اما برای همه مناسب نیست. به عنوان مثال، شما نباید هیستروسکوپی انجام دهید اگر:

 • باردار هستید
 • شما عفونت لگنی دارید

چه زمانی باید هیستروسکوپی رحم انجام شود؟

اگر قاعدگی‌های شما منظم باشد، جراح احتمالاً برنامه‌ریزی هیستروسکوپی خود را برای هفته اول پس از توقف خونریزی توصیه می‌کند. این زمان بندی بهترین دید را از داخل رحم شما فراهم می کند. اگر سیکل های قاعدگی نامنظم دارید، ممکن است لازم باشد با جراح خود کار کنید تا بهترین زمان را برای هیستروسکوپی خود بیابید. اگر یائسگی را پشت سر گذاشته اید، این روش می تواند در هر زمانی انجام شود.

قبل از هیستروسکوپی چه اتفاقی می افتد؟

جراح شما اطمینان حاصل می کند که شما کاندید مناسبی برای هیستروسکوپی هستید، در مورد این روش با شما صحبت می کند و به هر سوالی که ممکن است داشته باشید پاسخ می دهد. دستورالعمل ها را دریافت خواهید کرد تا برای روش خود آماده شوید.

ارائه دهنده شما ممکن است:

 • یک سابقه پزشکی بگیرید و بپرسید چه داروهایی از جمله ویتامین ها و مکمل ها مصرف می کنید. قبل از عمل، ممکن است لازم باشد مصرف داروهایی که از لخته شدن خون جلوگیری می کنند (ضد انعقادها) از جمله آسپرین را متوقف کنید.
 • معاینه فیزیکی، معاینه لگن و تست بارداری انجام دهید. ممکن است نیاز به انجام آزمایش خون یا تکمیل سایر آزمایشات تشخیصی بسته به ویژگی های روش خود داشته باشید.
 • نحوه آماده سازی را توضیح دهید، از جمله لباس هایی که باید برای این عمل بپوشید، اینکه آیا قبل از انجام عمل باید ناشتا باشید یا خیر و آیا به کسی نیاز دارید که بعد از هیستروسکوپی شما را به خانه برساند.

هیستروسکوپی رحم

در طول هیستروسکوپی چه اتفاقی می افتد؟

در روز عمل، از شما خواسته می شود که مثانه خود را خالی کنید و لباس بیمارستان بپوشید. ممکن است برای کمک به آرامش، بیهوشی یا مسکن دریافت کنید. نوع بیهوشی که دریافت می کنید بستگی به این دارد که آیا هیستروسکوپی در بیمارستان یا مطب جراح شما انجام می شود و آیا سایر روش ها به طور همزمان انجام می شود.

شما روی میز امتحان قرار می گیرید و پاهای خود را در رکاب قرار می دهید. هنگامی که در موقعیت قرار گرفتید، جراح شما موارد زیر را انجام خواهد داد:

 • معاینه لگن را انجام دهید.
 • دهانه رحم خود را گشاد کنید (باز کنید) تا هیستروسکوپ بتوان آن را وارد کرد.
 • هیستروسکوپ را از طریق واژن و دهانه رحم وارد رحم خود کنید.
 • یک محلول مایع را از طریق هیستروسکوپ و داخل رحم خود بفرستید، به آرامی آن را منبسط کرده و خون یا مخاط را پاک کنید. این مرحله به جراح شما اجازه می دهد تا رحم، پوشش داخلی رحم و لوله های فالوپ را مشاهده کند.
 • حفره رحم و منافذ لوله های فالوپ را بررسی کنید. نور هیستروسکوپ به جراح شما کمک می کند تا دید واضحی داشته باشد.
 • ابزارهای جراحی را از طریق هیستروسکوپ وارد کنید که می تواند برای حذف هر گونه ناهنجاری های نامنظم (در صورت نیاز به جراحی) استفاده شود.هیستروسکوپی می تواند از پنج دقیقه تا بیش از یک ساعت طول بکشد. طول این روش بستگی به تشخیصی یا جراحی بودن آن دارد و اینکه آیا یک روش اضافی مانند لاپاراسکوپی به طور همزمان انجام می شود. هیستروسکوپی تشخیصی معمولاً زمان کمتری نسبت به عمل جراحی می برد.

بعد از هیستروسکوپی چه انتظاری می توانم داشته باشم؟

اگر در طول هیستروسکوپی بیهوشی دریافت کردید، ممکن است چندین ساعت در اتاق ریکاوری تحت نظر باشید. ممکن است کمی گرفتگی یا خونریزی خفیف داشته باشید که چند روز طول بکشد. همچنین غیرعادی نیست که بلافاصله بعد از عمل احساس ضعف یا بیماری داشته باشید.

آیا بعد از هیستروسکوپی باید یک شب در بیمارستان بمانم؟

هیستروسکوپی جراحی جزئی در نظر گرفته می شود و معمولاً نیازی به بستری شدن یک شبه در بیمارستان ندارد. اگر ارائه دهنده شما در مورد واکنش شما به بیهوشی نگران است، ممکن است لازم باشد یک شب بمانید.

مزایای هیستروسکوپی رحم چیست؟

هیستروسکوپی می تواند به جراح شما این امکان را بدهد که با یک جراحی شرایط را تشخیص داده و درمان کند. علاوه بر این، هیستروسکوپی جراحی را امکان پذیر می کند که هم کم تهاجمی و هم دقیق باشد. هیستروسکوپی می‌تواند به جراح شما اجازه دهد تا ناهنجاری‌ها را بیابد و بدون آسیب رساندن به بافت اطراف آن‌ها را حذف کند.

هیستروسکوپی چقدر ایمن است؟

هیستروسکوپی یک روش بی خطر در نظر گرفته می شود. مانند هر جراحی دیگری، ممکن است عوارضی رخ دهد. با هیستروسکوپی، عوارض در کمتر از 1٪ موارد رخ می دهد و می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • عفونت
 • خونریزی شدید
 • اسکار داخل رحمی
 • واکنش به بیهوشی
 • صدمه به دهانه رحم، رحم، روده یا مثانه شما

چه زمانی باید به ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود مراجعه کنم؟

در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر با ارائه دهنده خود تماس بگیرید:

 • تب
 • درد شدید شکم
 • خونریزی شدید واژن

هیستروسکوپی چقدر دردناک است؟

تجربه هرکس متفاوت است مطالعات نشان داده اند که عواملی مانند مدت زمان انجام عمل، اینکه آیا فرد قبلا زایمان کرده است یا نه و اینکه فرد قبل از جراحی چقدر مضطرب است، ممکن است بر درک درد آنها در طول هیستروسکوپی تأثیر بگذارد.

در مورد نگرانی های خود با جراح خود صحبت کنید. در مورد آنچه می توانید در طول هیستروسکوپی خود احساس کنید بپرسید. بپرسید که چه نوع بیهوشی دریافت خواهید کرد تا در طول عمل راحت بمانید.

آیا باید نگران هیستروسکوپی باشم؟

تو نباید باشی هیستروسکوپی به طور گسترده ای یک روش ایمن با حداقل خطرات در نظر گرفته می شود.

 

نظر (0)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.

 1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/