4 روش موثر برای تقویت خلاقیت کودک (بخش اول)

4 روش موثر برای تقویت خلاقیت کودک (بخش اول)


محیط آموزشی و افزایش خلاقیت کودک ، مسئله ای کاملاً فراتر از کلاس است، یعنی به محل زندگی و بازی کردن او نیز مربوط می شود. با روش هایی که برای تقویت خلاقیت کودکان چهار ساله و بالاتر طراحی شده اند، می توانید استعدادهای هنری و خلاقیت کودکتان را شکوفا کرده و او را تشویق کنید تا به گونه ای چالش انگیزتر و خلاقانه تر بیاندیشد.

۱. معماری راهی برای تقویت خلاقیت کودک

به کودک خود کمک کنید تا به استعداد خود در طراحی معماری پی ببرد! او را به زمین بازی دلخواه خود ببرید و ببینید کودکتان از چه چیزی در آنجا بیشتر خوشش می آید. از کدام وسیله بیشتر از همه لذت می برد؟ آیا می تواند نوع جدیدی از سرسره را تجسم کند؟ چه چیزی می توانست زمین بازی را جالب تر کند؟ با استفاده از این گردش ها و صحبت ها او را تشویق کنید تا یک دستگاه بالارفتن از میله ها یا دستگاه تاب تازه ای را طراحی کند ، این می تواند بهترین روش برای تقویت خلاقیت کودکتان باشد .برای شروع ابتدا کار را با کاغذ شطرنجی آغاز کنید و از او بخواهید شکل ها و طرح هایی همراه با موقعیت ویژۀ هر قطعه از وسایل را تصویرسازی کند. سپس با استفاده از کاه، مقوا، کاغذ توالت، و رول های دستمال کاغذی، یک ماکت ایجاد کند، بعد از پایان کار شما به میزان خلاقیت کودکتان پی خواهید برد.

khalagiyat-koodak04.jpg
۲. برای شکوفایی خلاقیت کودک ، یک شخصیت ابر قهرمان خلق کنید

هر کودکی می خواهد شخصیت یک قهرمان بزرگ را داشته باشد، پس کودکتان را وادار کنید که نقاب شخصیت ابرقهرمان مورد علاقه خود را بر چهره کند، راهیما بولدوین دنسی در کتاب خود با عنوان " شما نخستین معلم کودکتان هستید" می نویسد: « کودکان عاشق این هستند که خود را به شخصیت هایی مبدل کنند که بتوانند به وسیله آنها در بازی های تخیلی ایفای نقش کنند.» از کودکتان بپرسید شخصیت کدام قهرمان بزرگ را دوست دارد و نام کدام قهرمان بزرگ را دوست دارد انتخاب کند، آن گاه علامت یک قهرمان بزرگ را طراحی کرده و به کمک کودک با استفاده از ورق های کاغذ کهنه و قطعات بریدۀ پارچه، تجهیزات مخصوص (و احتمالاً لباس مخصوص) را طراحی کنید و از کودک بخواهید نقش ابرقهرمان را بازی کند و به این ترتیب خلاقیت کودک خود را افزایش دهید .

khalagiyat-koodak01.jpg
۳. ذهن کودکتان را با داستان های مصور خنده دار خلاق کنید

به همراه کودکتان بخش داستان های مصوّر روزنامه محلی را جستجو کرده و ببینید چه چیزی باعث خنده او می شود، با استفاده از واکنش کودکتان، یک فکاهی مصور طراحی کنید که پر از شخصیت ها و تصاویر باشد، یک لوح داستان بسازید و از او بخواهید تا با کشیدن منظره ای به همراه یک حباب سخن ، داخل هرکدام از شکل ها را پر کند، برای هرکدام از فکاهی های مصور و هریک از شخصیت ها اسمی پیشنهاد کنید ، در این هنگام خواهید دید خلاقیت کودکتان تا چه حد است و سعی خواهید کرد آن را افزایش دهید. ماریا بروئل در کتاب خود با عنوان یادگیری خنده دار می نویسد: « وقتی بچه ها پی می برند که نوشتن وسیله ای برای انتقال دادن تصوّرات و داستان های آنهاست، احتمال ابراز عقیده بی نهایت افزایش می یابد» از طریق این تمرین به استعداد کودک خودتان در نوشتن یا طراحی موضوعات خنده دار پی ببرید.

ketab-koodak004.jpg
٤. برای رشد خلاقیت کودک ، یک کانون کتاب خانواده تشکیل بدهید.

با خانواده های محلّه یا مدرسه دور هم جمع شوید و هر کدام به نوبت در هر ماه کتابهایی مناسب با ردۀ سنی کودکتان انتخاب کرده و لیستی از سئوالاتی بنویسید که شخصیتها، طرح های داستان، مضمون ها و محل وقوع داستان را مورد بحث قرار دهد، این جلسات را به مهمانی های شام سرگرمی کننده ساده ای تبدیل کنید که در آنها نوع غذاها با داستان موردنظر در ارتباط باشد، مثلاً اگر کتابی که مطالعه می کنید جیمز و درخت هلوی تنومند اثر رولد دال باشد، هرکدام از مهمان ها می تواند غذایی تهیه کنند که میوه هلو در پختن آن به کار رفته باشد، مانند کلوچۀ هلو یا سس سالسا و به طور گروهی به رشد خلاقیت کودکانتان بپردازید.

khalagiyat-koodak005.jpg

میتوانید با مطالعه با 4 روش موثر خلاقیت کودکتان را تقویت کنید (بخش دوم) کودکان خود را خلاق کنید.

 

نظر (1)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

عالی بود ممنون از راهنمایی هاتون

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/