امام علی (ع) فرمودند: زن باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد.


11 حقیقت درباره زایمان طبیعی که از آن می ترسید

11 حقیقت درباره زایمان طبیعی که از آن می ترسید

تلقین نمودن این نکته که دوران بارداری، به عنوان یکی از مهم ترین رویدادها در زندگی هر مادری است، شما را بیشتر برای گذراندن روالی به نام "دوره زایمان" آماده خواهد کرد. با این حال، ممکن است دوران بارداری شما، در بین اکثر موضوعاتی که مردم ممکن است آن ها را فراموش کنند، قرار گیرد و با نادیده گرفته شدن این موضوع توسط اطرافیانتان روبه رو شوید. در ادامه این مقاله، چند حقیقت در مورد زایمان که ممکن است شما دلتان بخواهد با آن ها آشنا شوید، بیان شده است. این موضوعات عبارتند از:

1. ممکن است در دوران بارداری، پزشک معالج خود را به جز در هنگام انجام معاینات دیدار نکنید :

به خاطر داشته باشید که در تمام طول دوره بارداری ، دکتر معالج شما فقط یک معاینه ساده از شما کرده و تنها پیش بینی موعد مقرر زایمان طبیعی را برایتان انجام خواهد داد. لازم است بدانید تا هنگامی که علائم زایمان طبیعی و یا مشکل جدی در سلامتی شما و فرزندتان بروز نکرده باشد، پزشک قول حضور در کنار شما را نخواهد داد. در واقع، دیدار تمام مادران باردار با پزشک معالج خود تا شروع درد زایمان، در همین حد خواهد بود. به دلیل این که دکتر و همکارانش در بیمارستان شیفت چرخشی دارند، ممکن است همیشه در مراجعات شما به بیمارستان، حتما دکتر معالج خودتان حضور نداشته باشد و نیز تا زمانی که علائم و مشکالات جدیدی در بدن شما و فرزندتان دیده نشود، به خاطر اعتماد بیش از حدی که به کار و اطلاعات و آگاهی های خودش دارد، شما را ملاقات نکرده و خدماتی هم ارائه نخواهد داد.

2. بدانید که آب کیسه رحم، در یک لحظه خالی نخواهد شد :

مایع آمنیوتیکی که جنین در داخل آن قرار دارد به یک باره خالی نخواهد شد، بلکه خروج آن از رحم مادر قطره قطره انجام می شود. ممکن است خروج مایع آمنیوتیک از رحم مادر تدریجی بوده و حتی ساعت ها طول بکشد. به یاد داشته باشید که شما مادر باردار نمی توانید در این زمان رابطه جنسی با شریک زندگی خود داشته باشید. همچنین، فراموش نکنید هنگامی که کیسه آمنیوتیک پاره می شود، نوزاد شما دیگر مانند قبل، کیسه محافظی در اطراف خود ندارد و اجازه می دهد تا تمام عفونت ها، از مهبل (واژن) به داخل رحم و بدن جنین سرایت کند. آنچه شما باید در این مواقع انجام دهید این است که برای رفتن به بیمارستان و آماده شدن برای مراحل بعدی زایمان طبیعی و یا جراحی اقدام نمایید. اگر کیسه آب رحم شما با شروع درد زایمان هنوز پاره نشده باشد، دکتر معالجتان می تواند آن را برای شما پاره کند. پس زیاد نگران نباشید، چون انجام این فرآیند برای شما دردناک نخواهد بود. در آخر هم به یاد داشته باشید که هرگز با احساسات خود، مانع انجام کارهای اورژانسی دکتر معالج خود و کادر فنی بیمارستان نشوید.

3. زایمان طبیعی همیشه مترادف با درد است :

آیا احساس درد در زایمان طبیعی، چیزی است که همه فکر و ذهن شما را در دوران بارداری به خود مشغول کرده است؟ اما با کمال تعجب به شما می گوییم که برخی از زنان باردار هم ممکن است با تجربه نمودن دردها و گرفتگی های ساده مثل درد در چرخه قاعدگی خود، نوزادشان را به دنیا آورند. ولی در بسیاری دیگر از مادران، این دردها می تواند غیرقابل تحمل باشد، چون آستانه درد در هر مادری متفاوت از مادران دیگر است. آنچه ممکن است در زایمان طبیعی مشکل به نظر برسد، مشقت بار بودن طول مدت زایمان می باشد، چون مقدار درد در این مدت می تواند کمتر و یا شدیدتر شود. به یاد داشته باشید که به غیر از شدت انقباضات رحمی، موقعیت قرار گرفتن و اندازه نوزاد شما، سرعت پیشرفت کار زایمان طبیعی، تفکرات ذهنی مادر و تمرکز او هم در شدت درد تاثیر فراوانی خواهد گذاشت اما در حالت کلی می توان ادعا کرد که این درد برای هر مادر قابل تحمل می باشد. لازم است بدانید که بروز گرفتگی و دردها در مراحل نهایی زایمان طبیعی، شباهت زیادی به دردهای پاره شدن رحم خواهد داشت.

4. خالی شدن رحم به هنگام تولد نوزادتان را که مانند احساس خالی شدن روده هاست، خیلی دوست خواهید داشت:

برخی از مادران، خالی شدن رحم خود بعد از تولد نوزادشان را خیلی دوست دارند. اما این تمیز شدن رحم طوری است که حتی خود شما هم می توانید آن را ببینید. حتی اگر شما هنگام تولد نوزاد خود بیهوش شوید، بعد از آن خواهید دید احساسی که در هنگام خروج نوزاد از رحمتان، به شما دست می دهد به احتمال زیاد مانند احساس هل دادن یک انسان کوچک از داخل رحم به منطقه بیرون می باشد. می توان ادعا کرد که این لحظه خروج جنین، برای همه مادران بسیار خوشایند خواهد بود.

zayman-tabiy1.jpg

5. استفاده از بی حسی موضعی توسط پزشک معالج برای کاهش درد مادر در زایمان طبیعی:

حتی تصور زایمان طبیعی هم برای هر مادری بسیار دردآور است. شما مادر باردار، در حال زایمان طبیعی برای به دنیا آوردن نوزادتان، درد زیادی را متحمل می شوید و دکتر معالج شما به احتمال زیاد بخواهد کاری انجام دهد، تا با کاهش درد زایمان شما بتوانید فرزند خود را با سهولت بیشتری به دنیا بیاورد. در چنین شرایطی، تشکر از پزشک معالج خود برای انجام این کار در پایان یک دوره درد شدید، برای شما به عنوان یک مادر واجب خواهد بود! برای این که در انتهای روند زایمان طبیعی، شما درد زیادی احساس نکنید، به طور معمول یک بی حسی موضعی توسط پزشک معالج برایتان تجویز خواهد شد، تا هنگام برش دادن و بخیه زدن زیاد درد نکشید.

6. استفاده از دستگاه مکنده برای به دنیا آوردن نوزاد در زایمان طبیعی:

نوزاد شما ممکن است در هنگام تولد به یک متخصص و تدبیرات پزشکی خاصی احتیاج پیدا کند، تا مراحل مختلف زایمان طبیعی به خوبی پیشرفت نماید. در چنین مواردی، به احتمال زیاد پزشک معالج شما برای پیشرفت سریع روند زایمان طبیعی، از یک دستگاه مکنده استفاده کند.

7. فشاری که در زایمان طبیعی جفت را از رحم شما خارج می کند:

هنگامی که شما به عنوان یک مادر، نوزادتان را تحت فشار بالایی به دنیا آوردید تعجب نکنید، اگر از پزشک یا مامای همراه بشنوید که به شما بگویند: "فقط یک فشار دیگر." در جنین حالی زیاد نگران نباشید، چون نوزاد دوقلویی در کار نیست، بلکه رحم شما بعد از بیرون آمدن فرزندتان آماده ارائه جفت خواهد بود. البته خروج جفت و تکه های جدا شده از آن، هیچ منفعتی ربرای مادر نخواهد داشت، مگر اینکه خود مادر برای اهدا سلول های بنیادی جفت خود برنامه ریزی کرده، و داوطلب شده باشد. اگر شما برای این گونه کارها داوطلب شده باشید، قبلا در دفتر بیمارستان و پرونده پزشکی شما ثبت شده، و مراقبت های شدیدی هم به دنبال خواهد داشت. همچنین، لازم است بدانید که در چنین برنامه هایی، علاوه بر علاقه مادر برای کارها بشردوستانه، اجازه دکتر معالج او هم بسیار مهم است.

8. برای تمیز کردن خودتان بعد از زایمان طبیعی، بطری آب گرم را جایگزین کاغذ توالت کنید:

با این که کاغذ توالت بسیار نرم و لطیف است، اما پس از زایمان طبیعی هرگز از کاغذ توالت برای خشک نمودن خودتان بعد از شستشو استفاده نکنید. معمولا پزشکان در توضیحات خود که برای بعد از زایمان طبیعی به بیمار توصیه می کنند، استفاده آن ها از آب گرم برای تمیز کردن مناطق زخمی و بخیه خورده در زایمان طبیعی پیشنهاد خواهند داد.

9. پوشیدن پوشک نه تنها برای نوزاد، بلکه برای خود مادر هم لازم است:

شاید صحبت کردن در مورد این موضوع به نظر خنده دار بیاید، اما حتما شما هم به عنوان زنی که تازه زایمان کرده است، به پوشیدن پیراهن زنانه مانند دامن بلند و استفاده از پد یا پوشک بچه برای مقابله با خونریزی بعد از زایمان نیاز پیدا خواهید کرد. همچنین، در این مواقع می توانید از شورت های مخصوص هم برای نگه داشتن و چسباندن پوشک و لنت های پدهای اطراف آن استفاده کنید.

10. نگران نباشید، شیر شما با تکرار تمرینات و استفاده از شیردوش کم کم زیاد خواهد شد:

به خاطر داشته باشید که این روش ها برای افزایش میزان شیر مادر، فقط در صورتی که نوک سینه های شما مشکل نداشته باشد، پاسخ خواهند داد.

11. استفاده از روش اپیدورال، یک راه برای زایمان طبیعی است:

جای تعجب نیست که بسیاری از پزشکان، استفاده از اپیدورال را برای کم کردن درد زایمان طبیعی توصیه می کنند. چون درد و انقباضات شدید رحمی در حین زایمان طبیعی را فقط می توان از این طریق برای مادر کم و قابل تحمل کرد.

فیلم آموزش ماساژ پرینه برای راحتی زایمان طبیعی

 
فیلم برش اپیزیاتومی در زایمان طبیعی 

نظر (24)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
 1. آمنه

سلام من زایمان دومم هست متاسفانه پسرم مشکل بینایی و حرکتی داره الان 38هفته و 4روز دارم خیلی میترسم توروخدا برام دعا کنید این بچم سالم باشه وپسر اولم هم شفا پیدا کنه

 1. مامانم    آمنه

به امید خدا

 1. لیلی

?خدا به همه تحمل درد زایمان روبده

 1. زهرا

فکرش آدمو می ترسونه امیدوارم خدا صبر وتحمل بهم بده

 1. مامانم    زهرا

سلام
مادر شدن ارزششو داره.

 1. زهرا

بابت مقاله متشکرم خیلی کمکم کرد

 1. نیایش

سلام من بچه دومم هست بازم واسه زایمان طبیعی ترس دارم بنظرتون راه حلش چیه؟

 1. مامانم    نیایش

سلام
کمی ترس در مادران باردار طبیعیه، شما که تجربه این حس فوق العاده رو دارین کافیه به لحظه ای که نی نی رو بغل کردین فکر کنین.

 1. زهرا

دوستان من خیلی ترس دارم زایمان چکار کنم اولین بارم هست

 1. مامانم    زهرا

سلام
آرامش خودتون رو حفظ کنید و سعی کنید زیاد بهش فکر نکنید، فقط به این فکر کنید که به زودی کوچولوتون رو بغل میکنید.

 1. رعنا

سلام من هفته 38بارداری ام ودرهام امروز میره ومیاد احتمال داره که زایمان کنم .

 1. مامانم    رعنا

سلام
دردها اگه منظم باشن میتونه نشانه زایمان باشه

 1. رعنا

سلام ببخشید من هفته 38بارداری ام ودردهام شروع شده احتمال داره که زایمان کنم البته دردهام گذرامیره ومیاد

 1. مامانم    رعنا

سلام
دردها اگه منظم باشن میتونه نشانه زایمان باشه

 1. پریسا

من ما هفت بارداریمه خیلی استرس دارم چون اولین زایمانم هست یکم میترسم از درد زایمان دعا کنید به خوبی بگذرونم

 1. مامانم    پریسا

انشاالله که نوزادتون رو سالم به دنیا میارین

 1. مدم‌

آیا‌این‌درست‌است‌که‌کودک‌از‌واژن‌خارج‌می‌شود؟

 1. مامانم    مدم‌

سلام
بله در زایما طبیعی نوزاد از واژن مادر خارج می شود

 1. شادی

سلام و خسته نباشید , آیا بعد از پاره شدن کیسه آب بازم نوزاد از عفونت ها در امان است؟

 1. کارشناس مامانم    شادی

سلام عزیزم, هنگامی که کیسه آمنیوتیک پاره می شود، نوزاد شما دیگر مانند قبل، کیسه محافظی در اطراف خود ندارد و اجازه می دهد تا تمام عفونت ها، از مهبل (واژن) به داخل رحم و بدن جنین سرایت کند.

 1. المیرا

سلام و خسته نباشید , آیا بعد از پاره شدن کیسه آب میتوان رابط جنسی داشت؟

 1. کارشناس مامانم    المیرا

سلام عزیزم , نخیر شما مادر باردار نمی توانید در این زمان رابطه جنسی با شریک زندگی خود داشته باشید.

 1. سمیرا

سلام و خسته نباشید, آیا کیسه آب در یک لحظه خالی میشود؟

 1. کارشناس مامانم    سمیرا

سلام عزیزم , مایع آمنیوتیکی که جنین در داخل آن قرار دارد به یک باره خالی نخواهد شد، بلکه خروج آن از رحم مادر قطره قطره انجام می شود. ممکن است خروج مایع آمنیوتیک از رحم مادر تدریجی بوده و حتی ساعت ها طول بکشد.

میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location