امام علی (ع) فرمودند: زن باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد.


آیا زایمان طبیعی بعد از عمل سزارین خطرناک است؟(بخش اول)

آیا زایمان طبیعی بعد از عمل سزارین خطرناک است؟(بخش اول)

آیا شما به عنوان مادر باردار، کودکی دارید که از طریق عمل سزارین متولد شده است؟ آیا شما علاقه مند به تولد فرزند دیگرتان از طریق زایمان طبیعی هستید؟ آیا نگران هستید که انجام عمل سزارین دوباره می تواند از زایمان طبیعی هم برای شما خطرناک تر باشد؟
زیاد نگران نباشید! چون زایمان طبیعی یا واژینالی بعد از انجام عمل سزارین هم امکان پذیر است. اگر شما به عنوان مادر حامله مشتاق به زایمان واژینالی هستند، خواندن این مقاله و به دست آوردن تمام اطلاعات مربوط به زایمان طبیعی بعد از عمل سزارین، می تواند نگرانی شما را از بین ببرد.

زایمان به روش عمل سزارین:

به عنوان یک مادر باردار به یاد داشته باشید که بر خلاف باور عموم که می گویند زایمان واژینالی پس از تولد نوزاد قبلی به شیوه سزارین امکان پذیر نیست، انجام زایمان طبیعی پس از یک عمل سزارین هم امکان پذیر خواهد بود. از آنجایی که در طول دوران بارداری، علائم زایمان مادر باردار در حال پیشرفت است، این موضوع کمک خواهد کرد تا دکتر معالج شما تعیین کند که آیا شما می توانید در چنین شرایطی زایمان واژینالی داشته باشید، یا نه. اگر دکتر معالج شما احساس کند دلایلی که سبب انجام عمل سزارین در به دنیا آوردن فرزند قبلی شما شده است، دیگر اینک وجود ندارد، ممکن است اجازه دهد تا برای به دنیا آوردن فرزند دومتان، روش زایمان طبیعی را انتخاب کنید. اما در برخی موارد، دکتر معالج ممکن است حق استفاده از گزینه زایمان واژینالی را پس از انجام عمل سزارین قبلی، رد کند که این مخالفت می تواند به دلایل زیر باشد:
• اگر دکتر معالج احساس کند که سلامت مادر و پیشرفت روند زایمان طبیعی ممکن است در روش زایمان واژینالی به خطر بیافتد، ممکن است اجازه زایمان طبیعی را به مادر ندهد.
• در برخی موارد، بیمارستان هم می تواند اجازه زایمان واژینالی را به مادر ندهد، به دلیل این که کارکنان و منابعی که مسئولیت رسیدگی به وضعیت حمل اورژانسی را بر عهده دارند، حضور نداشته باشند.
• اگر نوزاد داخل رحم شما به طور غیر منتظره ای بزرگ باشد، دکتر شیوه زایمان طبیعی را رد خواهد کرد.
• اگر دوران حاملگی یک مادر باردار، فراتر از موعد مقرر ادامه یابد، شانس او برای داشتن زایمان طبیعی از دست رفته، و یا امکان انجام آن به طور قابل توجهی پایین تر خواهد بود.
• اگر یک مادر حامله، عمل های سزارین متعددی را قبلا داشته و هیچ زایمان واژینالی را در گذشته تجربه نکرده است، دکتر ممکن است گزینه زایمان طبیعی را کاملا رد کند.

sezariyan-p1.jpg

به دلایل مختلف می توان زایمان طبیعی را پس از یک بار انجام سزارین انتخاب کرد:

• به خاطر داشته باشید که بعد از انجام گرفتن زایمان طبیعی، زمان بهبودی نسبت به روش سزارین کوتاه خواهد بود، به همین دلیل مادر می توانید زودتر درمان شده و به مراقبت از نوزاد تازه متولد شده خود بپردازد.
• هزینه زایمان طبیعی نسبت به عمل سزارین مقرون به صرفه است.
• همچنین، در زایمان طبیعی شانس مادر در رابطه با قرار گرفتن در معرض عفونت ها و یا از دست دادن خون بیش از حد، به طور قابل توجهی کاهش خواهد یافت.
• اگر شما به عنوان یک مادر باردار می خواهید در آینده بچه های بیشتری را به دنیا بیاورید، به نیا آوردن فرزندتان به روش طبیعی، بروز عوارض مختلف را در حاملگی های بعدی شما کاهش خواهد داد.
چگونه شانس مادر برای زایمان به روش زایمان طبیعی،پس از انجام عمل سزارین،بالاتر خواهد رفت؟
شانس هر مادر بارداری در به دنیا آوردن فرزندش به روش طبیعی، پس از داشتن یک عمل سزارین در زایمان های قبلی بالاتر خواهد رفت، اگر:
• در عمل سزارین، فقط یک برش عرضی بسیار کوچک در رحم مادر ایجاد شده باشد (چون ایجاد این برش رایج ترین روش برای سزارین است).
• دوران بارداری فعلی مادر از هر گونه عوارضی، بر خلاف بارداری قبلی اش که نیاز به عمل سزارین پیدا نموده، به دور باشد.
• درد زایمان طبیعی مادر قبل از موعد مقرر که انتظار می رفت، به طور طبیعی آغاز شده باشد.
• مادر حامله، زایمان طبیعی موفقیت آمیزی در بارداری های قبلی خود داشته باشد.
آماده شدن مادر باردار برای استفاده از روش زایمان طبیعی بعد از تجربه کردن عمل سزارین (VBAC):
گام اول برای شروع هر زایمانی (چه به روش طبیعی و چه سزارین)، صحبت نمودن با دکتر معالج خود در رابطه با تغییرات زیادی می باشد که ممکن است در روند طبیعی زایمان رخ دهد. اگر شما به عنوان یک مادر باردار در زایمان قبلی خود، تصمیم گرفته بودید که از روش سزارین استفاد کنید، امکان دارد در حاملگی فعلی بتوانید فرزند خود را از طریق زایمان طبیعی به دنیا آورید.

 می توانید ادامه مطلب را در آیا زایمان طبیعی بعد از عمل سزارین خطرناک است؟(بخش دوم) دنبال کنید.

 

نظر (45)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
 1. طیبه

سلام خوبین۳سال و۵ماه ازسوزارین قبلیم میگزر،،،الان حامله دوم هستم تازه رفتم۹ماه دوست دارم بچه ام طبعی بدنیابیاد،،،،،سوزارین قبلیم بچه به پابودکه شدم،،،،ایاامکان طبعی دارد،،،وخطری تحدیدم نمیکنه مثل خون ریزی داخلی،،،،لگنم واس طبعی خوبه

 1. مامانم    طیبه

سلام
اگر شرایطشو داشته باشین که پزشکتون تایید کنه میشه

 1. ثریا

سلام من هم دوبار سزارین شدم الان نزدیک پنج سال میگذره میخوام سومی رو طبیعی زایمان کنم این یه آرزو شده برام ،به نظرتان امکانش هست؟

 1. مامانم    ثریا

سلام
باید معاینه بشین و اگر شرایظش رو داشته باشین میتونین طبیعی زایمان کنین.

 1. مامان سمیرا

سلام من دوبار سزارین شدم وحالا باردارم میتونم زایمان طبیعی داشته باشم

 1. مامانم    مامان سمیرا

بستگی داره چند سال از زایمانتون گذشته باشه و اینکه وضعیت خودتون و جنین الان چطوره.

 1. اتریسا

سلام من دوبار سزارین شدم
الان هفت سال از سزارین دومم میگزره ایا میشه طبیعی اورد
بچم دوکیلو خورده ای هست
جفتم خلفیه

 1. مامانم    اتریسا

سلام
اگر شرایطشو داشته باشین بله میتونین

 1. فاطمیا

سلام من سه تا سزارین داشتم به فاصله های کم ایا برای بار چهارم می تونم باردار بشم خطری ندارد . آخرین بار سزارین شدم سه سال پیش بود.ممنون میشم پا سه بدید

 1. مامانم    فاطمیا

سلام
سزارین برای بار چهارم منع نمیشه ولی عوارض و خطرات خودش رو داره.

 1. نازی

بنده بعد سه سال از سزارین اولم دومی رو طبیعی اوردم
بگم که کادر بیمارستان خیلی خیلی دلهره به دل ادم میندازن و همه رای ادمو میزنن و خلاصه جو بر ضد تصمیم شما خواهد بود. اما من مدت ها انقباض داشتم و بعد بستری با وجود برخوردها و نظر های منفی و با...

بنده بعد سه سال از سزارین اولم دومی رو طبیعی اوردم
بگم که کادر بیمارستان خیلی خیلی دلهره به دل ادم میندازن و همه رای ادمو میزنن و خلاصه جو بر ضد تصمیم شما خواهد بود. اما من مدت ها انقباض داشتم و بعد بستری با وجود برخوردها و نظر های منفی و با همکاری پزشکم زایمان طبیعی خوبی رو تجربه کردم

ادامه مطلب
 1. مریم    نازی

شما کجایین؟دکترتون رو به ما معرفی کنید؟لطفاً

 1. مامانم    نازی

سلام
خداروشکر، ممنون که تجربتون رو در اختیار ما قرار دادین.

 1. خودم

سلام من بعد از یه سزارین یه طبیعی بچه دار شدم . بچه سومم باز طبیعی بدنیا میاد؟

 1. مامانم    خودم

سلام
اگه شرایطو داشته باشی بله

 1. هستی

سلام من زایمان اولم سزارین شدم . خیلی اذیت شدم جای بخیه هام تا یه سال اذیتم کرد . تا نه ماه هم اصلا راضی نمیشدم شب بیاد من بخوابم چون صبح از درد پشتم نمیتونستم تکون بخورم. خداروشکر بچه دومم قبل از وقت سزارینم طبیعی بدنیا اومد . بخیه خوردم ولی تا...

سلام من زایمان اولم سزارین شدم . خیلی اذیت شدم جای بخیه هام تا یه سال اذیتم کرد . تا نه ماه هم اصلا راضی نمیشدم شب بیاد من بخوابم چون صبح از درد پشتم نمیتونستم تکون بخورم. خداروشکر بچه دومم قبل از وقت سزارینم طبیعی بدنیا اومد . بخیه خوردم ولی تا سه ماه بعدش خوبه خوب شدم

ادامه مطلب
 1. بهاره    هستی

سلام من دوازده سال پیش زایمان سزارین داشتم الان باردارم میشه اینو طبیعی بیارم

 1. مامانم    بهاره

سلام بله اگر شرایطشو داشته باشین

 1. فاطمه

ببخشید من ی بار زایمان سزارین داشتم دومی رو میخوام طبیعی ب دنیا بیارم دکترم گفت ک لگنم خوبه سزارینم هم خوب بود ولی سردرد عجیبی گرفتم بخاطر اون دوست دارم بعدی رو طبیعی ب دنیا بیارم ایا امکانش هست ریسکش بالاست ایا؟

 1. مامانم    فاطمه

سلام
خیلی از مادرا بعد سزارین ، طبیعی بچه رو به دنیا میارن، اگه شرایطشو دارین چرا که نه

 1. بیتا

دفعه پیشم ک سزارین شدم مشکلی نداشتم الکی سز شدم

 1. بیتا

سلام خسته نباشید من ۸ سال پیش یک عمل سزارین داشتم میخاستم بدونم الان میتونم طبیعی بچمو بدنیا بیارم خودم خط برشمو ک نگاه میکنم فک کنم برش عرضی کوچیک خورده

 1. مامانم    بیتا

سلام
بله اگر دکترتون صلاح بدونه و لگن مناسبی داشته باشین میتونین زایمان طبیعی کنین

 1. تیارا

من فکر میکنم زایمان سزارین در صورت غیر لزوم یک ظلم ب زن هست ، من بی هیچ دلیلی و فقط بخاطر شنیده ها و ترس زایمان سزارین انجام دادم و بسیار پشیمانم و احساس مادر شدن لذت بخش رو تجربه نکردم

 1. مامانم    تیارا

سلام
بله دقیقا همین طور هست

 1. مریم

سلام من زایمان اولم سزارین بود والان سه ساله که از سزارینم میگذره حالا میخوام زایمان طبیعی کنم امکانش هست وکسی این تجربه رو داره

 1. مامانم    مریم

سلام
باید توسط دکتر متخصص معاینه بشین اگه شرایطشو داشتین میتونین زایمان طبیعی کنین.

 1. زهرا

سلام زهرا هستم بچه اولم سزارین شدم بخاطر اینکه مدفوع کرده بود الان پنج سال گذشته وباردارم میتونم اینو طبیعی به دنیا بیارم

 1. مامانم    زهرا

سلام
حتما نوع برش سزارین قبلی رو به پزشک بگین ، اگه از نظر فیزیکی و لگن شرایطشو دارین بله میتونین.

 1. مریم

نظر خود را در اینجا بنویسید...کاش یکی از تجربه زایمان طبیعی بعداز سزارین برامون بگه

 1. مامانم    مریم

سلام
ما از مامان هایی که تجربه زایمان دارن خواهش میکنیم تجربه خودشون رو با ما در میون بذارن

 1. خديجه    مامانم

سلام من زايمان أولم سزارين شدم بعد از يكسال و دوماه ديگه باردار شدم الان امكانش هست زايمان طبيعي داشته باشم ؟

 1. مامانم    خديجه

سلام
نه باید حداقل چهار سال از سزارین بگذره تا بتونین طبیعی زایمان کنین

 1. ناشناس

ممنون میشم اگه راهنمایم کنید

 1. ناشناس

سلام وخسته نباشید من ششمین بارداریم هست قبلیها رو سزارین بود ایا امکانش هستش که طبیعی بیارم

 1. ولی زاده استم    ناشناس

سلام ببخشید آیا امکان دارد 6 بچه به دنیا آورد اون هم سزارین. من 2 بار سزارین شدم میخواهم 5 یا 6 طفل داشته باشم آیا امکان دارد لطفا جواب بدهید

 1. مامانم    ناشناس

سلام
نخیر ، چهار سال بعد از اولین سزارین میشه طبیعی به دنیا آورد اما بعد از پنج تا اصلا توصیه نمیشه چون که ممکنه پارگی رحم بیاره.

 1. فاطمه

با سلام
قبل از حاملگی وضعیت لگن و عفونت رحم می تواند مشخص کننده ی زایمان طبیعی در آینده باشد؟/

 1. مامانم    فاطمه

سلام
اگر لگن مادر بزرگ باشه امکان زایمان طبیعی وجود داره.

 1. نازنین زهرا

سلام وخسته نباشید , من الان 34 هفته است باردار هستم و دکترا میگن وزن بچه ام زیاده و باید سزارین بشه نظریه شما چیه آیا من میتونم زایمان طبیعی داشته باشم؟

سلام عزیزم , اگر نوزاد داخل رحم شما به طور غیر منتظره ای بزرگ باشد، دکتر شیوه زایمان طبیعی را رد خواهد کرد. پس به دکترتون اعتماد کنید

 1. سمانه

سلام و خسته نباشید, خاله من دوبار زایمان سزارین داشته و الان باز بارداره و میخواد این بچه اش به صورت طبیعی به دنیا بیاد آیا این امکان وجود دارد؟

 1. شیما    سمانه

سلام طبیعی بدنیا اومد؟

 1. کارشناس مامانم    سمانه

سلام عزیزم , اگر یک مادر حامله، عمل های سزارین متعددی را قبلا داشته و هیچ زایمان واژینالی را در گذشته تجربه نکرده است، دکتر ممکن است گزینه زایمان طبیعی را کاملا رد کند.

 1. رعنا

خیلی عالیه خسته نباشید

میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location