امام رضا (ع) : به زنان حامله کندر بخورانید تا فرزندی که در بطن دارند اگر پسر است با هوش و دانا و شجاع و اگر دختر است خوش قیافه و خوش اخلاق گردد.


آیا زایمان طبیعی بعد از عمل سزارین خطرناک است؟(بخش اول)

آیا زایمان طبیعی بعد از عمل سزارین خطرناک است؟(بخش اول)

آیا شما به عنوان مادر باردار، کودکی دارید که از طریق عمل سزارین متولد شده است؟ آیا شما علاقه مند به تولد فرزند دیگرتان از طریق زایمان طبیعی هستید؟ آیا نگران هستید که انجام عمل سزارین دوباره می تواند از زایمان طبیعی هم برای شما خطرناک تر باشد؟
زیاد نگران نباشید! چون زایمان طبیعی یا واژینالی بعد از انجام عمل سزارین هم امکان پذیر است. اگر شما به عنوان مادر حامله مشتاق به زایمان واژینالی هستند، خواندن این مقاله و به دست آوردن تمام اطلاعات مربوط به زایمان طبیعی بعد از عمل سزارین، می تواند نگرانی شما را از بین ببرد.

زایمان به روش عمل سزارین:

به عنوان یک مادر باردار به یاد داشته باشید که بر خلاف باور عموم که می گویند زایمان واژینالی پس از تولد نوزاد قبلی به شیوه سزارین امکان پذیر نیست، انجام زایمان طبیعی پس از یک عمل سزارین هم امکان پذیر خواهد بود. از آنجایی که در طول دوران بارداری، علائم زایمان مادر باردار در حال پیشرفت است، این موضوع کمک خواهد کرد تا دکتر معالج شما تعیین کند که آیا شما می توانید در چنین شرایطی زایمان واژینالی داشته باشید، یا نه. اگر دکتر معالج شما احساس کند دلایلی که سبب انجام عمل سزارین در به دنیا آوردن فرزند قبلی شما شده است، دیگر اینک وجود ندارد، ممکن است اجازه دهد تا برای به دنیا آوردن فرزند دومتان، روش زایمان طبیعی را انتخاب کنید. اما در برخی موارد، دکتر معالج ممکن است حق استفاده از گزینه زایمان واژینالی را پس از انجام عمل سزارین قبلی، رد کند که این مخالفت می تواند به دلایل زیر باشد:
• اگر دکتر معالج احساس کند که سلامت مادر و پیشرفت روند زایمان طبیعی ممکن است در روش زایمان واژینالی به خطر بیافتد، ممکن است اجازه زایمان طبیعی را به مادر ندهد.
• در برخی موارد، بیمارستان هم می تواند اجازه زایمان واژینالی را به مادر ندهد، به دلیل این که کارکنان و منابعی که مسئولیت رسیدگی به وضعیت حمل اورژانسی را بر عهده دارند، حضور نداشته باشند.
• اگر نوزاد داخل رحم شما به طور غیر منتظره ای بزرگ باشد، دکتر شیوه زایمان طبیعی را رد خواهد کرد.
• اگر دوران حاملگی یک مادر باردار، فراتر از موعد مقرر ادامه یابد، شانس او برای داشتن زایمان طبیعی از دست رفته، و یا امکان انجام آن به طور قابل توجهی پایین تر خواهد بود.
• اگر یک مادر حامله، عمل های سزارین متعددی را قبلا داشته و هیچ زایمان واژینالی را در گذشته تجربه نکرده است، دکتر ممکن است گزینه زایمان طبیعی را کاملا رد کند.

sezariyan-p1.jpg

به دلایل مختلف می توان زایمان طبیعی را پس از یک بار انجام سزارین انتخاب کرد:

• به خاطر داشته باشید که بعد از انجام گرفتن زایمان طبیعی، زمان بهبودی نسبت به روش سزارین کوتاه خواهد بود، به همین دلیل مادر می توانید زودتر درمان شده و به مراقبت از نوزاد تازه متولد شده خود بپردازد.
• هزینه زایمان طبیعی نسبت به عمل سزارین مقرون به صرفه است.
• همچنین، در زایمان طبیعی شانس مادر در رابطه با قرار گرفتن در معرض عفونت ها و یا از دست دادن خون بیش از حد، به طور قابل توجهی کاهش خواهد یافت.
• اگر شما به عنوان یک مادر باردار می خواهید در آینده بچه های بیشتری را به دنیا بیاورید، به نیا آوردن فرزندتان به روش طبیعی، بروز عوارض مختلف را در حاملگی های بعدی شما کاهش خواهد داد.
چگونه شانس مادر برای زایمان به روش زایمان طبیعی،پس از انجام عمل سزارین،بالاتر خواهد رفت؟
شانس هر مادر بارداری در به دنیا آوردن فرزندش به روش طبیعی، پس از داشتن یک عمل سزارین در زایمان های قبلی بالاتر خواهد رفت، اگر:
• در عمل سزارین، فقط یک برش عرضی بسیار کوچک در رحم مادر ایجاد شده باشد (چون ایجاد این برش رایج ترین روش برای سزارین است).
• دوران بارداری فعلی مادر از هر گونه عوارضی، بر خلاف بارداری قبلی اش که نیاز به عمل سزارین پیدا نموده، به دور باشد.
• درد زایمان طبیعی مادر قبل از موعد مقرر که انتظار می رفت، به طور طبیعی آغاز شده باشد.
• مادر حامله، زایمان طبیعی موفقیت آمیزی در بارداری های قبلی خود داشته باشد.
آماده شدن مادر باردار برای استفاده از روش زایمان طبیعی بعد از تجربه کردن عمل سزارین (VBAC):
گام اول برای شروع هر زایمانی (چه به روش طبیعی و چه سزارین)، صحبت نمودن با دکتر معالج خود در رابطه با تغییرات زیادی می باشد که ممکن است در روند طبیعی زایمان رخ دهد. اگر شما به عنوان یک مادر باردار در زایمان قبلی خود، تصمیم گرفته بودید که از روش سزارین استفاد کنید، امکان دارد در حاملگی فعلی بتوانید فرزند خود را از طریق زایمان طبیعی به دنیا آورید.

 می توانید ادامه مطلب را در آیا زایمان طبیعی بعد از عمل سزارین خطرناک است؟(بخش دوم) دنبال کنید.

 

نظر (10)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
  1. ناشناس

ممنون میشم اگه راهنمایم کنید

  1. ناشناس

سلام وخسته نباشید من ششمین بارداریم هست قبلیها رو سزارین بود ایا امکانش هستش که طبیعی بیارم

  1. مامانم    ناشناس

سلام
نخیر ، چهار سال بعد از اولین سزارین میشه طبیعی به دنیا آورد اما بعد از پنج تا اصلا توصیه نمیشه چون که ممکنه پارگی رحم بیاره.

  1. فاطمه

با سلام
قبل از حاملگی وضعیت لگن و عفونت رحم می تواند مشخص کننده ی زایمان طبیعی در آینده باشد؟/

  1. مامانم    فاطمه

سلام
اگر لگن مادر بزرگ باشه امکان زایمان طبیعی وجود داره.

  1. نازنین زهرا

سلام وخسته نباشید , من الان 34 هفته است باردار هستم و دکترا میگن وزن بچه ام زیاده و باید سزارین بشه نظریه شما چیه آیا من میتونم زایمان طبیعی داشته باشم؟

سلام عزیزم , اگر نوزاد داخل رحم شما به طور غیر منتظره ای بزرگ باشد، دکتر شیوه زایمان طبیعی را رد خواهد کرد. پس به دکترتون اعتماد کنید

  1. سمانه

سلام و خسته نباشید, خاله من دوبار زایمان سزارین داشته و الان باز بارداره و میخواد این بچه اش به صورت طبیعی به دنیا بیاد آیا این امکان وجود دارد؟

  1. کارشناس مامانم    سمانه

سلام عزیزم , اگر یک مادر حامله، عمل های سزارین متعددی را قبلا داشته و هیچ زایمان واژینالی را در گذشته تجربه نکرده است، دکتر ممکن است گزینه زایمان طبیعی را کاملا رد کند.

  1. رعنا

خیلی عالیه خسته نباشید

میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location