هنگام زایمان طبيعي، در دهانه رحم چه اتفاقاتی می افتد؟ (بخش اول)

هنگام زایمان طبيعي، در دهانه رحم چه اتفاقاتی می افتد؟ (بخش اول)

 

همان طور که می دانید انجام روند زایمان طبيعي، یک تجربه و احساسي زیبا برای تمام مادران باردار دنیاست، اما شک و تردیدهایی در این باره وجود دارد. اگر شما مادر بارداري هستید که برای اولین بار، دوران حاملگی خود را تجربه می کنید، ممکن است از فرآیند زایمان طبيعي بی اطلاع باشید و اين موضوع هم باعث افزايش شک و ترديد شما شود. اما زیاد نگران نباشید، زیرا بدن هر مادري، طوری طراحی شده است که فرایند تولد نوزادش، به طور طبیعی و با خیال راحت انجام خواهد شد.
به عنوان مادر باردار به یاد داشته باشید که بدن شما در طول دوران بارداری و در روزهاي نزدیک شدن به وقت زایمان طبيعي، از طریق بسیاری تغییرات، آماده فرايند بزرگ تولد نوزاد خواهد شد. دهانه رحم هر مادري، یکی از مهم ترین بخش های آناتومی بدن است که نقش حیاتی در پیشرفت تمامی مراحل زایمان طبيعي ایفا می کند.

در هنگام زایمان طبیعی ، در دهانه رحم چه اتفاقاتی می افتد؟

این سوال ممکن است قبل از هر چیزي برای یک مادر باردار ایجاد شود و بخواهد از پزشک معالج خود در اين باره بپرسد. اجازه دهید در ادامه این مقاله، به شما در رابطه با این موضوع کمک کنیم.
انجام فرایند زایمان طبیعی ، به چالش کشیدن جسمی و ذهنی هر مادر بارداري به حساب می آید. در طی این فرآیند، بدن مادر باردار به منظور آماده شدن برای روند زایمان و رویارویی با تغییرات به وجود آمده، استرس بسیاری را تجربه می کند. همچنين، به خاطر داشته باشید که گردن رحم مادر باردار که بین واژن و رحم او قرار گرفته است، در طول انجام این فرآیند بزرگ خود را برای انجام روند زایمان راحت تر و بدون مشکلي آماده خواهد کرد. به عنوان يك مادر باردار به ياد داشته باشيد تا زمانی که درد زایمان برای به دنیا آمدن نوزاد شما شروع نشده باشد، گردن رحمتان با مخاط پلاگین مسدود باقی خواهد ماند.

8 تغییر ایجاد شده در دهانه رحم مادر باردار در طول انجام فرايند زایمان طبيعي:

به عنوان یک مادر باردار به یاد داشته باشید که دهانه رحم شما به دلیل بارداری و در طی روند زایمان طبيعي، تغییرات مختلفی را تجربه خواهد کرد، که اين تغييرات عبارتند از:
1. گردن رحم مادران طوری طراحی شده است که در وضعیت بارداری، برای محافظت و رشد کامل جنین، به کار آيد. دهانه رحم تا زمان شروع درد زایمان طبيعي، بسته می ماند و اقدامات لازم براي پشتیبانی از جنین در حال رشد را انجام خواهد داد.
2. در ابتداي آغاز روند زايمان طبيعي، گردن رحم از موقعیت پشتي و به سمت قدامی، رو به جلو حرکت خواهد نمود.
3. در طول انجام روند زایمان طبيعي، گردن رحم نیاز به انعطاف پذیری بیشتري برای تحمل فشار داخل رحمی و انقباضات آن دارد.
4. همچنین این قسمت از رحم دارای قدرت پاك كنندگي، برای كمك به نازک تر شدن دیواره رحم است.
5. وقتی که دوران حاملگی مادر به پایان خود برسد، گردن رحم شروع به باز شدن خواهد کرد. به ياد داشته باشيد این کار وقتی شروع می شود که مقدار مایع آمنیوتیک در داخل عروق رحمی مادر باردار افزایش یابد.
6. با شروع روند زایمان طبيعي، در رحم مادر تغییر رنگ ایجاد شده و به اين ترتيب رحم، شروع به نرم شدن خواهد نمود. این تغییرات، سبب کشش زیاد گردن رحم و نازک تر شدن آن می شود. با اين روند، رحم مادر برای روبه رو شدن با انقباضات شدید زایمان طبيعي آماده خواهد شد.
7. در این مرحله، برای انجام فرايند زایمان طبيعي، گردن رحم به طور کامل به اندازه و به اندازه 10 سانتی متر باز خواهد شد، باز شدن دهانه به منظور خروج راحت تر سر نوزاد در هنگام تولد خواهد بود.
8. مراحل باز شدن بيشتر دهانه رحم مادر باردار، در طول انجام روند زایمان طبيعي، به شرح زیر خواهد بود:
 فاز نهفته: 0 الی 3 سانتی متر
 فاز فعال: 4 الی 7 سانتی متر
 انتقال نوزاد به فضای بیرون رحم: 8 الی 10 سانتی متر
وقتی که دهانه رحم مادر در حال زايمان طبيعي به طور کامل باز شده باشد، حدود 10 سانتی متر خواهد شد و با به وجود آمدن اين حالت در مدت زمان کوتاهی، نوزاد به دنیا خواهد آمد.
برای خواندن عوارضی که هنگام زایمان طبیعی برای گردن رحم پیش می آید ، هنگام زایمان طبيعي، در دهانه رحم چه اتفاقاتی می افتد؟ (بخش دوم) را دنبال کنید.

 

نظر (2)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید , مراحل باز شدن بيشتر دهانه رحم مادر باردار، در طول انجام روند زایمان طبيعي، چگونه است؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , مراحل باز شدن بيشتر دهانه رحم مادر باردار، در طول انجام روند زایمان طبيعي، به شرح زیر خواهد بود:
فاز نهفته: 0 الی 3 سانتی متر
فاز فعال: 4 الی 7 سانتی متر
انتقال نوزاد به فضای بیرون رحم: 8 الی 10 سانتی متر

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/