امام علی (ع) فرمودند: زن باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد.


زایمان طبیعی و اتفاقاتی که زمان ورود نوزاد به لگن مادر رخ می دهد

زایمان طبیعی و اتفاقاتی که زمان ورود نوزاد به لگن مادر رخ می دهد

روزهای آخر دوران بارداری، زمانی است که شما مانند هر مادر باردار دیگری، با رسیدن به پایان سه ماهه سوم این دوران، خود را بیش از اندازه آماده تولد فرزندتان احساس می کنید. هنگامی که بدن شما به عنوان یک مادر باردار، همراه با رشد فرزندتان توسعه یافته و بزرگ می شود، همه اتفاقات جدید در زندگی روزانه مانند بی خوابی شبانه، درد پشت، سوزش سر دل، احساس ناراحت کننده ای را در شما به وجود خواهد آورد و می توان ادعا کرد که چند هفته آخر دوران بارداری، برای هر مادری یک نبرد بزرگ محسوب می شود.
اما، با نزدیک شدن موعد مقرر زایمان طبیعی ، شما به عنوان یک مادر باردار می توانید نشانه هایی از زمان تولد فرزندتان را در بدن خود مشاهده کنید. یکی از اولین علائمی که نشان می دهد بدن هر مادری، آماده تولد نوزاد است، حرکت آهسته جنین داخل رحم او به طرف لگن مادر می باشد.

آیا زمان ثابتی در ماه آخر دوران بارداری وجود دارد که در آن زمان جنین از داخل رحم به سمت لگن مادر حرکت کند؟

به یاد داشته باشید که زنان باردار، درباره گذراندان روزهای آخر از دوران بارداری خود و در مورد حرکت نوزاد به سمت لگن تجربه های متفاوتی دارند، چون بدن هر فرد با فرد دیگر تفاوت زیادی دارد. بنابراین، هیچ فرمول خاصی برای پیش بینی زمان رها شدن نوزاد از رحم و ورود او به لگن برای زایمان طبیعی وجود ندارد، تنها می توان ادعا کرد که روی دادن این اتفاق، معمولا در هفته های آخر دوران بارداری اتفاق می افتد.

معمولا یک جنین در چه زمانی از رحم مادر عبور کرده و وارد لگن می شود؟

دراصطلاحات علمی، زمان ورود نوزاد به قسمت لگن مادر، روشن است. اگر مادر اولین بار است که بارداری را تجربه می کند، نوزاد او ممکن است دو تا چهار هفته قبل از زمان شروع زایمان طبیعی، به سمت لگن او رها شود. اما لازم است بدانید که در مورد مادرانی که تجربه زایمان های دیگری را داشته اند، این کار درست قبل از شروع درد زایمان طبیعی اتفاق می افتد.

چرا نوزاد در مرحله عبور از رحم و ورود به لگن، آهسته عمل می کند؟

نیرویی باعث می شود تا هر نوزادی، سفر دشوار خود را برای ورود به این جهان آغاز کند. بدن مادر باردار هم در روزهای آخر دوران بارداری تحت تاثیر آن نیرو تغییراتی را به منظور تسهیل در خروج نوزاد از رحم و ورودش به این جهان متحمل خواهد شد. اولین گام برای تولد نوزاد زمانی که او به سمت پایین لگن مادر حرکت می کند. این گام، آمادگی نوزاد و نزدیک شدن موعد تولد او را به مادر نشان خواهد داد. انجام این مرحله از فرایند زایمان طبیعی، عضله لگنی مادر را آماده تر نموده و باعث می شود فرایند تولد نوزاد آسان تر انجام شود.

zayman-tabiy-g4.jpg

علائمی که نشان دهنده حرکت آرام نوزاد از سمت رحم و ورود او به لگن مادر است:

چگونه شما به عنوان یک مادر باردار می فهمید که حرکت نوزاد در رحمتان کاهش یافته است؟ برخی نشانه-هایی که به شما هشدار می دهد که فرزندتان سفر خود را رو به پایین و به سمت لگن آغاز کرده است و آماده زایمان طبیعی است ، شاید سبب بروز برخی علائم جدید در بدن شما هم بشوند، که این علائم عبارتند از:

1. تکرر ادرار نشانه های از زایمان طبیعی :

همانطور که جنین داخل رحم شما در جهت رو به پایین حرکت می کند، مثانه شما به عنوان یک مادر حامله، بیشتر تحت فشار اعمال شده توسط نوزاد قرار می گیرد و این شرایط باعث تکرر ادرار در شما خواهد شد. با این حال، بسیاری از زنان باردار علاوه بر تکرر ادرار، از عفونت دستگاه ادراری خود هم (UTI) که بسیار شایع است، رنج می برند.

2. احساس فشار بیشتر در لگن با نزدیک شدن به زمان زایمان طبیعی :

زمانی که نوزاد در نزدیکی لگن مادر جایگزین می شود، شما به عنوان مادری که روزهای پایانی بارداری خود را سپری می کنید، فشار ناراحت کننده ای را در قسمت پایین شکم خود احساس خواهید کرد. لازم است بدانید که این احساس فشار با راه رفتن بدتر هم خواهد شد و می تواند به عنوان نشانه ای از نزدیک شدن وقت زایمان طبیعی در شما باشد. فراموش نکنید که ممکن است این شرایط، حتی در مدل راه رفتن مادر هم تغییراتی به وجود آورد.

3.نزدیک شدن به زمان زایمان طبیعی و افزایش اشتهای مادر باردار:

در نه ماه اخیر شما به عنوان یک مادر باردار، همیشه از حملات سوزش سر دل شکایت داشتید و از آن رنج می بردید. بروز این حالات در مادر حامله، به دلیل رقابت رحم و معده برای به دست آوردن فضای بیشتر خواهد بود. بر خلاف باور عموم که می گویند: "سوزش سر دل شدید به معنی پرپشت بودن موهای سر نوزاد است." جالب توجه این است که مطالعات علمی نشان می دهد، حقیقتی متفاوت در پشت این ادعا وجود دارد.
هنگامی که جنین داخل رحم شما، آرام آرام به سمت لگن حرکت می کند، در نهایت فضای بیشتری برای معده مادر باز خواهد شد. بالاخره مادر باردار، در هفته های آخر بارداری خود می تواند با سوزش سر دل خداحافظی نموده و مواد غذایی بیشتری میل کند، بدون این که احساس فشار ناراحت کننده ای در معده و شکم خود داشته باشد.

4. تنفس راحت تر مادر باردار با حرکت نوزاد به سمت لگن :

زمانی که جنین داخل رحم شما در حال حرکت به پایین رحم و جایگزین شدن در لگن مادر است، ریه های شما فضای بیشتری را برای تنفس راحت به دست خواهند آورد. در این شرایط، دیگر لازم نیست برای انجام هر کار ناچیزی به نفس نفس بیفتید!

5. به وجود آمدن تغییراتی در شکل شکم مادر:

اگر شما مادر باردار به فرم بدن خود دقت کنید، با نزدیک شدن به وقت زایمان طبیعی خودتان، خواهید دید که شکل شکمتان نسبت به قبل متفاوت شده است و وقتی که نوزاد داخل رحم شما آهسته آهسته به سمت لگن حرکت کند، کاملا قابل مشاهده خواهد بود. با حرکت نوزاد به سمت لگن، دست اندازهای شکم شما کمتر خواهد شد. حتی اگر خود شما متوجه این موضوع نشوید، مردم اطراف شما، قطعا بر روی به وجود آمدن این موضوع نظر خواهند داد!

6. ظاهر شدن بواسیر در روزهای نزدیک به زایمان طبیعی :

به خاطر داشت باشید که این نتیجه ناخوشایند بر اثر ورود نوزاد به لگن مادر اتفاق خواهد افتاد! بسیاری از زنان حامله در طول هفته های پایانی بارداری، یبوست یا بواسیر شدیدی را تجربه می کنند. پس، شما هم مانند مادران باردار دیگر، زیاد نگران نباشید. تنها لازم است فیبر بیشتری به رژیم غذایی خود اضافه کرده و نوشیدن آب بیشتر را در این دوره اصلا فراموش نکنید.

به عنوان یک مادر باردار، برای از بین بردن عوارض ناشی از ورود نوزاد به لگن مادر چه باید بکنید؟

اگر شما فکر می کنید که تحرک نوزادتان کاهش یافته است، حتما در اسرع وقت با دکتر معالج خود تماس بگیرید، چون او با بررسی و تایید ورود نوزاد به لگن مادر، شما را از نگرانی دور خواهد نمود است. اگر این علائم قبل از هفته 30 بارداری در شما مادر حامله مشاهده شده است، بدانید که نیاز به مراقبت های بهداشتی بیشتری دارید. اگر دکتر معالج شما با دیدن علائم فکر کند که ممکن است در معرض خطر زایمان پیش از موعد قرار بگیرید، اقدامات پیشگیرانه خاصی، مانند استراحت مطلق و ماندن در بستر را برای شما تجویز خواهد کرد.
اما اگر همه چیز مسیر عادی خود را طی کند، به عنوان یک مادر باردار دیگر نیازی به انجام اقدامات فوری دکتر برای آماده کردن خود نسبت به تولد نوزاد و زایمان غیرطبیعی نخواهید داشت. اما این نکته را به خاطر بسپارید که با آغاز ماه آخر بارداری، همیشه ساک بیمارستان خود و فرزندتان را آماده نموده و در دسترس قرار دهید. همیشه به یاد داشته باشید شما به عنوان مادری که درد زایمانش شروع شده است، نمی خواهید گرفتار نگرانی و استرس شوید!

 مواد غذایی که به مادر برای زایمان طبیعی سریعتر کمک میکند را می توانید در خوراکی هایی که بدن را به زایمان طبیعی سریع وادار میکند دنبال کنید.

 

نظر (24)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
 1. فاطمه ایلی

من هفته 36بارداری هستم و نزدیبه یک هفته است زیر شکمم درد میکنه از داخل احساس میکنم زخم هستش خیلی سخت راه میرم علایم زایمان هست؟ دومین بارداریم هستش .

 1. مامانم    فاطمه ایلی

سلام
بخاطر بزرگتر شدن جنین میتونه باشه، حتما سروقت چکاب های پزشکیتون رو انجام بدین.

 1. فائزع

سلام من من هفته 39 بادرداریم جنین هنوز وارد کانال نشده تاکی وقت دارم باید چکارکنم

 1. مامانم    فائزع

سلام
عزیزم پیاده روی الان برای تو خوبه و کمک کننده است می تونی ورزش های بارداری مخصوص رو هم انجام بدی .

 1. سمیه

سلام احتمال زایمان در هفته 38 بارداری چقدره؟
ممنون میشم جواب بدین

 1. مامانم    سمیه

سلام
بستگی به وضعیت شما و جنین داره عزیزم ولی احتمالش زیاده

 1. مامان محمد

ممنون از سایت خوبتون.

 1. مامانم    مامان محمد

سلام
ممنونم از لطفتون

 1. Affection

سلام من هفته آخر بارداری ام بهم گفتن سر بچه داخل کانال زایمان نیومده و لگن تنگی دارم اما بخاطر فیبرم بدی که دارم باید حتما زایمان طبیعی داشته باشم
چکار کنم؟؟؟

 1. مامانم    Affection

سلام
به گفته پزشکتون عمل کنین و نگران نباشین.

 1. الهه

سلام وقت بخیر
میخواستم راهکارهایی بدید برای فیکس شدن سر جنین با لگن
من 39 هفته و 3 روز هستم
آیا تو مدت زمان کم نتیجه میده
البته دکترم گفت تا اخرین لحظات صبر میکنیم

 1. مامانم    الهه

سلام
شما فقط باید صبور باشین تا زمانش برسه

 1. مارینا

سلام وقت بخیر.من تو هفته 34هستم و بچه اومده پایین،و آخر هفته 38وقت سزارین دارم،تا اون موقع دوام میارم؟چه توصیه هایی برای من دارین؟

 1. مامانم    مارینا

سلام
فقط استراحت کنین و حرکت اضافه نداشته باشین.

 1. مامان معراج

من هفته ۳۲ هستم و متاسفانه یبوست شدید گرفتم و برای رفع یبوستم با تجویز پزشک شربت هیدروکساید استفاده میکنم

 1. مامانم    مامان معراج

سلام
ناشتا شربت خاکشیر با عسل خورید، خورشت کدو هم برای یبوست خیلی خوبه ، سبزی زیاد مصرف کنید و از خوردن میوه های نارس خودداری کنید.توی غذاتون مقار کمی کره یا روغن محلی استفاده کیند و آب هم زیاد بخورید.

 1. حوا

سلام خسته نباشید من در هفته اخر بارداری هستم آیا حرکت زیاد جنین نشانه بدنیا امدنش است

 1. مامانم    حوا

سلام
هرچه جنین بزرگتر میشه حرکاتش هم بیشتر میشه معمولا و نشانه اینکه کم مونده من بیام بیرون مامانی

 1. لیلا

سلام و خسته نباشید ع برای اینکه در روزهای نزدیک زایمان بواسیر نداشته باشیم چه کار باید بکنیم؟

 1. کارشناس مامانم    لیلا

سلام عزیزم , لازم است فیبر بیشتری به رژیم غذایی خود اضافه کرده و نوشیدن آب بیشتر را در این دوره اصلا فراموش نکنید.

 1. هانیه

سلام و خسته نباشید , چرا با نزدیک شدن زمان زایمان در مادران علائمی از بواسیر ظاهر میشه؟

 1. کارشناس مامانم    هانیه

سلام عزیزم, این نتیجه ناخوشایند بر اثر ورود نوزاد به لگن مادر اتفاق خواهد افتاد! بسیاری از زنان حامله در طول هفته های پایانی بارداری، یبوست یا بواسیر شدیدی را تجربه می کنند.

 1. مریم

سلام و خسته نباشید , آیا تکرار ادار از نشانه های زایمان طبیعی است؟

 1. کارشناس مامانم    مریم

سلام عزیزم , همانطور که جنین داخل رحم شما در جهت رو به پایین حرکت می کند، مثانه شما به عنوان یک مادر حامله، بیشتر تحت فشار اعمال شده توسط نوزاد قرار می گیرد و این شرایط باعث تکرر ادرار در شما خواهد شد. با این حال، بسیاری از زنان باردار علاوه بر...

سلام عزیزم , همانطور که جنین داخل رحم شما در جهت رو به پایین حرکت می کند، مثانه شما به عنوان یک مادر حامله، بیشتر تحت فشار اعمال شده توسط نوزاد قرار می گیرد و این شرایط باعث تکرر ادرار در شما خواهد شد. با این حال، بسیاری از زنان باردار علاوه بر تکرر ادرار، از عفونت دستگاه ادراری خود هم (UTI) که بسیار شایع است، رنج می برند.

ادامه مطلب

میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location