امام علی (ع) فرمودند: زن باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد.


6 نشانه اولیه زایمان طبیعی چیست؟

6 نشانه اولیه زایمان طبیعی چیست؟

غیر قابل پیش بینی بودن وقت زایمان طبیعی باعث می شود که تمام زنان باردار مضطرب و نگران شوند، به خصوص مادرانی که برای اولین بار باردار شده اند. آیا شما جزو مادرانی هستید که به طور مداوم دچار انقباض یا گرفتگی عضلات می شوید و یا فقط در ناحیه شکم خود احساس ناراحتی می کنید؟ اگر این گونه است، نگران نباشید! بررسی و مطالعه این مقاله، به افزایش آگاهی شما درباره علادم زایمان طبیعی کمک خواهد کرد.

نشانه هایی از زایمان طبیعی:

وقتی که زمان زایمان طبیعی در یک مادر باردار فرا برسد، تغییرات هورمونی و فیزیکی زیادی برای نشان دادن وقت به دنیا آمدن نوزاد، در بدن مادر رخ خواهد داد. برخی از رایج ترین علائم زایمان طبیعی که در بین بیشتر مادران باردار مشترک است، عبارتند از:

1. حرکت نوزاد به طرف لگن مادر اولین نشانه زایمان طبیعی:

حرکت نوزاد به طرف لگن و استقرار او در منطقه لگن مادر، از جمله مهم ترین علائم اولیه نزدیک شدن وقت تولد فرزند شما می باشد. این علامت حتی ممکن است چند هفته یا چند ساعت قبل از زایمان طبیعی رخ بدهد. به یاد داشته باشید که این عمل سبب افزایش تعداد دفعات دفع ادرار در مادر باردار خواهد شد. اما این حالت در بدن تمام زنان باردار اتفاق نخواهد افتاد، چون برخی از زنان باردار ممکن است حرکت جنین به داخل لگن خود را تجربه نکنند.

2. تخلیه موکوس پلاگین نشانه ای از زایمان طبیعی :

در دوران بارداری، مخاط پلاگین در دهانه رحم مادر تجمع می کند که یک راه طبیعی برای حفاظت جنین از عفونت ها است. همان طور که می دانید با پیشرفت علائم زایمان، گردن رحم مادر باردار شروع به باز شدن و ترشح موکوس به داخل رحم خواهد کرد. این تغییر از جمله نشانه های اولیه زایمان طبیعی می باشد که ممکن است یک یا دو هفته قبل از دردهای شروع زایمان طبیعی اتفاق بیافتد. همچنین، شما به عنوان یک مادر باردار که در ماه آخر دوران بارداری خود قرار دارید، می توانید این مخاط خونین را در اندازه کم مشاهده کنید. اما زود نگران نشوید، چون بروز این علائم در هر مادر بارداری کاملا طبیعی است.

3. شروع انقباضات رحمی نشانه بارز زایمان طبیعی :

به وجود آمدن انقباضات رحمی، یکی از نشانه های بارز شروع زایمان طبیعی در هر مادر بارداری است. بروز انقباضات رحمی در مادر باردار باعث ناراحتی شدید و یا احساس درد مبهم در قسمت تحتانی شکم و پشت او خواهد شد. همچنین شما مادر باردار به خاطر داشته باشید که همراه این انقباضات رحمی فشار لگن هم بیشتر می شود. این فشار و درد از پشت بدن شروع شده و در سراسر شکم و اطراف آن انعکاس می یابد. اگر این انقباض خفیف باشد، می توان آن را نادیده گرفت و استراحت کرد، اما اگر شما به عنوان مادر حامله احساس کردید که این دردها در حال پیشرفت است، بلافاصله شروع به بسته بندی ساک بیمارستان خود و فرزندتان نمایید، چون وقت تولد نوزاد فرا رسیده است. با نزدیک شدن وقت زایمان طبیعی کم کم این انقباضات در رحم شما طولانی تر و مکرر خواهد شد.

zayman-tabiy-r3.jpg

4. پارگی خود به خودی غشای کیسه آب و بیرون آمدن فرآیندهای غشایی:

به یاد داشته باشید که پارگی خود به خودی غشا و یا "کیسه آب" در یک زن باردار یکی از نشانه های قوی آغاز زایمان طبیعی است. این اتفاق زمانی می افتد که کیسه آمنیوتیک پاره شده و در نتیجه مایع آمنیوتیک از واژن به بیرون بریزد. شما مادر باردار لازم است بدانید که تقریبا 80٪ زنان باردار در عرض 12 ساعت پس از "پاره شدن کیسه آب" فرزند خود را به دنیا می آورند. با این حال با توجه به مطالعه انجام شده فقط 8٪ زنان پارگی کیسه آمنیوتیک خود را قبل از داشتن انقباضات رحمی تجربه می کنند.

5. اسهال نشانه دیگر زایمان طبیعی :

بروز اسهال، نشانه دیگری از نزدیک شدن وقت زایمان در هر مادر بارداری است. چون در اوایل شروع علائم زایمان، بدن مادر شروع به انتشار پروستاگلاندین می کند تا باعث آماده شدن رحم شود. ترشح پروستاگلاندین باعث تحریک حرکات روده هم در مادر می شود، به این ترتیب بدن به طور طبیعی شروع به خالی نمودن روده می کند، تا راه خروج نوزاد را باز نماید.

6. بازگشت مکرر درد برای شروع زایمان طبیعی:

وجود درد کمر در مادر حامله در طول دوران بارداری طبیعی است، اگر درد کمر و پشت مادر بیشتر شود ممکن است نشانه ای از رسیدن وقت زایمان باشد. به طور معمول، یک نوزاد بعد از مواجه شدن مادر با درد ستون فقرات از کانال تولد عبور می کند. در برخی موارد، جمجمه نوزاد در هنگام خروج ممکن است به ستون فقرات مادر ضربه بزند و باعث درد شدید و مشقت باری در مادر باردار شود.

چه زمانی برای زایمان طبیعی به دنبال کمک های پزشکی باشید؟

به یاد داشته باشید که عجله کردن در مراجعه به یک پزشک الزامی است، اگر شما مادر باردار هر یک از علائم زیر را در خود ببینید:
• اگر خونریزی واژینال در شما رویت شود.
• اگر تغییر در حس بینایی خود که همراه با درد شکم است، تجربه کنید.
• اگر نوزاد شما زیاد در حال حرکت است و یا تحرک او کمتر از حد معمول شده باشد.
• اگر مایع آمنیوتیک به رنگ قهوه ای، سبز، زرد یا هر رنگ دیگر غیر از صورتی روشن در بیاید.
• اگر حالت استفراغ در شما قطع نمی شود.
• اگر شما از درد مشقت بار رنج می برند.
ابتدا قبل از رفتن به بیمارستان، اطمینان حاصل کنید که ساک بیمارستان خود و فرزندتان را آماده کرده اید و هرچیز را که ممکن است نیاز داشته باشید را درون ساک جاسازی کرده اید. به یاد داشته باشید که اصلا نباید در مورد بی خوابی شبانه و دردهای زایمان وحشت و نگرانی را به فکر خود راه دهید. در عوض، به این واقعیت فکر کنید که شما سعادت مادری را دارید که به زودی با شادی تمام نوزاد خود را در آغوش خواهد گرفت.

اگر در انتخاب نوع زایمان خود تردید دارید ، خواندن زایمان طبیعی در مقابل سزارین به شما کمک خواهد کرد.

 

نظر (32)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
 1. فاطمه

سلام من سی و یک هفته باردارم ترشحات زرد کمرنگ دارم شبا خوابم نمیبره و بعضی اوقات کمر درد می‌گیرم و با کار زیاد زیر دلم درد میگیره آیا مشکلی دارم و در ضمن من می‌خوام زایمان طبیعی انجام بدم نظرتون چیست

 1. مامانم    فاطمه

سلام
اینها از عوارض بارداریه وو طبیعی ، جای نگرانی نیست.

 1. عاطفه

سلام من در هفته 40بارداری هستم از دیشب زیر دلم وشکم درد میکنه باکمرم بچه ام خیلی انقباض میکنه خودشو آیا برم بیمارستان یا نه صبر کنم درد هام شدید بشه بدبرم تاریخ زایمان 2/1/98زده لطفا کمکم کنید

 1. مامانم    عاطفه

سلام
با پزشکتون تماس بگیرین و اطلاع بدین راهنماییتون کنن.

 1. رقیه

سلام من درهفته سی وهشتم بارداری هستم ترشخاتی ازواژنم بیرون میادایانشانه این هست که میخوام یکی دوروزه زایمان کنم؟

 1. مامانم    رقیه

سلام
اگر ترشحاتتون بیشتر بشه و رنگش سبز بشه سریعا برین بیمارستان.

 1. زهره

سلام من امروز رفتم توی 37 هفته ..از دیروز اسهال دارم ...زیر دلمم تیر میکشه ..کمر درد هم دارم ...دیروز رفتم واسه معاینه گفت دهانه رحمت اندازه یه انگشت باز شده ...ایا این میتونه نشونه زایمان باشه ؟و اینکه چه مدت زمانی طول میکشه که دهانه رحمم ب 4...

سلام من امروز رفتم توی 37 هفته ..از دیروز اسهال دارم ...زیر دلمم تیر میکشه ..کمر درد هم دارم ...دیروز رفتم واسه معاینه گفت دهانه رحمت اندازه یه انگشت باز شده ...ایا این میتونه نشونه زایمان باشه ؟و اینکه چه مدت زمانی طول میکشه که دهانه رحمم ب 4 سانت برسه که بیمارستان بستری ام کنه؟

ادامه مطلب
 1. مامانم    زهره

سلام
بله کم کم باید آماده زایمان بشین.

 1. زهره

سلام ببخشید من 37 هفتمه از دیروز اسهال دارم زیز دلمم تیر میکشه کمر درد هم دارم ...ایا میتونه نشونه زایمان باشه؟

 1. عسل

سلام خسته نباشید .من اول هفته سی ونهم هستم کمردرد شدی دارم و گاهی هم دل درد این میتونه نشانه زایمان باشه

 1. مامانم    عسل

سلام
در هفته های آخر طبیعیه

 1. سهیلا6652

من هفته سی وهفتم بارداریم هستم این خطی که به بند ناف رسیده ینی چه ....بعضی ها میگن این خط به بند ناف برسه ینی وقت زایمانه ایا راسته...؟

 1. مامانم    سهیلا6652

سلام
شما کاری با اون خط نداشته باشین و از روزهای بارداریتون لذت ببرین.

 1. رها

سلام من هفته 38 بارداری هستم چند روز دل درد شدید و اسهال و استفراغ دارم میترسم مسمومیت بارداری باشه لازم هست به دکتر مراجعه کنم ؟؟
کلیه ی راستم هم ورم خیلی شدیدی داره

 1. مامانم    رها

سلام
بله سریعا برین دکتر.

 1. Pari

سلام من هفته ۲۷بارداریمه دوهفته هست که سرماخوردم ازدیروزاسهال شدم کمی حالت تهوع دارم زیرشکمم احسوس دردمیکنم مثل دردزمان پریود این میتونه علایم زایمان باشه؟خیلی نگرانم

 1. مامانم    Pari

سلام
این دردها طبیعیه ، سرماخوردگیتون رو با تجویز پزشک درمان کنید.

 1. پری

سلام من چطورمشکلموبگم؟

 1. فاطمه

سلام من به حساب سونو چهل هفته وپنج روزهستم نمیدونم برم پیش مامایاصبرکنم دردم بگیره لطفا جواب بدین استرس دارم

 1. مامانم    فاطمه

سلام
اگه بچه تکون میخوره و مشکلی ندارین بهتره صبر کنید تا بچه خودش بیاد

 1. فاطمه

سلام من به حساب سونو چهل هفته وپنج روزهستم برم پیش دکترم یاصبرکنم دردم بگیره

 1. مامانم    فاطمه

سلام
اگه بچه تکون میخوره و مشکلی ندارین بهتره صبر کنید تا بچه خودش بیاد

 1. مریم

سلام.من هفته 36 هستم.کمی دلم دردمیگیره وول می کنه.باعرض معذرت گاز روده وآروغ زیاددارم.وقتی میشینم ماهیچه های واژنم سفت میشه اماباراه رفتن اروم ومیشه وتیر کوچیکی تووازنم احساس می کنم.خیلی استرس دارم.من رو راهنمایی کنید ممنونم

 1. مامانم    مریم

سلام
این ها همه به خاطر بالا رفتن سن بارداریه، نگران نباشید و سعی کنید در هر حالتی که احساس راحتی میکنید قرار بگیرید، بیشتر به سمت چپ بخوابید.

 1. مامان زهرا

سلام من از فردا ئارد چهل هفته میشم احساس میکنم بچه اومده پایین یعنی موقع نشستن حس میکنم رو کله بچه نشستم.بنظرتون باید برم پیش ماما یانه؟راه رفتنم مثل پنگوین شده.میترسم.اما بگم این شکم دوممه.

 1. مامانم    مامان زهرا

سلام
به پزشک خودتون مراجعه کنین تا اگه لازمه بچه رو به دنیا بیاره

 1. سوگل

با سلام من هفته سی و هشت هستم دیسب یک لحظه بد جابجا شدم روی تشک.احساس انقباض پیدا کردم.چند دقیقه بعد دو مرتبه دیگر هم منقبض شد.دو هفته ای هست که ترشحم کمی زیاد شده و کمی اسهال هم دارم و در هنگام کار کمر درد میگیرم اینا نشون میده که زایمانم نزدیکه؟

 1. مامانم    سوگل

سلام
اولا زمانی که حرکت میکنید مواظب باشید شما الان در دوران حساسی هستید.
به پزشک مراجعه کنید تا با یک سونو زمان دقیق مشخص بشه

 1. فاطمه

باسلام من طبق اخرین سونویی که انجام دادم امروز زمان تولد فرزندممی باشد اماتاکنون هیچ نشانه ای اززایمان احساس نمی کنم

 1. مامانم    فاطمه

سلام
استرس نداشته باشین و نفس عمیق بکشین وقتش که بشه نی نی خودش میاد

 1. نگین

سلام و خسته نباشید , آیا اسهال میتونه نشانه ای از زایمان طبیعی باشد؟ن

 1. کارشناس مامانم    نگین

سلام عزیزم , بله بروز اسهال، نشانه دیگری از نزدیک شدن وقت زایمان در هر مادر بارداری است. چون در اوایل شروع علائم زایمان، بدن مادر شروع به انتشار پروستاگلاندین می کند تا باعث آماده شدن رحم شود. ترشح پروستاگلاندین باعث تحریک حرکات روده هم در مادر...

سلام عزیزم , بله بروز اسهال، نشانه دیگری از نزدیک شدن وقت زایمان در هر مادر بارداری است. چون در اوایل شروع علائم زایمان، بدن مادر شروع به انتشار پروستاگلاندین می کند تا باعث آماده شدن رحم شود. ترشح پروستاگلاندین باعث تحریک حرکات روده هم در مادر می شود، به این ترتیب بدن به طور طبیعی شروع به خالی نمودن روده می کند، تا راه خروج نوزاد را باز نماید.

ادامه مطلب

میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location