امام علی (ع) فرمودند: زن باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد.


روش های خاص القای زایمان (بخش دوم)

روش های خاص القای زایمان (بخش دوم)

 در روش های خاص القای زایمان (بخش اول) دو روش القای زایمان توضیح داده شد ، در ادامه با دو روش دیگر آشنا می شوید.

1- پاره کردن غیرطبیعی پرده های جنینی برای القای زایمان(ARM)

این کار پاره کردن کیسه آب هم نامیده می شود که گاها توسط پزشک یا ماما به قصد القای زایمان و شروع زایمان استفاده می شود، این کار زمانی توصیه می شود که با پروستاگلاندین داخل رحمی مشکلاتی همانند انقباضات مداوم و طولانی مدت، داشته باشید. ARM می تواند به عنوان بخشی از روند القای زایمان یا برای سرعت بخشیدن به روند زایمان استفاده شود.
ماما یا پزشکتان برای القای زایمان ، برش کوچکی روی پرده های جنینی در اطراف نوزاد ایجاد می کند، آن ها یا از یک پروب باریک بلند (قلاب آمنیونی) یا دستکش پزشکی با یک انتهای تیز در یکی از انگشتان (آمنیکوت) استفاده خواهند کرد، این کار می تواند کمی ناخوشایند باشد بنابراین ممکن است برای کمک به راحتیتان از گاز و مایع استفاده شود.
این روش القای زایمان ، همیشه باعث شروع زایمان نمی شود و زمانی که کیسه آب پاره شود، نوزادتان در خطر عفونت خواهد بود، به همین دلیل این روش دیگر به تنهایی به عنوان روش القای زایمان استفاده نمی شود و استفاده از آن بعد از شروع زایمان بهتر است، اگر ماما یا پزشک تان به عفونت مشکوک شود به شما آنتی بیوتیک تجویز خواهد کرد.

zaymna-u3.jpg

2.سینتوسینون و القای بارداری

سینتوسینون شکل سنتزی هورمون اکسی توسین است که بدن برای کمک به شروع روند زایمان آزاد می کند. این دارو زمانی استفاده می شود که کشیدن پرده های جنینی و استفاده از پروستاگلاندین موجب شروع روند زایمان نشود یا این که انقباضات را دارید اما روند زایمان پیش نمی رود.
سینتوسینون از طریق سرم داخل وریدی تزریق می شود، به محض شروع انقباضات سرعت رفتن سرم قابل تنظیم خواهد بود، این کار اجازه می دهد تا دارو انقباضات کافی رحم برای باز شدن گردن رحم را میسر سازد و در واقع نمی گذارد که انقباضات از یک حدی شدیدتر شوند.
تجویز سینتوسینون برای القای زایمان، از دوزهای پایین شروع شده و به تدریج افزایش می یابد تا موجب تحریک بیش از حد رحم و وارد شدن استرس به نوزادتان نشود، نگران نباشید، ماما با زیر نظر گفتن دقیق و مداوم نوزاد از سلامت همه موارد اطمینان حاصل خواهد کرد.
انقباضاتی که توسط سینتوسینون ایجاد شده شدیدتر از انقباضات طبیعی خواهد بود، بنابراین احتمالا تجویز اپیدورال (داخل نخاعی) داروهای ضد درد توصیه خواهد شد.
در القای زایمان ،خطر سینتوسینون از نظر ایجاد تحریک بیش از حد رحم ، کم است، اما اگر این عوارض اتفاق افتاد و کاهش یا قطع تجویز سینتوسینون موثر واقع نشد از داروهایی برای کاهش انقباضات استفاده خواهد شد.

zaymna-u5.jpg

چگونه برای القای زایمان آماده شوم؟

شما در مورد القا یا عدم القای زایمان و روش مورد استفاده برای القا حق انتخاب خواهید داشت، پزشک یا ماما براساس شل بودن و آماده بودن گردن رحم برای زایمان یکی از روش ها که از نظر آنها بهتر است را به شما پیشنهاد می کنند.
شواهدی وجود دارد که اگر القای زایمان انجام شود، احتمالا به وسایلی چون پنس و ساکشن برای کمک به تولد زایمان نیاز خواهد بود، با این حال اگر نزدیک زایمان هستید، القای زایمان ریسک نیاز به سزارین را افزایش نمی دهد.

 

نظر (13)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
 1. مهسا

در ماه نهم

 1. مهسا

چگونه میتوان در هفته نهم بارداری کیسه آب را پاره کرد

 1. مامانم    مهسا

سلام
چرا میخواین این کارو بکنید؟؟؟؟

 1. فریبا

سلام و خسته نباشید , پاره کردن غیر طبیعی پرده های جنینی برای القای زایمان چه زمانی توصیه میشود؟

 1. کارشناس مامانم    فریبا

سلام عزیزم , این کار زمانی توصیه می شود که با پروستاگلاندین داخل رحمی مشکلاتی همانند انقباضات مداوم و طولانی مدت، داشته باشید. ARM می تواند به عنوان بخشی از روند القای زایمان یا برای سرعت بخشیدن به روند زایمان استفاده شود.

 1. نرمین

سلام وخسته نباشید , کار داروی سینتوسیون چیست؟

 1. کارشناس مامانم    نرمین

سلام عزیزم , سینتوسینون از طریق سرم داخل وریدی تزریق می شود، به محض شروع انقباضات سرعت رفتن سرم قابل تنظیم خواهد بود، این کار اجازه می دهد تا دارو انقباضات کافی رحم برای باز شدن گردن رحم را میسر سازد و در واقع نمی گذارد که انقباضات از یک حدی...

سلام عزیزم , سینتوسینون از طریق سرم داخل وریدی تزریق می شود، به محض شروع انقباضات سرعت رفتن سرم قابل تنظیم خواهد بود، این کار اجازه می دهد تا دارو انقباضات کافی رحم برای باز شدن گردن رحم را میسر سازد و در واقع نمی گذارد که انقباضات از یک حدی شدیدتر شوند.

ادامه مطلب
 1. اکرم

سلام و احترام , داروی سینتوسینون چطوری استفاده میشود؟

 1. کارشناس مامانم    اکرم

سلام عزیزم, سینتوسینون از طریق سرم داخل وریدی تزریق می شود.

 1. طاهره

سلام وقت بخیر, داروی سینتوسینون چه زمانی مورد استفاده قرار میگیرد؟

 1. کارشناس مامانم    طاهره

سلام عزیزم , این دارو زمانی استفاده می شود که کشیدن پرده های جنینی و استفاده از پروستاگلاندین موجب شروع روند زایمان نشود یا این که انقباضات را دارید اما روند زایمان پیش نمی رود.

 1. ثریا

سلام و خسته نباشید, سینتوسینون چیست؟

 1. کارشناس مامانم    ثریا

سلام عزیزم, سینتوسینون شکل سنتزی هورمون اکسی توسین است که بدن برای کمک به شروع روند زایمان آزاد می کند.

میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location