امام علی (ع) فرمودند: زن باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد.


کودکم راه نمیرود، چیکار کنم؟

BABY-WALKING

آیا کودک شما چهار دست و پا راه می رود؟ آیا فرزند شما به تنهایی می تواند بنشیند؟ آیا شما به عنوان یک پدر و مادر فکر می کنید که کودکتان به زودی شروع به راه رفتن خواهد کرد؟ آیا شما به منظور برداشتن گام اول کودک خود، او را تشویق می کنید؟ آیا شما به عنوان یک پدر و مادر جوان، مشتاقانه در انتظار برداشتن اولین گام های کودک خود هستید؟
اگر شما با هیجان زیاد، سر خود را به عنوان پاسخ مثبت تکان می دهید، مقاله ی زیر را در مورد زمان راه رفتن کودک بخوانید. در این مقاله، به شما زمانی را که کودکتان شروع به راه رفتن خواهد کرد و همچنین چگونگی کمک به کودکان در یادگیری راه رفتن آموزش داده خواهد شد.

در چه سنی بچه ها شروع به راه رفتن می کنند؟

شما هرگز نمی توانید زمانی را که کودکتان اولین گام های خود را برای راه رفتن کودک برمی دارد، حدس بزنید. او ممکن است سعی کند به درستی بایستد، بدون اینکه به چیزی تکیه دهد. این مرحله از زندگی کودکتان که شما به عنوان یک پدر و مادر جوان، زمان شروع آن را حدس می زنید و در انتظارش هستید، ممکن است خیلی زودتر و یا خیلی دیرتر از تخمین های شما اتفاق بیافتد.
برای هر کودک سالمی دوازده ماه اول بعد از تولد، نقاط عطف مهمی در رشد و بالندگی های مختلف او خواهد بود. در این دوران، کودک شما سعی خواهد کرد قدرت هماهنگی و همچنین قدرت عضلانی اندام های خود را توسعه و افزایش دهد. اکثر کودکان برای اولین بار یاد خواهند گرفت که به تنهایی بنشینند. معمولا چهار دست و پا رفتن و خزیدن کودک در روی زمین، قبل از شروع به راه رفتن کودک اتفاق می افتد. برخی از کودکان ممکن است قبل از جست و خیز و چهار دست و پا راه رفتن، به طور کامل و مستقیم شروع به راه رفتن نمایند. هنگامی که کودک شما زودتر از موعد مورد انتظارتان، انجام کاری را یاد می گیرد، یکی از مهمترین مراحل رشد دراو و رسیدن به نقطه عطف را در فرزند خود خواهید دید.
شما به عنوان یک پدر و مادر ممکن است زمان دقیقی را که بچه ها شروع به راه رفتن می کنند، نتوانید حدس بزنید. این نکته مهم است که به یاد داشته باشید رسیدن به نقاط عطف در همه ی کودکان مختلف بوده و سرعت آن بستگی به رشد آن ها دارد. اگر کودکتان کمی دیرتر از سایر کودکان همسن خود، شروع به راه رفتن کند و قبل از کودک شما، دیگر کودکان هم سن و سالش این کار را انجام داده باشند، این امرکاملا طبیعی است.

اکثر کودکان اولین گام های خود را برای راه رفتن زمانی برمی دارند که به 9 تا 12 ماهگی از سن خود رسیده باشند. زمانی که کودک شما به حدود 15 ماهگی سن خود برسد، راه رفتن را به خوبی و بدون کمک دیگران انجام خواهد داد. گاهی اوقات، کودکانی که نقاط عطف رشد آن ها نسبت به دیگر کودکان دیر اتفاق افتاده باشد، ممکن است راه رفتن را در زمانی که آن ها حدود 17 ماهه شده اند، شروع کنند. کودکان معمولا در این سنین با چهار دست و پا حرکت کردن و یا راه رفتن طبیعی، شروع به گشتن در اطراف خانه می نمایند، تا اشیا و مبلمان منزل را برای بالا بردن درک خودشان از محیط پیرامون بررسی می کنند.

نشستن کودک به تنهایی

یکی از اولین سیگنال هایی که آمادگی کودک شما را برای راه رفتن نشان می دهد، شروع کردن او به تنهایی نشستن است. نشستن کودک بدون کمک دیگران، مرحله اول برای حفظ تعادل و یادگیری حرکات بعدی در او است. تلاش برای نشستن کودک، باعث تقویت عضلات او شده و در راه رفتن کودک کمک زیادی خواهد کرد. دراغلب موارد، کودکان عمل نشستن را در زمان 4 ماهگی تا 7 ماهگی یاد می گیرند.

خزیدن یا چهار دست و پا راه رفتن کودک

مرحله بعدی که به مرحله ی نهایی یعنی راه رفتن کودک نزدیک می کند، خزیدن یا چهار دست و پا راه رفتن کودک می باشد. او در این عمل، بسیاری از حرکات دست و پا را تمرین خواهد کرد. بسیاری از کودکان زمانی که بتوانند روی تخت خود حالت نشستن را برای بار اول تمرین کنند، و یا حتی بر روی زمین یا یک سطح ثابت به درستی بنشینند، دست و پاهای خود را با حرکات متناوب و پی درپی که برای نشستن انجام می دهند، قوی ترکرده و این عضلات قوی شده، به راه رفتن کودک کمک بسیاری خواهد کرد. در اغلب موارد، کودکان این فعالیت ها را زمانی یاد می گیرند که در حدود 7 تا 10 ماه سن داشته باشند. 

 به ایستادن کودک خود کمک

به محض اینکه کودک شما بداند که می تواند همراه با حس کنجکاوی خود و حرکت در محیط اطراف خانه، درک خود را ازمحیط پیرامونش افزایش دهد، شروع به کشیدن خود بر روی زمین و رساندن خود به خواهر و برادرش، یا یکی از اعضای خانواده و یا مبلمان های موجود در خانه خواهد کرد. این زمان، وقت مناسبی برای کمک شما به عنوان یک پدر و مادر به کودک خودتان برای افزایش تعادل او است، تا کودک نشان دهد چگونه می تواند بدون کمک شما و استفاده کردن از دستگیره ها، ایستادن را تمرین نماید. اکثر کودکان انجام این کار را در زمانی که آن ها هشت ماه سن دارند، شروع می کنند. شما در این سن می توانید با دست های خود او را نگه داشته و به ایستادن کودک خود کمک کنید. هنگامی که کودک شما درحالت ایستاده است، می توانید چگونگی خم شدن دوباره ی زانو و بازگشت به حالت اولیه ی نشسته را به او یاد دهید.

اجازه دهید کودک تنهایی تمرین کند

هنگامی که کودک شما اعتماد به نفس خود را بالا برد و بهتر توانست با حفظ تعادل و هماهنگی خود، بعضی کارها را به تنهایی انجام دهد، در این مرحله، شما می توانید به کودک خود در چند گام با نگه داشتنش بر روی زمین، در ایستادن او کمک کنید. اکثر کودکان به این مرحله از رشد در حدود ماه هشتم یا نهم بعد از تولد می رسند. به کودک خود اجازه دهید تا سعی کند، تا آنجا که می تواند به تنهایی عمل ایستادن را تمرین نماید. او ممکن است چند بار به طور کامل بیافتد، اما این حالت کاملا طبیعی است و شما نباید نگران شوید. به کودک خود اجازه دهید بعد از افتادن سعی کند برای به دست آوردن تعادل، خودش دوباره سرپا بایستد. این کار به افزایش تعادل بهتر او و انجام اعمال بعدی در کودک نوپای شما کمک شایانی خواهد نمود.

کودک را تشویق کنید

 در ابتدا، کودک شما سعی خواهد کرد تا با استفاده از تکیه دادن بر مبلمان خانه برای رسیدن به موقعیت ایستادن، کمک بگیرد. هنگامی که او احساس کند به اندازه کافی و به راحتی، با استفاده از مبلمان و یا وسایل دیگر منزل، بدون کمک پدر و مادر می تواند بایستد، ممکن است برای چند ثانیه دست های خود را از وسایلی که گرفته است، رها کند. اکثر کودکان این کار را در حدود ماه هشتم تا ماه نهم بعد از تولد انجام می دهند. شما به عنوان یک پدر و مادر باید کودکان خود را بیشتر به انجام این کارها تشویق کرده و سعی کنید پشتیبانی کردن از آن ها را برای چند ثانیه رها کنید. 

ایستادن را با کودک خود تمرین کنید

در مرحله بعدی، کودک شما احساس اعتماد به نفس بیشتری کرده و خودش در حالی که برخی از مبلمان و یا وسایل خانه را گرفته می ایستد. در برخی از زمان ها، کودک حمایت و گرفتن اشیا را برای چند لحظه ترک کرده و برای چند ثانیه و یا حتی چند دقیقه، بدون هرگونه کمکی ایستادن را تمرین خواهد نمود. اکثر کودکان این مرحله از رشد را در حدود ماه نهم تا ماه دهم بعد از تولد خود تجربه می نمایند. شما به عنوان یک پدر و مادر می توانید با کودکتان در زمان بعد از نشستن او، حالت ایستادن را کم کم تمرین کرده و او را برای به دست آوردن اعتماد به نفس بیشتر و تقویت عضلات یاری کنید. هنگامی که کودک شما توانست روس پای خودش بایستد، شما می توانید با بازی شمارش او را سرگرم کنید تا بتواند مدت زمان بیشتری بایستد. 

 

• هنگامی که کودک شما به راحتی با این ایده ی ایستادن، از جای خود بلند می شود، راه رفتن در امتداد محیط اتاق را شروع خواهد کرد. او ممکن است در این زمان برای رفتن از یک نقطه ی اتاق به نقطه ی دیگر آن، با کمک گرفتن از مبلمان و یا وسایل دیگر اتاق این کار را انجام دهد. 

افتادن های مکرر برای کودک شما کاملا طبیعی

در مرحله بعدی، کودک شما شروع به راه رفتن در چند مرحله خواهد کرد. او ممکن است سعی کند به سمت شما و یا دیگر اعضای خانواده، و یا حتی اسباب بازی های مورد علاقه ی خود حرکت کند. کودکتان ممکن است گام اول را برای راه افتادن با تلو تلو خوردن و زمین افتادن شروع نماید. به یاد داشته باشید که افتادن های مکرر برای کودک شما کاملا طبیعی است، اما در راه رفتن او عجله نکنید و به زور کودک خود را وادار به این کار ننمایید. به کودک اجازه دهید تا به آرامی سعی کند با گرفتن مبلمان ها و یا وسایل دیگر، خودش روی پاهایش بایستد. 

کودک خود را تشویق کنید

در نهایت، همه ی این اعمال و تلاش ها باعث برداشتن اولین گام های جادویی در کودک شما خواهد شد. عمل راه رفتن یکی از دستاوردهای بزرگ و اصلی از سعی و تلاش کودک شما است، بنابراین مطمئن باشید که شما به عنوان یک پدر و مادر با نشان دادن قدردانی خودتان از او و تشویق هایتان، به همان اندازه کودک را یاری خواهید نمود. تشویق کردن او می تواند با نمایش بزرگی از کف زدن و لبخند زدن شما صورت گیرد. اکثر کودکان ممکن است این مرحله از رشد را در زمانی که آن ها یک ساله هستند، پشت سر بگذارند، در حالی که حالت طبیعی شروع راه رفتن کودک زمانی است که آن ها 15 یا 17 ماهه شده اند.

هنگامی که کودک شما اولین گام های جادویی خود را برداشت، بعد از آن، او به راه رفتن های متوالی خواهد پرداخت. همانطور که قبلا ممکن بود کودک شما با افتادن بر روی زمین و تلوتلو خوردن در طول یادگیری، عمل راه رفتن را انجام دهد، مطمئن باشید که اگر به او اجازه دهید تا این کار را زیاد تمرین کند، برایش مفید خواهد بود. هیچ وقت با عجله او را وادار به راه رفتن نکنید، شما با احساس عجله ی خودتان به او صدمه خواهید زد و یا او را هیجان زده و شوکه خواهید نمود. این زمانی است که اگر کودک شما به راه بیافتد، هم گریه خواهد کرد. در عوض، تشویق کردن و تحسین نمودن شما به کودک نشان می دهد که وقتی او راه می رود و یا در حین راه رفتن کودک روی زمین می افتد، از او حمایت خواهید کرد.

 آیا شما مقدار نیاز کودک خود به نوشیدن آب در ماه های مختلف سال به خصوص در ماه های سرد زمستان که او کمتر تشنه می شود، را می دانید؟ آیا شما کودک خود را تامین آب بدنش و رفع تشنگی به خوردن یک قوطی نوشابه یا یک لیوان آب تشویق می کنید؟ آیا می دانید کودکان باید چه مقدار آب بنوشند؟ خواندن این مقاله برای مادران، به منظور پیدا کردن راه هایی برای کمک به آب خوردن کودک لازم است.

 

نظر (41)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
 1. فرزانه

سلام پسر من مشکل صرع داره داروی نیترازپام و پریمیدون و والپراوات سدیم استفاده میکنه متاسفانه ۲ سال و ده ماهشه هنو راه نمیره تازگیا وقتی از وسیله ای میگیره وایمیسه دستاش و ول میکنه چن دقیقه و بعد زمین میخوره من واقعا نگرانم یعنی کی راه میره ممنون...

سلام پسر من مشکل صرع داره داروی نیترازپام و پریمیدون و والپراوات سدیم استفاده میکنه متاسفانه ۲ سال و ده ماهشه هنو راه نمیره تازگیا وقتی از وسیله ای میگیره وایمیسه دستاش و ول میکنه چن دقیقه و بعد زمین میخوره من واقعا نگرانم یعنی کی راه میره ممنون کمکم کنید

ادامه مطلب
 1. مامانم    فرزانه

سلام
من توصیه میکنم حتما به یک متخصص مغز و اعصاب اطفال که واقعا باسواد باشه ببرین.

 1. روژان

سلام.دخترم ۱۷ ماهش هست.ولی هنوز خوب راه نمیره.۱۰ قدمی میره بعد میفته رو زمین خیلی ناراحتم.چیکار کنم ک بهتر بشه راه رفتنش.کمکم کنید ممنون?

 1. مامانم    روژان

سلام
بچه ها عموما باید تا پانزده ماهگی شروع بع راه رفتن بکنند که خدا رو شکر کوچولوی شما شروع کرده اگر دیر بشه باید به متخصص مغز و اعصاب اطفال مراجعه بشه.

 1. لیلا کرمعلی

سلام فرزندم سه ساله که راه نمیره همه چیزش هم طبیعی وهمیشه به مادرش وابسته است وبایه نوک انگشته مادرش قشنگ راه میره. مسافت طولانی راه میره چون دردوسالگی راه رفت وافتاد ترسید چکارکنیم

 1. مامانم    لیلا کرمعلی

سلام
پس توانایی راه رفتن داره ولی پون ترسیده تنهایی راه نمیره، توصیه من مراجعه به روانشناس هست تا کم کم کمکش کنه.

 1. فاطمه

سلام دختر ۲سالو ۲ماهه دارم راه نمیره دکتر بردم فقط بهش پپتامن جونیور داده حرف هم نمیزنه توروخدا راهنماییم کنید چیکارکنم

 1. مامانم    فاطمه

سلام
ببرینش متخصص مغز و اعصاب کودکان .

 1. معصومه

سلام دخترم 11 ماهه است و6 کیلو وزن داره وهمیشه سرفه میکنه ونه میشنه ونهچهار دست وپا میره وکمرش همیشه خم میکنه کمکم کنید

 1. مامانم    معصومه

سلام
وزن دخترتون کمه و باید معاینه بشه تا دلیل اضافه نکردن وزنش پیدا بشه عزیزم حتما ببرش پیش متخصص.

 1. فاطیما

سلام دختر من سه روز رفته تو یازده ماهه ن میشینه ن چهدست وبا میره ن میخزه ن غلت میزنه چیکار کنم

 1. مامانم    فاطیما

سلام
اگه هیچ کاری نمیکنه بهتره تا معاینه بشه تا علت مشخص شه حتما ببرینش پیش متخصص

 1. امیررضا

سلام خسته نباشید پسردوسال ده ماهه دارم راه نمیره دکتر بردمش میگه هیچ مشکل نداره دستشو ب مبل میگیره بلند میشه یه قدم برمیداره میشینه چیکار باید کنم,راهنماییم کنید ممنون

 1. مامانم    امیررضا

سلام
بچه شما الان نزدیک به سه سالشه و برای راه رفتن خیلی دیر کرده حتما به یه متخصص ببرینش.

 1. رائف

نگرانم مطالب خوب بود

 1. رائف

نگران ۱۵ ماهشه راه نمی ره همکاری هم نمکنه

 1. مامانم    رائف

سلام
بعضی از بچه ها تنبلن و دیرتر کارهای بچه های دیگه رو انجام میدن، فقط باهاش تمرین کنین و تشویقش کنین.

 1. گلاره

سلام ممنون بچهام خدا رو شکر راه میره اما هنوز دندون در نیاورده

 1. گلاره    گلاره

مرسی بردمش وقتی نگاه کرد گفت بیا نگاه کن دارن درمییان

 1. مامانم    گلاره

سلام
توصیه میکنم پیش متخصص ببرینش مامان مهربون

 1. گلاره

بچه ی من فقط 2 دندون داره 1سالشه راهم نمیره چه بکنم

 1. مامانم    گلاره

سلام
حتما مولتی ویتامین رو بهش بدین و غذاهای مقوی تر بهش بدین و نگران نباشین بعضی بچه ها دیرتر کارها رو انجام میدن و اگر میخواین خیالتون راحت شه میتونین به متخصص کودکان ببرینش.

 1. گلاره

 1. زینب ۲۸

سلام..
پسرم یک ساله است روی پاهاش می ایسته از کنار دیوار و مبل هم راه میره اما وقتی یک قدم بدون کمک بر می داره می شینه من بلندش میکنم که ادامه بده اما گریه میکنه و چهار دست و پا میره..ممنون کمکم کنید

 1. مامانم    زینب ۲۸

سلام
نگران نباشین کم کم راه میفته همه بچه ها یکسان نیستند.

 1. مریم

سلام بببخشیدیه پسریکسال دوماه دارم که نه میشینه نه اصلاروچهاردست پاهم راه نمیره .فقط مثل عقربه ساعت میچرخه .به نظرشماچکارکنم .دکترهم بردمش گفتن مشکلی نداره

 1. مامانم    مریم

سلام بهتره برای معاینه دقیق تر به متخصص مغز و اعصاب ببرینش.

 1. Koorooshkabir12

سلام کودکم ۱۰ماه و نیمشه ولی ن سینه خیز میره ن چهار دست وپا چکارکنم ؟؟؟

 1. مامانم    Koorooshkabir12

سلام
بعضی از بچه ها دیرتر کارهای بچه های دیگه رو انجام میدن.

 1. رضا

سلام پسر کوچولوی من به تشخیص دکتر خانومم یک ماه زودتر به دنیا اومد . الان 18 ماهش از پله ها بال میره چهار دست و پا میره ولی هنوز به تنهایی روی پاهاش بدون گرفتن جایی بلند نمیشه و راه نمیره ولی اگر دستش رو بگیریم راه میره و به محض اینکه دستش رو ول...

سلام پسر کوچولوی من به تشخیص دکتر خانومم یک ماه زودتر به دنیا اومد . الان 18 ماهش از پله ها بال میره چهار دست و پا میره ولی هنوز به تنهایی روی پاهاش بدون گرفتن جایی بلند نمیشه و راه نمیره ولی اگر دستش رو بگیریم راه میره و به محض اینکه دستش رو ول میکنیم خودش رو شل میکنه و میشنه . لطفا راهنمایی کنید

ادامه مطلب
 1. مامانم    رضا

سلام
یکم دیگه باهاش تمرین کنین راه میره نگران نباشین، غذاهای کلیشم دار بهش بدین از سویق کودک استفاده کنین.

 1. لیدا

سلام،دختر من چهارده ماه و نیمه ست،فقط پنج تا دندون داره چهار تابالا و یکی پایین،آیا باید نگران بود؟

 1. مامانم    لیدا

سلام
کودک باید تا سه سالگی بیست تا دندون دربیاره بعضی از بچه ها دیرتر دندون درمیارن، اگر منحنی رشدش درسته نگران نباشید.

 1. زینب

سلام دخترم چهارده ماهشه به تنهایی چندقدم برمیداره ایابرای راه رفتن دیرشده

 1. مامانم    زینب

سلام
نخیر عجله نکنید بذارید بچه روال طبیعیشو بره و فقط کمکش کنید.

 1. اسرا

سلام فرزندم ۱۲ماهگیشو تازه تموم کرده دور مبل راه میره دستشو یهو ول میکنه ولی نمیتونه راه بره همه مراحل رشدش خیلی خوب بود زود دندون در آورد تو چهار ماهی دندون در آورد زود نشست همه مراحل رشدش زرنگ بود ولی راه نمیره چیکار کنم زود راه بره ممنون

 1. مامانم    اسرا

سلام
نگران نباشید کوچولوی شما هنوز فرصت داره که راه بره، با روش هایی که بالا خوندید کمکش کنید ولی بهش فشار نیارید.
شاد باشید

 1. بکتا

سلام کودک من ۱۶ ماهشه ولی راه نمیره
فقط ۴ دست وپا تو خونه دور میزنه .یعنی مشکلی داره ؟؟؟دستش را به پشتی ومبل میگیره وبغل مبل راه میره ولی به تنهایی نه میایسته نه راه میره

 1. مامانم    بکتا

سلام
بعضی از بچه ها کارهایی که بچه های دیگه میکنن رو دیرتر انجام میدن مثل حرف زدن و راه رفتن، نگران نباشید فقط بهش کمک کنید و تشویقش کنید تا ترسش بریزه و راه بره.

 1. فرشته

سلام وخسته نباشید, چه زمانی یک کودک راه رفتن رابه طور کامل یاد میگیرد؟

 1. کارشناس مامانم    فرشته

سلام عزیزم , زمانی که کودک شما به حدود 15 ماهگی سن خود برسد، راه رفتن را به خوبی و بدون کمک دیگران انجام خواهد داد.

میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location