امام علی (ع) فرمودند: زن باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد.


کودکم راه نمیرود، چیکار کنم؟

BABY-WALKING

آیا کودک شما چهار دست و پا راه می رود؟ آیا فرزند شما به تنهایی می تواند بنشیند؟ آیا شما به عنوان یک پدر و مادر فکر می کنید که کودکتان به زودی شروع به راه رفتن خواهد کرد؟ آیا شما به منظور برداشتن گام اول کودک خود، او را تشویق می کنید؟ آیا شما به عنوان یک پدر و مادر جوان، مشتاقانه در انتظار برداشتن اولین گام های کودک خود هستید؟
اگر شما با هیجان زیاد، سر خود را به عنوان پاسخ مثبت تکان می دهید، مقاله ی زیر را در مورد زمان راه رفتن کودک بخوانید. در این مقاله، به شما زمانی را که کودکتان شروع به راه رفتن خواهد کرد و همچنین چگونگی کمک به کودکان در یادگیری راه رفتن آموزش داده خواهد شد.

در چه سنی بچه ها شروع به راه رفتن می کنند؟

شما هرگز نمی توانید زمانی را که کودکتان اولین گام های خود را برای راه رفتن کودک برمی دارد، حدس بزنید. او ممکن است سعی کند به درستی بایستد، بدون اینکه به چیزی تکیه دهد. این مرحله از زندگی کودکتان که شما به عنوان یک پدر و مادر جوان، زمان شروع آن را حدس می زنید و در انتظارش هستید، ممکن است خیلی زودتر و یا خیلی دیرتر از تخمین های شما اتفاق بیافتد.
برای هر کودک سالمی دوازده ماه اول بعد از تولد، نقاط عطف مهمی در رشد و بالندگی های مختلف او خواهد بود. در این دوران، کودک شما سعی خواهد کرد قدرت هماهنگی و همچنین قدرت عضلانی اندام های خود را توسعه و افزایش دهد. اکثر کودکان برای اولین بار یاد خواهند گرفت که به تنهایی بنشینند. معمولا چهار دست و پا رفتن و خزیدن کودک در روی زمین، قبل از شروع به راه رفتن کودک اتفاق می افتد. برخی از کودکان ممکن است قبل از جست و خیز و چهار دست و پا راه رفتن، به طور کامل و مستقیم شروع به راه رفتن نمایند. هنگامی که کودک شما زودتر از موعد مورد انتظارتان، انجام کاری را یاد می گیرد، یکی از مهمترین مراحل رشد دراو و رسیدن به نقطه عطف را در فرزند خود خواهید دید.
شما به عنوان یک پدر و مادر ممکن است زمان دقیقی را که بچه ها شروع به راه رفتن می کنند، نتوانید حدس بزنید. این نکته مهم است که به یاد داشته باشید رسیدن به نقاط عطف در همه ی کودکان مختلف بوده و سرعت آن بستگی به رشد آن ها دارد. اگر کودکتان کمی دیرتر از سایر کودکان همسن خود، شروع به راه رفتن کند و قبل از کودک شما، دیگر کودکان هم سن و سالش این کار را انجام داده باشند، این امرکاملا طبیعی است.

اکثر کودکان اولین گام های خود را برای راه رفتن زمانی برمی دارند که به 9 تا 12 ماهگی از سن خود رسیده باشند. زمانی که کودک شما به حدود 15 ماهگی سن خود برسد، راه رفتن را به خوبی و بدون کمک دیگران انجام خواهد داد. گاهی اوقات، کودکانی که نقاط عطف رشد آن ها نسبت به دیگر کودکان دیر اتفاق افتاده باشد، ممکن است راه رفتن را در زمانی که آن ها حدود 17 ماهه شده اند، شروع کنند. کودکان معمولا در این سنین با چهار دست و پا حرکت کردن و یا راه رفتن طبیعی، شروع به گشتن در اطراف خانه می نمایند، تا اشیا و مبلمان منزل را برای بالا بردن درک خودشان از محیط پیرامون بررسی می کنند.

نشستن کودک به تنهایی

یکی از اولین سیگنال هایی که آمادگی کودک شما را برای راه رفتن نشان می دهد، شروع کردن او به تنهایی نشستن است. نشستن کودک بدون کمک دیگران، مرحله اول برای حفظ تعادل و یادگیری حرکات بعدی در او است. تلاش برای نشستن کودک، باعث تقویت عضلات او شده و در راه رفتن کودک کمک زیادی خواهد کرد. دراغلب موارد، کودکان عمل نشستن را در زمان 4 ماهگی تا 7 ماهگی یاد می گیرند.

خزیدن یا چهار دست و پا راه رفتن کودک

مرحله بعدی که به مرحله ی نهایی یعنی راه رفتن کودک نزدیک می کند، خزیدن یا چهار دست و پا راه رفتن کودک می باشد. او در این عمل، بسیاری از حرکات دست و پا را تمرین خواهد کرد. بسیاری از کودکان زمانی که بتوانند روی تخت خود حالت نشستن را برای بار اول تمرین کنند، و یا حتی بر روی زمین یا یک سطح ثابت به درستی بنشینند، دست و پاهای خود را با حرکات متناوب و پی درپی که برای نشستن انجام می دهند، قوی ترکرده و این عضلات قوی شده، به راه رفتن کودک کمک بسیاری خواهد کرد. در اغلب موارد، کودکان این فعالیت ها را زمانی یاد می گیرند که در حدود 7 تا 10 ماه سن داشته باشند. 

 به ایستادن کودک خود کمک

به محض اینکه کودک شما بداند که می تواند همراه با حس کنجکاوی خود و حرکت در محیط اطراف خانه، درک خود را ازمحیط پیرامونش افزایش دهد، شروع به کشیدن خود بر روی زمین و رساندن خود به خواهر و برادرش، یا یکی از اعضای خانواده و یا مبلمان های موجود در خانه خواهد کرد. این زمان، وقت مناسبی برای کمک شما به عنوان یک پدر و مادر به کودک خودتان برای افزایش تعادل او است، تا کودک نشان دهد چگونه می تواند بدون کمک شما و استفاده کردن از دستگیره ها، ایستادن را تمرین نماید. اکثر کودکان انجام این کار را در زمانی که آن ها هشت ماه سن دارند، شروع می کنند. شما در این سن می توانید با دست های خود او را نگه داشته و به ایستادن کودک خود کمک کنید. هنگامی که کودک شما درحالت ایستاده است، می توانید چگونگی خم شدن دوباره ی زانو و بازگشت به حالت اولیه ی نشسته را به او یاد دهید.

اجازه دهید کودک تنهایی تمرین کند

هنگامی که کودک شما اعتماد به نفس خود را بالا برد و بهتر توانست با حفظ تعادل و هماهنگی خود، بعضی کارها را به تنهایی انجام دهد، در این مرحله، شما می توانید به کودک خود در چند گام با نگه داشتنش بر روی زمین، در ایستادن او کمک کنید. اکثر کودکان به این مرحله از رشد در حدود ماه هشتم یا نهم بعد از تولد می رسند. به کودک خود اجازه دهید تا سعی کند، تا آنجا که می تواند به تنهایی عمل ایستادن را تمرین نماید. او ممکن است چند بار به طور کامل بیافتد، اما این حالت کاملا طبیعی است و شما نباید نگران شوید. به کودک خود اجازه دهید بعد از افتادن سعی کند برای به دست آوردن تعادل، خودش دوباره سرپا بایستد. این کار به افزایش تعادل بهتر او و انجام اعمال بعدی در کودک نوپای شما کمک شایانی خواهد نمود.

کودک را تشویق کنید

 در ابتدا، کودک شما سعی خواهد کرد تا با استفاده از تکیه دادن بر مبلمان خانه برای رسیدن به موقعیت ایستادن، کمک بگیرد. هنگامی که او احساس کند به اندازه کافی و به راحتی، با استفاده از مبلمان و یا وسایل دیگر منزل، بدون کمک پدر و مادر می تواند بایستد، ممکن است برای چند ثانیه دست های خود را از وسایلی که گرفته است، رها کند. اکثر کودکان این کار را در حدود ماه هشتم تا ماه نهم بعد از تولد انجام می دهند. شما به عنوان یک پدر و مادر باید کودکان خود را بیشتر به انجام این کارها تشویق کرده و سعی کنید پشتیبانی کردن از آن ها را برای چند ثانیه رها کنید. 

ایستادن را با کودک خود تمرین کنید

در مرحله بعدی، کودک شما احساس اعتماد به نفس بیشتری کرده و خودش در حالی که برخی از مبلمان و یا وسایل خانه را گرفته می ایستد. در برخی از زمان ها، کودک حمایت و گرفتن اشیا را برای چند لحظه ترک کرده و برای چند ثانیه و یا حتی چند دقیقه، بدون هرگونه کمکی ایستادن را تمرین خواهد نمود. اکثر کودکان این مرحله از رشد را در حدود ماه نهم تا ماه دهم بعد از تولد خود تجربه می نمایند. شما به عنوان یک پدر و مادر می توانید با کودکتان در زمان بعد از نشستن او، حالت ایستادن را کم کم تمرین کرده و او را برای به دست آوردن اعتماد به نفس بیشتر و تقویت عضلات یاری کنید. هنگامی که کودک شما توانست روس پای خودش بایستد، شما می توانید با بازی شمارش او را سرگرم کنید تا بتواند مدت زمان بیشتری بایستد. 

 

• هنگامی که کودک شما به راحتی با این ایده ی ایستادن، از جای خود بلند می شود، راه رفتن در امتداد محیط اتاق را شروع خواهد کرد. او ممکن است در این زمان برای رفتن از یک نقطه ی اتاق به نقطه ی دیگر آن، با کمک گرفتن از مبلمان و یا وسایل دیگر اتاق این کار را انجام دهد. 

افتادن های مکرر برای کودک شما کاملا طبیعی

در مرحله بعدی، کودک شما شروع به راه رفتن در چند مرحله خواهد کرد. او ممکن است سعی کند به سمت شما و یا دیگر اعضای خانواده، و یا حتی اسباب بازی های مورد علاقه ی خود حرکت کند. کودکتان ممکن است گام اول را برای راه افتادن با تلو تلو خوردن و زمین افتادن شروع نماید. به یاد داشته باشید که افتادن های مکرر برای کودک شما کاملا طبیعی است، اما در راه رفتن او عجله نکنید و به زور کودک خود را وادار به این کار ننمایید. به کودک اجازه دهید تا به آرامی سعی کند با گرفتن مبلمان ها و یا وسایل دیگر، خودش روی پاهایش بایستد. 

کودک خود را تشویق کنید

در نهایت، همه ی این اعمال و تلاش ها باعث برداشتن اولین گام های جادویی در کودک شما خواهد شد. عمل راه رفتن یکی از دستاوردهای بزرگ و اصلی از سعی و تلاش کودک شما است، بنابراین مطمئن باشید که شما به عنوان یک پدر و مادر با نشان دادن قدردانی خودتان از او و تشویق هایتان، به همان اندازه کودک را یاری خواهید نمود. تشویق کردن او می تواند با نمایش بزرگی از کف زدن و لبخند زدن شما صورت گیرد. اکثر کودکان ممکن است این مرحله از رشد را در زمانی که آن ها یک ساله هستند، پشت سر بگذارند، در حالی که حالت طبیعی شروع راه رفتن کودک زمانی است که آن ها 15 یا 17 ماهه شده اند.

هنگامی که کودک شما اولین گام های جادویی خود را برداشت، بعد از آن، او به راه رفتن های متوالی خواهد پرداخت. همانطور که قبلا ممکن بود کودک شما با افتادن بر روی زمین و تلوتلو خوردن در طول یادگیری، عمل راه رفتن را انجام دهد، مطمئن باشید که اگر به او اجازه دهید تا این کار را زیاد تمرین کند، برایش مفید خواهد بود. هیچ وقت با عجله او را وادار به راه رفتن نکنید، شما با احساس عجله ی خودتان به او صدمه خواهید زد و یا او را هیجان زده و شوکه خواهید نمود. این زمانی است که اگر کودک شما به راه بیافتد، هم گریه خواهد کرد. در عوض، تشویق کردن و تحسین نمودن شما به کودک نشان می دهد که وقتی او راه می رود و یا در حین راه رفتن کودک روی زمین می افتد، از او حمایت خواهید کرد.

کودکم 16 ماه داره ولی راه نمیره اما میتونه با گرفتن وسایل اطرافش بایسته، باید چیکار کنم؟

کودک شما 16 ماهه است و تاخیر در راه افتادن تا 17 ماهگی طبیعی تلقی می‌شود با این حال گاهی کمبود برخی ویتامین‌ها مثل ویتامین D می‌تواند باعث تاخیر در راه افتادن کودکان شود. توصیه می‌کنم یک ماه آینده را هم صبر کنید و بعد فرزندتان را برای معاینه نزد متخصص ببرید و اگر لازم بود آزمایشات مربوطه را انجام دهید. اگر تمام مسایل طبیعی بود تاخیر در راه افتادن جای نگرانی ندارد و به دلیل ترس کودک است. والدین می‌توانند از وسایل مورد علاقه کودک استفاده کنند تا او را مشتاق کنند در سمتی که نمی‌تواند دست به چیزی بگیرد به سمت برداشتن شی مورد علاقه قدم بردارد. به مرور ترس کودک از قدم برداشتن می‌ریزد و می‌تواند بدون حامی قدم بردارد. برای شروع حتی والدین می‌توانند پاهای کودک را روی پای خود بگذارند و قدم بردارند و بعد با گرفتن دست کودک یا زیر بغل او به او کمک کنند خود قدم برداشتن را تجربه کند. (به نقل از نینی بان: پاسخ دکتر تقی بغدادی، فوق‌تخصص ارتوپدی اطفال و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران )

 

نظر (53)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام دخترم ی سال ودوماهشه راه نمیره تازه دستش تکیه میده دیواروایمیسته بدون کمک میشینه سینه خیزهم میره چیکارکنم خیلی نگرانم

This comment was minimized by the moderator on the site

پسرم هجده ماهه است و هنوز راه نمیرود من از این وضعیت واقعا خیلی ناراحتم چهار دوستو پا میرد از پله بالا میرود بدون کمک از مبل بلند میشود اما ب تنهای نمی ایسته چکار کنم.رانهمای لطفا?

This comment was minimized by the moderator on the site

پسرم 18 ماهشه راه نمیره مامانا چیکار کنم؟ خیلی نگرانم... .

This comment was minimized by the moderator on the site

دخترم 17ماهشه هنوز راه نمیره چکارکنم خیلی نگرانم

This comment was minimized by the moderator on the site

برادرزاده من الان نزديك ١٥ماهگيشه ٩ماهگي راافتاد بعدبخاطر دندون عفونت بدنت مريض شددكنر بخاطر عفونت بدنش امپول براشت نوشت چندروزي خوابيد همش الان نزديك سه ماه رانميره چهار دست وپا وبلندميشه قدم برنميداره كسي همچين مشكلي داشته راهنمايي كنه
اقاي...

برادرزاده من الان نزديك ١٥ماهگيشه ٩ماهگي راافتاد بعدبخاطر دندون عفونت بدنت مريض شددكنر بخاطر عفونت بدنش امپول براشت نوشت چندروزي خوابيد همش الان نزديك سه ماه رانميره چهار دست وپا وبلندميشه قدم برنميداره كسي همچين مشكلي داشته راهنمايي كنه
اقاي دكتر مخصوصًا سوالم ازشماس شماره تماس ميزارم براتون
٠٩١٩٢٦٢١٠٣٢

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام وقتتون بخیر. .دخترم ۱۸ ماهه هسش خوب با تکیه بر مبل یا تخت به خوبی راه میره ولی خودش مستقل راه نمیره به نظرتون مشکلی داره میشه راهنمایی کنید؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
عزیزم اینکه داره با کمک گرفتن راه میره مشخص میکنه که ان شالله مشکل خاصی وجود نداره
کمی صبور باشید و باهاش بیشتر تمرین کنید البته خستش نکنید

در صورت نگرانی زیاد و عدم پیشرفت به پزشک متخصص مراجعه کنید

This comment was minimized by the moderator on the site

پسر من داره کمکم 19ماه میشه وای راه به تنهایی نمیره چکار کنم دکتر میگه میترسه چکار کنم ترسش بریزه

This comment was minimized by the moderator on the site

بند اخر مقاله رو بخاطر سوال شما اضافه کردم / مطالعه کنید و اگر باز سوالی بود بپرسید

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خسته نباشید پسرم ۲۰ماهشه راه نمیره فقط ب مبل میره و دیوار دکترم بردم حتی مغز و اعصاب مشکلی نداشته...

This comment was minimized by the moderator on the site

اگر متخصص مربوطه گفته که مشکلی نیست،قطعاً مشکلی نخواهد بود زیاد نگران نباشید!! بعید میدونم مورد خاصی وجود داشته باشه،ولی پیشنهاد میکنم برای اطمینان خاطر بد نیست به پزشک متخصص کودکان حاذق هم مراجعه ای داشته باشید

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام پسر من مشکل صرع داره داروی نیترازپام و پریمیدون و والپراوات سدیم استفاده میکنه متاسفانه ۲ سال و ده ماهشه هنو راه نمیره تازگیا وقتی از وسیله ای میگیره وایمیسه دستاش و ول میکنه چن دقیقه و بعد زمین میخوره من واقعا نگرانم یعنی کی راه میره ممنون...

سلام پسر من مشکل صرع داره داروی نیترازپام و پریمیدون و والپراوات سدیم استفاده میکنه متاسفانه ۲ سال و ده ماهشه هنو راه نمیره تازگیا وقتی از وسیله ای میگیره وایمیسه دستاش و ول میکنه چن دقیقه و بعد زمین میخوره من واقعا نگرانم یعنی کی راه میره ممنون کمکم کنید

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
من توصیه میکنم حتما به یک متخصص مغز و اعصاب اطفال که واقعا باسواد باشه ببرین.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام.دخترم ۱۷ ماهش هست.ولی هنوز خوب راه نمیره.۱۰ قدمی میره بعد میفته رو زمین خیلی ناراحتم.چیکار کنم ک بهتر بشه راه رفتنش.کمکم کنید ممنون?

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
بچه ها عموما باید تا پانزده ماهگی شروع بع راه رفتن بکنند که خدا رو شکر کوچولوی شما شروع کرده اگر دیر بشه باید به متخصص مغز و اعصاب اطفال مراجعه بشه.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام فرزندم سه ساله که راه نمیره همه چیزش هم طبیعی وهمیشه به مادرش وابسته است وبایه نوک انگشته مادرش قشنگ راه میره. مسافت طولانی راه میره چون دردوسالگی راه رفت وافتاد ترسید چکارکنیم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
پس توانایی راه رفتن داره ولی پون ترسیده تنهایی راه نمیره، توصیه من مراجعه به روانشناس هست تا کم کم کمکش کنه.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام دختر ۲سالو ۲ماهه دارم راه نمیره دکتر بردم فقط بهش پپتامن جونیور داده حرف هم نمیزنه توروخدا راهنماییم کنید چیکارکنم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
ببرینش متخصص مغز و اعصاب کودکان .

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام دخترم 11 ماهه است و6 کیلو وزن داره وهمیشه سرفه میکنه ونه میشنه ونهچهار دست وپا میره وکمرش همیشه خم میکنه کمکم کنید

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
وزن دخترتون کمه و باید معاینه بشه تا دلیل اضافه نکردن وزنش پیدا بشه عزیزم حتما ببرش پیش متخصص.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام دختر من سه روز رفته تو یازده ماهه ن میشینه ن چهدست وبا میره ن میخزه ن غلت میزنه چیکار کنم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
اگه هیچ کاری نمیکنه بهتره تا معاینه بشه تا علت مشخص شه حتما ببرینش پیش متخصص

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خسته نباشید پسردوسال ده ماهه دارم راه نمیره دکتر بردمش میگه هیچ مشکل نداره دستشو ب مبل میگیره بلند میشه یه قدم برمیداره میشینه چیکار باید کنم,راهنماییم کنید ممنون

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
بچه شما الان نزدیک به سه سالشه و برای راه رفتن خیلی دیر کرده حتما به یه متخصص ببرینش.

This comment was minimized by the moderator on the site

نگرانم مطالب خوب بود

This comment was minimized by the moderator on the site

نگران ۱۵ ماهشه راه نمی ره همکاری هم نمکنه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
بعضی از بچه ها تنبلن و دیرتر کارهای بچه های دیگه رو انجام میدن، فقط باهاش تمرین کنین و تشویقش کنین.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام ممنون بچهام خدا رو شکر راه میره اما هنوز دندون در نیاورده

This comment was minimized by the moderator on the site

مرسی بردمش وقتی نگاه کرد گفت بیا نگاه کن دارن درمییان

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
توصیه میکنم پیش متخصص ببرینش مامان مهربون

بارگذاری بیشتر ...

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location