امام علی (ع) فرمودند: زن باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد.


8 علامت و 3 راه درمان دیستروفی عضلانی در کودکان

8 علامت و 3 راه درمان دیستروفی عضلانی در کودکان

آیا کودک شما غالبا بیمار است؟ آیا فرزند شما در بلند شدن از خواب و یا نشستن مشکل دارد و انجام دادن این کارها برای او دشوار است؟ اگر گفتید: بله، باید بدانید که کودک عزیز و کوچک شما ممکن است از بیماری دیستروفی عضلانی رنج ببرد. کودک شما می تواند در بیمارستان تحت درمان قرار گرفته و با درمان موثر نیاز خود به غلبه بر علائم دیستروفی عضلانی را برآورده کند. شما همچنین می توانید با خواندن مقاله زیر برای یادگیری علل، علائم و درمان این بیماری استفاده کنید.

دیستروفی عضلانی در کودکان چیست؟

دیستروفی عضلانی در کودکان یک اختلال ژنتیکی است که منجر به تضعیف عضلات بدن او می شود. دیستروفی عضلانی یک نوع بیماری ماهیچه ای است که در کودکان رخ می دهد. کودکانی که از این اختلال رنج می برند توانایی نشستن درست، راه رفتن طبیعی، حرکت دست های خود به راحتی و نفس کشیدن راحت را ندارند. در نهایت، با توجه به افزایش ضعف عضلانی درکودکان، احتمال دارد فرزند شما تمام قدرت خود را از دست بدهد.

علل دیستروفی عضلانی در کودکان:

دیستروفی عضلانی در کودکان به دلیل وجود یک ژن معیوب روی می دهد که مسئول تولید نوعی پروتئین برای حفاظت از فیبرهای عضلانی است. اطلاعات ژنتیکی گم شده و یا نادرست مانع از تولید پروتئین لازم برای سوخت و ساز و حفظ عضلات فرزند شما شده و به آن ها آسیب می رساند و آن ها را ضعیف می کند. نقص در یک ژن خاص که منجر به دیستروفی عضلانی در کودکان می شود، نتیجه یک جهش ژنتیکی است. این جهش یا به صورت ارثی یا به طور خود به خود در جنین در حال رشد شما اتفاق می افتد.

نشانه های اولیه دیستروفی عضلانی در کودکان:

برجسته ترین علامت دیستروفی عضلانی در کودکان افزایش ضعف عضلانی در او است. در این مقاله، لیستی از علائم دیستروفی عضلانی که در کودکان مبتلا ممکن است مشاهده شود، بیان خواهد شد، که عبارتند از:
1. افتادن مکررکودک
2. داشتن مشکل در بلند شدن از خواب و یا حالت نشستن
3. مشکل در راه رفتن طبیعی یا در چهار دست و پا رفتن کودکان
4. راه رفتن بر روی انگشتان پا
5. جمع کردن انگشتان پا در هنگام راه رفتن
6. سفتی عضلات و درد در آن ها
7. بزرگ شدن ماهیچه های ساق پا
8. مشکل در یادگیری

distrofi-kodak4-min.jpg

تشخیص دیستروفی عضلانی در کودکان:

برای تشخیص دیستروفی در فرزند خود، به پزشک مراجعه کنید تا او بتواند با بررسی تاریخچه بیماری و انجام یک معاینه فیزیکی کامل از کودک شما به او کمک کند. دکتر ممکن است آزمایش های خاصی را برای درمان او به شما توصیه کند که عبارتند از:
• آزمون های آنزیمی: بررسی آنزیم های منتشر شده در عضلات آسیب دیده می تواند به تشخیص این بیماری کمک کند.
• الکترومیوگرافی: اندازه گیری فعالیت های الکتریکی عضلات و مقایسه ی تغییرات آن ها با الگوی فعالیت الکتریکی طبیعی در عضلات یک فرد معمولی می تواند به تشخیص این بیماری کمک کند.
• آزمایش ژنتیک: بررسی جهش ژن ها در نمونه خون کودک مبتلا در تشخیص این بیماری موثر خواهد بود.
• بیوپسی عضلانی: بررسی از بین رفتن و تجزیه و تحلیل عضلات کودکان از طریق برداشتن یک برش کوچک از عضلات او می تواند به تشخیص این بیماری کمک کند.
• نتایج آزمایش ریه ها (ECG): بررسی عملکرد ریه ها در کودکان از جمله راه های تشخیص این بیماری است.
• آزمایش قلبی مانیتورینگ (ECG): بررسی عملکرد قلب کودک نیز از جمله راه های تشخیص این بیماری می باشد.

درمان دیستروفی عضلانی در کودکان:

هیچ راه درمان قطعی برای دیستروفی عضلانی در کودکان وجود ندارد، اما درمان های خاصی هست که می تواند در کاهش مشکلات کودکان موثر باشد. این روش های درمان به کودکان کمک می کنند تا فعال باقی بمانند.

1. استفاده از دارو برای درمان دیستروفی عضلانی در کودکان :

پزشکان ممکن است مصرف کورتیکواستروئیدهایی مانند پردنیزولون را توصیه کنند، که در به تاخیر انداختن پیشرفت ها، نشانه ها و اثرات دیستروفی عضلانی و افزایش قدرت عضلات در کودکان بسیار موثر می باشد. با این حال استفاده ی طولانی مدت از این داروها ممکن است استخوان های فرزند شما را تضعیف کرده و شانس شکستگی در آن ها را افزایش دهد. بعضی از پزشکان هم ممکن است داروهای قلبی، مانند مسدودکننده های بتا و همچنین مهارکننده های آنزیم ها و یا تبدیل کننده هایی مانند آنژیوتانسین را توصیه کنند، که این ها هم برای جلوگیری از خسارت وارده به قلب نوزاد با توجه به وجود این اختلال بسیار مفید خواهد بود.

2. درمان به کمک دستگاه ها:

این نوع از درمان که به وسیله دستگاه های کمکی انجام می شود، می تواند به بالا بردن کیفیت زندگی کودکان مبتلا به دیستروفی عضلانی کمک کند. تمرینات کششی منظم می تواند تحرک و انعطاف پذیری مفاصل را بهبود بخشد. تمرینات هوازی هم می تواند به بهبود تحرک، قدرت و سلامتی کلی بدن کودکان شما کمک کند. پرانتز می تواند تحرک در کودکان را رواج داده و انعطاف پذیری تاندون ها و عضلات کودکان را حفظ کند. استفاده نکردن از وسایلی، مانند واکر و صندلی چرخ دار، می تواند به حفظ تحرک در کودکان کمک کند. کمک های تنفسی مانند به کار بردن دستگاه آپنه در هنگام خواب، می توانید شب ها به بهبود مصرف اکسیژن در این کودکان کمک شایانی بکند.

3. جراحی راهی برای درمان دیستروفی عضلانی در کودکان:

در موارد شدیدتر، دکتر ممکن است عمل جراحی را برای اصلاح انحنای ستون فقرات در کودکان مبتلا توصیه کند که جراحی مشکل تنفسی را هم در کودکان از بین خواهد برد.

9 دلیل برای توجه به ویتامین D دریافتی کودک را دنبال کنید.

 

نظر (54)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
 1. حسین

پسرمن۴سالشه موقع راه رفتن پاهاش شل میشه ومیافته یه ماه شربت کلسیم وویتامین دادیم کمی بهتر شد بعدازتمام شدن دوباره بدترشد

 1. مامانم    حسین

سلام
حتما پیش متخصص ببرینش، کلیسیم طبیعی مثل تخم ریحان، کند، بادام حتما بهش بدین.

 1. حسین

سلام خسته نباشید ببخشید ممکنه بیماری دیستروفین باعث فلج شدن بشه وقتی کودک حتی طی درمان باشه

 1. فاطمه

باسلام خسته نباشید کودک من تا۳ سالگی خوب بود الان یکساله که ضعف بدن دارد ولی ازنظرحافضه وصحبت کردن خوبه خداراشکر ولی درنشستن و بلندشدن مشکل دارد ایا امکان دارد دیستروفی باشد همه ازمایشات روش انجام شدع خداراشکر مشکلی نداره فقط ازمایش ضعف عضله و...

باسلام خسته نباشید کودک من تا۳ سالگی خوب بود الان یکساله که ضعف بدن دارد ولی ازنظرحافضه وصحبت کردن خوبه خداراشکر ولی درنشستن و بلندشدن مشکل دارد ایا امکان دارد دیستروفی باشد همه ازمایشات روش انجام شدع خداراشکر مشکلی نداره فقط ازمایش ضعف عضله و اعصاب انجام نشده که باید ببریم تهران انجام بدهیم منکه امید دارم بخدا که بچم شفابگیره

ادامه مطلب
 1. مامانم    فاطمه

سلام
انشاالله که چیزی نیست و خوب میشه توصیه میکنم کمی در طب سنتی هم مطالعه داشته باشین و حتما برای آزمایش های عضله و اعصاب هم اقدام کنید.

 1. سحر خلیقیان

لطفا میشه راهنماییم کنین

 1. سحر خلیقیان

سلام دختر من شش ماهش هس نه پاهاش سفت میگیره نه گردن میگیره بردمش دکتر آزمایشاش وب بوده اما نوار عصبش ضعیف بود و دکتر گفت هیچ درمانی نداره ولی الان با روغن های گرمی ماساژش میدم یکم بهتر شده حرکاتش بنظرتون چیکار کنم دوباره نوار عصب بگیرم؟

 1. مامانم    سحر خلیقیان

سلام
در این موارد طب سنتی میتونه کمک کننده باشه ، مطالعه کنید و اطلاعاتتون رو در این زمینه بیشتر کنید.

 1. فرانک

سلام
ما بعداز کلی ازمایش ژنتیک و بیوپسی عضله متوجه شدیم که پسرمون دیستوروفی عضله داره.ایا شما کانالی رو میشناسید که به ما معرفی کنید، که چطور با این نوع از بچه ها باید کار کرد که روند این بیماری کند ترپیش بره.

 1. مامانم    فرانک

سلام
نه متاسفانه نمیشناسم فقط میتونین خودتون مطالعه بکنید از سایت ها و کتاب ها

 1. تابان

سلام دخترمن یکسال و چهار ماهشه هنوز نمیشینه و گردنش کامل سفت نشده.چشماش ضعیفه و دوماهه عینک میزنه بردیمش دکتر آزمایش متابولیک نوشت وآنزیم عضلانیش بالابوده وپس از سه ماه مصرف دارو مقدارش توی آزپایش دوم کمترشده.نوارعصب عضله واِم آر آی خداروشکرمشکلی...

سلام دخترمن یکسال و چهار ماهشه هنوز نمیشینه و گردنش کامل سفت نشده.چشماش ضعیفه و دوماهه عینک میزنه بردیمش دکتر آزمایش متابولیک نوشت وآنزیم عضلانیش بالابوده وپس از سه ماه مصرف دارو مقدارش توی آزپایش دوم کمترشده.نوارعصب عضله واِم آر آی خداروشکرمشکلی نداشت.تازه بردیمش کاردرمانی .داروهم فولیک اسید.زینک ویتامین Eو الکارنتین استفاده میکنه.یعنی بچم خوب میشه خیلی نگرانم.

ادامه مطلب
 1. مامانم    تابان

سلام
توکلتون به خدا باشه

 1. mari juju

خیلی ناراحت سدم برا مادرای عزیزی طفل نازنینشون مریضه از خدا شفاشونو خواستارم

 1. محمد

اینبیماریضعفعضلا درمان هم داره کاریمیشهبراشکرد

 1. نازی

سلام دختر من یک سالشه هنوز راه نمیره وقتی هم بلند میشه رو انگشتان پاش بلند میشه.عضلات پشت پاش سفته.آیا این بیماری دیستروفیه؟چیکار کنم

 1. مامانم    نازی

سلام
برای اطمینان خاطر حتما به پزشک متخصص ببرینش.

 1. محمدباقر

سلام بچه ما ۶ماهشه پزشک گفته لکودیستروفی داره وعضلاتش سفت میکنه ونه شیر میخوره ونه میخوابه یکسره گریه میکنه آیا تشخیص پزشک مغزواعصاب اطفال درست بوده ویا ببریم تهران درحال حاضر زاهدانیم ممنون خواهشا جواب بدین یاعلی

 1. مامانم    محمدباقر

سلام
اگه به پزشکش اطمینان ندارین یه پزشک دیگه تو شهر خودتون ببرینش.

 1. مینا حسینی

سلام خواهر من دوسال تکمیل شده ونیمیتونه بشینه یا راه بره وقتی میخابه زودبیدار میشه ممادرم کم کم نگران میشم لطفا راهنمایی کنید

 1. مامانم    مینا حسینی

سلام
شما باید حتما کودک رو به پزشک نشون بدین.دو ساله نمیشینه و شما کم کم دارید نگران میشید؟

 1. مینا حسینی    مامانم

نشون دادیم ولی اونا گفتن مشکلی نداره و بزرگ تر شد خوب میشه الان نمیدونیم چکار کنیم

 1. مهيا

سلام برادر شوهر وخواهر شوهر من اين مشكلو دارن من تازه ازدواج كردم ممكنه در اينده بچه منم از اونا ارث ببره؟؟

 1. مامانم    مهيا

سلام
چون این بیماری ژنتیکی است امکانش هست، از قبل بارداری تحت نظر باشید .

 1. سارا

سلام
من دوتا داداشم بیماری دوشن داشتن الان فوت شدن،خواهر زادمم اینجور شده،الان من میترسم ازدواج کنم،چطور بفهمم منم ناقل این بیماریم؟
ممنونم

 1. مامانم    سارا

سلام
آزمایش ژتیک بدین

 1. زهرا

سلام خواهر من دو سالشه هنوز نمیتوبنه بشینه دکتر اصلا دلیل شو نمیفهمن لطفاررهنماست کنید

 1. مامانم    زهرا

سلام
متاسفانه بدون معاینه و آزمایش نمشه چیزی گفت، اگه از پزشکش مطمئن نیستین به پزشک دیگه ای مراجعه کنید.

 1. مامان امیرحسین

سلام پسرم ۶ سالشه یکی ازپاهاش درد میکنه سی آر پی خونش بالا بوده یکسری بستری بوده آزمایش داده فقط سی آری بالا بوده تا خودش کم کم بهترشدن الان دوباره یکی از پاها مفصلش درد میکنه می تونه نشانه آتروفی باشه

 1. مامانم    مامان امیرحسین

سلام
درد مفصل صرفا نشانه این بیماری نیست برای اطمینان حتما ببرینش دکتر تا مطمئن بشین.

 1. جعفر کریم زاده

سلام من دخترم یک ونیم سالشه نه میتونه بشینه نه راه برهنه غلت بخوره صحبت هم نمیتونه بکنه الان یه ساله کار درمانی وگفتار در مانی میبریم هیچ نتیجه ای نداست چکار باید بکنیم

 1. زینب

باسلام و خسته نباشی...متاسفانه پسرخواهر شوهرمن مبتلا به این بیماری است...ده سالشه پاهاش فلج شده و الان رسیده به دستاش یعنی هیچ راهی وجود نداره؟؟باید نشست و تماشا کرد!!!???

 1. مامانم    زینب

سلام
همینطور که در مطلب بالا هم نوشته شده راههایی برای کمک به این بیماران هست.

 1. مهردد

سلام پسرم ۴سالشه راه رفتن مشکلی ندارد حافظ خوبی دارد فقط موقع دویدن اون دویدن عادی یا مثل بقیه بچه اون قدرت یا سرعت دویدنش ضعیفه احساس میکنم پایین تنش ضعیفه .یک سالش بود تهران آزمایش رو عضله پاش هم انجام دادم گفت مشکلی ندارد ولی موقع بلند شدن...

سلام پسرم ۴سالشه راه رفتن مشکلی ندارد حافظ خوبی دارد فقط موقع دویدن اون دویدن عادی یا مثل بقیه بچه اون قدرت یا سرعت دویدنش ضعیفه احساس میکنم پایین تنش ضعیفه .یک سالش بود تهران آزمایش رو عضله پاش هم انجام دادم گفت مشکلی ندارد ولی موقع بلند شدن هنوز دست میزاره رو زانوش بلند میشه یا موقع دویدن خوب با سرعت مثل بقیه بچه نمیره

ادامه مطلب
 1. مامانم    مهردد

سلام
برای اینکه خیالتون راحت باشه یه بار هم به یه دکتر خوب مراجعه کنید.

 1. مینا

هنوزم خیلی خوب راه نمیره بلند میشه در حد ۱۰ ۱۵ قدم بعد میشینه

 1. مینا

سلام دخترم ۱۵ ماهشه ازمایش خون واسه کمبود وزن ازش گرفتم سی پی کاش ۳۵۰ بود به نظر شما میتونه نشونه دیسروفی باشه؟؟؟؟?

 1. مامانم    مینا

سلام
بالا بودن ckp صرفا به خاطر دیستوفری نیست و میتونه دلیل دیگه ای داشته باشه به پزشک متخصص مراجعه کنید تا دقیق راهنماییتون کنن.

 1. مامان ماهان

باسلام پسر من دو و نیم سالش هس . مشکل خاصی تو راه رفتن یا نشستن نداره ف3ط موقع راه رفتن یکی از پاهاش رو یه کم کج میزاره .بنظرتون مشکل داره؟

 1. مامانم    مامان ماهان

سلام
اگه مطمئن هستین که از بد بسته شدن پوشکش نیست، باید به پزشک مراجعه کنید تا معاینه بشه.

 1. مهدی

سلام دخترم یک سالش تمام شده ولی هنوز نمیتونه بشینه بردمش دکتر لکودیستروفی دارد چقد طول میکشه خوب بشه اصلا احتمال خوب شدن این بیماری هست

 1. مامانم    مهدی

سلام
هیچ وقت غیر ممکنی برای خدا وجود نداره، امیدتون به خدا باشه و ببرینش پیش متخصص تا درمانش شروع بشه.

 1. اوا

سلام دختر من بدنیا اومد بدنش شل بود.حتی بلع نداشت.ولی الان که یکسالشه خیلی پیشرفت کرده .حتی خودش میشینه .خودش میخوره .ولی امروز که بردم نوار عضب عضله گفت عضله هاش ضعیفه.بنظرتون اگه دیستروفی باشه از چه نوعیه؟راستی دختر من در حال پیشرفته اصلا پسرفت...

سلام دختر من بدنیا اومد بدنش شل بود.حتی بلع نداشت.ولی الان که یکسالشه خیلی پیشرفت کرده .حتی خودش میشینه .خودش میخوره .ولی امروز که بردم نوار عضب عضله گفت عضله هاش ضعیفه.بنظرتون اگه دیستروفی باشه از چه نوعیه؟راستی دختر من در حال پیشرفته اصلا پسرفت نداره

ادامه مطلب
 1. مامانم    اوا

سلام
اینکه پیشرفت میکنه خیلی خوبه، سعی کنید یک پزشکی که واقعا سواد کافی داره پیدا کنید تا با حرفهای بعضی از پزشکان که سواد کافی ندارنند بچه رو اذیت نکنید، شاید بچه کاملا سالم باشه و پزشک تشخیص اشتباه بده.

 1. الهام

باسلام پسر من تایه سالگی کاملا از لحاظ حرکتی وهمه چی نرمال بود بعد از اون کم کم پسرفت کرده والآن چهار سالشه وکاملا زمین گیرشده به نظرتون میتونه این بیماری رو داشته باشه؟

 1. مهیار    الهام

الهام اره این بیماری رو داره .فقط یکم راحل داره انجامش بدی بهبود پیدا میکنه

 1. مامانم    الهام

سلام
اگر این علائم رو داشته باشند ، احتمالش زیاده

1. افتادن مکررکودک
2. داشتن مشکل در بلند شدن از خواب و یا حالت نشستن
3. مشکل در راه رفتن طبیعی یا در چهار دست و پا رفتن کودکان
4. راه رفتن بر روی انگشتان پا
5. جمع کردن انگشتان پا در هنگام راه...

سلام
اگر این علائم رو داشته باشند ، احتمالش زیاده

1. افتادن مکررکودک
2. داشتن مشکل در بلند شدن از خواب و یا حالت نشستن
3. مشکل در راه رفتن طبیعی یا در چهار دست و پا رفتن کودکان
4. راه رفتن بر روی انگشتان پا
5. جمع کردن انگشتان پا در هنگام راه رفتن
6. سفتی عضلات و درد در آن ها
7. بزرگ شدن ماهیچه های ساق پا
8. مشکل در یادگیری

حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.

ادامه مطلب
بارگذاری بیشتر ...

میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location