امام علی (ع) فرمودند: زن باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد.


24 روش خانگی جلوگیری از بارداری (بخش دوم)

24 روش خانگی جلوگیری از بارداری (بخش دوم)

در بخش اول روش های جالبی برای جلوگیری از بارداری توسط گیاهان و میوه ها خواندید که دانستن آنها حتی برای خانم هایی که قصد بارداری دارند نیز مفید است ، در ادامه مطالب جالبتری خواهید خواند ، با ما باشید...

12. قوی ترین گیاه برای جلوگیری از بارداری ریشه گیاه دانه سنگ :

از آن جایی که ریشه این گیاه در جلوگیری از بارداری های ناخواسته زنان بسیار قدرتمند عمل می کند، بنابراین از زمان های قدیم بسیار مورد توجه بوده و کاربرد فراوانی داشته اشت. برای استفاده از ریشه گیاه دانه سنگ، با اضافه کردن آب سرد به آن اجازه دهید که این ریشه ها برای چند ساعت خیس بخورند. سپس، این نوشیدنی را به اندازه یک فنجان در روز و به مدت شش ماه استفاده کنید، تا نتیجه دلخواه خود را بگیرید.
جالب است بدانید که ریشه گیاه دانه سنگ از زمان های قدیم در قبایل سرخپوستان داکوتای برای جلوگیری از بارداری های ناخواسته زنان استفاده می شده است. زنان این قبیله با استشمام دود حاصله از سوختن ریشه این گیاه، نازایی را در بدن خود ترویج می دادند. اما، به عنوان یک خانم جوان فراموش نکنید که علی رغم تمام فوایدی که برای ریشه گیاه دانه سنگ ذکر شد، همیشه باید قبل از مصرف این داروی گیاهی با گیاه شناسان معتبر و یا پزشکان طب سنتی در مورد میزان استفاده از آن مشورت کنید.

13. جلوگیری از بارداری با ریشه گیاه جک:

به عنوان خانمی که قصد جلوگیری از بارداری های ناخواسته را دارید، به یاد داشته باشید که استفاده از شاخ و برگ و ریشه گیاه جک، عامل قدرتمندی برای موفقیت شما خواهد بود. اما، فراموش نکنید که قدرت شاخ و برگ این نوع گیاه از قدرت ریشه گیاه دانه سنگ کمتر است. به همین دلیل، مصرف گیاه جک می تواند فقط تا یک هفته از باردار شدن زنان جلوگیری کند. در نهایت، لازم است بدانید برای این که مصرف این گیاه جواب درستی در بدن شما بدهد، باید یک قاشق چای خوری از ریشه خشک شده این گیاه را در نصف فنجان آب حل کرده و به خوبی به هم بزنید تا مایع تیره و غلیظی به وجود آید. سپس آن را به منظور جلوگیری از بارداری های ناخواسته در بدن خود مصرف نمایید.

14. گیاه خار شتر،گیاهی برای جلوگیری از بارداری :

خار شتر یکی دیگر از گیاهان دارویی قدرتمندی است که از زمان های قدیم توسط سرخپوستان کشف و برای جلوگیری از بارداری های ناخواسته در بدن زنان استفاده می شده است. زمان تاثیرگذاری این گیاه بر نازایی زنان، موقت و بسیار کم می باشد. برای استفاده درست، این گیاه را در آب جوش بریزید و بگذارید تا خوب دم بکشد. علاوه بر این، فراموش نکنید که طعم آب به دست آمده از جوشانده این گیاه بسیار تلخ است. به همین دلیل، هرچه مایع به دست آمده غلیظ باشد، مزه آن نیز تلخ تر شده و اثر آن هم زیاد خوهد شد.

15. برگ علف هرز کنترل کننده بارداری:

این نوع علف هرز، معمولا در همه جای جهان رشد می کند و شامل سه جزء یعنی روتین، گالیک اسید و کوئرستین می باشد، که برای کنترل بارداری زنان بسیار مفید است. اما لازم است بدانید که اگر مصرف این گیاه با اوایل دوران بارداری شما تداخل داشته باشد، برای سلامتی خود شما و فرزند داخل رحمتان بسیار خطرناک خواهد بود. برای درست کردن جوشانده این گیاه، 4 اونس از برگ علف هرز تازه را به یک فنجان آب جوش اضافه نموده و مخلوط را خوب بجوشانید تا غلیظ شود. سپس، تا زمان رسیدن آغاز دوره ماهانه بعدی خود، هر روز به طور مرتب آن را بیاشامید.
علاوه بر این موارد، مصرف جوشانده گیاه علف هرز در تنظیم چرخه قاعدگی زنان نیز بسیار مفید است. در واقع، اگر دوره های ماهانه زنی با تاخیر اتفاق می افتد، مصرف این گیاه برای حل مشکل او موثر خواهد بود.

16. گیاه غم و اندوه ، جلوگیری از بارداری زنان:

گیاه غم و اندوه شامل "روتین" می باشد که می تواند موجب سقط زودرس جنین در زنان حامله شود و برای جلوگیری از بارداری بسیار استفاده می شود، سعی کنید که آن را به شکل چای استفاده نمایید. برای این منظور، دو قاشق چای خوری از شاخ و برگ این گیاه را در داخل آب جوش ریخته و اجازه دهید تا خوب دم بکشد. اما همیشه سعی کنید که چای گیاه غم و اندوه را به صورت گرم و به اندازه 2 الی 3 بار در روز بنوشید، تا خوب اثر کند.

hafte-29-bardari3-1.jpg

17. ریشه زنجبیل داروی جلوگیری از بارداری:

همانطور که می دانید زنجبیل گیاهی است که در آشپزخانه هر خانمی به کار می رود. می توان دم کرده ریشه زنجبیل را به منظور جلوگیری از بارداری های ناخواسته هم مصرف نمود، چون بسیار محرک بوده و میزان خونریزی قاعدگی در بدن زنان را افزایش می دهد. برای استفاده از ریشه زنجبیل، آن را رنده کرده و به یک فنجان آب جوش اضافه کنید. سپس، این مخلوط را به مدت حدود 5 دقیقه خوب بجوشانید. در نهایت، مایع به دست آمده را از صافی رد کرده و آن را تا گرم است، بنوشید.
علاوه بر این موارد، به عنوان خانمی که قصد جلوگیری از بارداری های ناخواسته را دارید، برای این که بتوانید نتیجه درستی از مصرف گیاه زنجبیل بگیرید، سعی کنید که هر روز و به میزان 2 فنجان از جوشانده ریشه زنجبیل استفاده کنید.

18. گیاه چریش ، گیاهی رایج برای جلوگیری از بارداری :

گیاه چریش از زمان های بسیار قدیم، به عنوان یک درمان طبیعی رایج برای جلوگیری از بارداری های ناخواسته در زنان شناخته شده است. در واقع، این گیاه با کاهش تحرک اسپرم ها مانع انجام عمل لقاح شده و از بروز بارداری های ناخواسته در بدن زنان جلوگیری می کند.
علاوه بر این که برگ گیاه چریش در کنترل بارداری زنان بسیار موثر است، استخراج روغن این گیاه نیز همان اثر را در جلوگیری از باردار شدن زنان دارد. پس، فراموش نکنید که این گیاه را می توان به سه شکل برای کنترل بارداری های ناخواسته در بدن خود به کار برد:
• در روش اول، می توان جوشانده این گیاه را مانند سایر گیاهان دارویی مورد استفاده قرار داد.
• در روش دوم، روغن گیاه چریش را داخل رحم و لوله های فالوپ زنان تزریق می کنند، تا تمام اسپرم ها را ظرف 30 ثانیه از بین ببرد.
• اما در روش سوم، قرص هایی از گیاه چریش در بازار موجود است، که باید هر روز توسط مردان و به منظور بروز نازایی موقتی در بدن آن ها استفاده شود.
در نهایت، جالب است به عنوان یک خانم جوان بدانید که مصرف گیاه چریش قادر است بدن زنان را از بیماری های واژینالی و بیماری های مقاربتی محافظت کند.

19. گندم سیاه کنترل کننده بارداری ناخواسته:

گندم سیاه یکی دیگر از گیاهان رایجی است که در کنترل بارداری زنان نقش مهمی را ایفا می کند. این گیاه فقط شامل یک جزء به نام روتین است که مانع از لانه گزینی تخمک بارور شده در دیواره رحم زنان می شود. مصرف 500 گرم از شاخ و برگ این گیاه به صورت روزمره بهترین اثر را در کنترل بارداری شما خواهد داشت.
نکته مثبت مصرف گیاه گندم سیاه این است که هیچ عوارض جانبی را بر بدن فرد مصرف کننده نمی گذارد. به همین، دلیل یک انتخاب ایده آل برای جلوگیری از بارداری های ناخواسته در زنان جوان به شمار می رود.

20. گیاه آنغوزه ، بد بوی مهربان:

آنغوزه گیاهی است که دارای بوی تندی می باشد و مبدا پیدایش آن، کشور خودمان است. به عنوان خانمی که قصد جلوگیری از بارداری های ناخواسته را دارید، به یاد داشته باشید که گرفتن آب آنغوزه و مصرف آن به صورت ماهانه، سبب جلوگیری از بارداری در زنان شده و حتی در زنان باردار هم باعث سقط جنین می شود.

21. سیب زمینی وحشی ، ماده ای برای جلوگیری از بارداری:

یادتان باشد که مصرف یام و یا سیب زمینی وحشی، حداقل یک تا دو ماه طول می کشد تا به طور کامل بر کنترل بارداری زنان تاثیر مثبتی بگذارد. در این شیوه جلوگیری از بارداری، میزان مصرف سیب زمینی وحشی به صورت روزمره، آن هم دو وعده می باشد.
علاوه بر این، دم کرده شاخ و برگ این گیاه نیز در زنانی که بدون داشتن علت پزشکی دوره ماهانه خود را با تاخیر زیادی تجربه می کنند، هم بسیار موثر بوده و آن را تنظیم می کند.

22. گیاه سیلفیوم :

این گیاه متعلق به خانواده رازیانه های غول پیکر بوده و در ایران باستان هم برای کنترل باروری های ناخواسته در بدن زنان مورد استفاده قرار می گرفته است. در علم پزشکی جدید هم خواص گسترده گیاه سیلفی در جلوگیری از بارداری ناخواسته زنان به اثبات رسیده است.

23. دارچین قرص ضد بارداری طبیعی :

گیاه دارچین، به عنوان یک داروی طبیعی، در کنترل بارداری زنان صد در صد موثر نبوده و تنها زمانی از بارور شدن خانم ها جلوگیری خواهد کرد که برای مدت طولانی مورد استفاده قرار گیرد.
از آن جایی که مصرف مداوم و طولانی مدت این گیاه باعث تحریک رحم زنان می شود، در نتیجه، سقط جنین را به دنبال خواهد داشت. زنانی که در مدتی طولانی قبل از برنامه ریزی برای داشتن یک فرزند جدید از گیاه دارچین استفاده می کنند، حتما باید سعی کنند که قبل از اقدام به باردار شدن با یک دکتر متخصص زنان و زایمان در مورد مصرف این گیاه مشورت کنند.

24. ویتامین C بهترین راه جلوگیری از بارداری :

ویتامین C نیز مانند بسیاری از گیاهان طبیعی، در مواقع اضطراری به عنوان ماده ای برای جلوگیری از بارداری زنان مورد استفاده قرار می گیرد. اسیداسکوربیک موجود در ویتامین C مانع ترشح هورمون پروژسترون در بدن زنان شده و جلوی آماده سازی رحم آن ها را برای جایگزینی تخمک خواهد گرفت. به همین دلیل، برخی از زنان با قرار دادن قرص ویتامین C در داخل واژن خود، آن را به محیط اسیدی تبدیل می کنند. در نتیجه، از آن جایی که اسپرم در چنین محیطی قادر به زنده ماندن نیست و برای انجام فعالیت و تحرک زیاد نیاز به محیطی با شرایط قلیایی دارد، بنابراین نمی تواند با این شرایط فعال شده و باعث باروری تخمک در رحم زنان گردد.

روش های احتیاطی که باید هنگام استفاده از راه حل های فوق، برای جلوگیری از بارداری دقت شود:

اگر قصد دارید که با استفاده از داروهای خانگی موثر از روی دادن بارداری های ناخواسته در طول زندگی خود جلوگیری کنید، فراموش نکنید که استفاده از توصیه های یک پزشک متخصص زنان و زایمان در این مورد کاملا ضروری است.
با وجود این که همه گیاهان و مواد غذایی طبیعی که برای جلوگیری از بارداری زنان مورد استفاده قرار می گیرند، بی خطر هستند، اما برخی از آن ها ممکن است عوارض جانبی و یا خطراتی را برای فرد مصرف کننده ایجاد نمایند. پس، این نکته از یادتان نرود که احتیاط در هر کاری شرط عقل است.
در انتهای این مقاله، به شما زنان جوان و بی تجربه توصیه می کنیم که قبل از شروع مصرف هر گیاه دارویی که در بالا گفته شد با یک دکتر متخصص زنان و زایمان خوب و ماهر مشورت کنید، چون مصرف این گیاهان دارویی با دوز اشتباه می تواند موجب بروز عوارض شدیدی شده و سلامت شما را به خطر اندازد. مصرف بیش از حد این گیاهان دارویی، در برخی موارد باعث ناباروری همیشگی فرد مصرف کننده می شود. بنابراین، به یاد داشته باشید که اولین قدم برای استفاده مناسب از تمام گیاهان دارویی، مصرف دوز مناسب و به اندازه آن است، تا بتواند به صورت طبیعی و سالم در بدن اثر کند و عوارضی به دنبال نداشته باشد.

 

نظر (42)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
 1. نازی

سلام روش جلوگیری اضطراری چی هس؟؟ موقع تخمک گزاری هس و کاندوم پاره شد..لطفا راهنمایی کنید

 1. مامانم    نازی

سلام
قرص جلوگیری اورژانسی رو در فواصل گفته شده میل کنید.

قرص لوونورژسترل دوز ۱.۵ میلی‌گرم: یک عدد، یک جا و در اولین فرصت؛ این قرص ضد بارداری اورژانسی باید حداکثر ظرف ۷۲ ساعت بعد از داشتن رابطه جنسی محافظت نشده استفاده شود.
قرص لوونورژسترل دوز...

سلام
قرص جلوگیری اورژانسی رو در فواصل گفته شده میل کنید.

قرص لوونورژسترل دوز ۱.۵ میلی‌گرم: یک عدد، یک جا و در اولین فرصت؛ این قرص ضد بارداری اورژانسی باید حداکثر ظرف ۷۲ ساعت بعد از داشتن رابطه جنسی محافظت نشده استفاده شود.
قرص لوونورژسترل دوز ۰.۷۵ میلی‌گرم: دو عدد یک جا و در اولین فرصت؛ ۱۲ ساعت پس از آن ۱ عدد دیگر نیز استفاده نمایید.
قرص HD: دو عدد در اولین فرصت و دو عدد ١٢ ساعت بعد.
قرص LD: چهار عدد در اولین فرصت و چهار عدد ١٢ ساعت بعد.
قرص تری‌فازیک: چهار عدد قرص سفید در اولین فرصت و چهار عدد قرص سفید ١٢ ساعت بعد.
قرص الا: یک قرص در اولین فرصت؛ این قرص را می‌توان تا ۱۲۰ ساعت پس از داشتن رابطه جنسی محافظت نشده استفاده کرد.

ادامه مطلب
 1. نازی

سلام برا جلوگیری اظطراری از حاملگی چ کار بکنم ک زود ج بده/؟ الان نزدیکی کردم و کاندوم پاره شد.. موقع تخمک گزاری هم هس..

 1. Samira

برای خرید ریشه گیاه دانه سنگ به ۱۰۰ تا عطاری سر زدم هیچکدوم حتی اسمش رو هم نشنیده بودن، شما جایی رو سراغ دارید که بتونم سفارش بدم و برام ارسال کنن، من شاغل هستم و پسر ۲.۵ ساله دارم و دیگه خیال بارداری ندارم، در ضمن اینکه قرص های ضد بارداری اصلا...

برای خرید ریشه گیاه دانه سنگ به ۱۰۰ تا عطاری سر زدم هیچکدوم حتی اسمش رو هم نشنیده بودن، شما جایی رو سراغ دارید که بتونم سفارش بدم و برام ارسال کنن، من شاغل هستم و پسر ۲.۵ ساله دارم و دیگه خیال بارداری ندارم، در ضمن اینکه قرص های ضد بارداری اصلا بهم نمیسازه

ادامه مطلب
 1. مامانم    Samira

سلام
نه متاسفانه جایی رو سراغ ندارم.

 1. دنیا

سلام دنیا هستم چهل و پنج روزه مادر شدم از هیچ روشی برای پیش گیری از بارداری استفاده نکردیم می ترسم دوباره باردارشوم چ کار کنم لطفا راهنمایم کنید

 1. مامانم    دنیا

سلام
بهتره جلوگیری کنید چون شما میتونید الان دوباره باردار بشید، استفاده از کاندوم و یا هر روشی که قبلا داشتید میتونید استفاده کنید.

 1. نسرین

سلام.من وارد دوران ابتدایی یائسگی شدم.۵۰سالمه.بدون لوازم جلوگیری احتمال داره بارداربشم؟

 1. مامانم    نسرین

سلام
احتمال بارداری صفر نیست ولی 100 هم نیست پس احتیاط لازمه

 1. مریم

من برای جوش های صورتم قرص اسپرنولاکتون و داکسی میخورم ، الان که قرص HD میخوام بخورم ، اون دوتا رو واسه ی یک روز قطع کنم؟

 1. مریم

اگر از قرص اورژانسی ( HD ) استفاده کنیم و هم زمان از انجیر و چایی زعفران یا چایی دارچین و برگه ی زرد الو یا چایی پونه استفاده کنیم ، تاثیر قرصا رو کم میکنه ؟؟!!

 1. مریم

اگر از قرص اورژانسی ( HD ) استفاده کنیم و هم زمان از انجیر و چایی زعفران یا چایی دارچین و برگه ی زرد الو یا چایی پونه استفاده کنیم ، تاثیر قرصا رو کم میکنه ؟؟!!
میخوام از قرص استفاده کنم ولی خیلی استرس دارم که تاثیر نداشته باشه

 1. samira

سلام من ٣روزه ازدواج كردم امروز همسرم نتونست به خاطر درد شديدي كه داشتم بكارتم رو پاره كنه ممكنه كه با ترشح قبل ارضا باردار بشم حتي ارضا هم نشد از هيچ راه پيشگيري هم استفاده نكرديم ممكنه با ترشح باردار بشم؟؟چطور جلوگيري از بارداري كنم اگه ميشه؟

 1. نرگس    samira

سلام ببخش من تازه ازدواج کردم میخوام بدونم بایدچه جوری جلوگیری کنم

 1. مامانم    نرگس

سلام
روش های مختلفی وجود داره که راحتترش کاندومه ولی میتونین با مطالعه روش های دیگه رو هم امتحان کنین

 1. مامانم    samira

سلام
اگر خانمی در زمان تخمک گذاری باشه و اسپرمی وارد واژن بشه که پیش آب مرد دارای مقداری اسپرمه میتونه خانوم رو باردار کنه، راههای مختلفی برای جلوگیری از بارداری وجود داره که در لینک های پایین میتونین مطالعه کنین و انتخاب کنین.

ادامه مطلب
 1. معصومه

سلام خسته نباشید.پیش آب مرد باعث حاملگی میشه؟؟قرصLD چگونه مصرف میشه؟ممنون

 1. مامانم    معصومه

سلام
بله پیش آب هم شامل مقداری اسپرم هست.
شروع پریود رو روز اول خونریزی در نظر بگیرید، قرص های LD رو از روز پنجم قاعدگی شروع کنید، سعی کنید هر شب و در ساعت معینی مصرف کنید تا زمانی که 21 عدد قرص تمام بشه،بعد از تموم شدن 21 قرص هر بسته، یک هفته...

سلام
بله پیش آب هم شامل مقداری اسپرم هست.
شروع پریود رو روز اول خونریزی در نظر بگیرید، قرص های LD رو از روز پنجم قاعدگی شروع کنید، سعی کنید هر شب و در ساعت معینی مصرف کنید تا زمانی که 21 عدد قرص تمام بشه،بعد از تموم شدن 21 قرص هر بسته، یک هفته استراحت کرده و قرصی مصرف نکنید. بعد از روز 8، مصرف بسته ی بعدی رو شروع کنید.

ادامه مطلب
 1. یاسمن

سلام.بعداز رابطه جنسی اگر زعفرون ودارچین استفاده بشه تاثیری درجلوگیری ازبارداری داره

 1. مامانم    یاسمن

سلام
بهتره از قرص ضد بارداری استفاده کنید.

 1. محدثه

سلام وقتتون بخير
راجب قهوه ميخواستم سوال كنم
ميزان قهوه تا چه اندازه موثره؟
يعني يه دم كرده با دانه ويا پودر بايد باشه؟

 1. مامانم    محدثه

سلام
قهوه به دلیل اینکه کافئین داره باعث سقز جنین میشه و روزی بیشتر از دو فنجان برای خانوم های باردار اون هم بعد از سه ماه اول توصیه نمیشه.

 1. محدثه

دارچینو چجوری مصرف کنیم؟

 1. مامانم    محدثه

سلام
میتونید چوب دارچین رو توی چایی یا شیرتون بریزید

نگین.سلام و خسته نباشید..اندازه ی مصرف قرص ویتامین c در واژن چقدره و چه زمانهایی؟؟مثلا هر روز یکی در واژن قرار بدیم؟ ر

کوثر:سلام,خوب نیست , چون ph طبیعی واژن بهم میخوره و موجب بروز عفونتها میشه.

 1. سارا .الف

سلام امروز نزدیکی کردم بدون وسایل جلوگیری چه داروی گیاهی بخورمبرای عدم بارداری چون توی دوران عقد هستم.؟؟؟

 1. مامانم    سارا .الف

از روش هایی که در بالا گفته شده استفاده کنید، خوردن زعفران و قهوه هم موجب سقط جنین میشه

 1. سارا

سلام. باتشکرازمطالب خوبتون
میخاستم عکس گیاه دانه سنگ روبزارین ببینیم چه جوریه

 1. نازی

سلام خسته نباشید , سوال بنده این است که همانطور که میدونین قرص های جلوگیری از بارداری باعث چاقی میشن آیا این گیاهان هم باعث چاقی میشن؟

 1. کارشناس مامانم    نازی

سلام عزیزم , نخیر یکی از موارد خیلی خوبه گیاه درمانی اینه که عوارضی در پی نداره منتهی اگر در اندازه و دوز مناسب استفاده بشه , بهتره طبق نظر یک متخصص طب سنتی شروع به مصرف نمایید.

 1. لینا

سلام و تشکر فراوان از سایت خوبتون
ببخشید این گیاهان رو کجا میتونیم پیاده کنیم ؟

 1. کارشناس مامانم    لینا

سلام گلم ممنون از لطفتون
میتونین از عطاری ها تهیه کنین .

 1. شهلا

سلام, این داروهای گیاهی که تو مقاله نام برده شده برای قبل از بارداریه یا بعد از بارداری برای سقط جنین؟

 1. کارشناس مامانم    شهلا

سلام عزیزم , هم برای قبل از بارداری و هم برای قبل از بارداری و برای سقط جنین میشه ازشون استفاده کرد ولی نحت نظر یک پزشک طب سنتی و پرشک مامایی نه به صورت خود سر چون احتمالا نازایی داره .

 1. نوا

سلام خسته نباشین , زن همسایه ما باردار بود و برای سقط جنین از چای برگ انجیر استفاده کرد میخواستم بدونم اون قوی تره یا اینایی که اینجا گفته شده؟

 1. کارشناس مامانم    نوا

سلام عزیزم , بله برگ انجیر هم اون خاصیت رو داره ولی اگه دنبال یک چیز قوی باشین ریشه گیاه دانه سنگ که در مقاله به طور کامل توضیح داده شده بهتره .

 1. نسترن

سلام و خسته نباشید , من باردار هستم و چای دارچین مصرف میکردم الان اینجا خوندم که گیاه دارچین باعث سقط جنین میشه آیا الان جان جنینم در خطره؟خیلی نگرانم

 1. کارشناس مامانم    نسترن

سلام عزیزم , بهتره یه سونوگرافی انجام بدین و دیگه چای دارچین نخورین.

 1. آذر

سلام خسته نباشید , سوالم این است که آیا خوردن ویتامین c هم از بارداری جلوگیری میکنه ؟

 1. کارشناس مامانم    آذر

سلام خانمی برای زودتر نتیجه گرفتن بهتره قرص ویتامین c رو در واژن بهتر است تا خوردن .توضیحات در مقاله آمده است .

میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location