روش های نوین جلوگیری از بارداری (بخش دوم)

روش های نوین جلوگیری از بارداری (بخش دوم)

در روش های نوین جلوگیری از بارداری (بخش اول) نمونه هایی از روش های جلوگیری از بارداری در مردان را برای شما معرفی کردیم. شما می توانید با آگاهی کامل از این روش ها به دنبال استفاده از روشی باشید که کمترین عوارض جانبی را برایتان داشته باشد. در واقع، به عنوان یک مرد، با استفاده از روش های پیشگیری از بارداری، شما قادر خواهید بود تا شریک زندگی خود را در این راه یاری دهید.

روش های جلوگیری از بارداری در زنان:

اگر چه روش های مختلفی برای جلوگیری از بارداری در مردان و زنان وجود دارد، اما برخی از این روش ها شناخته شده تر از روش های دیگر جلوگیری از بارداری هستند و زنان هم برای جلوگیری از باردار شدن خود، از آن ها استفاده می کنند. برخی از این روش های جلوگیری از بارداری در ادامه این مقاله بیان شده استف که عبارتند از:

1. مصرف قرص های جلوگیری از بارداری :

همانطور که می دانید، امروزه تبلیغات زیادی برای جذب زنان به استفاده از قرص های ضد بارداری وجود دارد. در واقع، امروزه انواع مختلفی از قرص های جلوگیری از بارداری در داروخانه ها وجود دارد، که برخی از آن ها حاوی استروژن و پروژسترون می باشند در حالی که برخی دیگر از این قرص ها، فقط شامل پروژسترون هستند. معمولا بسیاری از زنان از قرص های ضد بارداری که شامل هر دو هورمون هستند و "قرص های ترکیبی" نامیده می شوند، استفاده می کنند.
عملکرد قرص های ضد بارداری به این صورت است که این قرص ها، از جایگزینی تخمک بارور شده در دیواره رحم زنان جلوگیری می کنند. هر زنی هم نیاز دارد که به منظور کنترل دقیق باروری خود، روزانه یک عدد از قرص های ترکیبی و یا قرص هایی که فقط شامل هورمون پروژسترون هستند، استفاده کند. بنابراین، اگر شما به عنوان یک فرد استفاده کننده از قرص های ضد بارداری، مصرف قرص ها را به دقت و سر وقت تکرار کنید، مطمئن باشید که آن ها به طور کامل در جلوگیری از بارداری های ناخواسته موثر خواهند بود. اما برخی از خانم ها باید از مصرف قرص های ضد بارداری اجتناب کنند. این گروه ها عبارتند از:
• زنانی که فشار خون بالا دارند و یا نمی توانند فشار خود را کنترل کنند.
• زنانی که با مسائل دریچه قلب و یا مشکلات کبدی مواجه هستند.
• زنانی که از التهابات وریدی رنج می برند.
• زنانی که مشکلات خونی دارند و برای لخته شدن خون خود دارو مصرف می کنند.
• زنانی که یک پیوند عضو داشته اند و هنوز هم عوارض آن را در بدن خود احساس می کنند.
در ابتدا، به عنوان یک خانم به یاد داشته باشید که همیشه قبل از شروع مصرف قرص های ضد بارداری، تمام عوارض و معایب آن را بررسی کنید. همچنین، لازم است بدانید که شما به عنوان فرد استفاده کننده از قرص های جلوگیری از بارداری، بیشتر از سایر خانم ها در معرض خطر ابتلا به مشکلات لخته شدن خون قرار دارید که همین مشکل ممکن است خطراتی را برای سلامتی شما ایجاد کند. بنابراین، با یک دکتر متخصص زنان و زایمان در مورد همه شرایط سلامتی خودتان صحبت کرده و با آگاهی کامل، تصمیم به استفاده از این قرص ها بگیرید.
البته، به خاطر داشته باشید که استفاده از قرص های جلوگیری از بارداری، مزایای فراوانی هم برای زنان مصرف کننده دارد، که برخی از این مزایا عبارتند از:
• مصرف منظم قرص های جلوگیری از بارداری، احتمال بروز گرفتگی ها و دردهای دوران قاعدگی در زنان را کاهش می دهد.
• همچنین، مصرف این قرص ها، فرد را در برابر بروز بیماری های التهاب لگنی محافظت می کند.
• مصرف منظم قرص های جلوگیری از بارداری، دوره قاعدگی فرد استفاده کننده را را سبک تر خواهد کرد.
به عنوان یک خانم یادتان باشد که استفاده از قرص های ضدبارداری (به ویژه قرص های ترکیبی) از بروز آکنه در پوست صورت و سایر اعضای بدن خانم ها جلوگیری می کند. همچنین، مصرف این قرص ها احتمال به وجود آمدن کیست در سینه ها و تخمدان های خانم ها، بارداری خارج رحمی، فقر آهن و داشتن دوره های سنگین قاعدگی را کاهش می دهد. در نهایت، به خاطر داشته باشید که استفاده از قرص های ترکیبی، برای تنظیم زمان قاعدگی و چگونگی رخ دادن آن هم کمک بسیاری خواهد کرد.

elogiri-az-bardari-u5-1.jpg

2. استفاده از پچ جلوگیری از بارداری:

به یاد داشته باشید از پچ جلوگیری از بارداری که پلاستیکی و خیلی نازک می باشد، همه خانم ها برای جلوگیری از حاملگی خود می توانند استفاده می کنند. این پچ حاوی هورمون استروژن و پروژسترون می باشد که در جهت جلوگیری از خروج تخمک از تخمدان خانم ها عمل خواهد کرد. همچنین، پچ های جلوگیری از بارداری با ضخیم نمودن مخاط دهانه رحم زنان، مانع از رسیدن تخمک به اسپرم می شوند. با این حال، استفاده از پچ های جلوگیری از بارداری فرد را از ابتلا به عفونت های جنسی محافظت نمی کند، بنابراین، این افراد باید با انجام معاینه لاتکس و یا استفاده از کاندوم زنانه، احتمال ابتلا به عفونت ها را در بدن خودشان کاهش دهند.
استفاده از پچ های جلوگیری از بارداری، به عنوان بهترین و موثرترین روش جلوگیری از بارداری در زنان شناخته شده است. در واقع، می توان ادعا کرد که استفاده از این وسیله، می تواند بهترین نتایج را بر روی پوست خانم های مصرف کننده داشته باشد، اگر در زمان مناسب و با میزان کافی از هورمون ها به کار گرفته شود. البته، لازم است به عنوان یک خانم بدانید که گاهی اوقات، این پچ ها در مورد افرادی که وزن کمتری دارند، خوب عمل نمی کنند. پس، بهتر است تمام خانم ها قبل از انتخاب روش جلوگیری از بارداری خود حتما با پزشک متخصص زنان و زایمان مشورت کنند.
به خاطر داشته باشید که میزان استفاده از پچ های جلوگیری از بارداری، به دلیل امن و راحت بودن روش استفاده از آن ها، بسیار زیاد است. حتی برخی از زنان ادعا کرده اند که بعد از به کار بردن این روش، میل جنسی آن ها هم به صورت خود به خود بهبود یافته است. همچنین، در صورت نیاز به حامله شدن بعد از استفاده از پچ های جلوگیری از بارداری، خانم ها دوباره می تواندد توانایی باردار شدن خود را به سرعت به دست بیاورند. در واقع، هرگز استفاده از پچ جلوگیری از بارداری، شما را در مورد بارداری های بعدی دچار نگرانی و مشکل نخواهد کرد. همچنین، زنانی که این نوع روش جلوگیری از بارداری را مورد استفاده قرار داده ا ند، شاهد منظم تر، کوتاه تر و سبک تر شدن چرخه قاعدگی خود، حتی پس از کنار گذاشتن استفاده از پچ های جلوگیری از بارداری بوده اند. در نهایت، به عنوان یک خانم به یاد داشته باشید که معمولا، حدود یک تا دو ماه طول خواهد کشید تا بعد از قطع مصرف پچ های جلوگیری از بارداری، دوره های قاعدگی و چرخه تخمک گذاری شما به روال عادی خود برگشته و شرایط برای حاملگی شما فراهم شود. تنها نقطه ضعف استفاده از پچ های جلوگیری از بارداری این است که گاهی اوقات، ممکن است عوارض جانبی خاصی را در فرد استفاده کننده برجای بگذارد.

مهم ترین عوارض استفاده از پچ جلوگیری از بارداری :

• مشاهده شدن تناقض بین دو سینه خانم مصرف کننده
• دیده شدن خونریزی بین دوره های قاعدگی
• التهاب در محل استفاده از پچ جلوگیری از بارداری
• به وجود آمدن حالت تهوع و استفراغ در فرد استفاده کننده
بسیاری از زنان، زمان شروع استفاده از پچ های جلوگیری از بارداری را پنج روز بعد از شروع دوره قاعدگی خود انتخاب می کنند. با این حال، برای جلوگیری از حامله شدن، بهتر است هر خانمی در این مورد با دکتر معالج خود مشورت کند، تا او زمان مناسب و دقیق شروع استفاده از این نوع پچ ها را برای فرد مصرف کننده تعیین نماید.

3. جلوگیری از بارداری به کمک آگاهی از زمان باروری:

روش های زیادی وجود دارد که به آگاهی از دوره باروری زنان و تعیین زمان دقیق تخمک گذاری در بدن آن ها کمک می نماید. همانطور که می دانید بهترین زمان برای حامله شدن یک زن، زمان تخمک گذاری در بدن او است. آگاهی از زمان دقیق تخمک گذاری در بدن زنان، به آن ها اجازه می دهد تا در این روزها، با دور ماندن از رابطه جنسی و یا استفاده از کاندوم، پچ جلوگیری از بارداری و یا برخی از روش های دیگر، روند بارداری خود را کنترل نمایند. روش های مختلفی که به کمک آن ها، زنان می توانند از زمان دقیق باروری خود آگاه شوند، عبارتند از:
• روش بررسی مخاط دهانه رحم: بررسی مخاط گردن رحم در زنان، به فرد اجازه می دهد تا از روز تخمک گذاری خود به راحتی آگاه شود.
• روش استفاده از دمای بدن: در این روش، زنان با توجه به درجه حرارت بدن خود در صبح و قبل از خارج شدن از رختخواب، قادر خواهند بود تا زمان دقیق تخمک گذاری خود را تعیین کنند.
• روش استفاده از یک تقویم: رسم نمودار چرخه قاعدگی در یک تقویم توسط زنان، می تواند به آن ها کمک کند تا از زمان دقیق تخمک گذاری خود آگاه شوند.
هر خانمی می تواند با بهره گیری از روش های تعیین زمان تخمک گذاری و با پیگیری دقیق آن، موفق به کنترل روند باروری خود گردد.

elogiri-az-bardari-u1.jpg

4. روش استفاده از ایمپلنت برای جلوگیری از بارداری در زنان:

ایمپلنت، نوعی وسیله ی پلاستیکی نازک و بسیار کوچک می باشد که با قرار دادن در زیر پوست بازوی خانم ها از بارداری آن ها جلوگیری می کند. به عنوان یک خانم به یاد داشته باشید که این وسیله در شرایط عادی از باردار شدن فرد استفاده کننده به مدت سه سال جلوگیری خواهد کرد. این در حالی است که با توجه به نتایج اخیر مطالعات علمی، کمتر از 1 نفر از هر 100 زن استفاده کننده از روش ایمپلنت، در یک سال اول پس از به کار بردن این روش جلوگیری از بارداری، حامله شده اند.
ایمپلنت های جلوگیری از بارداری با آزاد نمودن هورمون پروژسترون، مانع از خروج تخمک از تخمدان خانم ها شده و همچنین، باعث ضخیم تر گشتن مخاط دهانه رحم زنان، به منظور جلوگیری از رسیدن اسپرم به تخمک می شود. به یاد داشته باشید با این که استفاده از ایمپلنت برای جلوگیری از بارداری در زنان بسیار مفید است، اما خانم ها را در برابر ابتلا به بیماری های مقاربتی محافظت نمی کند. این در حالی است که دلایل بسیاری وجود دارد تا زنان از روش ایمپلنت های برای جلوگیری از بارداری خود، بیش از انواع دیگر روش های جلوگیری از بارداری استفاده کنند. برخی از این دلایل عبارتند از:
• توانایی باروری زنان استفاده کننده از روش ایمپلنت، پس از متوقف کردن آن، خیلی سریع به حالت قبلی خود برمی گردد.
• اگر زنی در طولانی مدت، برای جلوگیری از بارداری خود از روش ایمپلنت استفاده کند، هم هرگز باعث عقیم شدن او نخواهد شد.
• در صورت استفاده از روش ایمپلنت برای جلوگیری از بارداری خود، دیگر لازم نیست خانم به صورت روزانه از روش های دیگری مانند مصرف قرص های ضد بارداری و یا روش های دیگر برای جلوگیری از بارداری خود استفاده کند.
• حتی زنان شیرده هم می توانند بدون داشتن نگرانی، از این روش برای جلوگیری از بارداری خود استفاده کنند.
با این حال، مطالعات انجام شده بروز برخی از عوارض جانبی را در زنان استفاده کننده از روش ایمپلنت به منظور جلوگیری از بارداری، نشان داده است. از این رو، همه زنان نیاز دارند تا قبل از به کار بردن ایمپلنت، با یک دکتر متخصص زنان و زایمان مشورت کنند و ببینید که آیا ایمپلنت برای جلوگیری از بارداری آن ها مناسب است و یا نه؟ به عنوان یک خانم، لازم است بدانید که برخی از عوارض جانبی جدی که ممکن است در صورت کار نکردن خوب ایمپلنت در بدن فرد استفاده کننده ایجاد شود، عبارتند از:
• به وجود آمدن توده هایی در سینه های فرد استفاده کننده از ایمپلنت
• توقف ناگهانی دوره های قاعدگی در زنان
• خونریزی، درد و یا بروز قرمزی در محلی که ایمپلنت در آن قرار گرفته است
• خونریزی سنگین و طولانی مدت واژینال در زنان استفاده کننده از ایمپلنت
یادتان باشد که قرار دادن ایمپلنت در بازوی فرد متقاضی، فقط چند دقیقه طول می کشد و دکتر می تواند به با ایجاد نمودن یک برش کوچک در آن منطقه، ایمپلنت را جاسازی کند. در نهایت، به خاطر داشته باشید که این نوع روش جلوگیری از بارداری، فقط برای مدت سه سال پس از قرار دادن آن در بدن فرد، موثر خواهد بود. بنابراین، زنان باید به محض پایان یافتن این دوره، از یک ایمپلنت جدید برای جلوگیری از حاملگی خود استفاده کنند.

در روش های نوین جلوگیری از بارداری (بخش سوم) دیگر روش های پیشگیری را خواهید خواند.

 

نظر (8)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشيد ببخشید میشه بگین کدوم راه جلوگیری از بارداری بهترین و بدون عوارض هست?

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
مونده به سلیقه زوجین که کدوم روش رو بپسندند، همه روش ها تقریبا هم حسن دارند هم عوارض بدون عوارض ترین روش کاندوم هست.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید ,
میشه از قرص های بارداری برای مسافرت های زیارتی استفاده کرد ؟ و چگونه؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم
بله میتونین استفاده کنین
باید تقریبا 15 روز قبل از زمان پریود از قرص های ال دی استفاده کنین و هر روز مصرف کنین و زمانی که خواستین پریود بشین قرص نخورین بعد از سه چهار روز پریودمیشین.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید آیا خورن قرص های ضد بارداری سبب چاقی میشه ؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , بله خوردن قرص های ترکیبی سبب چاقی میشه .

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خسته نباشید
میخواستم بدونم بعد از استفاده از روش ایمپلنت برای جلوگیری از بارداری بلافاصله میشه بچه دار شد؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم
بله عزیزم توانایی باروری بعد از متوقف کردن ایمپلنت خیلی سریع به حالت قبلی خود برمیگرده .

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/