امام علی (ع) فرمودند: زن باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد.


آیا پس از عمل وازکتومی مردان، امکان بارداری وجود دارد؟

Young_Man_Talking_to_Doctor_e1439477805643_1__1535016546_26956

وازکتومی، یک روش پیشگیری دائمی از بارداری است که بر روی بدن مردان اعمال می‌شود. در این روش، واسپس (کانال اسپرم) مردان برش داده شده و انتهای آن بسته می‌شود تا از رسیدن اسپرم به تخمک جلوگیری شود. اگرچه میزان شکست این روش بسیار پایین است، اما احتمال باردار شدن زنان، حتی پس از عمل وازکتومی همسران خود وجود دارد. در ادامه این مقاله، عمل وازکتومی و احتمال حاملگی زنان، بعد از این عمل مورد بررسی قرار می‌گیرد.

برای کنترل بارداری این مطلب چسب پچ راحتترین روش جلوگیری از بارداری را بخوانید

چگونه عمل وازکتومی در بدن مردان انجام می‌شود؟

سه راه برای انجام عمل وازکتومی در بدن مردان وجود دارد، که عبارتند از:

 • عمل وازکتومی متعارف در مردان:

در این روش، از چاقوی جراحی برای برش دادن پوست اسکروتال مردان استفاده می‌شود. این برش، پس از اتمام عمل وازکتومی، توسط پزشک متخصص جراح عمومی دوخته می‌شود.

 • عمل وازکتومی بدون ایجاد برش در مردان:

این عمل، یک روش سریع و بدون درد است که در بیمارستان و با بیهوشی عمومی بیمار انجام می‌شود. جالب است بدانید که عمل وازکتومی بدون ایجاد برش به طور گسترده‌ای، در سراسر دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش، پزشک متخصص جراح عمومی، سوراخی در اسکروتوم مردان ایجاد می‌کند و کانال اسپرم را برش داده و گره می‌زند. کل این فرایند، 15-20 دقیقه طول کشیده و نیاز به هیچ بخیه‌ای ندارد. پس از انجام عمل وازکتومی بدون ایجاد برش، مردان باز هم می‌تواند به اوج لذت جنسی برسند، اما هیچ اسپرمی در مایع منی آن‌ها وجود نخواهد داشت. با این حال، نیاز است که سه ماه بعد از این نوع وازکتومی، بدن بیمار مورد آزمایش قرار گیرد تا اطمینان حاصل شود که اسپرمی در مایع منی او وجود ندارد.

 • تکنیک‌های انسداد:

در این روش، با ایجاد یک برش در پوست اسکروتال مردان، لوله‌های انتقال اسپرم آن‌ها برداشته می‌شود. سپس، این لوله‌ها با استفاده از روش‌های مختلفی مانند دوختن به کمک بخیه، تقسیم، سوزاندن با لیزر، استفاده از کلیپس‌ها، برش دادن قسمتی از آن‌ها یا ترکیبی از این راهکارها مسدود می‌شوند.

لازم است بدانید که عمل وازکتومی بدون ایجاد برش، محبوب‌ترین روش بین مردان است. با این حال، گاهی ممکن است این روش نیز با شکست مواجه شود؛ بنابراین، می‌توان ادعا کرد که احتمال حامله شدن هر خانمی پس از وازکتومی همسر خود وجود دارد.

برای جلوگیری از بارداری این مطلب دپو چگونه باعث جلوگیری از بارداری می شود؟ (بخش اول) را بخوانید.

آیا احتمال باردار شدن خانم‌ها، بعد از انجام عمل وازکتومی همسران خود، وجود دارد؟

همان‌طور که قبلاً بیان شد، احتمال باردار شدن یک زن جوان، حتی بعد از اینکه همسر او تحت عمل وازکتومی قرار گیرد، وجود دارد. در ادامه این مقاله، دلیل این ادعا مورد بررسی قرار می‌گیرد:

 • پس از انجام عمل وازکتومی توسط مردان، پزشک متخصص جراح عمومی باید آزمون اسپرم را برای بیمار خود انجام دهد تا صفر بودن میزان اسپرم در مایع منی او را تائید کند. داشتن رابطه جنسی با همسر خود، بدون تائید پزشک، می‌تواند منجر به حاملگی زنان شود. به همین دلیل، اکثر پزشکان باتجربه، قبل از انجام آزمون اسپرم، به بیمار خود توصیه می‌کنند که در صورت داشتن رابطه جنسی با همسر خود، از روش‌های ضد بارداری دیگر نیز استفاده کنند.

در صورتی که عمل وازکتومی با شکست مواجه شود، اسپرم بیمار از طریق کانال‌های میکروسکوپی که در بافت‌های مخاطی او ایجاد شده است، به سمت تخمک حرکت می‌کند. یک پروسه با عنوان "باز آزمایی" شناخته می‌شود. آزمون اسپرم کمک می‌کند تا وجود این کانال‌های میکروسکوپی در بدن مردان شناسایی شود.

پس از اتمام عمل وازکتومی، هنوز هم اسپرم‌هایی در مایع منی مردان باقی می‌ماند. این مقدار برای لقاح تخمک زنان، در صورت داشتن رابطه جنسی کافی خواهد بود. به همین دلیل، مردان باید آزمون اسپرم را سه ماه بعد از عمل خود نیز تکرار کنند.

شانس باردار شدن زنان، پس از انجام عمل وازکتومی توسط همسران خود، چقدر است؟

بر اساس نتایج بررسی‌های اخیر، حدود 1 بارداری در هر 1000 عمل وازکتومی گزارش شده است. جالب است بدانید که حدود 51٪ از این حاملگی‌ها بر اثر رابطه جنسی محافظت‌نشده، بلافاصله بعد از عمل وازکتومی رخ داده‌اند. علاوه بر این مواد، آمارها نشان می‌دهد که کمتر از 1٪ عمل‌های وازکتومی‌ نیاز به تکرار دارند (چون اولین بار شکست خورده‌اند).

با همه این توصیفات، اگر به عنوان یک زن و شوهر جوان، تصمیم به تولد یک نوزاد جدید، پس از عمل وازکتومی داشته باشید، با انجام عمل جراحی دیگر، این کار برای شما امکان‌پذیر خواهد بود.

برای کنترل بارداری این مطلب روش کنترل تاثیرات اختلالات خوردن در بارداری را بخوانید

چگونه پس از عمل وازکتومی همسرم، باز هم می‌توانم باردار شوم؟

عمل وازکتومی معکوس، روشی است که کانال‌های اسپرم مردان را مجدداً باز می‌کند. اجرای این روند باعث می‌شود تا دوباره، اسپرم‌های مردان به مایع منی آن‌ها راه یابند. اگر زن و شوهری تصمیم به داشتن فرزند دیگری، بعد از عمل وازکتومی داشته باشند، وازکتومی معکوس یک گزینه مناسب برای آن‌ها خواهد بود. اما، لازم است بدانید که وازکتومی معکوس 100٪ مؤثر نیست و لزوماً منجر به حاملگی زنان نمی‌شود.

روش دیگر، ذخیره اسپرم‌های مردان در بانک اسپرم، قبل از انجام عمل وازکتومی است. به کمک این روش، شما می‌توانید حتی پس از چند سال، فرزند دیگری داشته باشید.

در ادامه این مقاله، به برخی از سؤالات متداول در مورد عمل وازکتومی مردان پاسخ داده می‌شود.

 سؤالات متداول:

1- چه مردانی، مناسب‌ترین کاندیداها برای انجام عمل وازکتومی هستند؟

مردان بالای 30 سال که متأهل هستند، می‌توانند عمل وازکتومی را انجام دهند.

2- عوارض عمل وازکتومی در بدن مردان چیست؟

عوارض کوتاه مدت انجام عمل وازکتومی در بدن مردان عبارتند از:

 • عفونت و خونریزی

عوارض طولانی مدت این عمل شامل موارد زیر می‌باشند:

 • درد پس از وازکتومی (جالب است بدانید که این درد، ماه‌ها و حتی یک سال بعد از عمل وازکتومی، در بدن مردان رخ می‌دهد)
 • گرانولوم اسپرم‌ها (ناشی از نشت اسپرم)
 • خونریزی و هماتوم ناشی از آسیب و التهاب وریدی

3- مزایای عمل وازکتومی بدون ایجاد برش چیست؟

عمل وازکتومی بدون ایجاد برش، درد کمتری دارد و عوارض آن در مقایسه با تکنیک‌های سنتی دیگر خیلی کمتر است. همچنین، زمان عملیات این روش کوتاه‌تر از سایر روش‌ها می‌باشد؛ به همین دلیل، عمل وازکتومی بدون ایجاد برش، محبوب‌ترین راهکار پیشگیری از بارداری در بین مردان است.

در نهایت، یادتان باشد که وازکتومی یک روش بسیار مؤثر برای عقیم‌سازی مردان است. اگر تصمیم گرفته‌اید که از این روش برای پیشگیری از بارداری استفاده کنید، اطمینان حاصل نمایید که پزشک معالج شما، آزمون اسپرم را انجام می‌دهد. همچنین، از همسر خود بخواهید چند ماه بعد از عمل وازکتومی شما، از قرص‌های ضد بارداری استفاده کند تا احتمال بارداری او به حداقل برسد.

 

نظر (9)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
 1. س ر

خیلی خیلی عالیه

 1. س ر

سلام خسته نباشید خیلی عالی واقعا من همیشه سواپپپرسش وپاسخهای شمارو دنبال میکنم

 1. مامانم    س ر

سلام
سلامت باشید، خداروشکر

 1. افسون

سلام من وهمسرم چندساله پیش این اشتباه را کردیم وخیلی پشیمانیم.الان ۴سال میشه که عمل معکوس انجام داده اما اسپرمش صفره وهیچ درمانی نداره تورو خدا شمانکنیداین کارو هیچکس از اینده خبر نداره تآسف میخورم الان ???????

 1. مامانم    افسون

سلام
سعی کنین نوع تغذیتون رو عوض کنین و بیشتر غذاهای طبیعی بخورین، عسل طبیعی فراموش نشه.

 1. هانی

من صاحب دو فرزند دختر و پسر هستم همسرم این عمل را کرده وبا وجود داشتن فرزند پشیمانم خیلی

 1. مامانم    هانی

 1. ش س

سالهاپیش من وهمسرم دراوج جوانی اشتباه ترین تصمیم زندگیمون روگرفتیم همسرم ۲۸ساله ومن ۲۳ساله بودیم ودخترم چهارماهه بودکه همسرم وازکتومی انجام دادن والان بشدت پشیمان هستیم??

 1. مامانم    ش س

سلام
میتونین به پزشک مراجعه کنین و اگر امکانش وجود داشت دوباره توانایی باروری رو برگردونین.

میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location