خطرات روش درمان نازایی IVF در مادر

خطرات روش درمان نازایی IVF در مادر

نقش مردان در موفقیت IVF :

در ابتدا، لازم است به عنوان زوجی که روند درمانی IVF را برای به دنیا آوردن نوزاد انتخاب کرده اید، به خاطر داشته باشید که در تمام مدتی که دکتر متخصص باروری مشغول بازیابی تخمک سالم از تخمدان زن تحت درمان است، هم زمان از شریک زندگی او نیز خواسته می شود تا نمونه تازه ای از اسپرم خود را به آزمایشگاه ارائه دهد. این نمونه اسپرم تازه ای که از مرد گرفته می شود، در آزمایشگاه و طی انجام فرایند خاصی شسته شده و برای انجام عمل لقاح آماده می شود. در واقع، در این مرحله دکتر متخصص باروری اسپرم های سالم و فعال را از اسپرم های با کیفیت پایین جدا می کند.
آیا روند درمان نازایی IVF همیشه با موفقیت همراه است ؟
موفق شدن روند درمانی IVF در بدن زنان به عوامل بسیاری بستگی دارد. برخی از مهم ترین این عوامل عبارتند از:
• میزان سن زن متقاضی
• علت ناباروری زنان
• این که آیا در فرایند درمان از تخمک و اسپرم خود زوج ها استفاده شده و یا از تخمک و اسپرم یک فرد اهداکننده کمک گرفته شده است.
• صلاحیت و میزان مهارت دکتر متخصص IVF
همانطور که قبلا هم ذکر شد، میزان موفقیت روش درمانی IVF در زنان جوان بسیار بالاتر از سایر خانم ها است، چون با بالا رفتن سن زنان، آن ها با کاهش ذخایر تخمک در تخمدان های خود مواجه می شوند و بروز این وضعیت، روند درمانی IVf را با مشکل روبرو خواهد کرد. همچنین، میزان موفقیت روند درمانی لقاح آزمایشگاهی در زوج هایی که هر دو به دنبال این روش درمانی هستند و مرد خانواده با اعتماد به نفس بالا و بدون یاس و ناامیدی با مشکل ناباروری مبارزه می کند، به میزان بسیار بالایی افزایش می یابد.

خطرات احتمالی ناشی از روش درمان نازایی IVF در بدن زنان:

به عنوان خانمی که مشکل باروری دارید، به یاد داشته باشید که مثل هر روش درمانی دیگری، خطرات خاصی نیز در ارتباط با روند درمانی IVF در زنان وجود دارد. پس، با این حال نمی توان ادعا کرد که روش درمان نازایی IVF کاملا بی خطر است. معمولا، یک متخصص باروری خوب قبل از شروع روش درمانی IVF با بیماران خود ملاقاتی داشته و توضیحات کاملی در مورد خطرات و عوارض احتمالی این روش درمانی به او ارائه می دهد، تا بعد از اقدام به کار اگر مشکلی هم در روند درمانی لقاح آزمایشگاهی پیش آمد، طرفین جایی برای ناراحت شدن نداشته باشند. با همه این توصیفات، برخی از مهم ترین عوارض جانبی که روند درمانی لقاح آزمایشگاهی ممکن است زنان تحت درمان را تهدید کند، عبارتند از:

1. بروز سندرم تخمدان پلی در زنان تحت درمان روش درمان نازایی IVF:

به خاطر بسپارید که عارضه سندرم تخمدان معمولا در حدود 10٪ از زنانی را که تحت درمان IVF قرار می گیرند، مبتلا می سازد.
این نوع عارضه زمانی رخ می دهد که تخمدان های زنان نابارور، بیش از حد طبیعی تحریک شوند. البته، لازم است به عنوان یک خانم به خاطر داشته باشید که علائم سندرم تخمدان در زنان مبتلا به این عارضه بسیار خفیف بوده و به راحتی و با مصرف برخی داروها بهبود می یابند. اما با این وجود، درصد خیلی کمی از زنان تحت درمان روند لقاح آزمایشگاهی، ممکن است علائم شدیدی را در هنگام استفاده از این روند درمانی در بدن خود تجربه کنند، طوری که نیاز به بستری شدن در بیمارستان داشته باشند. برآورد شده است که در حدود 1٪ از زنان تحت درمان روند لقاح آزمایشگاهی با لخته شدن خون در رگ های خود و نارسایی کلیه ناشی از سندرم تخمدان پلی مواجه می شوند. اما، این نکته را فراموش نکنید که همه عوارض بیان شده فقط در طول فرآیند بازیابی تخمک از تخمدان زن رخ می دهد و مدتی پس از اتمام این چرخه، خود به خود از بین خواهند رفت.

IVF3.jpg

2. گرفتگی عضلانی و احساس ناراحتی معده در زنان تحت درمان IVF :

در طول زمان بازیابی تخمک از تخمدان زنان و یا پس از آن، ممکن است خانم های تحت درمان IVF دل درد و ناراحتی های دیگری مانند گرفتگی عضلات را در بدن خود تجربه کنند. با این حال، همه این علائم پس از یک یا دو روز بعد از درمان فروکش کرده و به طور کامل از بین خواهند رفت، مگر در موارد نادر، که دکتر معالج به صورت تصادفی، باعث سوراخ شدن روده، مثانه و یا دیگر رگ های خونی فرد تحت درمان شود. گرفتگی عضلات نیز بیشتر در هنگام انتقال جنین به داخل رحم مادر رخ می دهد. به خاطر داشته باشید ک در بدن برخی از زنان، همراه با گرفتگی عضلات ممکن است خونریزی کم و یا لکه بینی هم پس از انتقال دادن جنین به داخل رحم دیده شود، که تمام اسن علائم در طول چند روز بعد از انتقال جنین به داخل رحم مادر، به صورت خود به خود از بین خواهند رفت.

3. بروز عفونت لگنی در برخی از زنان تحت درمان IVF :

به عنوان یک خانم نابارور این نکته مهم را به خاطر بسپارید که بروز عفونت لگنی در زنان تحت درمان لقاح آزمایشگاهی یا IVF بسیار نادر می باشد. با این حال، در صورت ابتلا شدن فرد به این نوع مشکل، عفونت با سرعت زیادی در بدنش توسعه می یابد. معمولا، در چنین پیشامدی دکتر تزریق آنتی بیوتیک های وریدی را برای درمان به بیمار خود تجویز خواهد کرد. اما اگرعفونت بسیار شدید باشد، تخمدان و رحم بیمار باید با انجام عمل جراحی توسط یک متخصص ماهر، از بدن او خارج شود.

4. بارداری چندقلویی در روش درمان نازایی IVf :

از آنجا که در روش درمانی IVF چند جنین، به صورت هم زمان به داخل رحم مادر انتقال داده می شوند، به همین دلیل خطر رخ دادن بارداری چند قلویی، از جمله دوقلوها، سه قلو و یا بیشتر افزایش می یابد. پس، به عنوان خانمی که مشکل ناباروری دارید، فراموش نکنید که بروز این حالت می تواند هم برای مادر باردار و هم نوزادان آینده او مخاطره آمیز بوده و سلامت جسمی و روحی آن ها را تهدید کند. در واقع، معمولا در این نوع بارداری ها ، بدن مادر توانایی پرورش همه جنین ها را نداشته و نوزادان زودتر از موعد مقرر، با وزن بسیار کم و یا با فلج مغزی در هنگام تولد، به دنیا خواهند آمد.

5. بالا بودن میزان نقص های مادرزادی نوزادان در روش درمان نازایی IVF :

در حالی که اکثر محققان و پزشکان عقیده دارند که وجود نقص هنگام تولد در نوزادانی که با روش لقاح آزمایشگاهی متولد می شوند، بسیار نادر است، اما جالب است بدانید زمانی که زوج های نابارور برای داشتن فرزند، روز درمانی IVF را انتخاب می کنند، باید بدانند که برخی از مطالعات نشان داده است که مردان ناباروری که برای مقابله با مشکل ناباروری خود از روش IVF و ICSI استفاده می کنند، شانس وجود نقص در نوزاد خود، مخصوصا در نوزادان پسر خود را در هنگام تولد افزایش می دهند. علاوه بر این موارد، آمارها نشان می دهد که در حالت طبیعی، در استفاده روش درمان نازایی IVF، معمولا در حدور 1٪ از نوزادان ممکن است با وجود نقص مادرزادی متولد شوند.

6. بالا بودن احتمال زایمان زودرس در بارداری به روش IVF :

اکثر زنانی که به منظور داشتن فرزند، تحت درمان روند IVF قرار می گیرند، زایمان زودرس را در ماه ها و روزهای قبل از موعد مقرر زایمان خود تجربه خواهند کرد. به همین دلیل، بسیاری از این نوزادانی که به کمک روش درمان نازایی IVF، قبل از نه ماهگی و تکامل کامل ریه ها به دنیا می آیند، میزان مرگ و میر بسیار بالایی خواهند داشت.

7. بالا بودن میزان سقط جنین در روش درمان نازایی IVF :

با این که خطر سقط جنین، همیشه و در حالت طبیعی نیز بسیاری از مادران باردار را تهدید می کند، اما این خطر در زنانی که برای داشتن فرزند، روش درمان نازایی IVF را انتخاب کرده اند، بسیار بالاتر از سایر مادران خواهد بود. البته، به عنوان خانمی که از روش درمان نازایی IVF برای به دنیا آوردن نوزاد استفاده می کنید، به خاطر داشته باشید که در این نوع حاملگی ها ،شانس سقط جنین در میان زنان جوانی که در حدود 20 سال سن دارند، 15٪ می باشد. این در حالی است که با بالا رفتن سن مادر و رسیدن سن او به حدود 40 سالگی، احتمال سقط جنین در بدن او تا 50 درصد هم افزایش خواهد یافت.

IVF13.jpg

8. بالا بودن احتمال روی دادن حاملگی های نابه جا در روش IVF :

به عنوان خانمی که از روش درمان نازایی IVF برای به دنیا آوردن نوزاد استفاده می کنید، به یاد داشته باشید که با انتخاب این روش درمانی، شانس شما برای رخ دادن بارداری های خارج از رحمی در حدود 2 تا 4 درصد خواهد بود. با این حال، پزشکان متخصص زنان و زایمان ادعا می کنند که میزان حاملگی های خارج از رحمی در مادرانی که از روش درمان نازایی IVF استفاده کرده اند، نسبت به بارداری های طبیعی خیلی بالا است. البته اگر این اتفاق برای یک مادر تحت درمان بیافتد، بارداری او با تایید پزشک فسخ شده و جنین داخل رحم او به طور کامل از بین خواهد رفت، چون حاملگی خارج از رحم خطری بزرگ برای مادران باردار محسوب شده و حتی در برخی موارد هم می تواند باعث پاره شدن اندام های داخلی در آن ها گردد. در واقع، می توان گفت که اگر حاملگی خارج از رحم در زنان جدی گرفته نشود، تهدیدی بزرگ برای زندگی آن ها خواهد بود.
در نهایت، به عنوان خانمی که قصد دارید تا از روش درمان نازایی IVF برای به دنیا آوردن نوزاد استفاده کنید، این نکته مهم را به خاطر بسپارید که روش درمانی IVF، در کل یک روش بی خطر بوده و معمولا در موارد خیلی کم نادر به بروز عوارض بیان شده، خواهد گردید. با این حال، زنان تحت درمان روش لقاح آزمایشگاهی ممکن است برای موفق شدن، نیاز به تکرار چند دوره از این روش درمانی داشته باشند. پس، به عنوان یک خانم بیمار باید تا آنجا که می توانید برای انجام مراحل درمانی خود حوصله به خرج دهید، تا با صبر زیاد صاحب فرزند سالمی شوید. تنها کار مهمی که زوج های جوان باید قبل از اقدام به استفاده از روش درمان نازایی IVF انجام دهند، تحقیقات گسترده در مورد کلینیک های باروری موجود در کشورشان می باشد، تا مطمئن شوند که کلینیک باروری انتخابی آن ها مورد اطمینان بوده و افراد کارآزموده ای در آن مشغول به کار هستند. در واقع، دکتر شاغل در آن کلینیک باید قادر باشد تا به راحتی جواب تمام پرسش های بیماران خود را داده و ترس و دلهره را در افراد تحت درمان خود کاهش دهد. بنابراین اگر به عنوان زن و شوهر متقاضی، کوچک ترین شک و تردیدی در مورد کلینیک انتخابی خود دارید، حتما کلنیک های دیگر را که با شیوه های درمانی متفاوت و دکترهای مجرب تری فعالیت می کنند، پیدا کنید، تا حداقل اضطراب و استرس ناشی از آن در شما کم شود.

 

نظر (18)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید .من نزدیک به ۶ سال هست ازدواج کردم .میل جنسی بسیار کمی دارم و شاید در ماه حتی یک بار هم نزدیکی نمیکردم ،سه سال پیش حامله شدم و در هفته ششم بارداری سقط کردم .الان یک سال و چند ماه هست که اقدام به بارداری کردم ولی این اتفاق...

سلام و خسته نباشید .من نزدیک به ۶ سال هست ازدواج کردم .میل جنسی بسیار کمی دارم و شاید در ماه حتی یک بار هم نزدیکی نمیکردم ،سه سال پیش حامله شدم و در هفته ششم بارداری سقط کردم .الان یک سال و چند ماه هست که اقدام به بارداری کردم ولی این اتفاق نیفتاده .پیش متخصص نازایی رفتم و همون جلسه اول بهم گفتن تنها راه بارداری من آی وی اف هست .بنده ۳۵ ساله هستم .به نظر شما یه متخصص دیگه هم مراجعه کنم یا به پزشک اعتماد کنم و این کار رو انجام بدم ؟

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من میخوام ای وی اف کنم همه مراحلمون انجام شده فقط مونده اهدا کنده مون اونم داره مراحل رو انجام میده میشه بگید چند روز طول می‌کشه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
انجام مراحل کاشت حدودا ده روز طول میکشه و دو هفته بعد از کاشت میتونین با استفاده از تست بارداری نتیجه رو مشاهده کنید.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام شوهر من سرطان داشت مابین شیمی درمانی و پیوندش رفت نمونه گذاشت گفتن‌ضعیفه ولی نمونه رو قبول کردن حالا نمیدونم انجام بدم یا نه میترسم فقط اذیت وآزارش برام بمونه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من ذخیره تخمدان پایین دارم شوهرم هیچ مشکلی نداره به نظرتان با ivf موفق به بارداری میشم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
باید فاکتورهایی مورد بررسی قرار بگیره، به پزشک متخصص مراجعه کنید تا کامل راهنمایی بشید.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خسته نباشین ... دکتر به ما پیشنهاد Ivfداده مشکل ازشوهرمه ینی حامله میشم بااین روش خودمم خیلییی استرس دارم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
بله خیلیا از این طریق صاحب بچه شدن، توکلتون به خدا باشه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
ميخواستم بدونم بعد از عمل ه اي وي اف زندگي ه مادر نرمال هست ؟ با اين همه دارويي که مصرف ميکنه؟ اگر در حالت هعادي بدن ه مادر سلامت باشه با اين همه مراحلي که با دارو سير ميکنه چقدر طول ميکشه عوارضش از بدنش خارج بشه عادي بشه؟... عفونت و بيماري...

سلام
ميخواستم بدونم بعد از عمل ه اي وي اف زندگي ه مادر نرمال هست ؟ با اين همه دارويي که مصرف ميکنه؟ اگر در حالت هعادي بدن ه مادر سلامت باشه با اين همه مراحلي که با دارو سير ميکنه چقدر طول ميکشه عوارضش از بدنش خارج بشه عادي بشه؟... عفونت و بيماري هاي ديگه چند درصد بعد از اين عمل از بين ميرن و چقدرش تا اخر با مادر هستن؟ خواهش ميکنم راهنماييم کنين .. ومن قراراه اي وي اف شم و فوقالعاده نگرانم بسيييياااااار ممنونم

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
بله متاسفانه این روش عوارض داره و حتما با پزشک متخصص مشورت کنید بعد اقدام کنید.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام میخواستم بدونم Ivf انتمال سرطان رو هم داره

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
نخیر روش لقاح مصنوعی باعث ایجاد سرطان نمیشه نگران نباشید.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید من دوست دارم بچه ام دوقلو باشه و در خانواده ما اصلا سابقه دوقلو نیست چیکار کنم بچه ام دوقلو بشه ؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم
درسته که استفاده از روش های IVF و IUI عوارضی به دنبال داره ولی تنها راه کاربردی برای عملی کردن این خواسته استفاده از همین روش هاست.

This comment was minimized by the moderator on the site

با سلام و احترام
من حدود 6 روز پیش انتقال جنین از طریق IVF داشتم ولی روز پنجم حالت عصبی بهم دست داد و ناخود آگاه گریه میکردم امروز علایمی از درد ندارم آیا ممکنه اتفاق بدی افتاده باشه و من باردار نشم؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خانمی , آی وی اف به مسایل مهمتری ارتباط داره تا عصبی شدن شما در طی 5 روز !

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید
خاله من به روش IVF اقدام به بارداری کرده است آیا احتمال داره همه این عوارض بهش دست بده؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم
این عوارض اگه بتونین کنترل کنین مشکلی ایجاد نمیکنه بهتره همیشه زیر نظر پزشکشون باشن.

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/