دلایل شکست IVF درمان نازایی در برخی از زنان

دلایل شکست IVF درمان نازایی در برخی از زنان

قبل از خواندن این مطلب خواندن 11 مرحله IVF یا لقاح آزمایشگاهی توصیه می شود.

در روش درمان نازایی IVF اگر بعد از 12 الی 14 روز پس از انتقال تخمک بارورشده به رحم مادر، اگر باز هم جواب تست بارداری او منفی شد، دکتر معالج از او خواهد خواست تا مصرف مکمل هورمون پروژسترون را قطع نمایید. در واقع، با این شکست دوره جدید و سختی برای مادر آغاز می شود و شکست در روند درمان نازایی IVF برای او بسیار دردآور و غم انگیز خواهد بود. اما، به خاطر داشته باشید که چنین زنانی نباید امید خود را برای بارداری دوباره از دست بدهند، زیرا تیم پزشکی بعد از گذراندن دوره نقاهت مادر باردار، ممکن است چرخه دیگری از IVF را به او توصیه کند. شانس موفقیت شما در چرخه بعدی درمان از این روند درمانی، بسیار بالاتر از سری قبل خواهد بود، چون هم تجربه شما افزایش یافته و هم دکتر معالجتان با شرایط بدنی شما بیشتر از قبل آشنا گردیده است.
در نهایت، این نکته بسیار مهم را به خاطر داشته باشید که فقط به خاطر یک شکست کوچک، روحیه مثبت خود را از دست ندهید، چون از دست دادن روحیه و ناامیدی در شما به این معنا است که بدنتان در دفعات بعدی از روند درمانی IVF دوباره با شکست مواجه خواهد شد. بنابراین، تا زندگی هست نباید امید و روشنی را از دست داد. پس، چنین افرادی باید دوباره به همراه شریک زندگی خود و دکتر معالجشان تصمیم بگیرند و با اراده قوی تر از قبل، دوره درمان تازه ای را برای به دنیا آوردن فرزند شروع کنند.

دلایل لغو چرخه روش درمانی IVF در زنان :

دلایل متعددی وجود دارد که جلوی استفاده از روش درمانی IVF را در بدن برخی از زنان می گیرد. برخی از مهم ترین این دلایل عبارتند از:

1. عدم موفقیت بدن در رشد دادن فولیکول های موجود در داخل تخمدان در IVF:

در ابتدا، به عنوان خانمی که قصد دارید تا از روش درمان نازایی IVF برای به دنیا آوردن نوزاد استفاده کنید، به یاد داشته باشید که اگر زن نابارور قبل از شروع مراحل درمان، داروهای محرک تخمدان را مصرف می کند، دکتر متخصص ناباروری میزان رشد فولیکول ها و تولید تخمک سالم را در درون تخمدان او مورد بررسی قرار خواهد داد. با این حال، فراموش نکنید که با وجود مصرف داروهای محرک هم امکان دارد رشد تخمک ها به صورت صد در صد در بدن همه بیماران اتفاق نیفتد. در واقع، گاهی اوقات، فولیکول های موجود در بدن برخی زنان به مصرف دارو جواب نداده و به اندازه کافی رشد نمی کنند. در چنین شرایطی، دکتر متخصص باروری با بررسی وضعیت بدنی بیمار، دوز دارو را افزایش می دهد. پس از اتمام این مرحله از روش درمانی IVF، اگردوباره فولیکول های موجود در بدن فرد بیمار به طور طبیعی رشد نکرده و تخمک درون آن به صورت کامل تشکیل نشد، دکتر معالج مجبور است تا چرخه درمان نازایی IVF را در بدن چنین افرادی لغو نماید.
امروزه، چنین افرادی هم به لطف پیشرفت علم پزشکی، نباید امید خود را برای داشتن فرزند از دست بدهند، چون پزشکان متخصص ممکن است دوره درمانی دیگری را با تجویز داروهای مختلف برای بیمار خود توصیه کنند. در چنین شرایطی، اگر باز هم روند درمان IVF با شکست مواجه شد، دکتر معالج مجبور خواهد شد تا دوره درمان را برای چندین بار متوالی تکرار کند. در نهایت و در صورت موفق نشدن روش درمانی IVF، تیم پزشکی ناباروری با توافق طرفین، از تخمک یک فرد اهداکننده سالم و یا جنین آزمایشگاهی زوج های دیگر برای باردار کردن بیمار خود استفاده خواهند نمود.

IVF10.jpg

2. بروز تخمک گذاری زودرس در بدن زنان هنگام IVF:

گاهی اوقات، تخمدان برخی زنان قبل از بالغ شدن تخمک درون خود، شروع به آزاد کردن آن ها می کند. هنگامی که این اتفاق در بدن خانمی بیافتد، دکتر متخصص باروری دیگر نمی تواند تخمک سالم و بالغی را از درون تخمدان بیمار خود بازیابی کند، که در چنین شرایطی، مجبور خواهد شد تا چرخه درمانی IVF را لغو کند. معمولا، در چنین مواردی، دکتر معالج از بیمار خود خواهد خواست تا از انجام مقاربت جنسی با همسرش خودداری کند و تا زمانی که مطمئن نشود فرد تحت درمان از این دستورالعمل های او پیروی نموده است، نمی تواند روند درمان خود را دوباره شروع کند. دلیل ممنوعیت مقاربت جنسی هم این است که تخمدان فرد باید در حدود 12 عدد تخمک بالغ تولید نماید تا روند درمان نازایی IVF آغاز شود. البته، لازم است بدانید که گاهی اوقات، به تعداد بیشتری تخمک بالغ برای آغاز روند درمانی نیاز خواهد بود. اگر زوج ها رابطه جنسی محافظت نشده ای در این دوران داشته باشند، خطر بارور شدن تخمک در آن ها وجود خواهد داشت، که این حالت می تواند منجر به بارداری چندقلویی در بدن فرد تحت درمان شود. به عنوان خانمی که دارای مشکل باروری هستید، به خاطر داشته باشید که بارداری چندقلویی در چنین شرایطی، هم برای مادر و هم جنین های داخل رحم او بسیار خطرناک و حتی در برخی موارد، مرگ آور هم خواهد بود.
در نهایت، لازم است بدانید که شکست این روش درمانی و لغو آن در میان زنانی که بیش از 35 سن دارند، نسبت به سایر زنان در حدود 10 تا 20 درصد بیشتر بوده و بسیار هم متداول است.

عواملی که به موفقیت این روش درمانی کمک می کنند را در عوامل موثر در موفقیت IVF یا لقاح آزمایشگاهی بخوانید.

 

نظر (6)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید
در تاریخ 12 آبان IVF (انتقال جنین داشتم) و سه تا جنین برام گذاشتن و از روز اول برام آمپول های پروژسترون و هپارین تجویز کردن که هر روز میزنمشون و الان که هفت روز میگذره دل دردهای پریودی دارم و ترشحاتم دیده میشه سوالم این بود که...

سلام و خسته نباشید
در تاریخ 12 آبان IVF (انتقال جنین داشتم) و سه تا جنین برام گذاشتن و از روز اول برام آمپول های پروژسترون و هپارین تجویز کردن که هر روز میزنمشون و الان که هفت روز میگذره دل دردهای پریودی دارم و ترشحاتم دیده میشه سوالم این بود که آیا این دل دردها و ترشحاتم میتونه دلیلی داشته باشه ؟
ضمنا در تاریخ 28 آبان قراره آزمایش بارداری بدم.

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم ان شاالله به سلامتی باردار میشین
این نشانه هایی که گفتین دلیلی نداره ونشانی از چیز خاصی نمیباشه ان شاالله صبر نمایید تا در تاریخ 28 آبان نتیجه قطعی مشخص بشه .

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید قرار بود این ماه برای IVF برم ولی نتونستم برم و میخوام ماه دیگه برم و چون پریودم نامنظمه میتونم از قرص های ال دی استفاده کنم؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم
بهتره برای نامنظم بودن پریودتون از داروهایی که دکترتون تجویز میکنن استفاده کنین.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید آیا اندازه ضخامت رحم نشان دهنده بارداری میتونه باشه ؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم اندازه ضخامت اندومتر نشان دهنده حاملگی نیست .

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/