امام علی (ع) فرمودند: زن باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد.


6 نکته ساده برای کاهش درد واکسن نوزاد

6 نکته ساده برای کاهش درد واکسن نوزاد

اگر شما نمی توانید درد بدن فرزند کوچک خود را پس از انجام هر واکسیناسیوني کاهش داده و گريه هاي او را کنترل نمایید، خواندن مقاله زیر برای کسب اطلاعات مورد نياز در این مورد ایده خوبی خواهد بود!
در ابتدا، لازم است به عنوان مادر يك نوزاد كوچك به یاد داشته باشید كه برخورد خشن سرنگ واکسن با بدن فرزندتان در هنگام تزریق، نه تنها براي شما بلكه براي همسرتان هم سرگرم کننده نیست. همچنين، يادتان باشد كه کلمه واکسن، خود به اندازه کافی برای فرزندتان وحشت آور بوده و ترس شديدي را به ذهن هر کودک واکسینه شده القا خواهد کرد. با این حال فراموش نکنید كه انجام واکسیناسیون به منظور حفاظت از سلامت کودکان امری ضروری است. اگر شما هم نگران واکنش و ناراحتی بدن فرزند خود در زمان بعد از تزریق انواع واکسن ها هستید و به دنبال برخی از نکات و راهنمایی های ساده برای مدیریت درد پس از واکسیناسیون در بدن نوزاد خود مي باشید، بهتر است براي رهایی از استرس و ناراحتی خود و فرزندتان، با افراد باتجربه مشورت کرده و یا از مقالات موجود در سایت ها استفاده کنید.

عوارض جانبی احتمالی بعد از انجام عمل واکسیناسیون در بدن نوزادان:

به خاطر داشته باشید كه واکنش بدن نوزادان به تزریق انواع واکسن هاي مختلف، متفاوت است، اما اکثر کودکان از عوارض جانبي مشابهی پس از انجام واکسیناسیون در بدن خود رنج ببرند. این علائم شایع عبارتند از:
• کج خلقی نوزاد برای مدت کوتاه بعد از انجام واکسیناسیون
• بالا رفتن درجه حرارت بدن نوزاد برای مدت کوتاه بعد از انجام واکسیناسیون
• قرمز شدن و تورم محل تزریق واکسن در بدن نوزادان، برای مدت کوتاه بعد از انجام واکسیناسیون
• حساسیت نوزاد در هنگام لمس نقطه تزریق واکسن توسط افراد دیگر، برای مدت کوتاه بعد از انجام واکسیناسیون
اگر این عوارض جانبی را در بدن نوزاد خود مشاهد كرديد، اصلا جای نگرانی وجود ندارد. فقط، در چنین مواردی بهتر است فرزند خود را نزد یک پزشك متخصص اطفال برده و تحت معاینه او قرار دهید، چون دکتر متخصص اطفال به احتمالا زیاد برخی از داروهاي بي خطر را برای درمان تب و علائم دیگر ظاهر شده بر روي بدن فرزند کوچک شما تجویز خواهد نمود. 

نکاتی برای راهنمایی مادران برای کاهش درد واکسیناس نوزادان:

در ادامه این مقاله، 6 روش موثر براي چگونگی از بین بردن درد در هنگام عکس العمل نشان دادن بدن نوزادان به تزریق انواع واکسن ها ارائه شده است، که خواندن آن ها برای کنترل موقعیت بدني هر نوزادي بسیار مفید خواهد بود. این راه كارها عبارتند از:

1. فراهم نمودن وضعیت آرامش بخش در خانه، برای نوزاد واکسینه شده:

كه بدن اکثر بچه ها، چند ساعت بعد ار تزریق واکسن، تحریک مي شود. اين كودكان با واکنش هاي شديد به این حالت، موقعیت کسل کننده ای را در داخل خانه ايجاد كرده و حتي در برخي موارد ممكن است اين احساس عصبي را به افراد اطراف خود هم انتقال دهند. در چنین وضعیتی، شما به عنوان مادر يك نوزاد باید با برنامه ریزی دقيق و انجام برخی کارها، قبل از واکسینه کردن نوزاد خود، آرامش را در منزلتان برقرار کنید. شما می توانید در چنین مواقعی درجه حرارت اتاق کود را پایین آورده و با پوشاندن لباس های گشاد مطمئن شوید كه فرزندتان به راحتی تنفس کرده و در شرایط نسبتا آرامی قرار دارد.

2. در آغوش نگه داشتن نوزاد واكسينه شده توسط مادر:

به عنوان مادر يك نوزاد كوچك به یاد داشته باشید كه ماندن بیشتر مادر در نزدیکی کودک واكسينه شده خود و یا نگه داشتن بیشتر او در آغوش والدین می تواند به آرام نگه داشتن وضعيت بدني نوزاد کمک کند. همچنین، يادتان باشد كه برای آزامش بيشتر، مادران بايد سعی کنند تا بازوی واکسینه شده نوزاد را در دستان خود نگه دارند، تا او نتواند با انجام دادن حرکات اضافی و یا تماس دادن بازوی خود به محل تزریق، آن ناحيه را به درد آورد. در نهايت، لازم است بدانيد كه در روز اول واکسيناسيون، دردهاي بدن هر کودکي بسیار ناراحت کننده خواهد بود.

3. دقت بیشتر مادران در تغذیه نوزادان واکسینه شده:

در واقع، نوزادانی که عمل واکسیناسیون بر روی بدن آن ها انجام می گیرد، بر اثر گریه کردن زیاد، کمتر شیر می خورند. کارشناسان تغذیه نوزادان معتقدند كه دلیل بروز این حالت در بدن هر نوزادي این است که كودكان در «لحظه» زندگی می کنند و حالت آزردگی در آن ها می تواند به سرعت بر روند تغذیه اين موجودات تاثیر گذاشته و برنامه غذایی آن ها کاملا را تغییر دهد. اما، مادران بايد فراموش نکنند که تغذیه کودک بلافاصله پس از انجام عمل واکسیناسیون می تواند به کاهش درد در بدن او کمک کند. 

4. استفاده از کمپرس آب سرد در نقطه تزریق واکسن در بدن نوزادان:

یکی دیگر از راه های موثر برای تسکین درد بدن نوزادان پس از انجام عمل واکسیناسیون، فراهم نمودن یک لیف حمام تمیز که با آب سرد خیس شده و قرار دادن آن در محل ترزیق واكسن خواهد بود. به عنوان يك مادر جوان و بي تجربه به ياد داشته باشيد كه این کار به کاهش درد و از بین بردن حالت حساسیت به لمس محل تزریق در بدن نوزادان کمک زیادی خواهد کرد. اما، يادتان باشد كه اگر در چنين شرايطي، اوضاع بعد از گذشتن 24 ساعت باز هم بهبود نیافت، شما باید کودک خود را نزد يك پزشك متخصص اطفال ببرید و وضعیت موجود را همراه با او مورد بررسی قرار دهید. 

5. سعی کنید با بازی کردن، حواس نوزاد خود را پرت کنید:

به عنوان مادر يك نوزاد كوچك به یاد داشته باشید كه یکی از بهترین راه ها برای کمک به آرام شدن کودک پس از انجام واکسیناسیون، بازی کردن با او و پرت نمودن حواس كودك است. در چنین مواردی، به عنوان والدين يك نوزاد واكسينه شده سعی کنید تا با خریدن هدیه ای جدید و یا یک اسباب بازی نو، توجه فرزندتان را از محل انجام واکسینایون منحرف نمایید. همچنین، می توانيد تعویض کردن زود به زود کانال های تلویزیون را هم برای منحرف نمودن ذهن کودک خود از واکنش نشان دادن به درد واکسن، امتحان کنید.

6. استفاده از قدرت شکر برای از بین بردن درد پس از واکسيناسيون در بدن نوزادان:

جالب است بدانيد كه استفاده از شکر و یک محلول شیرین می تواند تحمل نوزادان واکسینه شده را بالا برده و بهتر از مصرف دارو به اين موجودان كوچك کمک کند. در واقع، استفاده از شکر و یک محلول شیرین می تواند به آسانی شدت درد را در ارتباط با عمل واکسیناسیون در بدن نوزادان کاهش دهد. فراموش نکنید كه استفاده از فوت و فن خوراندن محلول شیرین به خصوص برای بچه های زیر شش ماه بسیار مفید خواهد بود. برای این کار، شما می توانید کودک خود را قبل از واکسینه کردن با مقداری آب قند شیرین تغذیه نمایید و یا با کمک گرفتن از شیب پستانک آب قند را به خورد او بدهید.
از آن جايي كه در اغلب موارد، نوزادان ممکن است مدتی پس از واکسینه شدن همچنان گریه کنند، پس بايد به عنوان يك مادر جوان و بي تجربه به خاطر داشته باشيد كه در چنین مواقعی نوزاد شما نیاز خواهند داشت تا توسط شما و پدرش، بیشتر مورد نوازش قرار گرفته و لحظات آرامش بخش زیادی را به همراه شما پشت سر بگذارد.
همچنین، به یاد داشته باشید كه نگرانی بيش از حد والدین در دوران واکسینه کردن نوزادشان، نقش عمده ای در افزایش پریشانی و بی قراری کودک ایفا می کند. پس، به عنوان یک پدر و مادر جوان سعی کنید تا در هنگام ترزیق واکسن به کودکتان، آرامش خود را حفظ کرده و ذهن خود را به جاي اهمیت دادن به درد موقت کودک خود بر احساسات او تمرکز دهید.
حتما به عنوان یک مادر سوالاتی در ذهن دارید خواندن سه سوال مهم درباره واکسن نوزاد به شما کمک خواهد کرد.

 

نظر (33)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
 1. سامی

من الان مامانم بردپسرموبهداشت واکسن بزته ایشالا ک خوب باشه اوضاع اذیت نشه

 1. مامانم    سامی

سلام
اگه یکم بیشتر حواستون بهش باشه و استامینیفون بهش بدین ، راحت این دوره رو سپری میکنین.

 1. مامان آیلین

سلام بچها بهر حال باید واکسنشونو بزنن دختر من ۸‌روز دیگه واکسن ۱۸‌‌‌ماهگی داره::?من خودم بیشتر گریه ام میگیره،اما باید خودمو جوری نشون بدم ک اون دیگه بیشتر از این اذیت نشه الهی دورش بگردم

 1. مامانم    مامان آیلین


درود بر شما مادر نمونه

 1. سادات

سلام.میتونید تقریبا یک ساعت بعد از واکسن برای کاهش درد ناحیه تزریق یک قطره از استامینوفن رو به محل بمالید البته به آرامی.یا بعد از چند ساعت میتونید پماد روغن چشم روی محل تزریق بمالید.

 1. فرشته

سلام فردا واکسن دوماهگی پسرمه خیلی نگرانم . اخه دلم میسوزه براش تحمل گریه کردنشو ندارم??

 1. مامانم    فرشته

سلام
بالاخره بچه ها باید تاوان بزرگ شدنشونو بدن دیگگه، قبل از رفتن دو برابر وزنش بهش استامینیفون بده و نگران نباش واکسن دو ماهگی زیاد اذیت نمیکنه.

 1. فروغ

سلام وقتتون بخیر
دخترم فردا واکسن دوماهگی داره ،میشه قبلش به پاش پماد لیدوکائین بزنم؟ و آیا اثری داره؟

 1. مامانم    فروغ

سلام
شما فقط نیم ساعت قبلش بهش استامینیفون بدین ، اونا خودشون موقع زدن آمپول میزنن

 1. مامان دریا

سلام خسته نباشید...ببخشید من امروز واکسن ۲ ماهگی دخترم رو زدم‌کارشناس بهداشت گفت هر ۲ ساعت ۱۰ ثانیه کمپرس سرد بذار...کافیه یا باید بیشتر بذارم

 1. مامانم    مامان دریا

سلام
وقتی بچه رو میارین کمپرس آب سرد نه یخ، سرد شیر آب رو حدودا ده دقیقه بذارین بعد نیم ساعت دوباره بذارین تا پنج شش ساعت، دقیقا مثل کسی که ضربه خورده و کمپرس یخ میذاره تا کبود نشه

 1. Beautiful

سلام امروز واکسن دو ماهگی ددخترم رو زدم ،پاهایش متورم شده ،یخ گذاشتم ،دیکه باید چکار کنم ؟امونمو بریده،خیلی دست تنهام

 1. مامانم    Beautiful

سلام
یخ نه کمپرس آب سرد آب سرد شیر ، از لحظه ای که بچه رو آوردین باید بذارین ، استامینیفون هر چهار ساعت فراموش نشه

 1. رها

امروز واکسن دوماهگی پسرم روزدیم تازه ایقدگریه کرد که نفسش میگرفت استامبنوفن هم بهش دادیم خوابش میکنم تا کی آنجور دردداره؟

 1. مامانم    رها

سلام
امروز رو که بگذرونه کم کم بهتر میشه

 1. ریحانه.خ

با سلام
ممنون از مطالب مفید،
فردا قرار واکسن دو ماهگی دخترم رو بزنم و استرس دارم..
امیدوارم که بتونم به خترم کمک کنم...

 1. مامانم    ریحانه.خ

سلام
قبل از رفتن دو برابر وزنش بهش استامینیفون بده و نگران نباش .

 1. مرسانا

سلام من ۲ روز دیگه واکسن ۴ ماهگی دخترمه و خیلی استرس دارم

 1. مريم

من دو قطره استامينوفن ميريزم جايي كه واكسن زدم

 1. ریحانه??

سلام ببخشی حواسم پرت شد به جای 4 ماهگی نوشتم 6ماهگی واکسن 4ماهگی میخوام بزنم

 1. مامانم    ریحانه??

سلام میتونید نیم ساعت قبل از واکس مقدار کمی به نوزاد قطره بدین بعد از زدن واکسن هم طبق دستور پزشک بهش بدین که همان دو برابر وزن نوزاد هست

 1. ریحانه

سلام من میخوام امروزواکسن6ماهگی فرزندم رو بزنم آیا این درسته که قبل زدن واکسن به اندازه وزنش دوبرابرش قطره استامینافن بدم

 1. Batool barakue

سلام.من شنیدم واسه ارام شدن و(گریه نکردن بچه) یه تکه پنبه را تو دود عنبر نسار بگیری تا قهوه ای شه بعد روی محل تزریق واکسن بزاری دردو کاهش میده.من خودم سه روز پیش واکسن چهارماهگی دخترمو زدم همیشه تا صبح گریه میکرد این بار که از عنبر نسار استفاده...

سلام.من شنیدم واسه ارام شدن و(گریه نکردن بچه) یه تکه پنبه را تو دود عنبر نسار بگیری تا قهوه ای شه بعد روی محل تزریق واکسن بزاری دردو کاهش میده.من خودم سه روز پیش واکسن چهارماهگی دخترمو زدم همیشه تا صبح گریه میکرد این بار که از عنبر نسار استفاده کردم اصلا گریه نکرد فقط خواب بود.

ادامه مطلب
 1. فاطمه

می خواستم ببینم واکسن 6ماهگی خیلی دردداره

 1. مامانم    فاطمه

سلام
مادر مهربان تقریبا واکسن ها همه درد دارن مخصوصا وقتی به یه کوچولو زده میشن.

 1. سیما

سلام خسته نباشید صبح واکسن دو ماهگی رو زدیم و کمی ویکس به پای نوزاد زدم ولی فقط داره گریه می کنه . ویکس ضرر داره که زدم ؟

 1. مامانم    سیما

سلام
زدن ویکس توصیه نمیشه چون ممکنه باعث عفونت بشه، کمپرس آب روش بذارین

 1. مامان آراد

سلام من امروز واکسن دوگانگی پس م زدم میتونیم درصورت تب شدید از شیاف نوزادان استفاده کرد

 1. مامانم    مامان آراد

سلام
اگه پزشک تجویز کنه میتونین ازش استفاده کنید.

 1. ............

سلام امروز واکسن 2 ماهگی خواهرم رو زدیم خیلی بی قراره گریه هاش نفسش رو بریده چیکار کنیم نمی تونیم به پاش دست بزنیم لطفا کمک کنید. ممنون

 1. مامانم    ............

سلام
نکاتی که در مطلب بالا گفته شده رو اجرا کنید، سعی کنید زیاد سر و صدا نکنید که نوزاد نترسه و در آرامش باشه

 1. زهره

با سلام و خسته نباشید , جای واکسنی که در موقع به دنیا اومدن پسرم زدن به تازگی متورم شده و خیلی درد داره و مدام گریه میکنه باید چیکار کنم تا خوب شه؟

 1. کارشناس مامانم    زهره

سلام عزیزم نگران نباش یه حوله رو گرم کن و بذار روش هم ورمش میره و هم دردش کم میشه .

میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location