امام علی (ع) فرمودند: زن باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد.


از سلامت شنوایی نوزادم چگونه مطلع شوم؟

از سلامت شنوایی نوزادم چگونه مطلع شوم؟

سه سوال مهم درباره شنوایی نوزاد

ممکن است از این در شگفت باشید که« نوزاد با هیچ صدایی بیدار نمی شود!» ، « اما آیا می تواند به خوبی بشنود؟» بر اساس پیشنهاد دانشگاه آمریکایی بیماری کودکان و موسسات ملی سلامت، همه نوزادان تازه متولد شده باید قبل از مرخصی از بیمارستان آزمایش شنوایی بدهند. (برآوردها نشان می دهد که از هر ۱۰۰۰ نوزاد ۲ الی ۳ نفر آنها تا حدودی با اختلال شنوایی به دنیا می آیند.)
خوشبختانه بیشتر نوزادان با شنوایی فوق العاده متولد می شنوند، نوزادی که هنگام وارد شدنتان به اتاق به سوی شما بچرخد یا شروع به غان وغون کردن یا تولید صداهای پیش گفتار کند، احتمالاً خیلی خوب می شنود. شما با یک روش ساده می توانید شنوایی نوزادتان را آزمایش کنید: هنگامی که او بیدار و هوشیار است، پشت سرش بایستید و کف بزنید، اگر شنوایی قوی داشته باشد، باید با این صدای بلند و ناگهانی از جا بپرد، این کار را چندین بار تکرار کنید تا اطمینان لازم را کسب کنید.
نوزادی با شنوایی عادی شاید با چرخاندن سرش برای پیدا کردن منبع صدا به آن صدا پاسخ دهد، چنانچه نوزادتان تا شما را نبیند متوجه شما نمی شود، احتمالاً علامت این است که شنوایی او اشکال دارد.

shenavaiy-nozad1.jpg

چه چیزی می تواند باعث اختلالات شنوایی نوزاد شود؟

بعضی از نوزادان به خاطر یک مسأله ارثی با مشکلات شنوایی متولد می شوند، داشتن سابقۀ ناشنوایی در خانواده می تواند یک علامت خطر باشد، دلایل دیگر عبارتند از آسیب دیدگی های عفونی از قبیل سرخجه یا سی ام وی (سایتومگالووایرس) در داخل رحم، مشکلات هنگام زایمان که اکسیژن رسانی به نوزاد را با خطر مواجه می کند، مننژیت، کم کاری تیروئید، نارس متولد شدن.
برخی نارسایی های هنگام تولد نیز باعث ناشنوایی نوزاد می شوند، در برخی موارد، مشکل شنوایی موقتی است و در اثر سرماخوردگی، عفونت ملایم گوش، انباشته شدن زیاد جرم گوش حاصل می شود یا گوش داخلی ممکن است در اثر یک زخم، غده، یا یک ویروس آسیب ببیند.

shenavaiy-nozad2.jpg

در صورت بروز مشکل شنوایی نوزاد چکار باید کرد؟

چنانچه هرگونه نگرانی در بارۀ شنوایی نوزادتان دارید، حتما یادتان باشد که به پزشکتان بگویید تا گوش های نوزادتان رامعاینه کرده، آزمایش های شنوایی انجام دهد، یا شما را به یک شنوایی شناس (متخصص علم شنوایی شناسی) یا ای ان تی (پزشک گوش و حلق و بینی) متخصص کودکان معرفی کند تا او بتواند یک آزمایش جدی تری از گوش به عمل بیاورد.
تشخیص زود هنگام در مشکلات شنوایی نوزادان حائز اهمیت است، چنانچه اختلال شنوایی معالجه نشود می تواند باعث گردد نوزادتان در یادگیری و پیشرفت زبان در آینده دچار مشکل شود، اما تشخیص و معالجۀ زودهنگام اغلب باعث رشد عادی مهارت های زبانی می شود. معالجه اختلال شنوایی نوزادان ممکن است شامل استفاده از سمعک باشد که می تواند حتی برای نوزاد بسیار کوچک مناسب باشد. بعدها، چنین کودکانی داوطلب کاشتن دستگاه حلزونی، یعنی دستگاهی که با استفاده از قطب های الکتریکی صدا را پردازش می کند، و همچنین گفتار درمانی باشند.

 

نظر (18)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
 1. ازاده

سلام بچه خواهرم..۴ماه اس..تست شنوایی بیمارستان جواب نداد..بردیم پیش متخصص گفت گوش چپ نمیشنوه..راست خوبه...بعد ۲ماه پیش متخصص دیگه بردیم گفت گوش چپ مشکل نداره بعدش گفتیم اما دکتر قبلی گفت مشکل داره بعد دکتر سریع حرفش عوص کرد گفت باید ازمایش دیگه...

سلام بچه خواهرم..۴ماه اس..تست شنوایی بیمارستان جواب نداد..بردیم پیش متخصص گفت گوش چپ نمیشنوه..راست خوبه...بعد ۲ماه پیش متخصص دیگه بردیم گفت گوش چپ مشکل نداره بعدش گفتیم اما دکتر قبلی گفت مشکل داره بعد دکتر سریع حرفش عوص کرد گفت باید ازمایش دیگه بده شاید اشتباه شده..حالا ما چکار کنیم..اما بچه با سر وصدا از خودش حرف تولید میکنه..ممکنه ناشنوا باشه

ادامه مطلب
 1. مامانم    ازاده

سلام
حتما و حتما به یک پزشک مطمئن ببرینش .

 1. یوسف

سلام بچه چهارماهه دارم با صدای بلند مثل خنده بعضی حرفها مثل خ گریه میکنه فقط هم اگه در گوش چپش باشه گریه میکنه علتش چیه نگرانم پرده گوشش مشکل داشته باشه؟البته تا دوماهگی این جور نبود؟

 1. مامانم    یوسف

سلام
اگر هنگام تولد برای تست شنوایی بردین و مشکلی نداشت الان جای نگرانی نیست همه نوزادها از صداهای بلند میترسن.

 1. Goli

سلام من الان نزدیک ۲ ماه زایمان کردم اما قبلا فکر میکردم بیمارستان شنوایی سنجی انجام داده ک تازه متوجه شدم انجام نشده و امروز رفتم ک اونم گوشاش جواب نداد? گفت دو هفته دیگه بیار بنظرتون خوب میشه ؟؟؟

 1. مامانم    Goli

سلام
اگر زود اقدام کنید شانس نوزاد برای به دست آوردن شنوایی بیشتره

 1. مامان مسیح

سلام ببخشیدمن نوزادم ۳ماهو۹روزش هستش بردمش تست شنوایی وگفتندحتماتستabrلازمه اما من احساس میکنم که برای اینکه ماپول اضافی بدیم وتست وهمونجاانجام بدیم گفتند چون بچم قشنگ به صداهاواکنش میده وازخودش صدای آقا تولیدمیکنه به صدای جاروبرقی سشوار...

سلام ببخشیدمن نوزادم ۳ماهو۹روزش هستش بردمش تست شنوایی وگفتندحتماتستabrلازمه اما من احساس میکنم که برای اینکه ماپول اضافی بدیم وتست وهمونجاانجام بدیم گفتند چون بچم قشنگ به صداهاواکنش میده وازخودش صدای آقا تولیدمیکنه به صدای جاروبرقی سشوار و....واکنش می ده امادفعه ی اولی که بردمش شنوایی زردی بالای ۱۸داشته وبعدش هم چندمرتبه برای زردی بستری شد برای همین دکترگفت باید تستabrحتماانجام بده به نظرتون لازمه?

ادامه مطلب
 1. مامانم    مامان مسیح

سلام
اگر تجویز کردن حتما لازم بوده.

 1. ریحانه

سلام.نوزاد من تازه یک ماهشه..صداش میزنم با تلویزیون روشن میکنم و..هیچ علکس العملی نشون نمیده...یا شنوایش مشکلی داره؟؟

 1. مامانم    ریحانه

سلام
برای تست شنوایی که بعد از متولد شدن نوزاد ازش میگیرن بردین؟؟ اگر نبردین حتما ببرینش

 1. سنا

سلام
بچه من الان يكماه هستش صداش ميزنم از خواب نميپره موزيك ميزارم بنظر شما امكان داره هنوز زود باشه

 1. مامانم    سنا

سلام
عزیزم این طبیعیه هنوز برای واکنش دیدن از نوزاد به اسمش زوده.

 1. الهام

سلام نوزاد 4 ماه ای دارم. در2 ماهگی کاملا غان وغون میکرد ولی الن نه. وقتی صداش میزنم به گرف صدا اصلا بر نمیگرده ولی به صدای تلویزیون و صدای اهنگ عکس العمل نشون میدهو خیلی نگرانم لگفا راهنمایی کنید

 1. مامانم    الهام

سلام
اگر به صدای آهنگ و ... عکس العمل نشون میده پس مشکلی نداره میشنوه ، میتونید امتحانش کنید پشت سرش وایستید و آهنگی رو پخش کنید ببینید به طرف صدا برمیگرده یا نه، اگه برشگت پس مشکلس نیست، اگه برنگشت برای معاینه پیش دکتر ببریدش.

 1. ساره

سلام
خسته نباشید
بچه های خواهرم دو ماه است که به دنیا آمدند و 3قلو یکی از دختر ها نمی ذاره تست شنوایی انجام بده ولی دو تا دیگه گذاشتند،خواهرم خیلی ناراحت است به نظر شما مشکل از کجاست چرا نوزاد نمی ذاره و چند بار هم دکتر برده ولی نمی ذاره و...

سلام
خسته نباشید
بچه های خواهرم دو ماه است که به دنیا آمدند و 3قلو یکی از دختر ها نمی ذاره تست شنوایی انجام بده ولی دو تا دیگه گذاشتند،خواهرم خیلی ناراحت است به نظر شما مشکل از کجاست چرا نوزاد نمی ذاره و چند بار هم دکتر برده ولی نمی ذاره و نوزاد گریه میکنه

ادامه مطلب
 1. مامانم    ساره

سلام
شاید نوزاد دردی در گوشش احساس میکنه ببرینش پیش دکتر تا معاینش کنه، حتما پیش دکتری ببرین که حوصله کافی داشته باشه.

 1. حلیمه

سلام و خسته نباشید , آیا روشی برای تست شنوایی نوزادان در خانه وجود دارد؟

 1. کارشناس مامانم    حلیمه

سلام عزیزم , بله میتوانید هنگامی که او بیدار و هوشیار است، پشت سرش بایستید و کف بزنید، اگر شنوایی قوی داشته باشد، باید با این صدای بلند و ناگهانی از جا بپرد، این کار را چندین بار تکرار کنید تا اطمینان لازم را کسب کنید.

میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location