امام علی (ع) فرمودند: زن باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد.


نشانه هایی که نباید بعد از زایمان از آن ها چشم پوشی کرد

نشانه هایی که نباید بعد از زایمان از آن ها چشم پوشی کرد

بعد از زایمان داشتن میزانی از خونریزی، احساس ناراحتی و خستگی طبیعی است. زمان، استراحت و کمک به خود همه آن چیزی است که برای بهتر شدن حالتان نیاز دارید.
از طرفی وضعیت های پزشکی اورژانسی اغلب در روزها و هفته های بعد از زایمان اتفاق می افتد، مهم است که برای جلوگیری از تشدید بیماری یا برای بهبودی سریع تر هر چه زودتر به دنبال کمک باشید.
بعد از به دنیا آمدن نوزاد از ماما یا پزشکتان درباره نحوه دریافت مراقبت های باروری اضطراری در زمان مورد نیاز سوال کنید. به احتمال زیاد شماره تلفن مرکز ارزیابی واحد بارداری یا اتاق مراقبت های بعد از زایمان به شما داده خواهد شد تا خدمات اورژانس. این اطلاعات و یادداشت های بارداریتان را در جای مطمئنی قرار دهید و محل نگهداری آن ها را به خانواده تان بگویید. این کار در زمان تماس با مراقبت های بعد از زایمان و فرستاده شدن به بخش مربوطه با اورژانس، به خدمه کمک می کند تا یادداشت های شما را چک کرده و مستقیما درمان مورد نظر را در پیش بگیرند.

چه نشانه های بعد زایمانی نیاز به درمان اورژانسی دارند؟

اگر هر کدام از نشانه های زیر را بعد از زایمان داشته باشید به درمان فوری نیاز دارید:

• خونریزی شدید و ناگهانی یا افزایش خونریزی به همراه لخته ها :

خونریزی بعد از زایمان ، ممکن است با علائم شوک همانند افزایش ضربان قلب، گیجی، تعریق و احساس ضعف و بی حالی همراه باشد. اگر خونریزی شدیدتر شود به طوری که در هر ساعت به بیش از یک نوار بهداشتی نیاز باشد یا اگر لخته های بزرگ خارج شود با شماره هایی که برای تماس با مراقبت های بارداری اضطراری به شما داده شده تماس بگیرید. اگر احساس می کنید که در حال وارد شدن به حالت شوک هستید با اورژانس تماس بگیرید.

zayman-hg7.jpg

• سردرد شدید یا مداوم بعد از زایمان :

این نشانه ممکن است از اثرات جانبی بی حسی اپیدورال یا نخاعی باشد که شبیه درد میگرنی شدید احساس شده که با نشستن و برخواستن شدیدتر می شود.
باید در همان روز با پزشکتان تماس بگیرید تا از تلفن وضعیت شما را بررسی کرده و در صورت لزوم بعدا به صورت حضوری شما را ملاقات کند.
با این حال در ۷۲ ساعت اول بعد از زایمان، سردرد شدید می تواند نشانه ای از تشنج بارداری باشد که با تاری دید و مشکلات بینایی بعد از زایمان ، تهوع و استفراغ همراه است. اگر این نشانه ها را به همراه سردرد شدید دارید، با مرکز مراقبت های بارداری اضطراری تماس بگیرید.

• افزایش فشار خون بعد از زایمان :

فشار خون شما باید در طی ۶ ساعت اول بعد از زایمان به طور مرتب گرفته شود. اگر حد پایین فشار خون (دیاستولیک) بیش از ۹۰ باشد احتمالا به پیش تشنج بارداری مبتلا شده اید و در خطر تشنج بارداری قرار دارید، اگر نشانه دیگری ندارید باید فشار خونتان را ۴ ساعت بعد مجددا بگیرید.

در عین حال اگر نشانه های دیگری از تشنج بارداری همانند سردرد، تاری دید یا تهوع دارید باید با مراقبت های بارداری اضطراری تماس بگیرید.

• درد بالای شکم بعد از زایمان :

اگر در حدود ۴۸ ساعت گذشته زایمان کرده اید و نشانه های زیر را دارید، ممکن است گرفتار وضعیت نادری تحت عنوان سندرم HELLP شده باشید:
۱-شدیدا احساس خستگی داشته باشید.
۲-استفراغ کرده باشید و حالت تهوع داشته باشید.
۳-احساس درد در ناحیه بالایی شکم تان داشته باشید.
سندرم HELLP روی عملکرد کبد و انعقاد خون تاثیر می گذارد. ممکن است حالتی با شدت مشابه بیماری آنفولانزا داشته باشید، نیاز است که این نشانه ها فورا بررسی شوند.

zayman-hg1.jpg

درد سینه بعد از زایمان :

داشتن درد در ناحیه سینه می تواند نشانه ای از عفونت سینه ای یا فشار به عضلات در اثر تلاش برای زایمان باشد. در عین حال این حالت می تواند نشانه ای از امبولی ریوی باشد، بنابراین نباید از آن چشم پوشی کنید. همچنین اگر تنگی نفس یا سرفه های خون آلود دارید با مرکز مراقبت های بارداری اضطراری تماس بگیرید.

• درد ساق پا بعد از زایمان :

درد و تورم خصوصا در ناحیه ساق پا می تواند نشانه ای از ترومبوز ورید عمقی (DVT، انسداد رگ با لخته خون) باشد. این حالت در واقع به ایجاد لخته خون در وریدهای عمقی عضله اشاره دارد و می تواند کشنده باشد. ممکن است خصوصا در ناحیه پشت پا و زیر محل خم شدن زانو حالت قرمزی داشته باشید و همچین در ناحیه تشکیل لخته یک حالت سنگینی و گرم بودن را احساس کنید. در این مورد هم با مرکز مراقیت های بارداری اضطراری یا با مطب پزشکتان در همان روز تماس بگیرید.

• حالات روانی شامل بی خوابی و بی قراری شدید بعد از زایمان :

بعضی از مادرها بعد از زایمان تغییرات چشمگیری را در حالت روحی و روانیشان تجربه می کنند. اختلالات فکری، آشفتگی شدید، گیجی، توهم، هذیان و بی خوابی بعد از زایمان می تواند شروع وضعیت نادری تحت عنوان مشکل روانی بعد از زایمان باشد. نشانه های خفیف می توانند در عرض چند ساعت به یک بیماری روانی جدی تبدیل شوند، بنابراین درمان به موقع در این حالت اهمیت پیدا می کند. در این زمان با مرکز مراقبت های بارداری اضطراری یا با مطب پزشکتان در همان روز تماس بگیرید.

• تب بالا (۳۸ درجه یا بیشتر) بعد از زایمان :

تب بالا می تواند با لرز و درد شکمی همراه باشد که نشانه ای از عفونت بوده و به توجه فوری نیاز دارد. اگر عفونتی داشته باشید که بلافاصله بعد از زایمان درمان نشود ممکن است خیلی سریع علائم بیماری را نشان دهید.
محل های متداول برای عفونت در ناحیه بین واژن و راست روده (پرینه)، جای زخم سزارین، دستگاه ادراری یا رحم تان واقع شده است. اگر زخمی در محل سزارین یا ناحیه پرینه دارید که دیر ترمیم می یابد می تواند به علت عفونت باشد (چرا که عفونت ترمیم زخم ها را به تاخیر می اندازد). اگر عفونت ادراری دارید ممکن است در زمان ادرار کردن درد داشته باشید یا ادرار کردن برای تان سخت باشد. اگر رحم تان عفونی شده باشد نیز دز ناحیه شکمس تان درد احساس کرده و ترشحات بدبو از واژنتان خارج می شود. در این مورد هم در همان روز با مرکز مراقبت بارداری اضطراری یا مطب پزشک تان تماس بگیرید.

zayman-hg5.jpg

• عدم توانایی برای ادرار کردن ۶ ساعت بعد از زایمان :

اگر در این ساعات قادر به ادرار کردن نبودید، احتمالا احتباس ادراری دارید. اگر نوزادتان را در بیمارستان به دنیا آورده اید، ماما به طور خودکار مراقب میزان ادرار خارج شده خواهد بود. اگر در خانه هستید، حمام یا دوش گرم می تواند کمک کننده باشد. اگر با انجام این اقدامات همچنان هم نمی توانید ادرار کنید باید با مرکز مراقبت های بارداری اضطراری یا مطب پزشکتان همان روز تماس بگیرید.

• افکار غیر ارادی و خودکشی بعد از زایمان :

اگر افکار بیمارگونه و غیر ارادی همانند تمایل برای آسیب زدن به خودتان یعنی افکاری درباره خودکشی دارید، حتما به دنبال کمک باشید.
داشتن همچنین افکاری به این معنا نیست که شما مادر خوبی نیستید و یا اگر به کسی در این رابطه بگویید شما را از فرزندتان جدا خواهد کرد. با ماما یا پزشکتان تماس بگیرید یا با یکی از دوستان یا اعضای خانواده صحبت کنید تا بتوانید کمک های لازم را از آن ها دریافت کنید. کمک های لازم برای مراقبت از خود و نوزادتان را دریافت خواهید کرد.
چه وضعیت های بعداز زایمان فوری بوده اما می توان تا صبح منتظر ماند؟

• ترشحات با بوی نامطبوع از واژن بعد از زایمان:

این علامت می تواند نشان دهنده وجود عفونت در رحم یا واژن باشد.

• درد شکمی بعد از زایمان :

این نشانه هم می تواند بیانگر عفونت باشد و اگر سزارین داشته اید می تواند به خارج از شکمتان و به محل بخیه ها مربوط باشد. یا ممکن است به درون رحمتان برگردد چرا که در محل خارج شدن جفت زخمی ایجاد می شود که باید ترمیم یابد. اگر عفونت رحمیتان درمان نشود خطر خونریزی شدید (خونریزی بعد از زایمان) در شما افزایش می یابد، بنابراین دریافت کمک اهمیت می یابد. اگر محل زخم سزارین هم شروع به خونریزی کن به کمک نیاز خواهید داشت.

zayman-hg3.jpg

• جوش های سرتاسری بعد از زایمان :

این نشانه هم می تواند بیانگر عفونت باشد و نیاز به بررسی دارد.

• تورم و بیرون زدگی شدید عروق رکتوم (پیلز) بعد از زایمان :

اگرچه این حالت متداول است، می تواند بعد از زایمان بسیار متورم و دردناک شود. پیلزها عروق واریکوز رکتوم هستند اما می توانند از جای خود خارج شوند (بیرون زدگی پیلز). اگر پیلز شدیدا متورم و بیرون زده یا هر نوع خونریزی از رکتوم دارید، به دنبال کمک باشید.

 

نظر (25)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
 1. آرزو

سلام من شش ماهه زایمان کردم یه بارنتونستیم جلوگیری کنیم الان سه هفتس حالت تهوع دارم چیکارکنم

 1. مامانم    آرزو

سلام
چی بگم؟ اگر باردار باشید میتونید مثل دوقلوها باهم بزرگشون کنین.

 1. امین

سلام خانم الان ۴۰ روزه که زایمان کرده تازگی ها بهمراه مدفوعش خون هم میاد و پاها و ساق پاش درد میکنه
میشه بگید دلیلش چیه

 1. مامانم    امین

سلام
خون در مدفوع میتونه به دلیل یبوست یا وجود هموروئید در مقعد باشه برای درمان یبوست آب فراوان بخورن، غذاهای حاوی فیبر بخورن، خاک شیر رو توی آب گرم بریزین بذارین 5 دقیقه دم بکشه صبح ناشتا بخورین، اگر هموروئید که به صورت برآمدگی های کوچیک در...

سلام
خون در مدفوع میتونه به دلیل یبوست یا وجود هموروئید در مقعد باشه برای درمان یبوست آب فراوان بخورن، غذاهای حاوی فیبر بخورن، خاک شیر رو توی آب گرم بریزین بذارین 5 دقیقه دم بکشه صبح ناشتا بخورین، اگر هموروئید که به صورت برآمدگی های کوچیک در مقعد هست و دردناک هم هست دارن، از پماد آنتی هموروئید استفاده کنن، ولی اگر خونریزی شدید بود حتما باید معاینه بشن ممکنه مشکلی در روده داشته باشن.

ادامه مطلب
 1. کیانا

سلام من ۲ هفته پیش سزارین کردم اما پس ازخوردن موادغذایی حدودنیم ساعت سریع باید دستشویی بروم دفع مدفوع نرم است اما سخت وطولانی بهمراه گاز معده درصورتی که غذای نفاخ نمیخوریم مشکل از چیست خسته شدم از دستشویی رفتن های زیادی

 1. پریا

سلام من هشت ماهه زایمان کردم هنوز هم خونریزی دارم چندین بارهم دکتررفتم اما خوب نشدم چی کنم

 1. مامانم    پریا

سلام
حتما دکتر متخصص باتجربه ای پیدا کنید و برین پیشش تا علت رو پیدا کنه

 1. سیمین

من بخاطر بارداری پرخطر و سن بالای ٣٥ دوره بارداریم استراحت مطلق بودم دبابت بارداری هم داشتم و ٨ روز پیش سزارین شدم.منتها نی نیم زردی گرفت و چند روزه بستریه و فرصت نکردم به پزشکم مراجعه کنم.
سه روزه مدام سرفه می کنم و نفس کم میارم حتی موقع حرف زدن...

من بخاطر بارداری پرخطر و سن بالای ٣٥ دوره بارداریم استراحت مطلق بودم دبابت بارداری هم داشتم و ٨ روز پیش سزارین شدم.منتها نی نیم زردی گرفت و چند روزه بستریه و فرصت نکردم به پزشکم مراجعه کنم.
سه روزه مدام سرفه می کنم و نفس کم میارم حتی موقع حرف زدن نفسم میره .در بعضی ساعات روز شکمم به شدت درد می کنه ولی جای بخیه هام مشکلی نداره
البته من سابقه آلرژی و سرفه تو زمستان رو داشتم واسم عجیب بوو تو گرمای مرداد چرا سرفه می کنم!‌
یعنی ممکنه آمبولی ریه باشه؟

ادامه مطلب

بله احتمال امبولي هست

 1. مامانم    سیمین

سلام
شما باید حتما بعد از زایمان به پزشکتون مراجعه کنین تا معاینه بشین.

 1. فاطیما

31 هفته بچم بدنیا اومد بعلت الیگو هیدرامن،یک ماه بعلت الیگو بستری بودم.بچمون الان بخش ان آی سیو هست،خیلی سختی واسترس داشتم،بعضی وقتام سردرد دارم وجای بخیه بی حس اکثرا،چه مدت طول میکشه درست بشه؟ممنون از راهنمیتون

 1. فاطیما

سلام خداقوت،من حدود 18 روز هس سزارین کردم ،ناحیه شکمم درد داره وبعضی وقتا گرم میشه،علتش چی میتونه باشه وخونریزی کی قطع میشه؟

 1. مامانم    فاطیما

سلام
به خاطر انقباضات رحم هست، خونریزی در افراد مختلف فرق میکنه بعضیا تا 40 50 روز هم خونریزی دارن.

 1. مریم

من بدنم بعد زایمان کبود میشه بادلیل بی دلیل خیلیییی. علتش چیه؟خیلی زود کبود میشم

 1. سمیرا    مریم

علتش میتونه پایین اومدن سطح پلاکتهای خون باشه

 1. مامانم    مریم

سلام به پزشک مراجعه کنید تا معاینه بشید.

 1. اتوسا

سلام خستگی وکوفتگی بدن خطرناک است یانه

 1. مامانم    اتوسا

سلام
میتونه به دلیل کم خونی و ضعف بدن باشه، آزمایش بدین و اگه لازم بود از مکمل استفاده کنین.

 1. ليلي

سلام....بسرمن شانزده ماهست الان....من تا نه ماهكي بسرم دوباردر ماه بريود ميشدم..الانم..سردرد . .سركيجه شديد....طوري ك انكار يكي منو هول ميده ميوفتم يك طرف.....در ضمن خيلي وزنم بعد بارداري كم نشده...اكه زود غذا نخورم..و يا شبها شام نخورم...صبح زود...

سلام....بسرمن شانزده ماهست الان....من تا نه ماهكي بسرم دوباردر ماه بريود ميشدم..الانم..سردرد . .سركيجه شديد....طوري ك انكار يكي منو هول ميده ميوفتم يك طرف.....در ضمن خيلي وزنم بعد بارداري كم نشده...اكه زود غذا نخورم..و يا شبها شام نخورم...صبح زود ب حالت غش و ضعف شديد بيدار ميشم....علت جيه....ممنون ميشم ج بديد

ادامه مطلب
 1. مامانم    ليلي

سلام
حتما به پزشک مراجعه کنید یه چکاب بشید ممکنه دیابت داشته باشید.

 1. فاطمه نقدی

سلام و خسته نباشید
من حدود پنج ماهه که زایمان کردم و ب درد بالای شکم که با استفراغ همراه است دچار شدم
لطفا اک امکانش هست به آدرس زیر جوابتونو بگین خیلی ممنون
aliporereza@gmail.com

 1. مامانم    فاطمه نقدی

سلام
حتما سونوگرافی کنید تا دلیل معلوم بشه

 1. فاطمه نقدی

من حدود پنج ماهه و زایمان کرده ام و در این مدت چندین ب درد بالای شوم و با استفراغ همراه است دچار شده ام
چن بار هم آزمایش داده ام ولی راه ب جایی نیافت و چیزی نشان نداد.

 1. مینو

سلام و خسته نباشید , کدام نشانه ها بعد از زایمان نیاز به درمان اورژانسی داره؟

 1. کارشناس مامانم    مینو

سلام عزیزم ,
1- خونریزی شدید و ناگهانی یا افزایش خونریزی به همراه لخته ها
2- سردرد شدید یا مداوم بعد از زایمان
3-افزایش فشار خون بعد از زایمان
4- درد بالای شکم بعد از زایمان
5- درد سینه بعد از زایمان
6- درد ساق پا بعد از زایمان
7- حالات روانی...

سلام عزیزم ,
1- خونریزی شدید و ناگهانی یا افزایش خونریزی به همراه لخته ها
2- سردرد شدید یا مداوم بعد از زایمان
3-افزایش فشار خون بعد از زایمان
4- درد بالای شکم بعد از زایمان
5- درد سینه بعد از زایمان
6- درد ساق پا بعد از زایمان
7- حالات روانی شامل بی خوابی و بی قراری شدید بعد از زایمان
8- تب بالا (38درجه یا بیشتر)بعد از زایمان
9-عدم توانایی برای ادرار کردن 6 ساعت بعد از زایمان
10- افکار غیر ارادی و خودکشی بعد از زایمان
11- ترشحات با بوی نامطبوع از واژن بعد از زایمان
12-درد شکمی بعد از زایمان
13- جوش های سرتاسری بعد از زایمان
14- تورم و بیرون زدگی شدید عروق رکتوم

ادامه مطلب

میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location