امام علی (ع) فرمودند: زن باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد.


وجود شیر در سینه های زنان بعد از سقط جنین

وجود شیر در سینه های زنان بعد از سقط جنین

همانطور که می­دانید سقط جنین برای همه زنان یک تجربه دردناک مي­باشد. اين در حالی است که برخی از زنان، فرزند خود را بعد از گرفتن یک تصمیم دشوار سقط می­کنند. درست است كه دلایل سقط جنين در بین زنان مختلف، متفاوت مي­باشد، اما تغییرات هورمونی که در طول دوران بارداری در بدن این افراد رخ می­دهد، منجر به بروز عوارض مشابهي خواهد شد، که رایج­ترین اين عوارض وجود شیر در سینه­های زنان پس از سقط جنین است.

آیا به عنوان يك خانم جوان و بي­تجربه می­دانید كه وجود شیر ناخواسته در سینه­ های زنان پس از سقط جنین می­تواند باعث ورم کردن پستان­هاي اين افراد شده و عفونت­های مختلفي را در بدنشان به وجود آورد؟ در چنین مواردی، تنها کاری که این زنان می­توانند انجام دهند، پیشگیری از بروز اين مشكل و درمان عفونت­هاي ایجاد شده است. خواندن مقاله زیر پاسخ همه پرسش­های موجود در ذهن شما را خواهد داد.

آیا وجود شیر در سینه­ های زنان، پس از سقط جنین هم امری طبیعی است؟

بله! در ابتدا، لازم است به عنوان يك خانم جوان و بي­تجربه به خاطر داشته باشيد كه وجود شیر در سینه­های زنان پس از سقط جنین هم امري کاملا طبیعی است، چون تولید شیر پس از گذشت مدتی از سقط جنین در بدن زنان از بین خواهد رفت. در واقع، اگر متوجه شديد که تولید شیر در بدن شما کمتر از 3 روز بعد از سقط جنین آغاز شده است، بدانید که این شرایط کاملا طبیعی بوده و در مورد هر مادر بارداري كه جنين خود را از دست داده است، قابل­قبول مي­باشد. فراموش نکنید که این موضوع برای برخی از زنان بیش از حد ناراحت­کننده است، اما برای برخی دیگر از زنان این امر بدون احساس درد و ناراحتی خواهد بود.

چگونه می­توان روند بروز شیر در سینه­ های زنان بعد از سقط جنین را متوقف کرد؟

حالا که می­دانید تولید شیر در سینه­های زنان پس از سقط جنین شایع است، می­توانید راهی را انتخاب کنید که تولید شیر را در بدن شما فروکش کند و یا خودتان سعی کنید كه روند تولید آن را در بدنتان سرکوب کنید. بنابراین، مي­توان ادعا كرد كه زنان، خودشان می­توانند با استفاده از برخی مراحل ساده روند تولید شیر در سینه­های خود، بعد از سقط جنین را کنترل نمایند.

یادتان باشد كه نکته مهم در مورد تولید شیر در سینه­های زنان پس از سقط جنین این است كه اگر مادر احساس كند سینه­هایش پر از شیر شده و کاملا سفت مي­باشد، بايد با استفاده از پمپ مخصوص پستان و یا دست­هاي خود شیر انباشته شده در پستان­ها را خارج کند. يادتان باشد كه اگر این كار چند روز پس از سقط جنین نادیده گرفته شود و شیر اضافی موجود از سینه­های زنان بيمار تخلیه نشود، ممکن است باعث ورم کردن پستان­ها شده و منجر به سفت شدن بافت­های پستانی شود، که این امر هم می­تواند بروز عفونت­های مختلف در سینه­هاي خانم­هاي جواني را كه جنين داخل رحم خود را از دست داده­اند، را به دنبال داشته باشد.

در نهايت، به عنوان زنی که نوزاد خود را سقط کرده­اید، یادتان باشد که تخلیه شیر تولید شده در پستان­هاي شما بعد از مرگ جنین می­تواند شما را از هر گونه ناراحتی خلاص کند. همچنین، شما می­توانید شیر خارج شده از سینه­های خود را به یک بانک شیر مادر اهدا نمایید.

روش­هایی برای کنترل تولید شیر در پستان­هاي زنان بعد از سقط جنین:

هنگامی که فرزند خود را قبل از پایان یافتن دوران بارداری سقط کردید، برای تسکین ناراحتی که ناشی از تولید شیر در سینه­های شما است، می­توانید نکات ساده­اي را امتحان کنید. مهم­ترين اين موارد عبارتند از:

    یادتان باشد كه شستن سینه­ها با آب سرد برگ کلم در مراحل اولیه می­تواند به کاهش تولید شیر در بدنتان کمک کرده و حساسیت به لمس سینه­ها را هم از بین ببرد.
    استفاده از حمام آب گرم هم می­تواند در چنین شرایطی بسیار کمک­کننده باشد. البته، باید اطمینان حاصل شود که آب مورد استفاده بیش از حد گرم نباشد. این روش باعث تسکین درد پستان­هاي زنان بيمار شده و حساسیت به لمس سینه­ها را به طور طبیعی از بین خواهد برد.
    فراموش نکنید كه اگر در چنین مواردی درد سینه­هاي شما شدید باشد، می­توانید بسته­های یخ را بر روی قفسه سینه­هاي خود قرار داده و به کاهش تورم آن­ها کمک کنید. البته، مطمئن شوید که بسته­های یخ برای مدت بیش از 10 دقیقه در روی قفسه سینه شما گذاشته نشود.
    علاوه بر نکات ذکر شده در بالا، نوشیدن چای مریم گلی نیز ممکن است به کنترل تولید شیر در بدن زنان، بعد از سقط جنین کمک کند.
    بهتر است زنان در چنین شرایطی از سینه­بندهایی که بیش از حد سفت هستند، استفاده نکنند. همچنين، يادتان باشد كه اجتناب از پوشیدن سینه­بند برای چند ساعت در روز، ترجیحا در هنگام خواب الزامی است.
    در نهايت، به عنوان يك خانم جوان و بي­تجربه مطمئن باشید كه پس از انجام این مراحل، تولید شیر در سینه­های شما به طور طبیعی کاهش یافته و علائم مرتبط با آن هم آرام آرام از بین رفته است.

نکات ساده برای مراقبت از زنان بعد از سقط جنین:

سقط جنین می­تواند زنان را از لحاظ جسمی و ذهنی دچار استرس كند. اما، توجه و عمل کردن به برخی از مراحل ساده می­تواند در این دوران کمک­کننده بوده و برای بهتر شدن شرایط بدني به این زنان کمک کند. برخي از اين موارد عبارتند از:

    فراموش نکنید كه استراحت کافی در طول دوره بهبود زنانی که نوزاد خود را سقط کرده­اند، بسیار مهم است. در واقع، مي­توان ادعا كرد كه انجام این کار به بدن زنان اجازه می­دهد تا خود را بازیابی کرده و به طور طبیعی بهبود یابد.
    اگر شما هم به عنوان زنی که به تازگي نوزاد خود را سقط کرده­ايد، در حال تجربه کردن گرفتگی و احساس درد در ناحیه شکم و سینه خود هستید، می­توانید به دکتر متخصص زنان و زايمان مراجعه کرده و در مورد استفاده از داروهای تسکین­دهنده درد مانند ایبوپروفن و یا پاراستامول با او صحبت کنید. البته در چنین شرایطی، می­توان با استفاده از یک بطری آب گرم بر روی شکم و یا سینه­ها، شدت درد آن­ها را کاهش داد.

    علاوه بر اين موارد، این افراد باید از داشتن رابطه جنسی در دوران بارداری حداقل دو روز پس از توقف خونریزی خود به شدت اجتناب کنند.
    ماساژ دادن آرام منطقه درد در ناحیه شکم و یا سینه­ها نیز می­تواند در به حداقل رساندن درد این افراد کمک کند. این کار باعث خواهد شد تا رحم به اندازه طبیعی برگشته و خونریزی نیز به حداقل برسد.
    همچنین، نوشيدن مقدار زیادی مایعات مختلف در این دوره بسیار ضروری است.

در نهایت، به عنوان يك خانم جوان و بي­تجربه یادتان باشد كه اگر به عنوان زنی که به تازگي نوزاد خود را سقط کرده­ايد، دچار خونریزی واژن، تب بالا و درد شدید شکم هستید، مراجعه به دکتر متخصص زنان و زايمان الزامي است.

 

نظر (20)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
 1. مریم

سلام من ۸ ماه ک سقط کردم جنین یک ماهه
اول از قرص ساتیوتک استفاده کردم اما جنین فقط مرد
بعد از یک هفته با وجود تب کورتاژ کردم
اما هنوز وقتی سینم رو فشار میدم مایع ابکی و سفید ب رنگ شیر میاد بیرون
زیاد نیست در حد چند قطره
از دکتر هم میترسم
یعنی...

سلام من ۸ ماه ک سقط کردم جنین یک ماهه
اول از قرص ساتیوتک استفاده کردم اما جنین فقط مرد
بعد از یک هفته با وجود تب کورتاژ کردم
اما هنوز وقتی سینم رو فشار میدم مایع ابکی و سفید ب رنگ شیر میاد بیرون
زیاد نیست در حد چند قطره
از دکتر هم میترسم
یعنی دوباره تحمل اون استرس هارو ندارم
لطفا بهم جواب بدید
من تو عقد حامله شده بودم

ادامه مطلب
 1. مامانم    مریم

سلام
وجود شیر بعد از سقط طبیعیه و کم کم رفع میشه.

 1. رقیه اسدی

سلام من یه ماهه سقط کردم تازه متوجه شدم ازسینم یه مایه آبکی میادآیاعادیه

 1. مامانم    رقیه اسدی

سلام
بله کاملا عادیه نگران نباشید.

 1. فاطی

سلام ببخشید من ۷ ماه سقط کردم الان روز سوم است سینه ها خیلی بیش از حد درد میکنه چی کار کنم اوف طاقتم نمیادد

 1. مامانم    فاطی

سلام
برگ کلم رو روی سینه تون بذارین تا پزمرده بشه و عوضش کنی، اگر زیاد درد دارین از مسکن استفاده کنین.

 1. یوسف

سلام چه داروی گیاهی برای بعداز سقط مفید است باتشکر یوسف

 1. مامانم    یوسف

سلام برای چیه بعد از سقط؟

 1. فاطی

سلام من ۴روزه بچم سقط شده ولی ترشحات سینم مخصوصادرشب زیاده چکارکنم

 1. مامانم    فاطی

سلام
طبیعیه، صبر کنین و سینه ها رو تحریک نکنین.

 1. علی

خانمم دوروزہ قط کردہ الان سینھ ھاش خیلی درد دارہ چیکار کنھ بھتر بشھ
خیلی ھم زیر اب گرم میرہ ولی بازم دردش کم نمیشھ

 1. مامانم    علی

سلام
بعد از سقط جنین درد سینه طبیعی هست خود به خود پس از مدتی درست میشه اگه زیاد درد داشت از مسکن استفاده کنه.

 1. ای سو

سلام من 7ماه سقط 25هفته داشتم الان هنوزسینه هام فشاربیادمایع بی رنگ میادکه تقریباشبیح شیر هست بنظرشماطبیعی هست

 1. مامانم    ای سو

سلام
اگر آزاردهنده است و همراه با درد هست به پزشکتون مراجعه کنین

 1. اهورا

سلام من یه نی نی ۱۰ ماهه دارم و الان هم بچه سقط کردم ، آیا الان شیر دارم که به نینیم بدم ، چون تا ۵ ماه شیر خورده بود بخاطر اینکه شیرم خشکیده بود

 1. مامانم    اهورا

سلام
سینه هاتون رو در اختیار بچه قرار بدین چون هرچی بیشتر مک بزنه بیشتر هورمون های تولید شیر فعال میشن و از گباهان دارویی مثل - دانه شنبليله
،دانه رازيانه ، دانه شويد،گياه يونجه ،دانه کنگر شيري ، برگ گزنه ، ريشه گل ختمي ، دانه زيره سياه استفاده...

سلام
سینه هاتون رو در اختیار بچه قرار بدین چون هرچی بیشتر مک بزنه بیشتر هورمون های تولید شیر فعال میشن و از گباهان دارویی مثل - دانه شنبليله
،دانه رازيانه ، دانه شويد،گياه يونجه ،دانه کنگر شيري ، برگ گزنه ، ريشه گل ختمي ، دانه زيره سياه استفاده کنید.

ادامه مطلب
 1. آرزو

سلام من در هفته ی سوم سقط هستم هنوز خون ریزی دارم سینه هام شیر داره خیلی میترسم چیکار کنم

 1. مامانم    آرزو

سلام
باید صبور باشین .

 1. سمیرا

عالی بود باتشکر فراوان

 1. مامانم    سمیرا

سمیراجان خواهش میکنم
لطف داری
امیدوارم مفید بوده باشه

میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location