چک لیست نهایی مراقبت از مادر و جنین در بارداری دوقلویی

چک لیست نهایی مراقبت از مادر و جنین در بارداری دوقلویی

اگر شما هم تصمیم به گسترش تعداد اعضای خانواده خود گرفته اید، بدانید که به دنیا آوردن نوزاد تصمیم بزرگی برای هر زوجی محسوب می شود، که می تواند با ورود خود تغییرات زیادی را در خانواده به وجود آورد. اما تفاوت اساسی در بین بارداری های زنان زمانی مشخص می شود که برخی از مادران حامله در انتظار تولد فرزندان دوقلو باشد؟ البته درست است که این نوع حاملگی به معنای شادی دو برابر می باشد، اما تلاش دو برابری هم برای مراقبت از نوزادان هم در مرحله بارداری و هم بعد از زایمان نیاز خواهد بود. پس، اگر شما هم دوقلوها حامله هستید و به سادگی می خواهید بدانید که چه اقداماتی را در طی دوران انتظار خود برای تولد فرزندانتان انجام دهید، حتما مقاله زیر را با دقت بخوانید. در ادامه این مقاله، نکات مهمی برای مراقبت از دوقلوهای متولد نشده بیان شده است.

تغذیه سالم زنان در دوران بارداری دوقلویی:  

همانطور که قبلا هم گفته شد دوران بارداری زمانی است که زنان نیاز به تمرکز بیشتر بر غذا خوردن خود دارند، تا بتوانند این دوران را با سلامت کامل سپری کنند. پس، اگر شما هم به تازگی از باردار بودن خود آگاه شده اید، نیاز دارید كه بلافاصله روش تغذیه ای خود را تغییر داده و بیشتر از مواد مغذی و سالم در این دوران حساس از زندگی استفاده کنید. علاوه بر این موارد، به خاطر داشته باشید كه اگر زنی در انتظار تولد نوزادان دوقلو است، باید توجه بیشتری به رژیم غذایی خود کرده و مواد سالم و مغذی را مصرف کند، چون نیاز این زنان به مصرف مواد مغذی مختلف در دوران انتظار، نسبت به سایر خانم های باردار افزایش قابل توجهی می یابد. معمولا، مادرانی که در  انتظار تولد نوزادان دوقلو هستند، باید در حدود 350 450 کالری اضافی در روز مصرف کنند، تا بتوانند نیازهای تغذیه جنین های داخل رحم خود را به طور کامل برآورده کنند.
اگر می خواهید بدانید که چگونه باید در این دوران حساس از دوقلوهای داخل رحم مراقبت کنید و همچنین، قصد دارید مطمئن شوید که چگونه می توانید وزن سالم و ایده ال خود را  حفظ کنید، باید از تمام نکات مهم برای مراقبت از خود و جنین های داخل رحمتان آگاه باشید. یادتان باشد كه به دست آوردن وزن بیش از حد در این دوران می تواند تاثیر منفی بر روی دوقلوهای شما داشته و سلامت آن ها را به خطر اندازد. بنابراین، شما باید غذاهای غنی از فیبر را در رژیم غذایی روزانه خود بگنجانند، تا بتوانید از مشکل یبوست جلوگیری نموده و سلامت دستگاه گوارش خود را بالا ببرید. علاوه بر این موارد، لازم است كه مادران در دوران بارداری خود مایعات زیادی را دریافت کنند، تا بدن خود در کل این دوره، تا به دنیا آمدن نوزادان خود هیدراته كنند. به همین دلیل، زنانی که نوزادان دوقلو را حامله هستند، می توانند با پزشک متخصص زنان و زایمان معالج خود در مورد مصرف پروبیوتیک ها و انواع مکمل هایی که سبب بهبود روند سلامتی و عملکرد دستگاه گوارش آن ها می شود، صحبت کنند.

فعال ماندن بدن زنان در دوران بارداری دوقلویی:

یکی از بزرگ ترین تصورات غلط که در مورد دوران بارداری زنان وجود دارد این است که انجام ورزش های مختلف در این دوران می تواند برای سلامت مادر باردار و جنین داخل رحم او خطرناک باشد. به خاطر داشته باشید كه مطالعات متعددی در مورد اهمیت ورزش زنان در دوران بارداری انجام شده است، که نتایج به دست آمده از آن ها به زنان حامله کمک می کند تا بتوانند وزن خود را در حد نرمال حفظ کرده و همچنین، با انجام این حرکات ورزشی گوناگون، بدن خود و فرزند داخل رحمشان را فعال نگه دارند. البته، یادتان باشد كه پرانرژی بودن بدن زنان در دوران بارداری و همچنین، کاهش تعداد انجام کارهای سنگین به این افراد کمک می کند تا در هنگام زایمان عوارض کمتری را تجربه کنند.
با این حال،یادتان باشد كه شما باید از انجام برخی ورزش ها در دوران بارداری جلوگیری کنید، چون برخی از انواع فعالیت ها نه تنها تاثیر مثبتی بر روند بارداری و روال عملکرد قلبی شما در طی این دوران حساس ندارد، بلکه می تواند عوارض جبران ناپذیری را برای شما و جنین های داخل رحمتان ایجاد کند. اگر شما خودتان در مورد ورزش هایی که انجام می دهید، مطمئن نیستید، به دنبال کمک گرفتن از یک مربی متخصص باشید و با یادگیری برخی از حركات ملایم سعی کنید بدنتان را فعال و پرانرژی نگه دارید.

خواندن از فواید ورزش در دوران بارداری بیشتر بدانید به شما مادر عزیز توصیه میشود.

توجه به داروهایی که زنان در دوران بارداری دوقلویی مصرف می كنند:

اگر شما هم مجبور بودید كه به دلیل شرایط خاص پزشکی، دارویی را مصرف کنید، حتما بلافاصله بعد از حامله شدن، در مورد آن با دکتر معالج خود صحبت کنید، تا اگر نیاز باشد تغییری در نوع دارو و میزان مصرف آن داده شود. در واقع، باید با کمک دکتر متخصص زنان و زایمان اطمینان حاصل کنید که داروها مصرفی شما در دوران بارداری، سلامت جنین های داخل رحمتان را تحت تاثیر قرار ندهد. همچنین، یادتان باشد در این دوره كه زنان حامله در انتظار تولد نوزادان دوقلوی خود  هستند، ممکن است نیاز به مصرف مکمل های خاص، به ویژه آهن، اسید فولیک، کلسیم و مکمل های ویتامین D پیدا کنند. فراموش نکنید كه اگر این مکمل ها به اندازه کافی مصرف شود، می تواند سلامت مادر باردار و نوزادان داخل رحم او را تضمین کند.
به همین دلیل، زنان حامله باید به دنبال مشاوره با پزشک متخصص زنان و زایمان بوده و دوز مناسب تجویز شده از داروها را به منظور کاهش خطرات سلامتی مصرف کنند، چون استفاده بیش از حد از مکمل ها می تواند برای مادران باردار و نوزادان متولد نشده این افراد بسیار خطرناک باشد.

میزان استراحت مادرانی که در انتظار تولد نوزادان دوقلو هستند:

دوران بارداری برای همه زنان یک کار سخت بوده و کل انرژی بدن آن ها را تخلیه می كند. به همین دلیل، فشار زیادی به مغز و جسم مادرانی که در  انتظار تولد نوزادان دوقلو هستند وارد نموده و  شیره بدن این افراد مكیده می شود. بنابراین، لازم است اسن افراد استراحت طولانی مدتی را در طول روز نسبت به مادران باردار دیگر داشته باشند. با این حال، اطمینان حاصل کنید که برنامه افزایش وزن شما سالم بوده و حتما برخی از فعالیت بدنی سبک را (تحت نظر دکتر معالج خود و یا یک مربی ماهر) انجام می دهید. همچنین، برای جلوگیری از بروز هرگونه مشکل باید در هنگام  خواب، موقعیت مناسبی را برای خود پیدا کنید. برای این منظور، شما هم می توانید در این دوره از زندگی خود در هنگام خوابید،ن بالش و کوسن اضافی را برای پشتیبانی قسمت های مختلف بدن خود در نظر بگیرید. در نهایت، به یاد داشته باشید كه اگر مادر بارداری بتواند در طول روز استراحت کافی بکند، خواب شبانه خوبی را هم در آن روز تجربه خواهد نمود.
نتایج مطالعات اخیر محققان نشان می دهد زنانی که دوقلو حامله هستند، بیشتر از سایر مادران در معرض انجام زایمان زودرس قرار دارند. پس، اگر نشانه های اولیه شروع روند زایمان را قبل از موعد مقرر در بدن خود حس کردید، بلافاصله دنبال کمک های  پزشکی بوده و درمان را در اسرع وقت شروع کنید. البته، این که به زنان حامله، مخصوصا زنانی که در انتظار تولد نوزادان دوقلو هستند، توصیه می شود كه هر هفته با دکتر معالج خود ملاقات کنند!

اکر شما هم دوقلو باردار هستین خواندن بارداری دوقلویی و چند نکته مهم به شما توصیه میشود.

 

نظر (0)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/