بالا رفتن از پله ها در دوران بارداری امن است؟

بالا رفتن از پله ها در دوران بارداری امن است؟

آیا شما هم در حال  تلاش برای استفاده از گزینه های امن شیوه زندگی در دوران بارداری خود هستید؟ آیا شما هم می خواهید بدانید که چگونه می توان با انجام ملاحظات ویژه در دوران بارداری، امنیت خود مادر و جنين داخل رحم او را تامین کرد؟ آیا شما هم در مورد انجام برخی اعمال، به خصوص بالا رفتن از پله ها در اين دوران حساس نگران هستید؟
پس، اگر باردار هستید و می خواهید بدانید که آیا می توان در طول دوران بارداری از راه پله ها استفاده كرد، مقاله زیر را بخوانید، تا همه چیز را در این مورد یاد گیرید.

آیا بالا رفتن از پله ها در دوران بارداری زنان امن است؟

در ابتدا، لازم است به یاد داشته باشید كه بالا رفتن از پله ها در دوران بارداری، برای همه زنان ناامن نیست، چون تا زمانی که احتیاط های اولیه در حین استفاده از پله ها رعایت شود، اين حركت ها ضرری برای سلامت زنان حامله و جنين داخل رحم اين افراد نخواهد داشت. اما، يادتان باشد یکی از بزرگ ترین حوادثي که می تواند در هنگام بالا رفتن از پله ها برای زنان حامله رخ دهد، سقوط کردن و افتادن است.
همانطور که می دانید سقوط کردن از راه پله ها در اوایل دوران بارداری می تواند منجر به سقط جنین شود. اين در حالی است که سقوط کردن از روی پله ها در ماه های آخر از دوران بارداری هم می تواند کارهای اولیه شروع روند زایمان طبيعي را در بدن زنان حامله آغاز کند. البته، فراموش نکنید كه خطر سقوط از روی پله ها در مراحل اولیه از دوران بارداری زنان حامله است، چون این افراد می توانند تعادل بدن خود را حفظ کنند. اما هنگامی که دوران حاملگی پیشرفت می کند، مرکز گرانش (ثقل) بدن بیشتر زنان شروع به تغییر خواهد کرد، به همین دلیل خطر سقوط اين افراد نسبت به قبل به میزان قابل توجهی افزایش می یابد.

در چه مواردي زنان حامله نباید از پله ها استفاده کنند:

به یاد داشته باشید كه بالا رفتن از پله ها برای زنان حامله، (اگر با احتیاط همراه باشد) خطری نخواهد داشت، مگر اینکه دکتر متخصص زنان و زايمان در این باره مواردی را به خود مادر و يا اطرافيان او توصیه کند. معمولا زنانی که روند بارداری در بدن آن ها با مشکل مواجه مي شود، نبايد در سه ماهه اول از دوران بارداری خود از پله ها استفاده کنند. در ادامه این مقاله، به چند علامت مهم که نشان دهنده مضر بودن استفاده زنان حامله از راه پله مي باشد، اشاره شده است. مهم ترين اين موارد عبارتند از:

•    اگر زن حامله در سه ماهه اول از دوران بارداری خود دچار خونریزی شود، نباید از راه پله استفاده کند.
•    معمولا زنان حامله ای که در دوران بارداری خود دچار گرفتگی عضلات و یا کاهش ترشح هورمون در بدن خود هستند، در معرض بیشتر سقط جنین قرار دارند. به همین علت، اين مادران نباید از پله استفاده کنند.
•    فراموش نکنید كه دوران بارداری برخي از مادران، "دوران بارداری پرخطر" نامیده شده است، كه در این نوع بارداری ها، زن حامله مبتلا به دیابت دوران بارداری و یا انواع بیماری های ایمنی بدن مي شود. به همین دلیل، اين مادران باید نهایت احتیاط را رعایت كرده و بدانند كه بالا رفتن از پله ها برای سلامت جنين داخل رحمشان بسیار خطرناک خواهد.
•    همچنین، یادتان باشد كه اگر شما هم   قبلا سقط جنین را تجربه کرده اید، باید در حاملگی فعلی خود هم احتیاط کرده و از پله ها بالا نروید.
•    اگر مادر حامله اي در حین بارداری، بیش از 35 سال سن داشته باشد، باید نهایت احتیاط را رعایت كرده و بداند كه بالا رفتن از پله ها برای سلامت جنين داخل رحم او بسیار خطرناک خواهد.
•    علاوه بر اين موارد، در صورتی که زن حامله از مشکل سرگیجه شدید رنج ببرد و یا برخی اوقات، بیهوش شود، نبايد از راه پله استفاده كند.
•    اگر زن حامله اي در حال حمل نوزادان دوقلو، سه قلو و یا بیشتر باشد، باید نهایت احتیاط را رعایت كرده و بداند كه بالا رفتن از پله ها برای سلامت جنين داخل رحم او بسیار خطرناک خواهد.
•    در نهايت، فراموش نکنید كه اگر زن حامله اي از فشار خون بالا و یا پایین رنج ببرد، دکتر متخصص زنان و زايمان به او توصیه می کند، که به هیچ وجه از نردبان و یا پله استفاده نکند. پس، یادتان باشد در صورتی که پزشک معالجتان استراحت در بستر را به شما توصیه کرده است، آن را جدی بگیرید تا دچار عوارض خطرناک نشوید.

زنان حامله در چه زمانی نباید از پله ها استفاده کنند؟

به خاطر بسپارید هنگامی که زنان حامله در سه ماهه دوم و سوم از دوران بارداری خود قرار دارند، مرکز ثقل بدن آن ها دچار تغییرات زیادی شده و این افراد حالت تعادل بدن خود را از دست می دهند. در چنین شرایطی، بهتر است این زنان به دنبال انجام اقدامات احتیاطی باشند و از پله ها در هیچ شرایطی استفاده نکند.

نکات ایمنی عمومی براي بالا رفتن زنان باردار از پله ها:

این که شما هم در اوایل روزهاي دوران بارداري خود هستيد و یا در ماه های پایانی اين دوران، فرقی نمی کند، مهم این است که به دنبال استفاده از نکات ایمنی خاص باشید! البته ممکن است اکثر زنان حامله احساس کنند که بدنشان سالم بوده و جای هیچ نگرانی وجود ندارد. با این حال، بهتر است این افراد  همه اقدامات احتیاطی را در کل دوران بارداری خود رعایت کرده و به هیچ وجه از راه پله ها استفاده نکنند، چون در این دوران تجربه کوچک ترین ناراحتی در مورد سلامت مادر و جنین خطرناک خواهد بود. پس، اطمینان حاصل کنید كه تمام اقدامات ایمنی اساسی را در اين دوران حساس رعایت کرده و در صورت استفاده اجباری از راه پله ها برای بالا رفتن، نکات زیر را حتما رعایت کنید:

•     همیشه سعی کنید تا از نرده ها برای كمك به بالا رفتن و یا پایین آمدن از پله ها استفاده کنید. در صورتی که هنگام بالا رفتن از پله ها مجبور هستید وسایلی را با خود حمل کنید، باید مطمئن شوید که حداقل یکی از دست هایتان آزاد باشد، تا به راحتی بتوانید با آن دست نرده ها را بگیرید.
•    راه پله باید روشنایی مناسبی داشته باشد، تا فرد باردار همیشه بتواند قبل از صعود و یا پایین آمدن از پله ها میزان نور را تغییر دهد و یا لامپ را روشن و خاموش نماید. در واقع، وجود این شرایط به مادر باردار کمک خواهد کرد تا پله ها را با دقت دیده و گام به گام از آن ها بالا رود. به خاطر داشته باشيد در صورتی که به چراغ راه پله دسترسی ندارید، سعی کنید تا در صورت امکان از آسانسور استفاده نمایید.
•    همچنین، در مورد راه پله هایی که با  فرش پوشانده شده است، مراقب باشید! چون فرش روی پله ها ممکن است جابه جا شده و خطر سقوط را برای شما به دنبال داشته باشد.
•    علاوه بر نکات بالا، همیشه سعی کنید به آرامی بر روی راه پله قدم بردارید، چون عجله کردن در هنگام  صعود و یا پایین آمدن شما را با خطر افتادن روبرو خواهد نمود.
در نهایت، يادتان باشد كه اگر هنگام بالا رفتن از پله ها دچار لغزش شدید و بر روی پله ها سقوط کردید، اطمینان بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید، تا بتوانید از عوارض بعدی به وجود آمده در بدن خود و جنين داخل رحمتان جلوگیری کنید.

اگر شما هم سوالاتی در مورد رانندگی دردوران بارداری دارید میتوانید رانندگی در دوران بارداری خطرناک است؟ را مطالعه نمایید.

 

نظر (2)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

پاسخ همه ی سوالاتم رو با خوندن مطالبتون دریافت کردم

This comment was minimized by the moderator on the site

شاد و سلامت باشید

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/