10 نوع محصول زیبایی خطرناک در دوران بارداری

10 نوع محصول زیبایی خطرناک در دوران بارداری

آیا شما هم در حال برنامه ریزی برای داشتن شیوه درست زندگی در دوران بارداری هستید؟ آیا شما هم می خواهید كه از همه اقدامات سالم و احتیاطی، از جمله رژیم زیبایی در دوران بارداری خود برخوردار باشید؟ آیا شما هم در مورد مواد تشکیل دهنده ناسالم و ناامني که ممکن است در داخل محصولات زیبایی وجود داشته باشد، نگران هستید؟ آیا شما هم برنامه ریزی خاصی برای ایجاد تغییرات در زندگي دوران بارداری خود دارید؟
اگر جواب شما هم به سوالات بالا مثبت است، می توانید برای افزایش اطلاعات خود مقاله زیر را بخوانید. در ادامه این مقاله، لیستی از محصولات زیبایی را زنان بايد در دوران بارداری خود از مصرف آن ها اجتناب كنند،  آورده شده است.

10 نوع محصول زیبایی كه زنان باردار بايد از مصرف آن ها اجتناب كنند:

همانطور که می دانید یکی از اساسی ترین مواد تولیدی در جهان، محصولات زیبایی است که همه روزه به میزان زیادی در همه كشورها فروخته می شود. به خاطر داشته باشيد كه مواد شیمیایی موجود در محصولات آرایشی مي تواند از طریق جفت وارد بدن جنین داخل رحم زنان باردار شود. نتايج تحقیقات اخير محققان در این زمینه نشان می دهد كه مواد شیمیایی موجود در محصولات آرایشی با عبور از جفت، وارد بدن جنین داخل رحم زنان باردار شده و منجر به صدمه دیدن بدن اين نوزادان مي شود. به همین دلیل، زنان حامله باید قبل از خرید این محصولات، جنس مواد تشکیل دهنده و تاریخ انقضاي آن ها را چک کنند. در ادامه این مقاله، تعدادی از محصولات زیبایی كه زنان باردار بايد از مصرف آن ها اجتناب كنند، معرفي شده است. اين محصولات عبارتند از:

1. صابون های لوکس و محصولات مخصوص شستشو در حمام:

در ابتدا، لازم است به یاد داشته باشید كه صابون های لوکس و محصولات شستشو در حمام، از جمله محصولات بهداشتی هستند که بیشتر از ساير وسایل بهداشتی دیگر مورد استفاده زنان باردار قرار می گیرند. بنابراین، اگر این محصولات «ارگانیک» بوده و از مواد سالم موجود در طبیعت تهیه شوند، زنان می توانند تا زمان اتمام روند تغذیه نوزاد خود با شیر مادر، از آن ها استفاده کنند. اما، فراموش نکنید كه بیشتر محصولات بهداشتی که در حمام مورد استفاده قرار می گیرند، داراي مواد تشکیل دهنده "عجیب و غریب" بوده و با بسیاری از مواد شیمیایی مضر همراه هستند. از آن جايي كه بسیاری از این مواد شیمیایی حساسیت زا بوده و استفاده از آن ها می تواند منجر به بروز آلرژی های مکرر در زنان باردار شود، بنابراين خانم هاي حامله باید دقت بیشتری در انتخاب این نوع محصولات داشته باشند و از خرید محصولات بهداشتي بدون برچسب و ناشناخته در دوران حاملگی خود خودداری کنند.
يادتان باشد كه مواد شیمیایی موجود در برخی محصولات بهداشتی ناشناخته و غیراستاندارد، ممکن است به قدری قوی باشد که منجر به افزایش خطر بروز بیماری سرطان در بدن زنان باردار شوند. نکته مهم در چنین شرایطی این است که مادران باردار در هنگام استفاده از محصولات بهداشتی برای حمام کردن، دقت بیشتری بکنند و به جای استفاده از محصولات بهداشتی که از چند نوع مواد تشکیل دهنده شیمیایی تهیه شده اند، از مواد شوینده طبیعی و ارگانیک استفاده کنند، چون استفاده از محصولات بهداشتی مدرن و معطر برای زنان باردار کمی سوال برانگیز است.

2. محصولات آرایشی ناخن:

همانطور که می دانید محصولات آرایشی ناخن حاوی ترکیبات سه گانه مرگبار از جمله فرمالدئید، فتالات و تولوئن می باشند. این مواد شیمیایی بسیار سمی بوده و برای همه زنان در هر رده سنی، به ویژه براي زنان باردار و جنين داخل رحم اين افراد بسیار خطرناک هستند. فراموش نکنید كه اثرات تخریبی این نوع محصول آرایشی در دوران بارداری زنان می تواند به زایمان بچه مرده منجر شده و یا باعث ایجاد نقص مادرزادی و مشکلات اساسي در روند رشد جنین داخل رحم مادر شود. نکته مهم در این مورد این است که زنان حامله باید برای آرایش دادن و رنگ کردن ناخن های خود از محصولات مطمئن و بی خطر استفاده کنند و یا در صورت استفاده از مواد آرايشي بهداشتي، زمانی که در خانه حضور دارند، ناخن های خود را کاملا پاک نمایند.

3. اسپری های برنزه کننده پوست بدن:

به یاد داشته باشید كه استفاده از DHA (دیهیدروکسی استون) که از جمله محصولات برنزه کننده هستند، در دوران بارداری زنان بسیار خطرناک است. در واقع، مي توان ادعا كرد كه استفاده از اين محصول آرايشي در دوران بارداري زنان مي تواند منجر به بروز عوارض جبران ناپذیر در جنین داخل رحم ان افراد شود. از آن جايي كه در هنگام  استفاده از اسپری های برنزه کننده خطر استنشاق ذرات موجود در داخل آن وجود دارد ، بنابراین این حالت مي تواند خطرات استفاده از این نوع اسپری ها توسط زنان باردار را به میزان قابل توجهی افزایش دهد، زیرا این نوع مواد شیمیایی آسیب جدی به DNA جنین داخل رحم زنان باردار وارد نموده و خطرات بهداشتی مختلفی را برای سلامت خود مادر و فرزند او به دنبال خواهند داشت.
پس نکته مهم در مورد این نوع محصول آرایشی این است که ذرات پراکنده شده در هنگام استفاده از اسپری های برنزه کننده برای زنان حامله بسیار خطرناک بوده و این افراد بايد از قرار گرفتن در معرض این نوع مواد شیمیایی به شدت خودداری کنند.

4. رنگ مو:

جالب است بدانيد كه تا به حال  به درستی روشن نشده است که مواد تشکیل دهنده موجود در رنگ های مو، داروها و سایر محصولات بهداشتی مو که برای زیبایی ظاهر موي زنان طراحی شده است، وارد پوست این افراد نمی شود. اما، محققان فکر می کنند كه خطرات استفاده از این نوع محصولات آرايشي در دوران بارداری زنان هنوز هم بسیار بالا است و زنان حامله باید از مصرف این نوع مواد برای آرایش موهای خود اجتناب کنند، چون مواد تشکیل دهنده محصولات آرایشی موها متفاوت بوده و محصولاتی که برای تغییر دادن ظاهر زنان طراحی شده است، می تواند باعث بروز آلرژی در بدن زنان باردار شود.
در نهايت، یادتان باشد كه اگر در حین استفاده از این نوع مواد آرایشی اتفاقی برای شما افتاد، حتما سلامت جنین داخل رحمتان را هم  تحت تاثیر قرار خواهد داد. بنابراین، در چنین شرایطی بهتر است به دنبال درمان دارویی توسط پزشک معالج خود  باشید. در هر حال، استفاده از رنگ مو در دوران بارداری زنان گزینه خوبی نبوده و نیازی هم به مصرف اين نوع محصول آرايشي در دوران بارداری زنان وجود ندارد. همچنين، فراموش نکنید به دلیل این که بخار حاصله از مصرف این نوع رنگ های مو در سالن هاي آرایشي برای زنان حامله خوب نیست، به همین علت این افراد باید در هنگام استفاده از اين نوع محصولات مراقبت بوده و در صورت امکان، رنگ کردن موهاي خود را در خانه انجام دهند. در واقع، مي توان ادعا كرد كه استنشاق بخار حاصله از رنگ مو زن حامله را با مشکلات تنفسی زیادي روبرو کرده و می تواند تاثیرات  منفی بر روي سلامت جنین داخل رحم او بگذارد. نکته مهم در مورد رنگ مو این است که زنان حامله باید سعی کنند تا رنگ طبیعی موهای خود را در دوران بارداری حفظ کرده و در صورت نیاز، برای رنگ آمیزی موهاي خود از گزینه های بی خطر مانند حنا استفاده کنند.

خواندن رنگ کردن مو دردوران بارداری خطرناک است به شما توصیه میشود.

5. کرم های روشن کننده پوست زنان:

همانطور که قبلا هم گفته شد آغاز روند بارداری در بدن زنان می تواند باعث تیره رنگ شدن پوست و یا پیدایش لکه های تیره بر روی پوست بدن اين افراد شود. البته، این مادران می توانند با استفاده از محصولات سفیدکننده استاندارد و طبیعی این مشکل را برطرف نموده و احساس خوبی داشته باشند. اما، یادتان باشد كه همه محصولات سفیدکننده پوست حاوی مواد شیمیایی بوده و با روند آنزیمی پوست زنان در دوران بارداری تداخل پیدا می کنند. در واقع، مواد تشکیل دهنده این نوع محصولات آرایشی از موادی مانند هیدروکینون داست که استفاده از آن ها در دوران بارداری زنان بسیار خطرناک مي باشد. به همین دلیل، زنان حامله باید از مصرف اين نوع محصولات آرايشي در دوران بارداری خود به شدت اجتناب کنند.
پزشکان متخصص پوست و مو به زنان حامله توصیه می کنند تا از مصرف هر گونه محصولات آرایشی در طول دوران بارداری خود خودداری کنند، چون تا به حال اثرات دقیق آن ها بر روي سلامت مادر باردار و جنین داخل رحم او ناشناخته باقی مانده است. نکته مهم در مورد روشن کننده های پوست زنان این است که مادران باردار باید تا جايي كه امكان دارد از قرار گرفتن در زیر نور آفتاب اجتناب نموده و به جای استفاده از مواد پاک کننده شیمیایی، از مواد طبیعی مانند کرم های ارگانیک و یا آب لیمو برای پاک نمودن پوست بدن و صورت خود استفاده کنند.

6. کرم های ضد آفتاب:

به یاد داشته باشید همانطور که همه انسان ها برای در امان ماندن از تاثیرات منفی نور خورشید، نیاز به محفاظت از پوست صورت و بدن خود دارند، زنان حامله هم باید از پوست خود در مقابل نور آفتاب محافظت کنند. اما این افراد نمی توانند از همه کرم های ضد آفتاب موجود در بازار استفاده کنند. کرمهای ضد آفتاب موجود در بازار دو نوع هستند: نوع اول این نوع کرم ها شیمیایی بوده و نوع دوم طبیعی هستند، كه به عنوان محافظ فیزیکی بر روی پوست بدن زنان باردار مورد استفاده قرار می گیرد.
بنابراين، این نکته مهم را به خاطر بسپارید که اکسیبنزون و آووبنزون دو ماده شیمیایی موجود در کرم های ضد آفتاب شیمیایی هستند، كه از طریق پوست بدن جذب خون زنان باردار می شوند. پس، نکته مهم در مورد استفاده از کرم های ضدآفتاب این است که زنان باردار باید از کرم هایی استفاده کنند که حاوی اکسید روی و یا اکسید تیتانیوم، به جای مواد شیمیایی خطرناک باشد.

7. محصولات شیمیایی موبر:

محصولات بهداشتی که برای از بین بردن موهای زائد بدن زنان مورد استفاده قرار می گیرند، حاوی مواد شیمیایی و اسید هستند، که به عنوان عنصر اصلی تشکیل دهنده این محصولات محسوب می شوند. با این که نتايج مطالعات اخير محققان نشان داده است که استفاده از مواد شیمیایی موجود در محصولات بهداشتی برای زنان باردار ناامن است، اما هیچ ادعایی وجود ندارد که نشان دهد استفاده از محصولات بهداشتی شیمیایی برای زنان حامله  خطرناك مي باشد. به همين دليل، اگر شما هم   به دنبال قانون طلایی و بی خطر برای استفاده از محصولات بهداشتی در طي كل دوران بارداری هستید، بدانید که استفاده از تیغ به جای مواد شیمیایی، برای از بین بردن موهای زائد بدنتان بهترین گزینه خواهد بود.

8. عطر و ادکلن:

به یاد داشته باشید كه در تهیه تمام عطرها و ادکلن ها از مواد شیمیایی استفاده می شود. اما کارخانجات سازنده این محصولات هرگز مواد تشکیل دهنده محصولات خود را برای مردم عادی فاش نمی کنند و اغلب بر روی برچسب های آن ها فقط از واژه "عطر" استفاده می کنند. اما فراموش نکنید كه فتالات یکی از مواد شیمیایی است که برای تهیه اغلب عطرها استفاده می شود. استفاده از این ماده شیمیایی هم می تواند سبب بروز مسمومیت دستگاه تناسلی در بدن زنان حامله شده و بر روی روند رشد جنین داخل رحم اين افراد تاثیرات منفی بگذارد. نکته مهم در مورد مصرف محصولات بهداشتی معطر مثل عطر و ادکلن این است که زنان حامله باید از مصرف این محصولات در دوران بارداری خود اجتناب کنند.

9. محصولات خوشبوکننده:

قانونی وجود ندارد که مانع استفاده از مواد شیمیایی مضر در تهیه محصولات مختلف بهداشتی شود! بنابراین ، فراموش نکنید كه اگر بوی محصولات بهداشتی که استفاده می کنید، بسیار قوی باشد بدان معنی است که این محصول شامل مواد آلی فرار بوده و بلافاصله بعد از مصرف در هوا پخش می شود. استنشاق بخار حاصله از مصرف اين نوع محصولات هم سبب مسمومیت تدریجی زنان باردار خواهد شد. نکته مهم دیگر در مورد خوشبوكننده هوا این است که هر چه قوام این نوع محصولات بیشتر باشد، بدان معنی است که به راحتی از طریق پوست بدن زنان باردار، جذب خون اين افراد می شوند.
نکته مهم در مورد مصرف این نوع محصولات شیمیایی این است که شما هم   بهتر است برای خوشبو کردن محیط زندگی و بدن خود از مواد طبیعی استفاده کنید، به خصوص اگر مواد خوشبوکننده را بر روی پوست بدن و صورت خود قرار می دهید.

10. داروهای ضد آکنه:

به یاد داشته باشید زنانی که در دوران بارداری خود دچار مشکل آکنه می شوند، به احتمال زیاد مایل هستند تا به هر طریقی آکنه و لکه های پوست بدن، به ويژه صورت خود را از بین ببرند. اما یادتان باشد كه استفاده از همه داروهای ضد آکنه در دوران بارداری زنان امن نيست، حتی اگر توسط پزشک متخصص زنان و زايمان تجویز شوند.
آکوتان Accutane، رتین A و تتراسایکلین سه مواد شیمیایی شایع موجود در داروهای ضد آکنه هستند.که از طریق جفت وارد خون جنین داخل رحم زنان باردار شده و می تواند مشکلاتی مانند نقص در نوزادان را در هنگام تولد به وجود آورد. پس، نکته مهم در مورد مصرف داروهای ضد آکنه در دوران بارداری زنان این است که این افراد باید از مصرف این نوع دارو به شدت اجتناب کنند.
در نهایت، به خاطر بسپارید که زیبایی و درخشش خاصی در پوست سالم و طبیعی شما وجود دارد، که بسیار جذاب است. بنابراین سعی کنید تا در طي كل دوران حاملگی خود از مصرف همه محصولات بهداشتی که اساس مواد تشکیل دهنده آن ها شیمیایی است و برای استفاده زنان در دوران بارداری تهیه نشده است، خودداری کنید. در حال حاضر، نکته مهم فقط رشد مناسب و سلامت جنین داخل رحمتان است و شما می توانید برای زیبا نمودن پوست صورت و بدن خود بعد از زایمان هم دوباره مصرف داروهای ضد آکنه را شروع کنید.

آیا کوتاه کردن مو در دوران بارداری خطرناک است؟

 

نظر (0)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/