کوتاه کردن مو در دوران بارداری خطرناک است؟

کوتاه کردن مو در دوران بارداری خطرناک است؟

آیا کوتاه کردن موهاي سر زنان در دوران بارداری امن است؟

آیا شما هم  ، در دوران بارداری خود مشکل ریزش موي سر را تجربه می کنید؟ آيا شما هم برنامه ریزی خاصی برای کوتاه کردن موهای سر خود دارید و می خواهید شکل آن ها را به گونه ای قابل توجه تغییر دهید؟ خوب، اگر به دنبال موارد بالا هستید، خواندن مقاله زیر برای شما ضروری است.
در ابتدا، لازم است به یاد داشته باشید زمانی که زنی حامله می شود، اسطوره ها و خرافات بسیاری را از اطرافیان خود می شنود، که برخی از آن ها با صحبت های مشاوران متخصص زنان و زايمان تطبیق داشته و در جهت راهنمایی زنان باردار مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان مثال، یک مشاور ممکن است زنان حامله را از کوتاه کردن موي سر خود در دوران بارداری منع کند. پس، اگر شما هم می خواهید بدانید که آیا کوتاه کردن موهاي سر زنان در دوران بارداری برای امن است و يا نه، خواندن مقاله زیر را فراموش نکنید!

آیا واقعا زنان نباید در دوران بارداری موهای خود را کوتاه کنند؟

اگر شما هم از بزرگان خانواده خود و یا حتی یک دوست باتجربه شنیده اید که کوتاه کردن موهاي سر برای زنان حامله در طي كل دوران بارداری خطرناک است، بدانید که سخت در اشتباه هستید! چون این گفته یکی از خرافات رایج و قدیمی مربوط به دوران بارداری زنان است. در واقع،   به خاطر داشته باشيد كه مفهومي متفاوت در پشت برخی از این خرافات های قدیمی وجود دارد. مثلا کوتاه نکردن موهاي سر در طي دوران حاملگی  به زنان کمک می کند تا خود را از گزند سرمای سخت زمستان محافظت کنند. نظر دیگر این که موهاي سر زنان به عنوان نیروی زندگی اين افراد محسوب می شوند. پس، کوتاه کردن آن ها به معنی از دست دادن بخشی از انرژی حیاتی بدن زنان باردار و جنين داخل رحم اين افراد خواهد بود. علاوه بر اين موارد، از آن جايي كه نیروی موجود در موهاي سر زنان باردار بسیار قوی است، بنابراين می تواند از بدن خود اين زنان و جنين داخل رحم آن ها محافظت کند. پس، اگر زنی موهای بلند خود را در دوران بارداری کوتاه نماید، بدن او نخواهد توانست از او و جنين داخل رحمش در برابر برخی از نیروها و بیماری ها محافظت کند، چون این نیروها و خطرات به جای موها با بدن او تماس پيدا مي كنند. همچنین، خرافات دیگری که در مورد موی زنان باردار وجود دارد این است که این افراد می توانند کوتاه کردن، شستشو و یا خشک کردن موهای خود را فقط در روزهای خاصي از هفته انجام دهند. اما، در واقع اين ادعا هم توصيه مي كند كه زنان باید از کوتاه کردن موهای خود در دوران بارداری، تا حد امكان اجتناب کنند!
اما، واقعیت های موجود در مورد کوتاه کردن موی زنان در دوران بارداری بيان مي كند كه وقتی زنی حامله می شود، بدن او هورمون های زیادی را ترشح می کند. بسیاری از اين هورمون ها باعث ثبات موها و یا حالت گرفتن بیشتر آن ها می شود. به همین دلیل، تغییرات هورمونی ایجاد شده در بدن زنان حامله باعث تغییرات زیادی در حجم و بافت موهای اين افراد می شود، که در نگاه اول هم قابل مشاهده است. بنابراین، برخی زنان حامله ممکن است متوجه رشد زیاد و ابریشمی شدن موهای خود در دوران بارداری شوند. اما برخی دیگر از زنان حامله هم ممکن است احساس کنند كه موهای سرشان خشک شده و یا شروع به نازک شدن و ریختن نموده است. در چنین مواردی، کوتاه کردن موها می تواند ریزش آن ها را کنترل کرده و حالت چین دار شدن موي سر زنان باردار را از بین ببرد. بنابراین، مي توان ادعا كرد كه بعد از کوتاه کردن، موهاي زنان باردار شاداب و سالم دیده خواهد شد.  فراموش نکنید كه در چنین مواردی کوتاه کردن موها هیچ صدمه ای به جنین داخل رحم شما نمی زند. با این حال، اگر زنان حامله می خواهند از برخی محصولات شیمیایی برای تغییر دادن ظاهر موهای خود استفاده کنند و یا برخی محصولات مانند اسپری را برای رنگ کردن و یا طراحی موهای خود مصرف می کنند، باید بیشتر مواظب باشند، چون استفاده از اين محصولات ممکن است باعث بروز عوارض جانبی در بدن خود مادر و کودک آینده او شود. بنابراین، ایده خوبی است که زنان باردار قبل از استفاده از محصولات شيميايي موي سر با دکتر معالج خود مشورت کرده و جوانب کار را بسنجید.

اقدامات احتیاطی لازم در هنگام رفتن به سالن آرایش در دوران بارداری:

با این که کوتاه کردن موهاي سر زنان در دوران بارداری، هیچ آسیبی به سلامت خود مادر و جنین داخل رحم او نمی رساند، اما در ادامه این مقاله، چند نکته احتياطي برای راهنمایی مادران حامله در هنگام رفتن به سالن آرایش بیان شده است. مهم ترين اين نكات عبارتند از:

1. اجتناب کردن زنان باردار از مصرف مواد شیمیایی موجود در آرایشگاه ها:

به یاد داشته باشید كه همه زنان باردار باید از مصرف رنگ مو و اسپری اجتناب كنند. با اين حال، نظر کارشناسان در مورد ایمنی استفاده از لوازم آرایشی و رنگ های شیمیایی در دوران بارداری زنان متنوع است. بنابراین، تصمیم عاقلانه در چنین مواردی دور ماندن از مصرف اين نوع محصولات، در این مرحله حساس از زندگی است، تا سلامت مادر و رشد کودک داخل رحم او را به خطر نيفتد. فراموش نکنید به دلیل این که مواد شیمیایی موجود در رنگ های مو ممکن است از پوست مادر نفوذ کرده و وارد جریان خون او شود، پس با رسیدن به بدن جنین داخل رحم مادر باردار هم سلامت او را تحت تاثیر قرار خواهد داد. البته، بخار حاصل از مصرف این گونه مواد شیمیایی در آریشگاه ها هم قطعا می تواند باعث آسیب رسیدن به بدن مادر و جنین داخل رحم او شود. همچنین، در برخی موارد هم ممکن است بر اثر مبتلا شدن مادر به یک واکنش آلرژیکی به دلیل قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی خشن، جنین و مادر دچار بیماری خاصي شوند. بنابراین، بهتر است مادران باردار برای جلوگیری از بروز چنین حوادثی در دوران بارداری و پرستاری دقیق از جنین داخل رحم خود، استفاده از رنگ ها و اسپری ها را به زمان بعد از زایمان موکول كنند.

2. اجتناب زنان حامله از حضور یافتن درسالن های آرایشی شلوغ:

یکی دیگر از دلایلی که ممکن است بزرگان و افراد باتجربه از زنان حامله بخواهند تا از کوتاه کردن موهای خود  خودداری کنند، این است که رفتن زنان باردار به سالن های آرايشي شلوغ و غیربهداشتی باعث مبتلا شدن اين افراد به برخی از بیماری ها و حساسیت ها شده و سلامت جنین داخل رحم آن ها را تحت تاثیر قرار خواهد داد. در واقع، حضور زنان باردار در یک فضای شلوغ می تواند عملی غیرمنطقی بوده و به طور تصادفی باعث بیماری مادر و در نهایت صدمه دیدن جنین داخل رحم او شود. پس، اگر شما هم  ، باردار شده ايد، اما هنوز هم می خواهید به سالن آرایش مراجعه کنید، باید قبلا از بهداشتی بودن محیط آریشگاه مطمئن شده و یک قرار ملاقات با رزرو قبلی بگذارید، تا در هنگام مراجعه شما، سالن نسبتا خالی باشد.
پس، مي توان ادعا كرد كه کوتاه کردن موهای سر زنان در طي دوران حاملگی بی خطر بوده و هیچ اسیبی به جنین داخل رحم اين افراد نمی زند، اما این افراد باید مطمئن شوند که در هنگام مراجعه به آرایشگاه تمام اقدامات احتیاطی را انجام داده و سالن تقریبا خالی از مشتری است.

برای اطلاع از آسیب های رنگ کردن مو دردوران بارداری میتوانید رنگ کردن مو در دوران بارداری خطرناک است؟ را مطالعه نمایید.

 

نظر (2)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

خیلی ممنونم ازاطلاعاتتون که دراختیارمامردوم میزاریدواقعاممنونم ازتون

This comment was minimized by the moderator on the site

سلامت باشین

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/