روش هاي جلوگيري از سقط جنین

روش هاي جلوگيري از سقط جنین

همانطور که می دانید زمانی که سقط جنین در بدن زنان باردار رخ می دهد، بافت جنینی به صورت لخته های برزگ و کوچک خون از مهبل (واژن) عبور می کند، که این مشکل باید توسط پزشك متخصص زنان و زايمان مورد بررسی قرار گیرد. البته، تشخیص ناهنجاری های کروموزومی جنین در طی مراحل اولیه از دوران بارداری زنان هم می تواند برای جلوگیری از بروز مشکل سقط جنین مفید باشد، چون با شناسایی نوع مشکل به وجود آمده در بدن جنين داخل رحم مادر باردار، روش مناسبي براي درمان آن مورد استفاده قرار خواهد گرفت. یادتان باشد كه در چنین مواردی، اگر بافت های حاملگی از دهانه رحم زنان باردار به طور طبیعی بیرون آمده باشد، معمولا دکتر متخصص زنان و زايمان به بیمار خود انجام جراحی (کورتاژ ساکشن و يا D & C) را به منظور برداشتن محتویات باقی مانده از تکه های بافت حاملگی توصیه خواهد کرد. معمولا، اکثر زنان باردار پس از انجام عمل جراحی، چرخه قاعدگی خود را در 4 تا 6 هفته بعد از عمل دوباره به دست مي آورند. همچنین، فراموش نکنید كه کارشناسان پزشکی به این افراد توصیه خواهند كرد تا قبل از طبیعی نشدن چرخه قاعدگی خود دوباره حامله نشوند.

راه های طبیعی جلوگیری از سقط جنین:

در ادامه این مقاله، برخی از نکات مفید طبیعی برای راهنمایی زنان حامله جهت جلوگیری از سقط جنین داخل رحم خود بیان شده است. مهم ترين اين موارد عبارتند از:

1. مصرف مرتب و به موقع اسید فولیک و انواع ویتامین ها در دوران بارداری:

به یاد داشته باشید كه مصرف انواع ویتامین ها توسط زنان باردار و یا دریافت مکمل اسید فولیک قبل و بعد از حاملگی، به اين افراد کمک می کند تا بدن خود را در برابر مشکل سقط جنین مقاوم نمايند. معمولا، پزشکان متخصص زنان و زايمان مصرف 600 میلی گرم اسید فولیک در هر روز از دوران بارداری را به بيماران خود توصیه می کنند، تا آن ها بتوانند شانس بروز نقائص در بدن نوزاد خود را در هنگام تولد و سقط جنین را کاهش دهند.

2. انجام واکسیناسیون به موقع و منظم در دوران بارداری زنان:

همانطور که می دانید وجود برخی شرایط پزشکی مزمن در بدن زنان باردار، خطر سقط جنین را افزایش می دهد. اما، این افراد می توانند از مبتلا شدن خود به این قبیل بیماری ها، از طریق انجام واکسیناسیون جلوگیری کنند. پس، اگر شما هم  تاریخچه واکسیناسیون خود را در خاطر نگه نمي داريد، بهتر است زمان انجام آن ها را با دقت، بر روی یک دفترچه کوچک یادداشت کنید. البته، این نکته مهم را هم فراموش نکنید که هر زني در دوران بارداری خود بايد چک آپ پزشکی و آزمایش خون را به منظور اطمینان از رشد مناسب جنین داخل رحم خود انجام دهد.

3. آگاه نمودن پزشك متخصص زنان و زايمان از تاریخچه پزشکی زن حامله:

به یاد داشته باشید كه وجود بیماری های خاص مانند بیماری تیروئید، صرع، و لوپوس، شانس سقط جنین را در بدن زنان باردار به میزان قابل توجهی افزایش می دهد. بنابراین، بهتر است این افراد در هنگام مراجعه به پزشک متخصص زنان و زايمان، تاریخچه کامل پزشکی خود را به او اطلاع دهند، چون فقط پزشک معالج می تواند داروهای مناسب را برای درمان مشکل  بيمار باردار خود، به درستی تجویز کند.

4. اجتناب از مصرف نوشیدنی های کافئین دار و الکل:

پس از باردار شدن، زنان باید مصرف نوشیدنی های کافئین دار خود را محدود کرده و در هر روز، بیش از دو فنجان قهوه (200mg) مصرف نکنند، چون کافئین موجود در این مواد مضر بوده و بر میزان ترشح هورمون های بدن مادران باردار تاثیر می گذارد. به همین دلیل، پزشكان متخصص زنان و زايمان ادعا مي كنند كه نوشيدن بيش از حد قهوه، خطر مبتلا شدن زنان حامله به مشکل سقط جنین به شدت افزایش خواهد داد.

5. انجام فعالیت های ورزشي در دوران بارداری:

بهتر است زنان در دوران بارداری خود، تمرینات ورزشی سبک مانند پیلاتیز و یوگا را به طور مرتب انجام دهند، چون این نوع فعالیت ها از افزایش درجه حرارت بدن مادران باردار جلوگیری نموده و مقدار جریان خون در بدن جنین داخل رحم را افزایش می دهد. اما، فراموش نکنید هر زن بارداری باید از انجام ورزش هایی مثل اسکی و بوکس جدا اجتناب کند، چون این نوع ورزش ها می تواند به جنین داخل رحم آسیب برساند.

6. مصرف مواد غذایی سالم در دوران بارداری:

با آغاز دوران بارداری، بهتر است زنان از مصرف گوشت خام و فراورده های لبنی غیرپاستوریزه خودداری کنند، چون ابتلا به برخی از بیماری های عفونی ناشی از مصرف این نوع مواد غذایی مانند لیستریا و توکسوپلاسموز، خطر سقط جنین را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد. بنابراین، این افراد باید سعی کنند تا مصرف سبزیجات آلی و میوه ها را به میزان زیادی افزایش داده و از مصرف محصولات معمولی که حاوی علف کش ها و آفت کش ها هستند، به شدت خودداری نمایند. در نهايت، يادتان باشد كه رسیدن مواد شیمیایی به بدن زنان حامله ممکن است تاثیرات منفی بر قدرت باروری آن ها و یا رشد جنین داخل رحم اين افراد بگذارد.
همچنين، به خاطر داشته باشيد كه در دوران بارداری، زنان می توانند ماهی های دریايي را  که غنی از اسیدهای چرب امگا 3 هستند، بیشتر مصرف کنند، چون این نوع مواد غذایی به غیر از پروتئین، داراي ویتامین A نیز می باشند. علاوه بر اين موارد، اکثر غذاهای دریایی شامل اسیدهای چرب سالم نيز هستند. اسیدهای چرب امگا 3 موجود در غذاهای دریایی سبب افزایش ترشح هورمون های بدن زنان باردار شده و باعث می شوند كه التهابات رحمی اين افراد به میزان قابل توجهی کاهش یابد. البته، زنان حامله می توانند در دوران بارداری خود از ماهی قزل آلای وحشی و COD که نوعی ماهی پهن بزرگ است، هم در رژیم غذایی روزانه خود استفاده کنند. اما یادتان باشد كه این افراد باید در طی نه ماه دوران حاملگی خود از مصرف ماهی های دریاهای عمیق مانند ماهی تن، اره ماهی و باس دریايي که حاوی مقدار بالایی جیوه هستند، خودداری کنند.
همچنین، قرار دادن غلات سبوس دار در رژیم غذایی روزانه زنان باردار برای سلامت کلی بدن خود اين افراد و جنين داخل رحمشان مفید بوده و به دلیل این که این نوع مواد غذایی سرشار از فیبر و ویتامین ها ضروری هستند، به از بین بردن ضایعات سمی و مضر بدن هم کمک مي كنند. در نتيجه، مي توان ادعا كرد كه قرار دادن غلات سبوس دار در رژیم غذایی روزانه زنان باردار سطح قند خون اين افراد را در اندازه مناسبي حفظ می کند.  البته، فراموش نکنید كه فیبر موجود در غلات سبوس دار نه تنها در تنظیم سطح قند خون و هورمون های بدن زنان باردار مفید بوده، بلکه به هضم راحت غذا در دستگاه گوارش اين افراد هم کمک شایانی می کند. به همین دلیل، مصرف میوه ها، غلات کامل، حبوبات، آجیل و سبزیجات برگ دار در وعده های غذایی زنان باردار ضروری است.
در نهايت، يادتان باشد كه این افراد باید در طی نه ماه دوران بارداری خود سعی کنند تا از مصرف قندهای  تصفیه شده موجود در آب نبات ها، دسرهای بسته بندی شده، آب معدنی و نوشابه های گازدار اجتناب کنند، چون مصرف قندهای تصفیه شده، سطح قند بدن زنان حامله را مختل کرده و باعث ضعیف شدن عملکرد سیستم ایمنی بدن اين افراد می شوند.

7. مدیریت میزان استرس در دوران بارداری:

به خاطر بسپارید كه مدیریت سطح استرس در بدن، نقش مهمی در از بین بردن خطر سقط جنین ایفا می کند، چون زمانی که یک زن حامله احساس استرس شدید داشته باشد، عملکرد کل بدن او مشکل پیدا کرده و سلامت و آرامش او و جنین داخل رحمش در مراحل مختلف بارداری با خطرات زیادي مواجه خواهد شد. تکنیک های تسکین خاصی وجود دارد که زنان حامله می توانند با استفاده از آن ها میزان استرس موجود در بدن خود را به شدت کاهش دهند. این تکنیک ها شامل تنفس عمیق، مدیتیشن، یوگا و یا حتی نقاشی کردن و باغبانی نمودن می باشد.

8. ترک سیگار توسط زنان باردار:

دانشمندان با انجام تحقیقات مختلف نتیجه گیری کرده اند که سیگار کشیدن یک خطر عمده برای سلامت مادر باردار و نوزاد متولد نشده اين افراد محسوب می شود. در واقع، سیگار کشیدن خطر ابتلا به بیماری سرطان، بیماری های قلبی، اختلالات ریه، فشار خون بالا و سکته مغزی را در این افراد به میزان قابل توجهی افزایش می دهد. زنان معتاد به سیگار که بیشتر در معرض دود سیگار قرار دارند، در معرض خطر سقط جنين بوده و  مشکلاتی مانند ناباروری، زایمان زودرس و یا تولد نوزادان با وزن کم را بیشتر تجربه می کنند.
به همین دلیل، ترک استعمال دخانیات نه تنها موجب صرفه جویی در هزینه هاي زندگی این افراد می شود، بلکه باعث رشد مناسب جنین داخل رحم هم شده و به والدین کمک می کند تا در زندگی آينده خود هم پله های سلامت و ترقی را به راحتی طی کنند.

9. مدیریت درست وزن بدن در دوران بارداری:

به یاد داشته باشید كه مشکل چاقی نیز مانند سیگار کشیدن، تاثیرات منفی بسیاری بر روی سلامت خود شما و جنین داخل رحمتان خواهد داشت، چون چاق بودن زنان باردار خطر مبتلا شدن اين افراد به عوارض پزشکی از جمله بیماری های قلبی، دیابت و انواع سرطان ها را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد. همچنین، بالا بودن بیش از حد میزان وزن بدن زنان در دوران بارداری، وضعيت بدني آن ها را پیچیده کرده و اين مادران را با خطراتی مانند سقط جنین، تولد نوزاد نارس، ابتلا به بیماری پره اکلامپسی و دیابت دوران بارداری مواجه می کند. بنابراین، مي توان ادعا كرد كه مدیریت کردن درست وزن بدن در دوران بارداری به مادران کمک می کند تا بر پیچیدگی هاي این دوران به راحتی غلبه نموده و با وضع حمل آسان، نوزادی سالم را به دنیا بیاورند.

10. تامین امنیت زنان باردار در برابر ابتلا به بیماری های جنسی:

وجود عفونت های مقاربتی مانند سفلیس و کلامیدیا می تواند سقط ناگهانی جنین، مرگ نوزاد قبل از تولد، بروز مشکل نازایی و حاملگی خارج از رحمی را در بدن زنان به دنبال داشته باشد. برای جلوگیری از بروز چنین شرایط ناخواسته ای، زنان باردار نیاز دارند تا رابطه جنسی سالمی را با شریک زندگی خود تجربه کنند.

داروهای خانگی برای جلوگیری از بروز مشکل سقط جنین :

در ادامه این مقاله، برخی از داروهای خانگی که برای رفع علائم سقط جنین در بدن زنان باردار موثر هستند، بیان شده است، که عبارتند از:

•    شما   می توانید یک قاشق غذاخوری انگور فرنگی را با عسل ترکیب نموده و برای غلبه بر عوارض بارداری و سقط جنین مصرف کنید.
•    همچنین، اگر زنان در دوران بارداری خود احساس کنند كه ميزان اسید معده در بدنشان افزایش یافته و دچار مشکل ریفلاکس شده اند، می توانند با جویدن 3 الی 4 عدد بادام در روز، مشکل خود را به راحتی حل کنند.
•    علاوه بر اين موارد، برنج قهوه ای هم به دلیل این که حاوی کربوهیدرات های پیچیده است، مي تواند برای درمان رفلکس اسید معده بسیار مفید  باشد.
•    البته، فراموش نکنید كه آماده کردن یک نوشیدنی سالم در دوران بارداری با استفاده از شاخ و برگ گیاه گلرنگ هم برای جلوگیری از بروز خطرات سقط جنین در اوایل اين دوران حساس بسیار موثر است.
•    همچنین، این افراد می توانند نصف لیوان شیر را با 1/4 قاشق مرباخوری برگ بو مخلوط کرده و به صورت روزانه مصرف کنند، چون مصرف شیر باعث حفاظت از جنین شده و خطر سقط آن را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.
•    گیاه سیاه و سفید نوعی ماده دارویی است که بیشتر برای درمان مشکلات قاعدگی در زنان مورد استفاده قرار می گیرد. البته، مصرف این گیاه دارویی مشکلات مربوط به دوران بارداری زنان را نیز به شدت کاهش می دهد. مصرف ریشه و ساقه اين گیاه در جلوگیری از بروز خطر سقط جنین موثر بوده و از زایمان زودرس مادران باردار جلوگیری می کند. در واقع، به دلیل این که این گیاه دارویی شامل سالیسین و اسکوپولتین می باشد، مصرف آن در دوران بارداری مي تواند به کاهش انقباضات رحمی در زنان کمک زیادی  کند. در نهايت، يادتان باشد كه شما   می توانید این گیاه دارویی را در قالب کپسول و یا چای از عطاری های معتبر و داروخانه ها خریداری کنید.
•    همچنین، مصرف ریشه های گیاه تکشاخ هم کمک زیادی به بهبود روند باروری زنان کرده و از سقط جنین این افراد جلوگیری می کند، چون مصرف ریشه این گیاه در دوران بارداری، عضلات رحم مادر را تقویت خواهد نمود. فراموش نکنید كه مصرف این گیاه دارویی مشکل سقط جنین را که ناشی از رحم پرولاپس و یا ضعیف بودن گردن رحم است، به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

برای اطلاع از علل و علائم سقط جنین میتوانید علل و علائم سقط جنین (بخش اول) و (بخش دوم) را مطالعه نمایید.

 

نظر (0)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/