دلایل افزایش وزن در بارداری دوم نسبت به بارداری اول

دلایل افزایش وزن در بارداری دوم نسبت به بارداری اول

آیا  ، برای بار دوم باردار شده  اید؟ آیا  ، متوجه تغییر اساسی در میزان وزن خود در طی این دوران بارداری، نسبت به اولین حاملگي خود شده اید؟ آیا در این حاملگی، زودتر از اولین دوران بارداری خود احساس سنگینی می کنید؟ آيا  فکر می کنید كه برای این میزان افزایش وزن، هنوز خیلی زود است؟
  به ياد داشته باشيد كه اگر در طي دومین دوران بارداری خود با افزایش زیاد وزن  مواجه شديد و اين حالت، به نظرتان کمی غیرطبیعی می رسد، نبايد نگران شويد! چون خواندن ادامه اين مقاله، شما را در درک کامل تمام مسائل مربوط به افزايش وزن در طي دوران بارداري دوم زنان یاری خواهد نمود.

چرا میزان افزایش وزن در بارداری دوم بیشتر است؟

حالا که به عنوان مادر یک فرزند، برای بار دوم باردار شده اید، به زودی متوجه خواهید شد که بسیاری از تغییرات به وجود آمده در بدنتان نسبت به تغييرات دوران بارداری اول فرق مي كند. در واقع، می توان ادعا كرد كه هر دوره از بارداری زنان در مقایسه با بارداری هاي دیگر او متفاوت است! در اين ميان، یک تفاوت بسیار مهم که همه خانم ها باید به آن توجه داشته باشند، افزایش وزن در  دوران بارداری دوم می باشد، چون شرایط زیادی وجود دارد که میزان افزایش وزن خانم ها را در طول دوران بارداری دوم تحت تاثیر قرار می دهد. به همین دلیل، میزان افزايش وزن زنان در دوران بارداري دوم نسبت به بارداری های قبلی اين افراد کاملا متفاوت خواهد بود. علاوه بر اين موارد،   به یاد داشته باشید كه در دوران بارداری دوم افزايش وزن شما سریع تر از حاملگی قبلی اتفاق می افتد. همچنين، يادتان باشد كه بدن شما زودتر از معمول، شروع به نشان دادن این افزایش وزن خواهد نمود. در ادامه این مقاله، به چند نکته مهم اشاره شده است که توجه کردن به آن ها کمک خواهد کرد تا زنان جوان با درک چگونگی الگوی افزایش وزن بدن خود در دوران بارداری دوم، آن را دریابند. مهم ترين این نکات عبارتند از:

1-اضافه وزن بیشتر در بارداری دوم نسبت به بارداری اول


هنگامی که شما  ، اولین کودک خود را به دنیا می آورید، از دست دادن کامل وزن اضافی بدنتان کمی دشوار خواهد بود. به همین دلیل، شما نخواهید توانست تمام اضافه وزن خود را از دست بدهید. در واقع، مدت زمان طولانی طول می کشد تا به بدنتان شکل اولیه خود (به خصوص به شکل قبل از باردار شدن) برگردد. پس، اگر زنی بعد از به دنیا آوردن اولین فرزند خود در یک فاصله کوتاه برای بار دوم حامله شود، این احتمال وجود دارد که بدن او زمان کافی برای از دست دادن اضافه وزن را نداشته باشد. بنابراین، اضافه وزن او در طول دوران بارداری اول به افزایش وزن در طي دوران حاملگی دوم هم كمك خواهد كرد.
علاوه بر اين موارد، در دوران بارداری دوم زنان شرایط بسیاری وجود دارد که میزان افزایش وزن آن ها را تحت تاثیر قرار می دهد، که یکی از بزرگ ترین آن ها تغییرات هورمونی بدن است. از آن جايي که هورمون هاي موجود در بدن زنان باردار، میزان عمل سوخت و ساز را کنترل می کنند، بنابراين تغییرات ایجاد شده در میزان ترشح آن ها مي تواند کنترل وزن را کمی مشکل كند. همچنين، در دوران بارداری دوم زنان، تغییرات زیادی را در میزان هورمون های موجود در بدن به وجود مي آيد. این حالت می تواند باعث بالا رفتن سریع تر وزن بدن مادران باردار شده و از دست دادن آن را هم بعد از به دنیا آمدن نوزاد مشکل کند.

2. قرار گرفتن جنین در موقعیت پایین رحم در دوران بارداري دوم زنان:


  به یاد داشته باشید هنگامی که شما برای  بار دوم  حامله می شوید، رحمتان هرگز به اندازه بارداری قبلی دچار انقباضات نخواهد شد. در نتیجه، شکم شما شروع به رشد سریع کرده و حتی سریع تر از دوران بارداری اول، حاملگی شما را نشان خواهد داد. به همین دلیل، اندازه شکم شما در نگاه اول بزرگ تر از بارداری قبلی به نظر می رسد. همچنین، از آن جايي كه در دوران بارداری دوم زنان، عضلات شکم اين افراد ضعیف تر از قبل می شود، در نتیجه، شکم قادر به پشتیبانی کامل از جنین نخواهد بود. این حالت هم به نوبه خود باعث می شود تا جنین کمتر در داخل شکم مادر خود حرکت کند. در چنین مواردی ممکن است مادر باردار احساس خوبی داشته باشد، چون اگر کودک پایین تر از محل طبیعی خود قرار گرفته باشد، بدان معنی است که خانم باردار در مقایسه با دوران بارداری اول خود با مشکلات کمتری در تنفس کردن و غذا خوردن مواجه خواهد شد.
با این حال، ممکن است مادرانی که جنین آن ها در موقیت پایین تری قرار گرفته اند، با مشکلات دیگری روبرو شوند، که یکی از آن ها نیاز به ادرار کردن مکرر است. همچنین، این مادران فشار بیشتری را در ناحیه لگن و مثانه خود احساس خواهند نمود، که می تواند تا زمان به دنیا آمدن نوزاد بسیاری از انواع ناراحتی های  لگن را به دنبال داشته باشد. علاوه بر اين موارد، قرار گرفتن کودک در موقعیت پایین تر شکم مادران باردار می تواند فشار بیشتری را بر کودک داخل رحم تحمیل نموده و در نتیجه، درد پشت را در بدن مادران به همراه داشته باشد.

نياز به مراقبت بیشتر از زنان باردار در طول بارداری دوم آن ها:


 به یاد داشته باشید زنانی که برای بار دوم حامله می شوند، باید به دنبال نکات زیادی برای مراقبت بیشتر از سلامت خود و جنين داخل رحمشان باشند. این افراد باید هوس های خود را کنترل نموده و از مصرف غذاهای ناسالم خودداری کنند. همچنین، این مادران بايد برای اطمینان از مصرف غذاهای سالم، تا آن جا که می توانند غذا خود را در خانه آماده کنند. علاوه بر اين موارد، مادران باید با دکتر معالج خود مشورت نموده و حداقل یک بار در هفته ورزش کنند. اين خانم ها بايد سعی کنند تا فعالیت ورزشي خود را تا زمان دنیا آمدن نوزاد ادامه دهند. اما، یادتان باشد كه اگر به عنوان يك خانم باردار احساس خستگی کردید، می توانید با پیاده روی سریع فعالیت بدنی خود را ادامه خواهد دهید.
هرگز به عنوان مادری که برای بار دوم حامله شده است، سعی نکنید كه به طور مستقیم به جلو خم شده و چیزهای سنگین را از روی زمین بردارید. در واقع، شما باید زانوهای خود را  خم کرده و سپس وسیله را از روی زمین بردارند. در هنگام دراز کشیدن هم سعی کنید بر روی سمت چپ بدن خود قرار گیرید و با گذاشتن یک بالش بین پاهای خود از آن ها حمایت کرده و  آسایش بیشتری برای خود و جنین داخل رحمتان فراهم کنید.
در نهایت، به خاطر داشته باشید كه افزایش وزن بیشتر در طي دوران  بارداری دوم زنان نسبت به حاملگی اول اين افراد کاملا طبیعی است. اما اگر در این مورد نگران هستید، بهتر است با دکتر معالج خود صحبت کرده و هر گونه مسائل مربوط به سلامت خود و جنين داخل رحمتان را به صورت منطقی حل کنید.

خواندن 6 تفاوت عمده بارداری دوم و اول مادر به شما توصیه میشود.

 

نظر (6)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام توبارداری اولم افتصاح اضافه وزن گرفتم هرراهی روهم پیش رفتم وزنم کم نشدالان هم باردوم باردارم دکترامیگن رژیم بگیراماچجوری وقتی وزنم کم نمیشه بعدچیزی نمیتونم بخورم ک بخوام باهاش اصافه کنم بنطرتون خطرناکه قد160وزن73.5الان10هفته باردارم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من باردار هستم برای بار دوم وزن اضافه بار اولم کاملن برگشته چکار کنم برای بار دوم اضافه وزن نیارم

This comment was minimized by the moderator on the site

مطالبتون جالب بود
من میخوام اینو بدونم که آیا وزن بچه اول اگر کم باشه تاثیری داره برای وزن بچه دوم من بچه اولم 2800بود وقتی دنیا اومد بچه دومم الان تو 30هفته 1500گرم هست میگن وزنش کمه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
نه کم بودن وزن بچه اول صرفا دلیل بر کم بودن وزن بچه دوم نیست عوامل دیگه ای هم هستن که باعث کمبود وزن جنین میشن.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام ببخشید من کیست دارم اما رو ب ترمیم هستش ایا میتونم بارداربشم وبارداری دومم هست

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
کیست از بارداری جلوگیری نمیکنه البته اگر بزرگ باشه میتونه خطر آفرین باشه ولی شما که در حال بهبودی هستین مشکلی نداره.

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/