رنگ کردن مو در بارداری خطرناک است؟

رنگ کردن مو در بارداری خطرناک است؟

آیا به عنوان یک زن حامله مي ترسيد که مواد شیمیایی سمی موجود در انواع رنگ موها تاثیرات منفی بر روند رشد و سلامت جنین داخل رحمتان بگذارد؟ اگر چنین باشد، بدانید که نگرانی های شما به جا است! زیرا سلامت جنین داخل رحم زنان باردار در اولویت قرار دارد و هیچ مادری نمی خواهد كه در طول این دوران خاص، فرزند متولد نشده اش را دچار خطرات و عوارض جبران ناپذیری بکند. به همین دلیل، در ادامه این مقاله، برخی از افسانه ها و واقعیت هاي جالب در مورد اثرات استفاده از رنگ مو بر بدن مادران باردار و جنین داخل رحم اين افراد بیان شده است، که دانستن آن ها برای هر خانم جوان و بي تجربه اي ضروری است.

آیا استفاده از رنگ مو در دوران بارداری امن است؟

همانطور که می دانید رنگ کردن موها در شرایط عادی بی خطر است، اما زمانی که زنی باردار می شود، قدرت سیستم ایمنی بدن او به شدت کاهش یافته و او را در معرض خطر قرار می دهد. با توجه به تحقیقات انجام شده در مورد انواع رنگ های موي زنانه ثابت شده است که در هر شرايطي، مقدار ناچیزی از رنگ مو از طریق منافذ پوست سر جذب بدن زنان باردار و جنين داخل رحم اين افراد می شود. البته، درست است که بدن زنان باردار در هنگام ورود مواد شیمیایی، قادر به برخورد و مقابله با عناصر سمی موجود در آن هستند، با این حال، خطر تنفس بخار حاصل از این مواد شیمیایی براي خود اين مادران و جنين داخل رحم ان ها مضر می باشد. به همین دلیل، پزشكان متخصص زنان و زايمان ادعا مي كنند كه رنگ كردن موي سر زنان در دوران بارداری می تواند تاثیرات منفی بر روند رشد جنین داخل رحم اين افراد بگذارد.
علاوه بر اين موارد، فراموش نکنید كه در تهیه برخی از رنگ های دائمی از آمونیاک استفاده می شود، که به عنوان ماده اصلی تشکیل دهنده رنگ موي زنانه به شمار مي رود. این ماده سمی بوده و مصرف آن در دوران بارداری می تواند بسیار خطرناک باشد، زیرا بسیار فرار بوده و از طریق استنشاق وارد بدن فرد مصرف کننده خواهد شد.

پزشكان متخصص زنان و زايمان در مورد انواع رنگ مو در دوران بارداری زنان چه می گویند؟

نظر اکثر کارشناسان در مورد مصرف انواع رنگ مو در دوران بارداری زنان نشان می دهد كه استفاده از رنگ-های نیمه دائم برای زنان باردار نسبتا امن مي باشد. اين در حالي است كه استفاده از رنگ های دائمی در دوران بارداری زنان بسیار خطرناک است. بنابراین، به خاطر داشته باشيد كه محدود کردن مصرف رنگ مو در دوران بارداری زنان یکی از راه های موثر برای کاهش خطرات استفاده از این محصول آرایشی بر روند رشد و سلامت جنين مي باشد.
اما، اگر شما هم به عنوان یک زن حامله می خواهید موهای خود را رنگ کنید، بدانید که دقت کردن در فرمول ذکر شده بر روی بسته بندی این محصولات بسیار مهم است، زیرا مشاهده می شود که تولیدکنندگان اين محصول برای رقابت با یکدیگر، تغییرات مکرری را در داخل مواد تشکیل دهنده آن ایجاد می کنند تا بتوانند بدون رقیب، در بازار باقی بمانند. در حالی که گفته می شود مواد جديد اضافه شده به رنگ ها ممکن است وضعیت بهداشتی و طبی این محصولات را بهبود بخشد، اما این نکته مهم را فراموش نکنید که رنگ کردن مو برای زنان باردار بسیار خطرناک خواهد بود.
تحقیقات پژوهشگران نشان داده است كه ارتباط روشنی بین قطرات زغال سنگ و رنگ مو وجود دارد. در واقع، مي توان ادعا كرد كه اساس کار تهیه اکثر رنگ موهاي زنانه قطرات زغال سنگ است، كه اثرات زیان باری در بدن زنان باردار و جنين داخل رحم اين افراد دارد. در نهايت، به خاطر بسپارید كه استفاده از انواع رنگ مو نه تنها سرطان زا بوده، بلکه رشد نوزادان متولد نشده را هم تحت تاثیر قرار می دهد. به همین دلیل، امروزه بیشتر تولیدکنندگان رنگ مو، استفاده از ذغال سنگ را در تهیه این محصول زیبایی محدود کرده و جایگزین-های ایمن تري را برای آن انتخاب كرده اند.

 آیا میدانید خم شدن مادر باردار چقدر مضر است؟ پیشنهاد میکنیم حتما زنگ خطر،در دوران بارداری زیاد خم نشوید را بخوانید.

روش های جایگزین برای رنگ كردن موی زنان در بارداری:

اگر در مورد رنگ كردن موهای خود اصرار دارید، می توانید برخی روش های امن و مناسب جایگزین را براي اين منظور در نظر بگیرید. در واقع، مي توان ادعا كرد كه برخي روش ها نه تنها برای رنگ کردن موهای زنان در دوران بارداری امن بوده، بلکه از بروز هر گونه عوارض جانبی در بدن مادر و جنین داخل رحم او جلوگیری خواهد کرد. البته، فراموش نکنید كه زنان حامله می توانند رنگ كردن موهای خود به زمان مناسب بعد از پایان یافتن دوران بارداری خود موکول کنند. با اين حال، برخي از روش های امن برای رنگ کردن موی زنان حامله عبارتند از:
زنان حامله می توانند تا پایان سه ماهه دوم دوران بارداری خود صبر کنند:
اگر نمی توانید بدون رنگ كردن موهای خود، دوران بارداری را سپری کنيد، لازم است به خاطر داشته باشيد كه زمان ایده آل برای انجام این کار پایان سه ماهه دوم از دوران بارداری است. در واقع، مي توان ادعا كرد كه سه ماهه اول از دوران بارداري برای همه مادران حامله بسیار مهم می باشد، زيرا در این دوره نوزاد به سرعت در حال رشد بوده و ارگان های مهم بدن او مانند عضلات و فولیکول های مو در حال رشد هستند. اگر چه هیچ شواهد علمی معتبري وجود ندارد که نشان دهد مواد شیمیایی موجود در رنگ موهاي زنانه به بدن مادر باردار نفوذ می کند، اما عوارض جانبی که توسط این محصولات در بدن زنان باردار ايجاد می شود، اثرات جبران-ناپذیری را بر روند رشد جنین داخل رحم خواهد گذاشت. بنابراین، بهتر است زنان حامله برای جلوگیری از بروز هر گونه عوارض از رنگ كردن موها بر روند رشد و سلامت فرزند خود، از رنگ كردن موهای خود را در طول سه ماهه اول از دوران بارداری اجتناب کنند.

استفاده زنان از رنگ موهای گیاهی در بارداری:

استفاده از رنگ موهای گیاهی در دوران بارداری بی خطر بوده و همان شکوه و ابهت را به موهای اين مادران می دهد. در واقع، مي توان ادعا كرد كه این نوع رنگ موها علاوه بر این که حاوی مواد شیمیایی خشن نیستند، که خراب کردن موهاي مادران باردار را به دنبال داشته باشند، بلكه عوارض جانبی خطرناکی هم ایجاد نمی-کنند. همچنین، به دلیل این که رنگ موی گیاهی بر خلاف رنگ های شیمیایی بخار تولید نمی کند، پس نمی تواند باعث بیمار شدن مادر باردار و ایجاد اختلال در روند رشد نوزاد متولد نشده او گردد.

 حتما در دوران بارداری با دندان درد دست و پنجه نرم کرده اید و مانده اید که چه کار کنید، مسکن های بی ضرر برای دندان درد در دوران بارداری در این زمان می تواند به شما کمک کند.

استفاده از جایگزین های طبیعی به جای رنگ مو در بارداری:

اگر شما علاقه مند به رنگ كردن موهاي خود هستید، بدانید که استفاده از حنا یک گزینه عالی و امن براي اين منظور خواهد بود، زیرا حنا یک رنگ موی طبیعی به شمار مي رود و مصرف آن همراه با رنگ های گیاهی دیگر، امن ترین گزینه برای رنگ كردن موهای زنان در دوران بارداری محسوب می شود. همچنين، یادتان باشد كه ماده رنگی حنا کاملا طبیعی بوده و به هیچ وجه، هیچ گونه مواد شیمیایی سرطان زا و یا سمی ندارد. به همین دلیل، مصرف آن در دوران بارداری هیچ آسیبی به جنین داخل رحم نمی رساند. اما اگر تردیدی در مورد مصرف پودر حنا در طي سه ماهه اول از دوران بارداري خود دارید و فکر می کنید که ممکن است اين رنگ موي طبيعي هم حاوی برخی مواد شیمیایی باشد، بهتر است از خود برگ حنا استفاده کنید، زیرا برگ-های طبیعی حنا غیرسمی و کاملا امن است.

چگونه از گیاه حنا برای رنگ کردن موهاي زنان در بارداری استفاده شود:

زنان حامله باید برای آماده کردن گیاه حنا، برگ های آن را در ظرف آهنی ریخته و بگذارند تا کاملا خیس شود. سپس، خمیر به دست آمده را بر روی موها قرار داده و به مدت یک شب آن را بر روی سر خود نگه دارند. بعد از این مدت، حنای موها را بشویند. البته، برای این که مخلوط به طور مساوی بر روی همه قسمت-های موي سر قرار گیرد، بهتر است زنان باردار بعد از قرار دادن حنا بر روي سر خود، موهايشان را برس بزنید. جالب است بدانيد كه برخی افراد برای بهتر شدن نتیجه كار، به مواد تشکیل دهنده حنا، مواد دیگری مانند برگ چای یا عصاره تخم مرغ هم اضافه می کنند.

استفاده زنان از رنگ های موي ضعیف در بارداری:

اگر شما هم به عنوان یک زن حامله براي رنگ كردن موهای خود از رنگ های گیاهی بدون آمونیاک استفاده مي کنید، بدانید که بهترین ایده را انتخاب کرده اید، زیرا آمونیاک موجود در رنگ ها می تواند اثرات زیان باری را بر روی چشم شما داشته باشد. بنابراین، مي توان ادعا كرد كه استفاده از رنگ های بدون آمونیاک يك نکته اساسی براي جلوگیری از بروز عوارض در بدن زنان باردار محسوب می شود. به همین دلیل، استفاده از رنگ های نیمه دائم یکی از شرایط سالم ماندن زنان در دوران بارداری است، چون این گونه رنگ ها عاری از هر گونه مواد شیمیایی سمی بوده و به طور بالقوه از بروز بیماری سرطان در بدن فرد مصرف کننده جلوگیری می کنند.
در نهايت، به یاد داشته باشید كه استفاده از گزینه های ذکر شده در بالا، به زنان حامله کمک خواهند کرد تا معضلات استفاده از رنگ موهای شیمیای را از بین برده و از گزینه هایی استفاده کنند که عاری از هر گونه مواد شیمیایی بوده و کوچک ترین خطری در ارتباط با استنشاق بخار حاصله وجود نداشته باشند.

اقدامات احتیاطی در هنگام رنگ کردن موی در بارداری:

در ادامه این مقاله، اقدامات احتیاطی مختلفی برای رنگ کردن موی زنان در دوران بارداری بیان شده است، که عبارتند از:
• از آن جايي كه تحقیقات انجام شده عدم وجود عناصر سمی در مارک های معروف رنگ موهای دائمی و نیمه دائمی را تایید نمی کند، بنابراین زنان حامله باید استفاده از این محصولات را در طي كل دوران بارداری خود به حداقل برسانند.
• نکته مهم دیگر در مورد این محصولات زیبایی خواندن مطالب درج شده بر روی بسته بندی آن، به منظور آموزش قبل از استفاده می باشد.
• یادتان باشد كه استفاده از رنگ موهای باکیفیت در دوران بارداری زنان نکته بسیار مهمی است. بنابراین، به عنوان يك خام باردار از خرید مارک های ناشناخته و ارزان رنگ مو در طي این دوره حساس از زندگي خود خودداری کنید.
• به عنوان یک زن حامله فراموش نکنید كه پوشیدن دستکش در طول کار با رنگ مو ضروری است.
• هیچ وقت رنگ مو را به طور مستقیم بر روی پوست سر خود نمالید. رنگ باید فقط بر روی رشته های مو قرار گیرد، زیرا در این روش، رنگ نمی توانید وارد سیستم گردش خون شما شده و به اعضای داخلی بدن شما و جنين داخل رحمتان ضرر برساند. همچنین، نکته مهم دیگر که زنان حامله باید در هنگام رنگ کردن موهاي خود به یاد داشته باشند، این است که قبل از استفاده کامل از رنگ مو مقداری از رنگ را فقط بر روي یک دسته از موهای خود امتحان کنند.
• هرگز از رنگ مو برای رنگ کردن مژه ها یا ابروهای خود استفاده نکنید، زیرا ممکن است باعث بروز عفونت و یا تورم در این نواحی از بدن شما شود.
• اگر به عنوان يك خانم باردار از رنگ هاي شيميايي برای مدت طولانی استفاده می کنید، سعی کنید كه عمل رنگ کردن موهاي خود را در یک فضای باز که جریان هوای مناسبي در آن وجود دارد، انجام دهید.
• بعد از رنگ کردن، شستشوی کامل پوست سر برای جلوگیری از جذب مواد شیمیایی موجود در آن به بدن خود زنان باردار و جنين داخل رحم اين افراد الزامی است.
• در هنگام رنگ کردن موهای خود، از نوشیدن مايعات و یا خوردن مواد غذایی به شدت اجتناب کنید، چون مواد سمي آن از طریق دهان هم وارد بدنتان مي شود.
• معمولا، زمان رنگ کردن موهاي زنان به کیفیت رنگ مو و نوع موی فرد بستگی دارد، زیرا زنانی که دارای موهای مجعد هستند، جذب رنگ در آن ها کمتر خواهد بود. از این رو، ممکن است این افراد مجبور شوند كه برنامه رنگ کردن موهای خود را برای به دست آوردن نتیجه لازم باز هم تکرار کنند. به همين دليل، به عنوان یک زن حامله قبل از رنگ کردن موهای خود به دنبال توصیه های پزشک متخصص زنان و زايمان باشید.
در نهایت، یادتان باشد كه رنگ کردن مکرر مو در دوران بارداری برای همه زنان مضر است، اما اگر در صورت استفاده متناوب از اين مواد شيميايي اقدامات احتیاطی مناسب رعایت شود، می تواند بی خطربوده و عوارضی ایجاد نکند. به همین دلیل، مشاوره کردن با پزشک متخصص زنان و زايمان قبل از رنگ کردن موها می تواند یک حرکت مناسب باشد. در چنين شرايطي، زنان باردار بايد در صورت امکان رنگ های ایمن را انتخاب کنند. همچنین، رنگ کردن موها در طي اين دوران حساس باید در مکاني انجام گیرد که دارای تهویه مناسب باشد و فرد در معرض استنشاق بخار حاصله از محصول قرار نگیرد. البته، استفاده از حداقل زمان رنگ كردن موها برای اجتناب از بروز اثرات طولانی مدت این نوع محصولات شيميايي الزامی است. علاوه بر اين موارد، يادتان باشد رنگ هایی که دارای کیفیت خوبي هستند، مواد سمی کمتری نسبت به رنگ های دیگر دارند. به همین دلیل، در هنگام مصرف هم خطر نسبتا کمی مادر باردار و جنين داخل رحم او را تهدید خواهد كرد.
پس، به عنوان یک زن حامله اگر تصمیم دارید كه موهای خود را رنگ کنید، مطمئن باشید که در هنگام استفاده کردن از رنگ موهای مختلف به تمام دستورالعمل های ایمنی درج شده بر روی بسته بندی آن عمل می کنید. بیشتر مراقب باشید! زیرا امنیت شما و فرزندتان در دوران بارداری بسیار مهم است.

 

نظر (32)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

من الان هفته ۷ نیم هستم میخاه رنگ موی قهویی گیاهی طبیعی بزارم و جلوی موهان ۶ تل مش بزارم ب شرط این ک ب پوست سرم نرسه رنگ ایا زرر داد یا ن

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام ماه چهارم هستم میتونم از رنگ مو استفاده کنم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام هفته 25بارداریمه میخوام پشت موهامو دکلره کنم حدود ۲۰سانت با ریشه فاصله داره دودلم نمیدونم ضرر داره یا نه میشه راهنمایی کنید

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
توصیه ما اینکه تا اتمام بارداری این کار رو انجام ندین چون هیچ گزارشی مبنی بر اینکه رنگ و دکلره کردن مو خطرناک هست یا نیست وجود نداره پس جانب احتیاط اینکه این کار رو نکنید.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من 7ماهه ام میتونم رنگ کنم موهامو یانه؟؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
در سه ماه اول کلا منع رنگ کردن مو رو دارین، بعد از اون هم توصیه میشه استفاده نشه.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من تو۳۸ هفته هستم میخواستم بدونم میتونم رنگ بزارم یا نه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
اگه نذارید بهتره.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من 8 هفته باردارم و از رنگ مو استفاده کردم برا ابرو هم گذاشتم از دستکش و ماسک استفاده کردم ولی خوراکی خوردم الان که این مطالب را خوندم استرس دارم باید چیکار کنم؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
نباید این کارو میکردین حالا که کردین نگران نباشین چون مضر بودن رنگ صددرصد ثابت نشده و نگرانی و استرس ضرر بیشتری برای جنین داره

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خسته نباشید
ایا رنگ کردن مو بدون دکلره در سه ماه اخر بارداری ضرری داره؟؟؟
میخوام موهامو رنگ بزنم ولی بدون دکلره ونمیزارم ب پوست سرم بخوره مشکلی نیس؟؟!

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
دقت کید به ریشه و پوست سر نرسه، حتما ماسک بزنین و اتاق تهویه داشته باشه ، از رنگ بدون آمونیاک و گیاهی استفاده کنید.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خسته نباشین من میخواستم فقط پایین موهام که دکلره داره رو رنگ کنم که با پوست سرم ۲۰ سانت فاصله داره ایا اونم ضرر داره ؟؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
در سه ماه اول اصلا انجام ندین، دقت کید به ریشه و پوست سر نرسه، حتما ماسک بزنین و اتاق تهویه داشته باشه ، از رنگ بدون آمونیاک استفاده کنید.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خسته نباشید من یه ماه باردار بودم ولی نمیدونستم بخاطر همین رنگ مو گزاشتم الانم خیلی استرس دارم ممکن اتفاقی براش بیفته؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
استرسی که الان دارین ضررش بیشتر از هر چیزیه، به طور حتم ثابت نشده که رنگ مو تاثیر بدی روی جنین داشته باشه، نگران نباشید.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من اریشگرم.احتمال میدم باردار باشم بارداری اولم هست.میتونم توارایشگاه کارکنم یانه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
حتما از دستکش و ماسک های مطمئن استفاده کنید و از تماس مستقیم با رنگ خودداری کنید.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من تو هفته 25 بارداری هستم میتونم از رنگ مو استفاده کنم ....آخه موهای سفید من زیاده؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
رنگ کردن مو در سه ماهه اول بارداری اصلا توصیه نمیشه در شش ماه بعد از رنگ های گیاهی استفاده کنید، هنگام استفاده اتاق حتما تهویه مناسب داشته باشه و دستتون با رنگ تماس پیدا نکنه.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید , چرا در هنگام رنگ کردن موها نباید چیزی خورده شود؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , در هنگام رنگ کردن موهای خود، از نوشیدن مايعات و یا خوردن مواد غذایی به شدت اجتناب کنید، چون مواد سمي آن از طریق دهان هم وارد بدنتان مي شود.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید , بعد از اینکه رنگ کردیم موهامونو در زمان بارداری باید چه کار کنیم تا ضرر کمتری داشته باشد؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم, بعد از رنگ کردن، شستشوی کامل پوست سر برای جلوگیری از جذب مواد شیمیایی موجود در آن به بدن خود زنان باردار و جنين داخل رحم اين افراد الزامی است.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید , رنگ کردن موها در شرایط عادی و بارداری چه فرقی باهم دارند؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , رنگ کردن موها در شرایط عادی بی خطر است، اما زمانی که زنی باردار می شود، قدرت سیستم ایمنی بدن او به شدت کاهش یافته و او را در معرض خطر قرار می دهد.

This comment was minimized by the moderator on the site

با سلام , آیا میتوان از رنگ مو برای رنگ کردن ابرو های خود در دوران بارداری استفاده نمود؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , نخیر هرگز از رنگ مو برای رنگ کردن مژه ها یا ابروهای خود استفاده نکنید، زیرا ممکن است باعث بروز عفونت و یا تورم در این نواحی از بدن شما شود.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و احترام خدمت شما , آیا در حین رنگ گذاشتن به موها حتما باید از دستکش استفاده شود؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , بله به عنوان یک زن حامله فراموش نکنید كه پوشیدن دستکش در طول کار با رنگ مو ضروری است.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید , آیا بوی رنگ مو در دوران بارداری میتواند مضر باشد؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , در تهیه برخی از رنگ های دائمی از آمونیاک استفاده می شود، که به عنوان ماده اصلی تشکیل دهنده رنگ موي زنانه به شمار مي رود. این ماده سمی بوده و مصرف آن در دوران بارداری می تواند بسیار خطرناک باشد، زیرا بسیار فرار بوده و از طریق استنشاق...

سلام عزیزم , در تهیه برخی از رنگ های دائمی از آمونیاک استفاده می شود، که به عنوان ماده اصلی تشکیل دهنده رنگ موي زنانه به شمار مي رود. این ماده سمی بوده و مصرف آن در دوران بارداری می تواند بسیار خطرناک باشد، زیرا بسیار فرار بوده و از طریق استنشاق وارد بدن فرد مصرف کننده خواهد شد.

ادامه مطلب

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/