امام علی (ع) فرمودند: زن باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد.


سه سوال مهم درباره واکسن نوزاد

سه سوال مهم درباره واکسن نوزاد

دلیل زیاد بودن تعداد واکسن های نوزاد چیست؟

هیچ مادری از دیدن تزریق واکسن یا دادن دارو به نوزاد خود خوشش نمی آید، اما هدف از تزریق واکسن نوزاد محافظت کردن از بدن او در برابر بیماری های خطرناک است و بسیاری از مردم واکسن را مهمترین بخش کنترل سلامتی نوزاد می دانند، برخی از بیماریها (مثل فلج اطفال و دیفتری ) صد سال قبل شایع تر بودند، ولی امروزه در نتیجۀ اقدامات مصون سازی توسط واکسن ، کمتر مشاهده می شوند.

واکسن نوزاد چگونه اثر می کنند؟

واکسن ها شکل «ضعیف شده» یا نابود شده ویروس یا باکتریی هستند که باعث بروز بیماری می شود، پس از اینکه به واکسن نوزاد تزریق می شود، سیستم ایمنی بدن او پادتن هایی علیه ویروس یا باکتری ترشح می کندکه چنانچه نوزاد در معرض بیماری قرار گیرد، او را از ابتلا به بیماری مصون نگه خواهند داشت.

vaksan-nozad5.png

برنامۀ واکسیناسیون نوزاد به چه ترتیبی است؟

مصون سازی توسط واکسن نوزاد طی سال اول بعد از تولد به قرار زیر است:
واکسن دی تی اِی پی برای نوزاد: واکسن دی تی ای، بدن نوزاد را در برابر دیفتری، کزاز، و سیاه سرفه محافظت می کند و دارای پنج وعده است: در ٢، ٤، و٦ ماهگی و مابین ٤ الی ٦ سالگی.

واکسن آنفلوآنزای نوزاد :

واکسن آنفولانرای نوزاد ، بدن نوزاد را علیه ویروس آنفلوآنزا، که ممکن است به عفونتهای تنفسی و سینه پهلو منجر شود، محافظت می کند. برای نوزادان ٦ ماهه تا ۱٨ ساله هر سال یک وعده طی فصل مخصوص آنفلوآنزا (پاییز و زمستان) توصیه می شود، کودکان کمتر از ۹ سال که برای اولین بار است که واکسن آنفلوآنزا به آنها تزریق می شود، در اولین سال واکسیناسیون به دو وعده واکسن نیاز دارند که با فاصله زمانی یک ماه از همدیگر به آنها تزریق می شود.

واکسن اچ بی وی (هپاتیت بی) برای نوزاد:

واکسن هپاتیت بی بر علیه ویروس هپاتیت بی که به کبد آسیب می رساند، بدن را محافظت می کند، شامل سه وعده است: هنگام تولد، بین ۱ الی ٢ ماهگی و بین ٦ الی ۱٨ ماهگی.
واکسن اچ آی بی (آنفلوآنزای هموفیلوس باکتری نوع بی):این واکسن بدن را از ابتلا به مننژیت ، عفونت خون، سینه پهلو و التهاب دریچۀ نای محافظت می کند، شامل ٤ وعده است: ٢، ٤، و ٦ ماهگی و مابین ۱٢ و ۱۵ ماهگی.

واکسن پی سی وی (نیوموکوکوس) نوزاد :

این واکسن از بدن در برابر ابتلا به سینه پهلوی باکتریایی (نوع رایج بیماری ریوی) مننژیت، و عفونتهای گوش محافظت می کند. شامل ٤ وعده است: ٢، ٤، و ٦ ماهگی، و مابین ۱٢ و ۱۵ ماهگی.
فلج اطفال (آی پی وی یا ویروس غیرفعال شدۀ فلج اطفال): واکسن فلج اطفال از بدن در برابر فلج اطفال، که ممکن است به فلج شدن یا مرگ منجر شود محافظت می کند. شامل ٤ وعده است: در ٢ و ٤ ماهگی، مابین ٦ الی ۱٨ ماهگی، و مابین ٤ الی ٦ سالگی.

vaksan-nozad1.png

واکسن روتاویروس نوزاد:

این واکسن از بدن در مقابل روتاویروس، که منجر به اسهال شدید، استفراغ، تب، و از دست رفتن آب بدن می شود، محافظت می کند، برخلاف بقیه واکسن ها، نوعی مایع است که از طریق دهان به نوزاد خورانده می شود، شامل سه وعده است: در ٢، ٤، و٦ ماهگی.
واکسن های توصیه شده برای خردسالان بالاتر از ۱ سال عبارتند از: واریسلا (برای آبله مرغان)، ام ام آر (برای سرخک، اوریون، و سرخجه) و هپاتیت نوع اِی .

 

نظر (17)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
 1. ......

سلام من یه دختر۴ماه دارم سرش خیلی پوسته درمیاورد براهمین باروغن بچه قبل حمام چربش کردم الان شپش درآورده خیلی اذیت میشه راه چاره لطفا

 1. مامانم    ......

سلام
اول شامپویی که استفاده میکنین رو عوض کنین دوم پوسته شدن سر نوزاد تا حدی طبیعیه نگران نباشین و زیاد دست کاریش نکنین، مرتب حمومش کنین و چیز دیگه ای به سسرش نزنین چون ممکنه حساسیت بده.

 1. مامان محمد پارسا

سلام.مرکزبهداشت بهم گفت بعد از واکسن تا24 ساعت اول باید کمپرس سرد انجام بدم و بعد از یک روز کمپرس گرم انجام بدم.
ولی پای پسرم جای واکسنش گلوله شده.بعدازدو هفته خوب نشد.
میخواستم بببنم این کاری که من انجام دادم درسته؟

 1. مامانم    مامان محمد پارسا

سلام
بله درست بوده

 1. پرنسس مامانی

بهترین کار واس کاهش درد اینه یکم بی حسی ب پای نوزادبزنین یا بعداز واکسن کمی تریاک باغلظت زیاداب کرده و ب محل واطراف واکسن بزنین وقطره استامینوفن رروهرساعت بدین من خیلی نگران واکسنای دخترمم امیدوارم هیچ نوزادی دردنکشه و گریه نکنه وهمشون...

بهترین کار واس کاهش درد اینه یکم بی حسی ب پای نوزادبزنین یا بعداز واکسن کمی تریاک باغلظت زیاداب کرده و ب محل واطراف واکسن بزنین وقطره استامینوفن رروهرساعت بدین من خیلی نگران واکسنای دخترمم امیدوارم هیچ نوزادی دردنکشه و گریه نکنه وهمشون بالبخندبزرگ بشن برا نی نی منم دعاکنید که واکسناش اذیتش نکنن??:??

ادامه مطلب
 1. Yas

سلام
دختر من واکسن ۱۸ ماهگی زده هنوز بعد از دوروز دستش متورم و قرمزه چکار کنم؟

 1. مامانم    Yas

سلام
با آب گرم ماساژ بدین تا از زیر پوستش پخش بشه و ممکنه چند روز طول بکشه.

 1. میترا

سلام وخسته نباشید , برای کودکان بالای 1 سال چه واکسن هایی باید تزریق شود؟

 1. کارشناس مامانم    میترا

سلام عزیزم, واکسن های توصیه شده برای خردسالان بالاتر از ۱ سال عبارتند از: واریسلا (برای آبله مرغان)، ام ام آر (برای سرخک، اوریون، و سرخجه) و هپاتیت نوع اِی .

 1. هدی

سلام و خسته نباشید, واکسن روتاویروس نوزاد برای چه بیماری باید تزریق گردد؟

 1. کارشناس مامانم    هدی

سلام عزیزم , این واکسن از بدن در مقابل روتاویروس، که منجر به اسهال شدید، استفراغ، تب، و از دست رفتن آب بدن می شود، محافظت می کند، برخلاف بقیه واکسن ها، نوعی مایع است که از طریق دهان به نوزاد خورانده می شود، شامل سه وعده است: در ٢، ٤، و٦ ماهگی.

 1. هانیه

سلام و خسته نباشید , واکسنآنفولانزای نوزاد کی باید تزریق شود؟

 1. کارشناس مامانم    هانیه

سلام عزیزم , واکسن آنفولانرای نوزاد ، بدن نوزاد را علیه ویروس آنفلوآنزا، که ممکن است به عفونتهای تنفسی و سینه پهلو منجر شود، محافظت می کند. برای نوزادان ٦ ماهه تا ۱٨ ساله هر سال یک وعده طی فصل مخصوص آنفلوآنزا (پاییز و زمستان) توصیه می شود، کودکان...

سلام عزیزم , واکسن آنفولانرای نوزاد ، بدن نوزاد را علیه ویروس آنفلوآنزا، که ممکن است به عفونتهای تنفسی و سینه پهلو منجر شود، محافظت می کند. برای نوزادان ٦ ماهه تا ۱٨ ساله هر سال یک وعده طی فصل مخصوص آنفلوآنزا (پاییز و زمستان) توصیه می شود، کودکان کمتر از ۹ سال که برای اولین بار است که واکسن آنفلوآنزا به آنها تزریق می شود، در اولین سال واکسیناسیون به دو وعده واکسن نیاز دارند که با فاصله زمانی یک ماه از همدیگر به آنها تزریق می شود.

ادامه مطلب
 1. شهلا

سلام وخسته نباشید , برنامه صحیح واکسیناسیون نوزاد به چه ترتیبی است؟

 1. کارشناس مامانم    شهلا

سلام عزیزم , مصون سازی توسط واکسن نوزاد طی سال اول بعد از تولد به قرار زیر است:
واکسن دی تی اِی پی برای نوزاد: واکسن دی تی ای، بدن نوزاد را در برابر دیفتری، کزاز، و سیاه سرفه محافظت می کند و دارای پنج وعده است: در ٢، ٤، و٦ ماهگی و مابین ٤ الی ٦...

سلام عزیزم , مصون سازی توسط واکسن نوزاد طی سال اول بعد از تولد به قرار زیر است:
واکسن دی تی اِی پی برای نوزاد: واکسن دی تی ای، بدن نوزاد را در برابر دیفتری، کزاز، و سیاه سرفه محافظت می کند و دارای پنج وعده است: در ٢، ٤، و٦ ماهگی و مابین ٤ الی ٦ سالگی.

ادامه مطلب
 1. حسنا

سلام و خسته نباشید, چرا به نوزادان تعداد زیادی واکسن تزریق میشود؟

 1. کارشناس مامانم    حسنا

سلام عزیزم , هیچ مادری از دیدن تزریق واکسن یا دادن دارو به نوزاد خود خوشش نمی آید، اما هدف از تزریق واکسن نوزاد محافظت کردن از بدن او در برابر بیماری های خطرناک است و بسیاری از مردم واکسن را مهمترین بخش کنترل سلامتی نوزاد می دانند، برخی از...

سلام عزیزم , هیچ مادری از دیدن تزریق واکسن یا دادن دارو به نوزاد خود خوشش نمی آید، اما هدف از تزریق واکسن نوزاد محافظت کردن از بدن او در برابر بیماری های خطرناک است و بسیاری از مردم واکسن را مهمترین بخش کنترل سلامتی نوزاد می دانند، برخی از بیماریها (مثل فلج اطفال و دیفتری ) صد سال قبل شایع تر بودند، ولی امروزه در نتیجۀ اقدامات مصون سازی توسط واکسن ، کمتر مشاهده می شوند.

ادامه مطلب

میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location