گریپ فروت اعجاب انگیزترین میوه برای زنان باردار

گریپ فروت اعجاب انگیزترین میوه برای زنان باردار

نظر شما در مورد خوردن میوه گریپ فروت در ماه هاي اول دوران بارداری چیست؟ در ادامه این مقاله، شما را با فواید و مضرات قرار دادن میوه گریپ فروت در رژیم غذایی زنان حامله آشنا می کنیم. در ابتدا، لازم است بدانيد كه گریپ فروت نوعی میوه بین لیمو و پرتقال است، که به عنوان يك منبع غني از مواد مغذی محسوب شده و مصرف آن برای سلامت خود زنان باردار و جنين داخل رحم اين افراد بسیار مفید است.

میوه گریپ فروت چيست؟

این میوه از گروه مرکبات بوده و در طبیعت، با نام گریپ فروت شناخته مي شود. همچنين، يادتان باشد كه میوه گریپ فروت به دلایل مختلفي در رژيم غذايي زنان باردار مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع، گوشت داخلی این میوه برای خوردن مناسب بوده و شما می توانید از پوست و عصاره دانه گریپ فروت هم در دوران بارداری خود (که دارای ارزش دارویی بالایی است) استفاده کنید. البته، برخی از انواع گریپ فروت ها خیلی شیرین بوده و بیشتر برای تهیه تارت و دیگرمواد غذایی شیرین به کار می رود.

مزایای دارویی مصرف میوه گریپ فروت دردوران بارداری:

به خاطر بسپارید كه آب میوه گریپ فروت می تواند اختلالات مختلفي را در بدن زنان حامله درمان کند. برخي از اين اختلالات عبارتند از:
• کلسترول بالا در بدن زنان باردار
• تصلب شریان زنان باردار
• پسوریازیس در بدن زنان باردار
• بروز چاقی بيش از حد در بدن زنان باردار
البته، فراموش نکنید كه عصاره دانه گریپ فروت هم می تواند به عنوان یک داروی موثر برای مبارزه با عفونت های ناشی از رشد و تکثیر باکتری ها، ویروس ها و قارچ ها مورد استفاده قرار گیرد. همچنین، برخی از زنان باردار نیز پوست این میوه را برای از بین بردن مشکلات مربوط به خستگی و درمان ریزش مو به کار می برند. علاوه بر اين موارد، مصرف گریپ فروت برای درمان سرماخوردگی در بدن زنان باردار مفید بوده و روغن به دست آمده از آن برای پر رنگ کردن پوست اين افراد و درمان آکنه در بدن آن ها مورد استفاده قرار می گیرد.

ارزش غذایی میوه گریپ فروت براي زنان باردار:

ارزش غذایی میوه گریپ فروت براي زنان باردار عبارتند از:
1. این میوه به عنوان یک منبع غنی از ویتامین C، فیبر، پتاسیم، پکتین و بسیاری از مواد مغذی دیگر بوده و فواید زیادی برای سلامت بدن زنان باردار و جنين داخل رحم اين افراد دارد.
2. همچنین، برخی از اجزای داخلی آن دارای میزان بالایی از آنتی اکسیدان ها است، که ارزش غذایی میوه گریپ-فروت را به میزان قابل توجهی بالا می برد.
3. گریپ فروت به دلیل دارا بودن فیبر بالا و بار گلیسمی پایین، به عنوان یک تقویت کننده جهت بالا بردن سوخت و ساز بدن زنان باردار هم مورد استفاده قرار مي گيرد.
4. علاوه بر اين موارد، به دلیل بالا بودن میزان کلسیم، ویتامین A،و منیزیم موجود در میوه گریپ فروت، مصرف آن باعث تولید سطح انرژی بالاتر در بدن زنان باردار و جنين داخل رحم اين افراد می شود.
5. به عنوان يك خانم بادار فراموش نکنید كه خواص شگفت انگيز موجود در میوه گریپ فروت از آسیب رساندن رادیکال های آزاد به سلول های بدن زنان باردار جلوگیری کرده و التهابات ناشی از آن را در نقاط مختلف بدنشان از بین می برد.
6. همچنین، يادتان باشد كه وجود میزان بالایی از پتاسیم در میوه گریپ فروت باعث می شود كه مصرف این میوه برای سلامت قلب انسان، به ويژه زنان باردار و جنين داخل رحم اين افراد بسیار مفید باشد.
7. سیترات موجود در میوه گریپ فروت به کلسیم هاي موجود در ادرار زنان باردار متصل شده و کلسیم اضافی موجود در بدن اين افراد را به شکل سنگ اگزالات دفع مي كند. در واقع، مي توان ادعا كرد كه مصرف میوه گریپ فروت در دوران بارداری زنان، روند تشکیل سنگ های کلسیمی را در بدن اين افراد کاهش می دهد. همچنین، مصرف این میوه حالت اسیدیته ادرار زنان باردار را افزایش داده و مانع شکل گیری کلسیم اگزالات های کوچک تر در بدن اين مادران خواهد شد.
8. ماده مغذی گیاهی به نام لیمونین هم در میوه گریپ فروت وجود دارد، كه رشد تومورها را در بدن زنان باردار به شدت کاهش می دهد.

خوردن شلغم در بارداری مضر است؟ جواب این سوال را حتما بخوانید.

فواید گریپ فروت در دوران بارداری:

از زمان های قدیم تا حال، طایفه های ترکان و مغولان از میوه گریپ فروت (به خاطر دارا بودن مواد مغذی) به عنوان تامین-کننده نیازهای بدن زنان در مراحل اولیه دوران بارداری استفاده می کردند. به همین دلیل، میوه گریپ فروت در کانون توجه این قبائل قرار داشته است. دلیل دیگر استفاده از این میوه در دوران بارداری زنان، پتانسیل موجود در آن برای درمان بیماری های مختلف مخصوص دوران بارداری است، که مصرف آن در طول سه ماهه اول از دوران بارداری زنان بسیار مفید مي باشد. در ادامه این مقاله، برخی از بیماری هاي دوران بارداري را که با مصرف میوه گریپ فروت درمان می شود، بررسی کرده ایم. شايع ترين اين بيماري ها عبارتند از:

1. درمان بیماری پره اکلامپسی در دوران بارداری، با خوردن گریپ فروت:

همانطور که می دانید فشار خون بالا و پروتئین زیاد موجود در ادرار زنان باردار بعد از هفته بیستم از اين دوران منجر به بروز بیماری پره اکلامپسی در بدن اين مادران می شود. بروز این بیماری هم به نوبه خود، به جدایی زودرس جفت از رحم مادر باردار (قبل از تولد نوزاد) منجر مي شود. البته، چنین شریطی در موارد نادر هم مي تواند بر اثر خونریزی شدید و يا پارگی کبد زنان باردار رخ داده و منجر به مرگ مادر شود. اما، این نکته مهم را به خاطر داشته باشید كه مصرف میوه گریپ فروت می تواند به طور شگفت انگیزی بیماری پره اکلامپسی را کنترل کرده و تا حدودی باعث تولد نوزاد با زایمان طبیعی شود. البته، نباید مزایای وجود سطح بالای پتاسیم و لیکوپن را هم در این میوه نادیده گرفت.

2. درمان مشکل بی خوابی در دوران بارداری زنان، با خوردن گریپ فروت:

كه هر زني ممکن است در روزهای اولیه دوران بارداری خود دچار مشکل بی خوابی شود، که اگر اين بيماري در مراحل اولیه درمان نشود، می تواند تا پایان نه ماه حاملگی با آن ها همراه شده و تا تولد نوزاد به عنوان همدم ثابت اين مادران محسوب شود. البته، يادتان باشد كه در بدترین حالت، این مشکل خود را به ویژه در سه ماهه سوم از دوران بارداری نشان خواهد داد، كه در چنین مواردی، خوردن یک کاسه میوه گریپ فروت قبل از رفتن به رختخواب می تواند یک راه حل موثر برای درمان مشکل بی خوابی در زنان باشد.

3. درمان سوزش سر دل و ویار صبحگاهی در دوران بارداری زنان، با مصرف میوه گریپ فروت:

همانطور که می دانید مشکل سوزش سر دل که به شکل سوء هاضمه هم در بدن زنان حامله دیده می شود، جزئی جدانشدنی از دوران بارداری همه مادران است. در چنین شرایطی، معمولا بر اثر رفلکس عضلات بدن، محتویات معده زنان باردار به پشت مری رسیده و باعث احساس سوزش در این ناحیه می شود. علاوه بر اين، بزرگ شدن اندازه رحم و محدود بودن فضای آن در داخل شکم به بسیاری دیگر از اندام های داخلی بدن زنان باردار فشار آورده و می تواند یکی از عوامل مهم در بروز سوزش سردل در زنان حامله شود. یادتان باشد كه میوه گریپ فروت توانایی خاصی در خنثی کردن اسید معده داشته و عوارض ناشی از آن را به شدت کاهش می دهد. همچنین، فراموش نکنید كه خوردن میوه گریپ فروت در اول صبح می تواند بروز حالت استفراغ را که رایج ترین شکل ویار صبحگاهی در طي روزهاي اول از دوران بارداری زنان است، را محدود کند.

4. درمان دیابت و سندرم متابولیکی بدن در دوران بارداری زنان، با مصرف میوه گریپ فروت:

همانطور که می دانید مبتلا شدن زنان حامله به دیابت دوران حاملگی، در اغلب موارد منجر به تولد نوزادان با وزن اضافی مي شود. بزرگ بودن بيش از حد کودک نیز احتمال بروز عوارض دیگری را در هنگام انجام زایمان طبیعی افزایش خواهد داد. به همین دلیل، زنان حامله اي كه مبتلا به دیابت هستند، می توانند از میوه گریپ فروت به دلیل دارا بودن قند بسیار کم با خیال راحت استفاده کنند. همچنین، قرار دادن این میوه در رژيم غذايي زنان باردار ولع مصرف شیرینی و نشاسته را در دوران بارداری کاهش داده و به سیستم سوخت و ساز بدن اين مادران کمک می کند. جالب است بدانيد كه نتایج تحقیقات انجام شده در دانشگاه كانادا نشان می دهد كه بدن زنان باردار با مصرف این میوه مقاومت زیادی به انسولین نشان می دهد. علاوه بر اين، ثابت شده است كه مصرف نیمی از میوه گریپ فروت قبل از وعده غذايي، در کاهش وزن بدن زنان باردار بسیار موثر مي باشد.

5. گریپ فروت، درمان تورم در اندام های مختلف بدن زنان باردار:

بیوفلاونوئید و ویتامین C زیاد موجود در میوه گریپ فروت می تواند از احتباس آب در زیر پوست بدن زنان باردار جلوگیری کند. بروز حالت تورم در بخش های مختلف بدن یک نکته مشترک بین تمام زنان باردار است، كه این حالت با پیشرفت حاملگی به خصوص در سه ماهه آخر اين دوران به شدت افزایش می یابد. این حالت تورم زمانی اتفاق می افتد که آب اضافی در زیر پوست بدن زنان حامله حبس شده باشد.

6. گریپ فروت، درمان مشکل یبوست و هیدراتاسیون بدن زنان باردار:

قرار دادن میوه گریپ فروت در رژيم غذايي زنان باردار (به دلیل دارا بودن فیبر بالا)، یک روش عالی برای درمان مشکل یبوست در بدن اين افراد است. در واقع، آغاز دوران بارداری میزان هضم غذا را در بدن زنان کاهش داده و باعث بروز مشکل یبوست که یک مشکل شایع در دوران بارداری است، می شود. علاوه بر اين موارد، قرار دادن میوه گریپ فروت در رژیم غذایی زنان حامله یک راه حل مناسب برای حل مشکلات روده و دستگاه گوارش اين مادران بوده و مصرف آن به طور دائم، برای هیدراته نگه داشتن بدن در دوران بارداری، به خصوص در طول فصل تابستان بسیار مهم است. در نهايت، جالب است بدانيد به دلیل این که میوه گریپ فروت نسبت به سایر میوه ها دارای آب بیشتری (90٪) است و پر از الکترولیت می باشد، مصرف آن یک روش عالی برای درمان مشکل یبوست و کم آبی بدن در دوران بارداری زنان است.

7. کلسیم و اسید فولیک موجود در گریپ فروت، مواد معدني مفيد براي زنان باردار:

اگر شما مصرف روزانه قرص های کلسیم خود را از دست داده باشید، مصرف میوه گریپ فروت می تواند مواد مغذی مورد نیاز بدن شما و جنين داخل رحمتان را به راحتی تامین کند، چون خوردن یک عدد میوه گریپ فروت 2٪ از نیاز بدن زنان باردار به کلسیم روزانه را تامین می کند. البته، يادتان باشد كه این میوه هم مانند برخی از میوه های دیگر از جمله طالبی، موز، توت فرنگی و تمشک دارای مقدار قابل توجهی اسید فولیک بوده و می تواند از بروز نقص در لوله های عصبی نوزادان هم جلوگیری کند.

عوارض جانبی گریپ فروت در دوران بارداری:

اگر میوه گریپ فروت در حد اعتدال مصرف شود، عوارض جانبی منفی در بدن زنان باردار و جنين داخل رحم اين افراد به جای نخواهد گذاشت. اما از آن جايي كه این میوه حاوی فروکتوز است، اگر در دوران بارداری زنان بیش از حد مصرف شود، می تواند برای سلامتی مادر و جنین داخل رحم او مضر باشد. با توجه به اين توضيحات، هر مادر بارداري بايد قبل از قرار دادن میوه گریپ فروت در رژیم غذایی روزانه خود با دکتر متخصص زنان و زايمان مشورت كرده و جوانب کار را بررسی کنید، چون مصرف میوه گریپ فروت می تواند اثر برخی از داروهاي شيميايي را تغییر دهد.البته، این نکته مهم را هم فراموش نکنید كه مصرف میوه گریپ فروت می تواند عوارض جانبی منفی را در بدن افرادی که از بیماری کلیوی و بیماری رفلکس مری رنج می برند، به شدت افزایش دهد. همچنین، زنان بارداری که سابقه حساسیت دادن به مصرف میوه هایی از خانواده مرکبات را دارند، ممکن است به توصیه پزشک خود مجبور باشند تا از مصرف میوه گریپ فروت در طي كل دوران بارداری امتناع كنند.

دستور العمل هایی برای خوردن گریپ فروت در دوران بارداری:

شما می توانید با اضافه کردن قطعات میوه گریپ فروت به سالاد روزانه خود و یا استفاده از آن در تهیه اسموتی، از مزایای اين ميوه بهره ببرید. همچنين، از این میوه می توان به عنوان صبحانه یک زن حامله و یا به عنوان یک میان وعده در هر زمان از روز استفاده نمود.

 

نظر (24)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

من چهارتامتیل دوپاویک آسپرین میخورم هفته ی سی ویکم بارداری هستم .شماکه گفتیدتداخل داره باگریپ فروت الان کدوم رومصرف نکنم .چون فشارم هنوزبالاست.ممنون

This comment was minimized by the moderator on the site

من ماه چهارم تموم شده میرم تو پنج چی بخورم که موهای بچم پر پشت شه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
من الان پنج ماهه باردارم. تا حدود 3.5 بارداری حداقل روزی یک عدد گریپ فروت میخوردم، گاهی هم دوتا! ولی چون شیاف پروژسترون و متفورمین مصرف میکردم الان نگرانم که نکنه تداخل داشته؟
ممنون میشم راهنمایی کنید

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
نگران نباشید اگر سوونوگرافی و آزمایشات اشکالی رو نشون نمیدن نباید شما هم نگران باشید.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من هفته بيست وشش بارداري هستم و به خاطرفشارخون بالا روزي چهارعددقرص متيل دوپا استفاده ميكنم.ايا مانعيندارد من گريپ فروت استفاده كنم؟تداخل با متيل دوپا ايجادنميكند؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
بله گریپ فروت با بسیاری از داروها از جمله کاهنده های فشار خون میتونه تداخل پیدا کنه.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید , خواص پوست میوه گریپ فروت چیست؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , برخی از زنان باردار پوست این میوه را برای از بین بردن مشکلات مربوط به خستگی و درمان ریزش مو به کار می برند.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام وخسته نباشید , عصاره دانه گریپ فروت چه خواصی دارد؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , عصاره دانه گریپ فروت می تواند به عنوان یک داروی موثر برای مبارزه با عفونت های ناشی از رشد و تکثیر باکتری ها، ویروس ها و قارچ ها مورد استفاده قرار گیرد.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید, آیا استفاده از گریپ فروت در رژیم غذایی دوارن بارداری میتونه جلوی تورم در اندام های مختلف را بگیرد؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم, بله بیوفلاونوئید و ویتامین C زیاد موجود در میوه گریپ فروت می تواند از احتباس آب در زیر پوست بدن زنان باردار جلوگیری کند.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید , دلیل استفاده از میوه گریپ فروت در بارداری چیست؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , میوه گریپ فروت به دلایل مختلفي در رژيم غذايي زنان باردار مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع، گوشت داخلی این میوه برای خوردن مناسب بوده و شما می توانید از پوست و عصاره دانه گریپ فروت هم در دوران بارداری خود (که دارای ارزش دارویی...

سلام عزیزم , میوه گریپ فروت به دلایل مختلفي در رژيم غذايي زنان باردار مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع، گوشت داخلی این میوه برای خوردن مناسب بوده و شما می توانید از پوست و عصاره دانه گریپ فروت هم در دوران بارداری خود (که دارای ارزش دارویی بالایی است) استفاده کنید.

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید , میوه گریپ فروت چیست؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , این میوه از گروه مرکبات بوده و در طبیعت، با نام گریپ فروت شناخته مي شود.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید , میوه گریپ فورت رو به چه مدلی در دوران بارداری میشه استفاده کرد؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , شما می توانید با اضافه کردن قطعات میوه گریپ فروت به سالاد روزانه خود و یا استفاده از آن در تهیه اسموتی، از مزایای اين ميوه بهره ببرید. همچنين، از این میوه می توان به عنوان صبحانه یک زن حامله و یا به عنوان یک میان وعده در هر زمان از...

سلام عزیزم , شما می توانید با اضافه کردن قطعات میوه گریپ فروت به سالاد روزانه خود و یا استفاده از آن در تهیه اسموتی، از مزایای اين ميوه بهره ببرید. همچنين، از این میوه می توان به عنوان صبحانه یک زن حامله و یا به عنوان یک میان وعده در هر زمان از روز استفاده نمود.

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید , من 24 سالمه و در هفته 12بارداری هستم ,آیا راه حلی برای راحتی از شر یبوست در بارداری دارین؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , قرار دادن میوه گریپ فروت در رژيم غذايي زنان باردار (به دلیل دارا بودن فیبر بالا)، یک روش عالی برای درمان مشکل یبوست در بدن اين افراد است.
میوه گریپ فروت نسبت به سایر میوه ها دارای آب بیشتری (90٪) است و پر از الکترولیت می باشد، مصرف...

سلام عزیزم , قرار دادن میوه گریپ فروت در رژيم غذايي زنان باردار (به دلیل دارا بودن فیبر بالا)، یک روش عالی برای درمان مشکل یبوست در بدن اين افراد است.
میوه گریپ فروت نسبت به سایر میوه ها دارای آب بیشتری (90٪) است و پر از الکترولیت می باشد، مصرف آن یک روش عالی برای درمان مشکل یبوست و کم آبی بدن در دوران بارداری زنان است.

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید , میوه کریپ فورت دارای چه ویتامینی است؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , این میوه به عنوان یک منبع غنی از ویتامین C، فیبر، پتاسیم، پکتین و بسیاری از مواد مغذی دیگر بوده و فواید زیادی برای سلامت بدن زنان باردار و جنين داخل رحم اين افراد دارد.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید , آیا خوردن گریپ فروت میتونه در زمان بارداری اختلالاتی را درمان کند؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , آب میوه گریپ فروت می تواند اختلالات مختلفي را در بدن زنان حامله درمان کند. برخي از اين اختلالات عبارتند از:
• کلسترول بالا در بدن زنان باردار
• تصلب شریان زنان باردار
• پسوریازیس در بدن زنان باردار
• بروز چاقی بيش از حد در بدن زنان...

سلام عزیزم , آب میوه گریپ فروت می تواند اختلالات مختلفي را در بدن زنان حامله درمان کند. برخي از اين اختلالات عبارتند از:
• کلسترول بالا در بدن زنان باردار
• تصلب شریان زنان باردار
• پسوریازیس در بدن زنان باردار
• بروز چاقی بيش از حد در بدن زنان باردار

ادامه مطلب

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/