زنگ خطر،در دوران بارداری زیاد خم نشوید

زنگ خطر،در دوران بارداری زیاد خم نشوید

آیا شما هم اولین دوران بارداری خود را سپری می کنید؟ آیا شما هم تعجب می کنید اگر بشنوید كه به عنوان زن حامله باید از انجام برخی کارها در طي كل دوران بارداری خود خودداری کنید؟ آیا می دانید كه خم شدن بر روی زمین، جهت انجام کارها برای زنان باردار بی خطر است یا نه؟ اگر می خواهید در این مورد اطلاعات کافی به دست بیاورید، خواندن مقاله زیر برای شما ضروری خواهد بود.
همانطور که می دانید دوران بارداری زمانی است که خانم ها نیاز به احتیاط کردن اضافی برای حفاظت از سلامت خود و رشد مناسب جنین داخل رحمشان دارند. در چنین شرایطی، ممکن است سرازیر شدن سیل مشاوره از طرف دوستان و خانواده، شما را اندکی گیج و عصبی کند. اما، اگر نمی دانید كه خم شدن در اين دوران برای سلامت خود شما و جنين داخل رحمتان مضر است یا نه، برای افزایش اطلاعات خود در این مورد حتما مقاله زیر را با دقت مطالعه کنید!

آیا خم شدن زنان باردار، كاري امن است؟

در حالی که ممکن است برخی زنان حامله با شنیدن این موضوع که خم شدن در دوران بارداری، به جنین داخل رحم صدمه می زند، بسیار تعجب کنند، اما این نکته مهم را به یاد داشته باشید كه طبیعت بدن زنان باردار، سیستم زیرسازی فوق العاده امني را برای رشد جنین داخل رحم فراهم می کند. همچنین، مایع آمنیوتیک موجود در کیسه آب مادر باردار به جنین داخل رحم او اجازه می دهد تا به راحتی بازوها و پاهای خود را حرکت داده و با تنفس کردن و جنب و جوش، تلنگری به اطراف دیواره رحم مادر خود وارد کند. البته، فراموش نکنید كه وجود این حالت در داخل رحم به جنین کمک می کند تا موقعیت خود را هم به راحتی تغییر دهد، اما خم شدن بیش از حد مادران در دوران بارداری به هیچ وجه خوب نبوده و می تواند سلامت نوزاد متولد نشده را تحت تاثیر قرار دهد.

دندان درد یکی از عوارض بارداری محسوب میشه که بیشتر مادران رو درگیر میکنه، مسکن های بی ضرر برای دندان درد در دوران بارداری را بهتر است بشناسیم.

چرا زنان باردار بايد از خم شدن بر روی زمین خودداری کنند؟

خم شدن آرام و کم مادران در دوران بارداری به جنین داخل رحم اين افراد هیچ صدمه ای نمی زند، با این حال ممکن است رشد جنین داخل رحم را کمی دشوار کرده و مشکلاتی برای او به وجود آورد. حتی در برخی موارد، خم شدن بیش از حد زنان باردار ممکن است خطر ابتلا به برخی بیماری هاي دوران بارداری را افزایش داده و باعث بروز ناراحتی های دیگر در بدن خود مادر و جنین داخل رحم او شود. در ادامه این مقاله، شما را با خطرات خم شدن بیش از حد زنان در دوران بارداری که می تواند برای خود مادر و جنین داخل رحم او خطرناک باشد، آشنا خواهيم كرد. مهم ترين اين موارد عبارتند از:

1. افزایش خطر سقوط کردن زنان باردار:

بزرگ ترین خطری که هنگام خم شدن زنان حامله را تهدید می کند، خطر افتادن و یا سقوط کردن است. ثابت شده است که سقوط کردن و زخمی شدن شکم زنان در دوران بارداری می تواند برای خود مادر و جنین او بسیار خطرناک باشد، چون بروز این مشکل باعث جدا شدن زودرس جفت از دیواره رحم زنان باردار شده و منجر به خونریزی واژینالی و یا در مواردی، سبب سقط جنین می شود. البته، فراموش نکنید كه خطر خم شدن و افتادن مادران برای جنین در سه ماهه سوم از دوران بارداری ده برابر افزایش می یابد، چون در این دوره دیواره رحم نازک تر شده است. در نتيجه، ممکن است سر نوزاد به لگن مادر وارد شده و آسیب ببیند.

2. بروز سرگیجه با خم شدن بیش از حد زنان در دوران بارداری:

به عنوان یک زن حامله یادتان باشد كه خم شدن بیش از حد در اين دوران حساس می تواند باعث افزایش جریان خون به سر شما شده و بروز سرگیجه را به دنبال داشته باشد. بروز این حالت هم می تواند به از دست دادن تعادل و یا آگاهی زنان باردار منجر شده و سبب افتادن و آسیب دیدن آن ها شود. این اتفاقات هم ممکن است تاثیرات منفی زیادی بر روی جنین داخل رحم مادر باردار گذاشته و سلامت او را تحت تاثیر قرار دهد.

3. خم شدن زیاد زنان در دوران بارداری، منجر به بروز مشکل سوزش سر دل در اين افراد می شود:

همانطور که می دانید خم شدن بیش از حد زنان در دوران بارداری سبب افزایش استرس اين افراد شده و سوزش سر دل را که یک مشکل شایع در دوران بارداری است، تشدید می کند. در واقع، قرار گرفتن زیاد مادران باردار در این حالت می تواند منجر به رفلکس اسید معده شده و سوزش سردل را به دنبال داشته باشد. همچنین، این حالت می تواند آروغ زدن و احساس سوزش در لوله های عبور مواد غذایی را به دنبال داشته و طعم نامطبوعی را در دهان زنان باردار ایجاد کند.

4. وارد شدن فشار بیش از حد به ستون فقرات زنان باردار با خم شدن زیاد:

با توجه به برآمدگی شکم، که با بزرگ شدن جنین در دوران بارداری به وجود می آید، مرکز گرانش و ثقل بدن مادر در دوران بارداری تغییر می کند. بنابراین، خم شدن زیاد به جلو و سپس تکیه دادن به عقب باعث وارد شدن فشار بیش از حد به ستون فقرات این افراد شده و آسیب زیادی به بدن مادران باردار وارد می کند. همچنین، قرار گرفتن زیاد زنان باردار در این حالت می تواند سبب ضعیف شدن رباط های بدن اين افراد گردد، که این مشکل در دوران بارداری همه زنان بسيار شایع است.

زنان چگونه باید برای انجام کارهای روزانه خود چگونه باید بر روی زمین خم شوند؟

اگر شما برای انجام کارهای روزانه خود نیاز به خم شدن بیش از حد دارید، باید برای حفظ سلامت خود و جنین داخل رحمتان مواردی را رعایت کنید، که مهم ترين اين موارد عبارتند از:
• شما بايد به جای کشش دادن زیاد قسمت های مختلف بدن خود، ابتدا بر روی زانوها قرار گرفته و سپس به جلو خم شوید.
• همچنین، زنان حامله می توانند قبل از خم شدن به جلو، به آرامی از دست خود استفاده کرده و به جای وارد کردن فشار بر روی عضلات شکم و معده خود، فشار را بر روی زانوها و ران های خود تحميل کنند. این حالت کمک خواهد کرد تا شکم زنان محافظت شده و به زنان حامله اجازه می دهد تا به راحتی فعالیت های روزانه خود را انجام دهند.
• علاوه بر اين موارد، اگر در حال بلند کردن وسيله اي از روی زمین هستید، سعی کنید بر روی زمین نشسته و با حفظ مرکز ثقل بدن خود، فشار وارده را به قسمت های دیگر بدن به غیر از شکم و ستون فقرات تحميل کنید.
در نهايت، این نکته مهم را به یاد داشته باشید که زنان حامله باید در کل دوران بارداری خود در هنگام انجام کارهای روزمره بسیار محتاط باشند.

حفظ آرامش و استقرار مناسب زنان در دوران بارداری:

زنان حامله باید در طي كل دوران بارداری خود وضعیت هایی مانند خوب راه رفتن، درست نشستن، دراز کشیدن صحیح و ایستادن در موقعیت مناسب را یاد بگیرند. اين در حالی است که اکثر زنان نیاز به این آموزش ها را احساس نمی کنند. در واقع، شکم برآمده در این افراد ممکن است در حال راه رفتن، سبب سقوط آن ها شود. اما با در نظر گرفتن مسیر مناسب و برداشتن قدم های مطمئن، به طور موثري می توان سبب حفظ حرکت مناسب بدن خود در طي دوران بارداري شد. در ادامه این مقاله، نکاتی برای راهنمایی زنان باردار در مورد وضعیت مناسب بدن بیان شده است، که عبارتند از:

1. وضعیت مناسب بدن زنان باردار در هنگام ایستاده:

زمانی که می خواهید در مکانی بایستید، سعی کنید گردن و سر شما در امتداد یک خط راست قرار گیرد. همچنین، در هنگام ایستاده پشت خود را برای چند دقیقه به دیوار تکیه دهید، چون این حالت یک راه عالی برای صاف نگه داشتن ستون فقرات زنان حامله محسوب می شود. در نهايت، يادتان باشد كه زنان حامله باید از ایستادن در یک موقعیت خاص برای مدت طولانی اجتناب کنند.

2. وضعیت مناسب برای نشستن زنان در دوران بارداری:

زنان حامله در هنگام نشستن باید سعی کنند تا شانه ها و ستون فقرات خود را راست نگه دارند. در واقع، باسن و پشت این افراد باید به طور کامل صندلی را لمس کند. البته، زنان حامله می توانند از یک بالش و يا یک حوله لوله شده، رول کمری برای خود درست کرده و جهت حمایت از تماس بدن خود با زمین و یا صندلی در حالت نشسته استفاده کنند.

3. رانندگی کردن زنان باردار در موقعیت مناسب:

زنان حامله در حال رانندگی باید از یک پشتیبان برای تماس ستون فقرات و باسن خود استفاده کنند. زانوهای این افراد باید در سطح باسن و یا حتی کمی بالاتر از آن قرار گیرد. همچنین، زنان باردار می توانند صندلی خود را طوری تنظیم کنند که پاهای آن ها برای رسیدن به پدال راحت بوده و زانوهايشان بیش از حد خم نشوند. در عین حال، بدن مادران باردار باید با فرمان اتومبیل 10 اینچ فاصله داشته باشد. مهم تر از همه، پوشیدن لباس گشاد و راحت و استفاده از شانه بند و کمربند ایمنی در هنگام رانندگی براي همه زنان باردار لازم است. البته، این افراد باید سعی کنند تا آنجا که ممکن است کمربند ایمنی را بر روی باسن خود قرار دهند.

4. درست بلند کردن اجسام در دوران بارداری:

به عنوان یک زن حامله همیشه در هنگام بلند کردن اشیاء سنگین از روی زمین، از اطرافیان خود درخواست کمک کنید. اگر هم مجبور هستید اجسام سنگین را به تنهایی از روی زمین بلند کنید، ابتدا باید از جای قرار گرفتن پاهای خود مطمئن شوید. حتی اگر می خواهید شی کوچکی را از روی زمین بردارید، به هیچ وجه از کمر خود استفاده نکنید. در واقع، شما باید بدن خود را راست نگه داشته و با خم کردن باسن و زانوها کار خود را انجام دهید. همچنین اگر به عنوان یک زن حامله مجبور هستید وسيله اي را به تنهایی از جای بلند بردارید، ابتدا به لبه یک میز و یا دیوار تکیه دهید تا بتوانید تعادل بدن خود را به خوبی حفظ کنید. در واقع، شما بايد احتیاط کنید كه در حال برداشتن اشیاء سنگیني که بالاتر از سطح زمین قرار دارند، از کمر خود استفاده نکنید.

5. مناسب ترین وضعیت خواب در دوران بارداری:

 وضعیت مناسب خوابیدن در بارداری و یا حتی استراحت کردن بسیار مهم است. بنابراین، پشت یا معده این افراد باید در هنگام خواب بر روی یک سطح صاف و مسطح قرار گیرد، چون خوابیدن به پشت برای مدت طولانی، در سه ماهه سوم از دوران بارداری می تواند در قلب مادران استرس ایجاد کرده و شانس بروز درد کمر را در این افراد افزایش دهد. علاوه بر اين موارد، خوابیدن زنان باردار بر روی معده نمی-تواند یک موقعیت راحت را برای استراحت در دوران بارداری را مهیا کند. همچنین، قرار گرفتن در این حالت جریان خون بدن مادر باردار را کاهش داده و فشار زیادی را بر روی جنین داخل رحم او وارد می کند. به همین علت، بسیاری از پزشکان متخصص زنان و زايمان توصیه می کنند كه زنان باردار در سه ماهه سوم از دوران بارداری خود سعی کنند كه بیشتر بر روی سمت چپ بدن خود بخوابند. در واقع، این حالت به بدن مادران باردار اجازه می دهد تا خون کافی را به کلیه ها، رحم و البته جنین داخل رحم برساند. بنابراین، زنان حامله همیشه باید آگاه باشند تا در پایان یک روز طولانی و خسته کننده از دوران بارداری خود از خوابیدن به مدت طولانی بر روی پشت و یا سینه خود اجتناب کنند.

 

نظر (48)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

من هفته 12 بارداری هستم الان یهویی دیدم خونریزی وازن دارن دکترم نیست فردا هم جمعه است چکار کنم خونریزم قطع بشه کمکم کنید لطفا

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من در ماه دوم بارداریم قبلا سه بار سقط داشتتم الان به خاطر همین میترسم همش دراز میکشم فقط برای سرویس رفتن بلند میشم این برای بچه خطر داره؟

This comment was minimized by the moderator on the site

نه اتفاقا خیلی هم کارخوبی میکنی،کامل استراحت کن

This comment was minimized by the moderator on the site

من باردارم ولی ب خاطربعضی شرایط بیشترمواقع مدفوعمونگه میدارم ب مدت طولانی ایااین ضرری ب بچه میرسونه؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام رفتم سونو گفته جفت خلفي وجنين عرضي آيا خطر داره من خيلي زير شكمم درد داره خيلي نگرانم از دو هفته هست كه تر شوه مثل شير خيلي نيست كم هست

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام ایا کارهای منزل یا بغل کردن بچه که مجبورم بغلش کنم یا خودش میاد رو شکنم میخابه که 20ماهشه برای جنینم ضرر نداره؟ هفته 20بارداریم.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خوب هستین
من تو ماهه هفتم هستم چند روز پیش کار سنگین کردم
کمد بلند کردم وسایل بلند کردم
از دیروز بچه اکنون نمیخوره
میشه راهنماییم کنید ممنون میشم

This comment was minimized by the moderator on the site

بروسونوگرافی حتما

This comment was minimized by the moderator on the site

بچه تون مرده مثل مال من?

This comment was minimized by the moderator on the site

مکمل های هفته ۲۸ رو هم میشه بگید ؟ من اخه دکتر ندارم فقط بهداشت رفتم اونجام بهم قرص مینا کلسی د و فروس سولفات داده مولتی ویتامین هم از ۵ ماهگی ندادن درسته ؟ یا اشتباه دارم میخورم قرص ها رو ، درضمن قرص کلسیم من بدون ازمایش بهم دادن

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام ببخشید من گاهی وقتا..شبا که خوابم.چون پاهام درد میگیره.بلند میشم و چند تا بالشت میزارم پشت کمرم و حالت نیمه نشسته میخوابم..میخواستم بپرسم آیا این حالت خوابیدن برای بارداری ضرر نداره؟
چون انگار روی کمر خوابیدم.‌ولی کمرم بالا هست...

سلام ببخشید من گاهی وقتا..شبا که خوابم.چون پاهام درد میگیره.بلند میشم و چند تا بالشت میزارم پشت کمرم و حالت نیمه نشسته میخوابم..میخواستم بپرسم آیا این حالت خوابیدن برای بارداری ضرر نداره؟
چون انگار روی کمر خوابیدم.‌ولی کمرم بالا هست کاملا...مامانم اینا میگن بد هست ولی گفتم بپرسم..ممنون میشم حوابم بدین

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

ایا زیاد نشستن در دسشویی در اوایل بارداری ظرر دارد؟

This comment was minimized by the moderator on the site

بله
خوب نیست

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خسته نباشید من در هفته سی و دوم و چهار روزه از بارداری هستم امروز دو سه تا دونه زرشک خوردم وبعد خم شدم و جاروبرقی کشیدم بعد نیم ساعت استفراغ کردم ایا خطر ناک است یا نه

This comment was minimized by the moderator on the site

اگه فشاری روی شکت نبوده اصولا مشکلی پیش نمیاد
ولی باز درصورت نیاز میتونی به پزشک مراجعه کنی

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خسته نباشید من در ماه سوم بارداری هستم هرروز با دست لباس میشویم آیا خطری برای جنین هست یا نه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
خوب بهتر از استشمام مواد شیمیایی تا حد ممکن جلوگیری و دوری کنی
و دستکش دستت کنی
نشستنت هم باید طوری باشه که به شکم فشار نیاد

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام هفته يازده بارداريم
وقتي يكم كار خونه ميكنم البته همه ي كاراي ظاهري و سطحي رو انجام ميدم مثل يه جاروبرقي گردگيري مختصر پاك كردن گاز شستن سيك و جمع و جور كردن زير دلم درد ميگيره
مشكل لكه بيني هم ندارم
اين ميتونه براي بچم خطرناك باشه؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
خستگی و این دردها طبیعیه نگران نباشید

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من الان هفته ۱۳بارداریم هستم ،دو روز بود مهمون داشتم خیلی کار کردم الان زیر دلم وقتی میشینم یا تو خواب که این پهلو اون پهلو میشم درد میگیره، دستشویی هم که میرم وقتی بلند میشم خیلی درد میگیره میخواستم ببینم مشکلی واسه کوچولوم پیش میاد؟؟یا...

سلام من الان هفته ۱۳بارداریم هستم ،دو روز بود مهمون داشتم خیلی کار کردم الان زیر دلم وقتی میشینم یا تو خواب که این پهلو اون پهلو میشم درد میگیره، دستشویی هم که میرم وقتی بلند میشم خیلی درد میگیره میخواستم ببینم مشکلی واسه کوچولوم پیش میاد؟؟یا امکان داره جفتم پایین باشه

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
استراحت کن و پاهاتو رو به بالا بذار اگر بهتر نشدی و اگر دردت زیاد بود به پزشکت مراجعه کن .

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام.خسته نباشید.من هفته ۱۵ بارداری هستم.دیشب ی ضربه کم به کمرم خورد.میخواستم بپرسم بر جنین تاثیری داشته یا نه؟ممنون

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
نه نگران نباش

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خسته نباشیدمن درهفته 18هستم زیادکمردردو پادرد دارم گوشت سیاه هم اصلن مصرف نمیکنم ایا خطری هست.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
بخاطر بزرگ شدن رحم هست نگران نباشید ، اگر غیرقابل تحمل بود به پزشک مراجعه کنید.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام دکترم ب من گفته استخوان دنبالچه من مادر زادی نیست آیا برای بارداری خطر داره

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من در هفته هفدهم بارداری هستم اما خوابیدن برام سخته چکار کنم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
روی پهلوی چپ بخوابید، بهترین حالت خواب در بارداری

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام نادیا جان به سایت مامانم خوش اومدی

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید, من 24 سالمه و در هفته 16 بارداری هستم , بنا به شرایط کاری باید پای کامپیوتر باشم و کار کنم , به صورت خمیده کار میکنم و گهگاهی تکیه میدم آیا تکیه دادن به ستون فقراتم میتونه آسیب وارد کنه؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , با توجه به برآمدگی شکم، که با بزرگ شدن جنین در دوران بارداری به وجود می آید، مرکز گرانش و ثقل بدن مادر در دوران بارداری تغییر می کند. بنابراین، خم شدن زیاد به جلو و سپس تکیه دادن به عقب باعث وارد شدن فشار بیش از حد به ستون فقرات این...

سلام عزیزم , با توجه به برآمدگی شکم، که با بزرگ شدن جنین در دوران بارداری به وجود می آید، مرکز گرانش و ثقل بدن مادر در دوران بارداری تغییر می کند. بنابراین، خم شدن زیاد به جلو و سپس تکیه دادن به عقب باعث وارد شدن فشار بیش از حد به ستون فقرات این افراد شده و آسیب زیادی به بدن مادران باردار وارد می کند. همچنین، قرار گرفتن زیاد زنان باردار در این حالت می تواند سبب ضعیف شدن رباط های بدن اين افراد گردد، که این مشکل در دوران بارداری همه زنان بسيار شایع است.

ادامه مطلب
بارگذاری بیشتر ...

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/