خوردن بیش از حد لوبیا قرمز در بارداری و تاثیر منفی در رشد جنین

خوردن بیش از حد لوبیا قرمز در بارداری و تاثیر منفی در رشد جنین

شما با سازماندهی و پیاده سازی برنامه های درست در دوران بارداری خود می توانيد نوزاد سالمي را به دنيا آورده و یک تجربه فوق العاده در طول زندگي خود به دست آوريد. بنابراين، يادتان باشد كه اگر شما حامله هستید، نیاز دارید تا با توجه اضافی به سلامت خود و تمرکز بر روی مصرف مواد غذایی سالم که غنی از پروتئین هستند (مانند لوبياي قرمز)، همه نیازهای بدن خود و جنین داخل رحمتان را برآورده نمایید. در واقع، از آن جايي که دانه هاي لوبياي قرمز غنی از آنتی اکسیدان، آهن، فیبر و پروتئین هستند، به رشد ذهنی و جسمی جنين داخل رحم زنان باردار کمک شایانی خواهند کرد. همچنين، پروتئین ها موجود در اين دانه ها نقش حیاتی در دوران بارداری زنان ایفا نموده و برای رشد جنین داخل رحم اين افراد ضروری می باشند. اغلب، مادران باردار برای تامین پروتیئن مورد نیاز بدن خود دانه هاي لوبياي قرمز را در طول سه ماهه دوم و سوم از دوران بارداری خود مصرف می کنند. اما یادتان باشد كه نباید در مصرف این ماده غذایی نیز مانند سایر مواد خوراكي افراط نمود، چون دانه های لوبياي قرمز دارای مواد مغذی ضروری برای تامین نیازهای نوزادان متولد نشده بوده و می توانند سرعت رشد جنين را تا حد زيادي بالا ببرند.

در دوران بارداری حتما تخم مرغ بخورید اما به شرطی که... این شرایط را در مطلب لینک شده بخونید.

فواید لوبيا قرمز در دوران بارداری:

اگر باردار هستید، برای اطمینان از سلامت خود و جنين داخل رحمتان باید بسته های لوبیای خشک شده را همیشه در سبد خریدتان داشته باشيد، چون فواید مصرف اين ماده غذايي بسیاری از برای سلامتی دارد. همچنین، نباید فراموش کرد كه دانه های لوبياي قرمز به عنوان "مواد غذایی فوق العاده در دوران بارداری زنان" محسوب شده و برای تامین پروتیئن مورد نیاز بدن زنان باردار و جنين داخل رحم اين افراد ماده بسیار ارزانی به شمار مي روند. به همین دلیل، پزشكان متخصص زنان و زايمان توصيه مي كنند كه این ماده غذایی باید در رژیم غذایی روزمره همه زنان حامله قرار داده شود. پس، شما هم به عنوان یک زن حامله بايد برای برطرف نمودن نیاز بدن خود و جنين داخل رحمتان، در حدود 70 گرم پروتئین در روز مصرف کنید، که این میزان پروتیئن می تواند با مصرف یک و نیم فنجان لوبياي قرمز در روز به دست آيد. در ادامه این مقاله، برخی از رایج ترین فواید سلامتی مصرف لوبیای قرمز در دوران بارداری زنان بیان شده است، که عبارتند از:

1. افزایش مقدار آهن مادر باردار با خوردن لوبيا قرمز:

هنگامی که زنی حامله می شود، بدن او به آهن بیشتری برای ساخت سلول های قرمز خون و رشد جنین داخل رحم خود نیاز خواهد داشت. به همین دلیل، پزشكان متخصص زنان و زايمان توصيه مي كنند كه مصرف لوبياي قرمز می تواند ماده غذايي خوبی برای بالا بردن سطح هموگلوبین خون در بدن این زنان باشد. در واقع، مصرف این ماده غذایی به زنان باردار کمک می کند تا فقر آهن را در بدن خود از بین برده و قدرت ذهنی شناختی جنين داخل رحم خود را هم به میزان قابل توجهی بالا ببرد. علاوه بر این موارد، آهن موجود در دانه های لوبياي قرمز به توسعه جنین داخل رحم زنان باردار کمک کرده و باعث افزایش حجم خون او خواهد شد.

2. لوبيا قرمز حاوی اسیدهای آمینه ضروري برای زنان باردار:

دانه های لوبياي قرمز حاوی 8 نوع اسید آمینه ضروری هستند، که مصرف آن ها می تواند پروتئین مورد نیاز بدن زنان باردار و جنين داخل رحم اين افراد را به راحتی تامین کند. علاوه بر این، اسیدهای آمینه موجود در لوبياي قرمز برای مبارزه با بسیاری از عفونت ها و بیماری های زنانه بسیار موثر بوده و سیستم ایمنی بدن زنان را در دوران بارداری به میزان قابل توجهی قوی خواهد کرد، که اين شرايط برای حفظ سلامت خود این افراد و جنين داخل رحمشان بسیار مفید است. همچنین، پروتئین های ایجاد شده توسط این اسیدهای آمینه به ساخت سلول های بدن کودک متولد نشده هم کمک کرده و آنها را بیش از حد قوی می کند.

3.زنان باردار نیازمند آنتی اکسیدان موجود در لوبيا قرمز:

به عنوان یک زن حامله به خاطر بسپارید كه آنتوسیانین و آنتی اکسیدان های طبیعی موجود در دانه های لوبياي قرمز برای حفظ سلامت پوست بدن خود شما و کودک داخل رحمتان بسیار مفید هستند. همچنین، فراموش نکنید كه مصرف یک منبع غنی از آنتی اکسیدان، مانند دانه های لوبياي قرمز می تواند شانس ابتلا به دیابت بارداری را هم در بدن شما به شدت کاهش دهد. البته، يادتان باشد كه اگر شما انواع تیره رنگ اين نوع لوبیا را برای مصرف روزانه خود در دوران بارداری انتخاب کنید، از از آنتی اکسیدان بسیار بالاتري برخوردار خواهيد شد.

4. مصرف لوبيا قرمز عاملی برای حذف اسیدهای صفراوی در بدن زنان باردار:

جالب است بدانيد كه قرار دادن مواد غذایی حاوي فیبر بالا مانند دانه های لوبیا در رژیم غذایی دوران بارداری زنان، بدن اين افراد را قادر می سازد تا سطح کلسترول خون خود را در حد طبیعی حفظ كنند. علاوه بر اين، دانه های لوبياي قرمز از توانایی بالایی برای سنتز کردن کلسترول خون زنان باردار و جنين داخل رحم اين افراد برخوردار هستند. پس، مي توان ادعا كرد كه اسیدهای صفراوی موجود در روده زنان حامله هم با قرار دادن مواد غذایی حاوی فیبر بالا مانند لوبياي قرمز در رژیم غذایی روزانه آن ها خواهد شد. در واقع، مي توان ادعا كرد كه مصرف لوبياي قرمز در طي دوران بارداري زنان باعث می شود تا چربی اضافی در بدن اين افراد تشکیل نشود.
در نهايت، یادتان باشد كه مصرف دانه های لوبياي قرمز به طور روزمره و در طی دوران بارداری می تواند با از بین بردن اسیدهای صفراوی موجود در روده، کمک زیادی به بدن شما در جهت غلبه بر احساس "تهوع" صبحگاهی در ابتداي روز نماید، چون با حذف اسیدهای صفراوی، ویار صبحگاهی و یا احساس تهوع نیز در بدن این افراد به شدت کاهش خواهد یافت.

5. از بین رفتن گرگرفتگی و اثرات سولفیت در بدن زنان باردار با لوبيا قرمز:

اگر شما هم به عنوان یک زن حامله عاشق سالادها و مواد غذایی موجود در اغذیه فروشی ها هستید، بدانید که بدن شما ممکن است در معرض خطر اثرات سولفیت، که به عنوان یک ماده نگهدارنده به مواد غذایی اضافه می شود، قرار گیرد. به دلیل این که دانه های لوبياي قرمز حاوی سطح بالایی از یک ماده معدنی کمیاب به نام "مولیبدن" هستند، مصرف آن ها همراه مواد غذایی آماده و بسته بندی شده می تواند بخش عمده ای از اکسید سولفیت که نوعی آنزیم سم دار است، را از بدن زدوده و به سلامت زنان باردار و جنين داخل رحم اين افراد کمک کند.
علاوه بر اين موارد، مصرف دانه های لوبياي قرمز به زنان حامله کمک خواهد کرد تا بدن خود را در برابر اثرات آلرژی مربوط به وجود سولفیت در مواد غذایی مانند سردرد و یا بالا رفتن ضربان قلب ایمن سازند.

6. دانه های لوبياي قرمز حاوی مس برای تامین نیاز زنان باردار :

وجود مس در دانه های لوبياي قرمز به بدن زنان باردار کمک می کند تا التهاب مختلف را در اعضاي خود کاهش دهند. همچنین، مس موجود در این ماده غذایی برای سلامت بدن زنان حامله و جنين داخل رحم اين افراد بسیار مفید بوده و به منظور افزایش فعالیت آنزیمی در بدن آن ها مورد استفاده قرار می گیرد. فراموش نکنید كه این حالت هم به نوبه خود به بدن زنان حامله کمک می کند تا حالت طبیعی الاستیکی موجود در مفاصل، رگ های خونی و رباط های بدن خود را در دوران بارداری به خوبی حفظ كرده و برای به دنیا آوردن نوزاد با زایمان طبیعی آماده گردند.

7. خوردن لوبيا قرمز انرژی لازم را به بدن زنان باردار و جينن داخل رحم اين افراد ارائه می دهد:

به دلیل این که دانه های لوبياي قرمز دارای مقادیر فراوانی منیزیم هستند، مصرف آن ها در دوران بارداری باعث از بین رفتن حالت خستگی در بدن زنان خواهد شد. فراموش نکنید كه حالت تسکین و از بین رفتن خستگی زنان حامله با شل شدن عروق خونی، اعصاب و عضلات بدن اين افراد روی می دهد. همچنین، مصرف این دانه های مغذی برای از بین بردن شرایط نامطلوب مانند سردردهای میگرنی، درد عضلات و آسم هم در بدن زنان باردار بسیار مفید بوده و از بروز اين مشكلات جلوگیری خواهد کرد.
در نهایت، به خاطر داشته باشید كه دانه های لوبياي قرمز با مزایای بسیاری که دارند، به عنوان یک غذای فوق العاده برای زنان باردار انتخاب مي شوند!

آیا مصرف آهن در بارداری باعث تیره شدن پوست جنین می شود؟ جواب این سوال رو حتما بخونین.

یاد آوری مهم در مورد خوردن لوبيا قرمز در دوران بارداري :

همانطور که گفته شد دانه های لوبياي قرمز یک منبع غذایی مطمئن و سالم برای دوران بارداری زنان به شمار مي روند، اما برای اطمینان بیشتر این افراد باید چند نکته مهم را به یاد داشته باشند. مهم ترين اين نكات عبارتند از:
• نکته اول این است که افراط کردن در مصرف دانه های لوبياي قرمز برای کنترل ولع زنان در دوران بارداری اصلا ایده خوبی نیست! چون می تواند عوارض جانبی جدی را برای زنان حامله و جنين داخل رحم اين افراد ایجاد کند. همچنين، فراموش نکنید به دلیل این که دانه های لوبياي قرمز دارای ماده ای طبیعی به نام پورین هستند، مصرف بیش از حد آن ها ممکن است منجر به بروز مشکل نقرس و یا سنگ کلیه در این مادران شود.
• همچنین، از آن جايي كه دانه های لوبياي قرمز حاوی phytohemagglutinin هستند، اگر در مقادیر بسیار زیاد مصرف شوند، می تواند متابولیسم سلولی بدن زنان باردار را به هم زده و برای سلامت زنان در دوران بارداری مضر باشد. علاوه بر اين موارد، مصرف بيش از حد لوبياي قرمز مي تواند بر رشد جنین داخل رحم مادر هم تاثیر منفی بگذارد.
در نهایت، اگر شما هم به عنوان یک زن حامله می خواهید این ماده مغذی را در رژیم غذایی دوران بارداری خود قرار دهید، باید قبل از مصرف آن مطمئن شوید که کاملا شسته شده و عمل طبخ هم به صورت کامل انجام گرفته باشد. همچنين، یاداتان باشد كه باید در طي نه ماه دوران حاملگی خود از مصرف غذاهای کنسرو شده مانند کنسرو لوبياي قرمز دور بمانید، چون مصرف این گروه مواد غذایی می تواند برای سلامتی مادر باردار و جنین داخل رحم او بسیار خطرناک باشد.

این 10 نوشیدنی را حتما در دوران بارداری بنوشید

 

نظر (22)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خسته نباشید لوبیاقرمزدربارداری هیچ مشکلی نداره

This comment was minimized by the moderator on the site

خوردن لوبیا چیتی کمی تند گه گاهی شایدم در ماه یکبار خطری در دوران بارداری داره یا ن

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خسته نباشید ممنون از سایت خوبتون.من اول بارداریم به لوبیا حساسیت داشتم میخوردم خونریزیم شروع میشد..وقتی فهمیدم بخاطر لوبیا هست دیگه نخوردم الان ماه هفتم‌هستم به نظرتون احتمالش هست اگه بخوردم دوباره خونریزیم شروع بشه یا نه دیگه تاثیر...

سلام خسته نباشید ممنون از سایت خوبتون.من اول بارداریم به لوبیا حساسیت داشتم میخوردم خونریزیم شروع میشد..وقتی فهمیدم بخاطر لوبیا هست دیگه نخوردم الان ماه هفتم‌هستم به نظرتون احتمالش هست اگه بخوردم دوباره خونریزیم شروع بشه یا نه دیگه تاثیر نمیذاره؟ممنون میشم جوابمو بدید

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
نمیشه گفت چون ممکنه بدنتون بهش حساس شده باشه لطفا تا زایمان ازش دوری کنید.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید , دانه های لوبیا قرمز حاوی که املاحی هستند؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم, دانه هاي لوبياي قرمز غنی از آنتی اکسیدان، آهن، فیبر و پروتئین هستند، به رشد ذهنی و جسمی جنين داخل رحم زنان باردار کمک شایانی خواهند کرد. همچنين، پروتئین ها موجود در اين دانه ها نقش حیاتی در دوران بارداری زنان ایفا نموده و برای رشد...

سلام عزیزم, دانه هاي لوبياي قرمز غنی از آنتی اکسیدان، آهن، فیبر و پروتئین هستند، به رشد ذهنی و جسمی جنين داخل رحم زنان باردار کمک شایانی خواهند کرد. همچنين، پروتئین ها موجود در اين دانه ها نقش حیاتی در دوران بارداری زنان ایفا نموده و برای رشد جنین داخل رحم اين افراد ضروری می باشند.

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید ,چرا باید مصرف لوبیا را در دوران بارداری در برنامه غذایی خود باید بگنجانیم؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , به دلیل اینکه دانه های لوبياي قرمز به عنوان "مواد غذایی فوق العاده در دوران بارداری زنان" محسوب شده و برای تامین پروتیئن مورد نیاز بدن زنان باردار و جنين داخل رحم اين افراد ماده بسیار ارزانی به شمار مي روند.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید , لوبیا دارای چند نوع اسید آمینه است؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , دانه های لوبياي قرمز حاوی 8 نوع اسید آمینه ضروری هستند، که مصرف آن ها می تواند پروتئین مورد نیاز بدن زنان باردار و جنين داخل رحم اين افراد را به راحتی تامین کند.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و احترام , چرا در زمان بارداری برای سلامت پوست بهتره از لوبیا قرمز استفاده کنیم؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام , زیرا آنتوسیانین و آنتی اکسیدان های طبیعی موجود در دانه های لوبياي قرمز برای حفظ سلامت پوست بدن خود شما و کودک داخل رحمتان بسیار مفید هستند .

This comment was minimized by the moderator on the site

با سلام و تشکر از سایت خوبتون, آیا مصرف لوبیا قرمز باعث چاقی در دوران بارداری نمیشه؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم نظر لطفتونه, نخیر حتی میتوان ادعا كرد كه مصرف لوبياي قرمز در طي دوران بارداري زنان باعث می شود تا چربی اضافی در بدن اين افراد تشکیل نشود.

This comment was minimized by the moderator on the site

با سلام ببخشید برای پایین آوردن کلسترول خون در بارداری چه کار باید کرد؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , قرار دادن مواد غذایی حاوي فیبر بالا مانند دانه های لوبیا در رژیم غذایی دوران بارداری زنان، بدن اين افراد را قادر می سازد تا سطح کلسترول خون خود را در حد طبیعی حفظ كنند. علاوه بر اين، دانه های لوبياي قرمز از توانایی بالایی برای سنتز...

سلام عزیزم , قرار دادن مواد غذایی حاوي فیبر بالا مانند دانه های لوبیا در رژیم غذایی دوران بارداری زنان، بدن اين افراد را قادر می سازد تا سطح کلسترول خون خود را در حد طبیعی حفظ كنند. علاوه بر اين، دانه های لوبياي قرمز از توانایی بالایی برای سنتز کردن کلسترول خون زنان باردار و جنين داخل رحم اين افراد برخوردار هستند.

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام , در مقالات مختلف در مورد اینکه لوبیا و عدس و پیاز و فلفل و شاهی و تره و... باعث سقط جنین میشن خونده ام آیا واقعا اینطوریه؟تا چه مدت باید از مصرفشون خودداری کرد؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم, اگه در مقدار مصرف هر کدام تعادل رعایت بشه هیچ مشکلی ندارن همه اون ضررهایی که گفته میشه به خاطر رعایت نکردن مقدارش است.

This comment was minimized by the moderator on the site

با سلام و تشکر از سایت خوبتون , من در هفته 25 بارداری هستم و به ضدت سردرد دارم و گهگاهی ضربان قلبم بالا میره آیا با خوردن لوبیا میشه این موارد بهبود پیدا کنه؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , مصرف دانه های لوبياي قرمز شما کمک خواهد کرد تا بدن خود را در برابر اثرات آلرژی مربوط به وجود سولفیت در مواد غذایی مانند سردرد و یا بالا رفتن ضربان قلب ایمن سازند.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید, ببخشید آیا با خوردن لوبیا کم بود آهن بدن مادر و جنین تامین میشه ؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , بله مصرف این ماده غذایی به زنان باردار کمک می کند تا فقر آهن را در بدن خود از بین برده و قدرت ذهنی شناختی جنين داخل رحم خود را هم به میزان قابل توجهی بالا ببرد. علاوه بر این موارد، آهن موجود در دانه های لوبياي قرمز به توسعه جنین داخل...

سلام عزیزم , بله مصرف این ماده غذایی به زنان باردار کمک می کند تا فقر آهن را در بدن خود از بین برده و قدرت ذهنی شناختی جنين داخل رحم خود را هم به میزان قابل توجهی بالا ببرد. علاوه بر این موارد، آهن موجود در دانه های لوبياي قرمز به توسعه جنین داخل رحم زنان باردار کمک کرده و باعث افزایش حجم خون او خواهد شد.

ادامه مطلب

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/