در بارداری حتما تخم مرغ بخورید اما به شرطی که...

در بارداری حتما تخم مرغ بخورید اما به شرطی که...

 همانطور که می دانید تخم مرغ یک منبع غنی از مواد مغذی باور نکردنی است. در واقع، این ماده مغذی حاوی چربی های مفید، مواد معدنی، پروتئین، ویتامین A و D است، که مصرف آن برای همه زنان باردار ضروری می باشد. مطالعه ادامه این مقاله، به زنان حامله کمک خواهد کرد تا بدانند آیا مصرف تخم مرغ در دوران بارداری زنان مضر است؟

فواید تخم مرغ در دوران بارداری زنان:

در ادامه این مقاله، برخی از فواید سلامتی مصرف تخم مرغ در دوران بارداری زنان بیان شده است، که مهم ترین این موارد عبارتند از:

1. تخم مرغ، به عنوان یک ماده غذایی غنی از پروتئین در دروان بارداری:

تخم مرغ حاوی مقدار زیادی پروتئین می باشد که برای رشد مناسب جنین داخل رحم مادران باردار ضروری است. در واقع، از آن جایی که هر سلول از بدن جنین برای رشد کردن خود نیاز به پروتئین دارد، بنابراین، می توان ادعا کرد که مصرف مقدار مناسبی از تخم مرغ برای زنان باردار بسیار مفید خواهد بود.

2. رشد مناسب مغز جنین با مصرف تخم مرغ در دوران بارداری:

به دلیل این که تخم مرغ حاوی اسیدهای چرب امگا 3 و کولین است، بنابراین مصرف آن در دوران بارداری زنان برای سلامت و رشد کلی مغز جنین ضروری است. همچنین، مصرف این ماده غذایی مغذی از بروز هر گونه نقص در لوله های عصبی نوزادان جلوگیری خواهد کرد.

3. تنظیم کلسترول خون زنان باردار با مصرف تخم مرغ:

اگر سطح کلسترول خون شما طبیعی است، می توانید برای حفظ تعادل سطح چربی های اشباع شده در بدن خود یک و یا دو عدد تخم مرغ در روز مصرف کنید. اما اگر سطح کلسترول خون شما بیش از حد بالا است، باید از مصرف زرده تخم مرغ در دوران بارداری خود به شدت خودداری نمایید.

4. دریافت کالری لازم برای بدن زنان باردار و جنین با مصرف تخم مرغ:

از آن جایی که تخم مرغ حاوی 70 کالری است، به همین دلیل مصرف آن در دوران بارداری بخشی از نیاز روزانه زنان حامله به کالری را برطرف خواهد نمود. یک زن حامله در حالت ایده آل، باید در حدود 200 تا 300 کالری در هر روز، با تغذیه کردن از مواد غذایی مختلف، به منظور فعالیت های روزانه بدن خود و کودکش دریافت نماید.

خیلی از خانم ها خوردن جعفری را دوست دارند اما آیا میتوانید در دوران بارداری این سبزی خوش طعم را بخورید، خطر سقط جنین با خوردن جعفری در دوران بارداری پیشنهاد ما برای مطالعه است.

خطرات مرتبط با خوردن تخم مرغ در دوران بارداری:

همانطور که می دانید مصرف تخم مرغ مزایای زیادی برای زنان باردار و جنین داخل رحم این افراد دارد. با این حال، در برخی شرایط هم ممکن است مصرف بیش از حد این ماده غذایی عوارض خطرناکی در بدن این افراد ایجاد کند. شایع ترین این خطرات عبارتند از:

مسمومیت سالمونلایی زنان در دوران بارداری با مصرف تخم مرغ:

به یاد داشته باشید که تخم مرغ خام یا تخم مرغ نیم پز حامل باکتری سالمونلا است. به همین دلیل، تخم مرغی که یک زن در دوران بارداری خود مصرف می کند، باید به صورت طبخ شده باشد، تا سفید و زرده آن کاملا به حالت جامد درآید. این کار باعث می شود که باکتری موجود در این ماده غذایی به طور کامل از بین برود و تخم مرغ یک گزینه امن غذایی برای زنان باردار محسوب شود. اگرچه مبتلا شدن زنان حامله به مسمومیت سالمونلا صدمه خاصی به جنین داخل رحم این افراد وارد نخواهد کرد، اما می تواند عواقب ناخوشایندی را در بدن خود مادر ایجاد کند، که شایع ترین این علائم عبارتند از:

 • بروز درد شکم در بدن مادر باردار
 • بروز حالت اسهال و استفراغ شدید در بدن مادر باردار
 • بالا رفتن درجه حرارت بدن مادر باردار
 • بروز سردرد شدید در بدن مادر باردار
  با این حال، امروزه در بسیاری از کشورها، تخم مرغ ها تحت شرایط بهداشتی تولید شده و مرغ تخم گذار در برابر باکتری سالمونلا واکسینه می شود. به همین دلیل، مصرف این تخم مرغ ها در دوران بارداری زنان کاملا ایمن می باشد، طوری که بررسی های انجام شده توسط محققان در سال 2006 اعلام کرد که تولید تخم مرغ زیر نظر سازمان بهداشت حامل هیچ نوع باکتری سالمونلا نبوده و کاملا بهداشتی می باشد.

یک زن حامله در طی کل دوران بارداری خود باید چه مقدار تخم مرغ مصرف کند؟

بنا به گزارش سازمان بهداشت، اندازه مواد مغذی موجود در یک تخم مرغ باور نکردنی است، چون زرده تخم-مرغ حاوی حدود 185 میلی گرم کلسترول می باشد. یک فرد بزرگسال می تواند نزدیک به 300 میلی گرم از این ماده غذایی را در هر روز مصرف کند. اما، در دوران بارداری، مصرف دو عدد تخم مرغ در روز ممکن است بیش از مقدار توصیه شده، بوده و کلسترول زیادی را برای بدن زنان حامله به دنبال داشته باشد. بنابراین، در صورت مصرف دو عدد تخم مرغ در روز، زنان حامله باید سعی کند تا از مصرف غذاهای دیگر که دارای کلسترول بالایی هستند، خودداری کند. در واقع، می توان ادعا کرد که مصرف دو عدد تخم مرغ در روز، چربی مورد نیاز برای بدن زنان باردار و جنین داخل رحم این افراد را به طور کامل تامین خواهد کرد.
اما فراموش نکنید که خوردن 1-2 عدد تخم مرغ در هر هفته برای هیچ زن بارداری مضر نیست. با این حال، یادتان باشد که اگر شما به عنوان یک زن جوان و حامله، دارای اضافه وزن بوده و یا مبتلا به کلسترول خون بالا هستید، خوردن تخم مرغ در هر روز از دوران بارداری ممکن است خطر ابتلا به عوارض مختلف این دوران را در بدن شما افزایش دهد. به گفته موسسه بهداشت جهانی: "زنان حامله ای که دارای اضافه وزن هستند، باید مصرف زرده تخم مرغ را به یک عدد در سه تا چهار هفته محدود کنند. در واقع، بهترین گزینه برای مصرف این افراد، سفیده تخم مرغ است. اما بهتر است زنان باردار قبل از مصرف سفیده تخم مرغ هم با پزشک متخصص زنان و زایمان معالج خود مشورت کنید."

 به یاد داشته باشید که تخم مرغ خام یا نیم پز حامل باکتری سالمونلا است و میتواند باعث مسمومیت سالمونلایی زنان در دوران بارداری شود.

نحوه انتخاب تخم مرغ سالم و طبخ درست آن:

در ادامه، شما را با نحوه درست طبخ تخم مرغ اشنا خواهیم کرد، تا با مصرف درست آن در دوران بارداری خود، از مسمومیت سالمونلا در امان بمانید. این مراحل عبارتند از:
برای آب پز کردن، تخم مرغی با اندازه متوسط را انتخاب نموده و آن در حدود هفت دقیقه در آب بجوشانید. اما اگر می خواهید تخم مرغ را نیمرو کنید، باید اجازه دهید که هر دو طرف آن کاملا سرخ شود، تا جایی که رنگ سفیده تخم مرغ عوض شده و زرده آن نیز سفت گردد. یادتان باشد که برای این کار، در حدود پنج دقیقه زمان لازم است.
همچنین، یادتان باشد که اگر شما به عنوان زن حامله ترجیح می دهید که غذای خود را در خارج از منزل بخورید، باید مراقب باشید و از مصرف غذاهای حاوی تخم مرغ خودداری کنید، چون ممکن است تخم مرغ موجود در انواع غذاها خام بوده و یا به طور کامل نپخته باشد، که این حالت می تواند باعث بروز مسمومیت غذایی در بدن شما شده و سلامتی جنین داخل رحمتان را هم به خطر اندازد.
مواد غذایی حاوی تخم مرغ خام که باید در دوران بارداری از آن دوری کنید:
در ادامه این مقاله، شما را با مواد غذایی که شامل تخم مرغ خام هستند، آشنا می کنیم. به عنوان یک خانم باردار به یاد داشته باشید که شما باید از مصرف این مواد غذایی در طی کل دوران بارداری خود اجتناب کنید. مهم ترین این مواد غذایی عبارتند از:

 • سس مرکب از کره و زرده تخم مرغ، آب لیمو وسرکه
 •  سس مایونز خانگی
 • شکر و تخم مرغ
 • بستنی
 • موس
 • تیرامیسو
 • سس سالاد
 • انواع مختلف سس
  البته، فراموش نکنید که مصرف سس های مایونز صنعتی برای مصرف زنان در دوران بارداری امن هستند، چون برای تهیه آن ها از تخم مرغ پاستوریزه استفاده شده است. بنابراین، اگر شما به عنوان یک زن حامله در حال آماده سازی هر ماده غذایی شبیه به سس مایونز و یا شکر و تخم مرغ سلطنتی در خانه هستید، سعی کنید برای تهیه این غذاها فقط از تخم مرغ پاستوریزه استفاده کنید، چون در روند پاستوریزاسیون این ماده غذایی، باکتری های موجود در آن با حرارت دادن کشته می شود. در واقع، شما می توانید تخم مرغ پاستوریزه یخ زده و یا مایع را برای تهیه مواد غذایی در دوران بارداری خود خریداری کنید.

پیاز جز جدانشدنی غذاهای ایرانی است و شما مادران باردار هم که از این ماده غذایی استفاده میکنید لازم است آیا می توانم در دوران بارداری پیاز بخورم؟ را بخوانید.

چگونه زنان باردار می توانند تخم مرغ را در خانه ذخیره کنند؟

هنگامی که شما به عنوان یک زن حامله بخواهید تخم مرغ های مصرفی خود را با خیال راحت در خانه ذخیره کنید، باید نکاتی را رعایت نمایید، تا از گسترش باکتری از طریق پوست یک تخم مرغ به تخم مرغ های دیگر جلوگیری شود. در ادامه این مقاله، نکاتی برای راهنمایی شما زنان باردار ارائه شده است تا یاد بگیرید که چگونه تخم مرغ را به شیوه ای امن در منزل خود ذخیره کنید. این نکات عبارتند از:

 • یخچال و فریزر بهترین مکان برای ذخیره کردن تخم مرغ در هر خانه ای است. در واقع، از آن جایی که تخم مرغ به درجه حرارت زیر 20 درجه سانتی گراد نیاز دارد تا سالم باقی بماند، به همین دلیل استفاده از دستگاه های خنک کننده برای نگهداری تخم مرغ در منزل بهترین کار خواهد بود.
 •  نکته دومی که زنان باردار باید برای نگهداری درست تخم مرغ در منزل، در نظر داشته باشند، این است که هیچ وقت تخم مرغ ها را در نزدیکی سایر مواد غذایی ذخیره نکنند. بهترین ایده برای این کار استفاده از ظرف مخصوص تخم مرغ و یا یک سینی جداگانه برای ذخیره نمودن این ماده غذایی است.
 • علاوه بر این موارد، اگر شما به عنوان یک زن حامله تصمیم ندارید تا به زودی غذاهای حاوی تخم مرغ آماده کنید و یا اگر در چند روز آینده نمی خواهید تخم مرغ بخورید، بخشی از این ماده غذایی را در قسمت بسیار سرد یخچال قرار دهید، تا به سرعت خنک شوند. یادتان باشد که تخم مرغ های خنک برای مصرف شما در دو روز آینده مناسب خواهد بود، اما در روزهای بعد از آن نباید استفاده شوند.
 • همچنین، شما به عنوان یک خانم جوان و باردار می توانید تخم مرغ هایی که برای تهیه کیک استفاده می کنید، در یک محل خشک و خنک ذخیره نمایید. البته، اگر این تخم مرغ ها از قبل با کرم و یا کاستارد مواد افزودنی مخلوط شده باشد.
 • که یک تخم مرغ آب پز که کاملا سفت نباید در یخچال برای بیش از سه روز نگه داشته شود.

نکاتی برای راهنمایی مادران حامله جهت جلوگیری از گسترش باکتری های موجود در تخم مرغ:

همانطور که می دانید باکتری ها می توانند به سرعت از تخم مرغ به سایر مواد غذایی موجود در یخچال گسترش یابند. برای جلوگیری از این کار، می توان تخم مرغ ها را بر روی شانه مخصوص نگهداری تخم مرغ نگه داشت. در ادامه این مقاله، نکاتی برای راهنمایی شما مادران باردار جهت جلوگیری از گسترش یافتن باکتری های موجود در تخم مرغ به سایر مواد غذایی ارائه شده است، که عبارتند از:

 • به عنوان یک مادر باردار سعی کنید تا تخم مرغ ها را در نزدیکی سایر مواد غذایی قرار ندهید.
 • مراقب باشید که اگر برخی از تخم مرغ ها شکسته و یا ترک خورده است، مواد داخل آن به سایر غذاهای موجود در یخچال انتقال نیابد.
 • به عنوان یک خانم جوان و بی تجربه به خاطر داشته باشید که قبل و بعد از دست زدن به تخم مرغ ها، حتما دستان خود را با آب گرم و صابون بشویید.
 • ظروف و سطحی اجاق گازی را که برای پختن تخم مرغ از آن ها استفاده کرده اید، را با استفاده از آب گرم و صابون تمیز کنید.
 • اگر متوجه شدید که پوست تخم مرغی شکسته و یا حتی آسیب کوچکی دیده است، به هیچ وجه از آن استفاده نکنید، زیرا ممکن است به انواع باکتری ها و گرد و خاک آلوده شده باشد.

عمر مفید یک تخم مرغ چقدر است؟

که عمر مفید یک تخم مرغ در حالت معمولی، 28 روز است. در واقع، تاریخ درج شده بر روی آن ها بهترین روش برای محاسبه عمر مفید این ماده غذایی است. البته می توان تخم مرغ را حتی پس از گذشتن یک یا دو روز از تاریخ مصرف آن، تنها در صورتی که سفیده به صورت کامل پخته شده و زرده جامد گردیده است، در یخچال نگه داشت، چون با پخت کامل تخم مرغ باکتری سالمونلا موجود در آن از بین می رود.
در نهایت، یادتان باشد که اگر چه خطرات بهداشتی گوناگونی در ارتباط با مصرف تخم مرغ در دوران بارداری زنان وجود دارد، اما این افراد می توانند با رعایت اقدامات احتیاطی، این ماده غذایی را به صورت امن مصرف کنند!

بهتر است توصیه هایی درباره تغذیه قبل از بارداری را حتما مطالعه کنید

 

نظر (19)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام آیا از نظر پزشکی این درست که می گند اگه مادر بارداری تخم مرغ بخوره بچه اش دیر حرف می زنه یا خدایی نکرده گنگ میشه؟؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من الان آخرای پنج ماهگی رو بسر میبرم وهروز ۲عدد تخم مرغ پخته میخورم الان اینجا این سوالاتی رو دیدم ایا خوردن ۲ عدد تخم مرغ صحیح است یا ضرر دارد

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام میشه لطفا راهنمایی کنید خانمم باردار هستش الان تو ماه پنجم هستش امشب تخم مرغ خورده تاریخ مصرفش گذشته بود التن فهمیدم اصلا حالش خوب نیست برایه جنین ضرر داره

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام دکتر برای بارداری بهم گفته سفیده تخم مرغ مصرف کنم فقط مگه زرده تخم مرغ رو استفاده کنم ضرر داره؟ لطفا جواب رو بهم بدین

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خسته نباشید من 2 ماه باردارم صبحا میل هیچی ندارم چیکارکنم لطفا راهنمایم کنید

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
آبمیوه های طبیعی، شیر و یا هر چی که دوست دارین بخورین.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام در جایی که ما زندگی میکنیم زنان باردار تخم مرغ نمیخورن چون اعتقاد به این است یا که طفل دیر حرف میزند یا هم گنگ میشود ایا چنین مفکوره یی حقیقت داره؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
نخیر تخم مرغی که کامل پخته برای مادر و جنین بسیار مقوی هست

سلام من تو کل دوران بارداریم تخم مرغ مصرف نکردم هیچ وقت دوست نداشتم.الانم خ نگرانم

سلام
نگران نباشید مواد غذایی دیگه ای هم که مصرف کردین تامین کننده نیاز جنین بوده

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من کلا در دوره بارداری هر روز تخم مرغ نیمرو ولی زردشو هم نمیزدم خوردم حالا سر بچم چی میاد????

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
نگران نباشید، همه این موارد گفته شده درست هست ولی همه احتمال هستند و صددرصد نیست، پس نگران نباشید و از این به بعد مواظب باشید

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من ماه هشت بارداریم هست خیلی کمردرد هستم بهم گفتن صبحانه یک تخم خام داخل یک گیلاس شیر مخلوط کن فایده داره اما اینجا که میبینم میگه ضرر داره حالا لطفا بهم بگین ضرر داره یا نه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید
من دیروز در خانه دوستم تخم مرغ نیم پز خوردم الان تو این مقاله دیدم عوارضی داره از کجا بدونم دچار مریضی مسمومیت سالمونلایی نشدم؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم با یه بار خوردن معملا مشکلی ایجاد نمیکنه منتهی اگه هر کدام از عوازض زیر رو در خودتون احساس کردین به پزشک متخصص مراجعه نمایید:
1. بروز درد شکم در بدن مادر باردار
2. بروز حالت اسهال و استفراغ شدید در بدن مادر باردار
3. بالا رفتن درجه...

سلام عزیزم با یه بار خوردن معملا مشکلی ایجاد نمیکنه منتهی اگه هر کدام از عوازض زیر رو در خودتون احساس کردین به پزشک متخصص مراجعه نمایید:
1. بروز درد شکم در بدن مادر باردار
2. بروز حالت اسهال و استفراغ شدید در بدن مادر باردار
3. بالا رفتن درجه حرارت بدن مادر باردار
4. بروز سردرد شدید در بدن مادر باردار

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و احترام خدمت مامانم عزیز
من در هفته 8م بارداری هستم روزانه چند عدد تخم مرغ بخورم بهتره؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم
اگه اضافه وزن نداشته باشین روزانه خوردن دو عدد تخم مرغ میتونه براتون مفید واقع بشه در ضمن یادتون باشه اگه روزانه دو عدد تخم مرغ مصرف کردین در خوراکی های دیگه سعی شود از خوراکی هایی که دارای کلسترول بالایی هستند دوری کنین .

This comment was minimized by the moderator on the site

با سلام
ببخشید من شنیده ام بعضی از غذاها مثل سس مایونز دارای تخم مرغ خام هستند میشه اون غذاهارو بگین چیا هستن؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم
مهم ترین این مواد غذایی عبارتند از:
• سس مرکب از کره و زرده تخم مرغ، آب لیمو وسرکه
• سس مایونز خانگی
• شکر و تخم مرغ
• بستنی
• موس
• تیرامیسو
• سس سالاد
• انواع مختلف سس

 1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/