جالبترین مطلب درباره رشد جنین از هفته سیزدهم تا بیست و چهارم بارداری

جالبترین مطلب درباره رشد جنین از هفته سیزدهم تا بیست و چهارم بارداری

حتما برایتان جالب است که بدانید تا حالا جنینتان چطور زندگی کرده و چه اندازه بوده است، من توصیه میکنم جالبترین مطلب درباره رشد جنین از هفته چهارم تا دوازدهم بارداری را حتما بخونید، چون خیلی جذاب و هیجان انگیزه.

1. مراحل رشد طبیعی جنین در هفته سیزدهم دوران بارداری:

در حال حاضر و با ورود به هفته سیزدهم دوران بارداری، اندازه قد جنین شما به حدود 6.7 سانتی متر رسیده و وزن او هم تقریبا 23 گرم می باشد. در واقع، اندازه جنین که قبلا در حد یک دانه خشخاش کوچک بود، با ورود به این هفته از دوران بارداری تقریبا به اندازه یک نخود متوسط خواهد بود. همچنین، این هفته از دوران بارداری زمانی است که انگشتان دست جنین رشد کرده و اثر انگشتی متمایز و منحصر به فرد را تا آخر عمر برای خود صاحب خواهد شد، چیزی که برای بقیه زندگی فرزندتان منحصر به فرد باقی مانده و تا زمان مرگ او هم تغییر نخواهد کرد.
با ورود به این هفته از دوران بارداری جنین داخل رحم شما قادر به مکیدن انگشتان خود خواهد بود و اگر شما شکم خود را به طور آرام لمس کنید، او می تواند این حرکات را احساس کرده و در واکنش به آن ها شروع به جنبش و حرکت کند. این حالات یکی از اولین جنبش ها و حرکات جنین تلقی شده و به یاد خود او هم خواهد ماند، طوری که بعد از به دنیا آمدن نوزاد هم همین عمل مکیدن انگشتان در دوران جنینی، به شیردهی او هم کمک بسیاری خواهد کرد.
در نهایت، لازم است بدانید در صورتی که جنین داخل رحم مادر یک نوزاد دختر باشد، تخمدان ها و سیستم تناسلی او کامل شده و در حدود 2 میلیون تخمک را در خود ذخیره خواهد کرد. اما فراموش نکنید که در زمان تولد نوزاد دختر، تعداد تخمک های موجود در بدن او به حدود 1 میلیون عدد خواهد رسید.

این هفته شگفت انگیز به طور کامل در مادر و جنین در هفته سیزدهم بارداری گفته شده که خواندن آن اطلاعات جالبی به شما میدهد.

2. مراحل رشد طبیعی جنین در هفته چهاردهم دوران بارداری:

در حال حاضر، جنین داخل رحم مادر رشد کرده و اندازه قد او از تاج سر تا کف پاهایش به حدود 8 سانتی متر رسیده است و وزن او تقریبا 49 گرم می باشد. همچنین، با ورود جنین به هفته چهاردهم از دوران بارداری رشد بدن او سریع تر از سر او شده و در نهایت، تمام اعضای بدنش طبیعی به نظر خواهد رسید.
با ورود جنین به هفته چهاردهم دوران بارداری پوست او که قبلا خیلی نازک بوده است، در حال حاضر با موهای کرک مانند به خوبی پوشش داده می شود. این موها با عنوان "کرک های جنینی" شناخته می شود. در واقع، همین موها به جنین کمک خواهند کرد تا از اعضای داخلی بدن خود محافظت نماید. اما، جالب است بدانید که تقریبا در زمان تولد، بیشتر این کرک ها محو خواهد شد. همچنین، در این مرحله از دوران بارداری، ابروهای فرزند داخل رحم شما نیز شروع به رشد کرده و قابل ملاحظه خواهد بود. علاوه بر این موارد، این هفته از دوران بارداری اولین مرحله شکل گیری موها بر روی سر جنین می باشد. یادتان باشد که ممکن است حالت بافت و رنگ موها در زمان تولد هر کودکی متفاوت باشد.
هفته چهاردهم دوران بارداری زمانی است که جنین داخل رحم شما قادر خواهد بود تا برای اولین بار، با به وجود آوردن تغییراتی در اعضای صورت خود، انگیزه ها و افکاری را که در مغزش اتفاق می افتد، به شما و دیگران نشان دهد. همچنین، در این دوره از بارداری جنین قادر به درک اخم و استرس مادر باردار خود بوده و با ادا و اصول و لوچ کردن چشمانش این درک را نشان خواهد داد. جالب است بدانید که ممکن است در برخی موارد، در هنگام سونوگرافی کردن، فرزند شما هم انگشت شست خود را بمکد، که به وضوح در تصویر قابل مشاهده خواهد بود.
با ورود جنین به هفته چهاردهم از دوران بارداری، کلیه های جنین هم قادر به تولید ادرار بوده و آن را وارد که مایع آمنیوتیک داخل رحم خواهد کرد. همچنین، جنین با ورود به این هفته از دوران بارداری به راحتی قادر خواهد بود تا در داخل مایعی که او را احاطه کرده است، حرکت کند.

اگر دوست دارید بدانید در این هفته چه اتفاقات دیگری می افتد خواندن مادر و جنین در هفته چهاردهم بارداری را از دست ندهید.

3. مراحل رشد طبیعی جنین در هفته پانزدهم دوران بارداری:

با ورود به هفته پانزدهم از دوران بارداری، اندازه قد جنین از تاج سر تا کف پاهای او به حدود 9.1 سانتی متر رسیده و میزان وزن او هم در حدود 70 گرم خواهد بود.
همچنین، این هفته از دوران باردار زمانی است که جنین شما اولین سکسکه های خود را انجام می دهد. در واقع، او با این کار، بدن خود را آماده نفس کشیدن در فضای بیرون از رحم مادر خواهد نمود. علاوه بر این موارد، پاهای جنین هم در این دوره از بارداری شروع به رشد کرده و اندازه آن ها بیشتر از بازوهای او می شود. با این تغییرات جدید، غفرزند شما حالا قادر است تا تمام حرکات اندام ها و مفاصل خود را به راحتی انجام دهد.
یادتان باشد که با ورود جنین به هفته پانزدهم از دوران بارداری، اندام تناسلی او تقریبا به طور کامل تشکیل شده و جنسیت فرزند شما ممکن است در هنگام انجام سونوگرافی مشخص گردد. پس، فراموش نکنید که هر پدر و مادر جوانی می تواند برای آگاهی از جنسیت دقیق فرزند خود، پس از وارد شدن به هفته پانزدهم از دوران بارداری با دکتر متخصص زنان و زایمان صحبت کند.

مادر و جنین در هفته پانزدهم بارداری شما را بیشتر با این هفته هیجان انگیز آشنا می کند.

4. مراحل رشد طبیعی جنین در هفته شانزدهم دوران بارداری:

به عنوان ی مادر باردار به خاطر بسپارید که با ورود به هفته شانزدهم از دوران بارداری، اندازه قد جنین داخل رحم شما از تاج سر تا کف پاهایش به حدود 10 سانتی متر رسیده و میزان وزن او هم در حدود 100 گرم خواهد بود. ما به شما تبریک می گویم، چون اندازه فرزند شما در این دوره از بارداری تقریبا به اندازه یک آووکادو شده است!
جالب است بدانید که ورود به هفته شانزدهم از دوران بارداری، جنین با همه اشیا موجود در اطراف خود به صورت آشکارا ارتباط برقرار کرده و حتی ممکن است با بند ناف خود هم مانند یک اسباب بازی جدید بازی کند، در برخی موارد هم با کشیدن بند ناف و یا فشار دادن محکم به دیواره رحم مادرش، خود را مشغول کند. همچنین، سر جنین ورود به هفته شانزدهم از دوران بارداری نسبت به قبل راست تر شده و چشم های او هم به سمت جلوی سر، یعنی جایی که مکان دائمی آن ها خواهد بود، حرکت می کنند. فراموش نکنید که در این دوره از بارداری تمام دستگاه ها و اعضای بدن جنین شما از جمله دستگاه ادراری و سیستم گردش خون نیز اعمال خود را به خوبی انجام می دهند.
ورود به هفته شانزدهم از دوران بارداری، جنین داخل رحم شما قادر به دم و بازدم بوده و در داخل مایع آمنیوتیک ،از طریق ریه های خود این کار را انجام خواهد داد.

پیشنهاد ما خواندن مادر و جنین در هفته شانزدهم بارداری

5. مراحل رشد طبیعی جنین در هفته هفدهم دوران بارداری:

در حال حاضر و با ورود به هفته هفدهم از دوران بارداری رشد جنین داخل رحم مادر به حدی خواهد رسید که اندازه قد او از تاج سر تا کف پاهایش در حدود 11 سانتی متر شده و وزن او هم تقریبا نزدیک به 140 گرم وزن خواهد شد. اگر چه تا این مرحله از دوران بارداری اسکلت جنین حالت لاستیکی داشته است، اما با ورود به هفته هفدهم از دوران بارداری، اسکلت او به تدریج سخت تر خواهد شد. همچنین، نخاع جنین هم در این دوره از بارداری با یک ماده محافظ پوشش داده می شود، که در علم پزشکی به آن "میلین" گفته می شود.
فراموش نکنید که در طی هفته هفدهم از دوران بارداری، تمام غدد عروقی فرزندتان در سراسر بدن او رشد خواهد کرد. بند ناف جنین نیز در این مرحله از دوران بارداری رشد بیشتری کرده و نسبت به قبل ضخیم تر و قوی تر خواهد شد، تا بتواند به رشد و توسعه کلی جنین تا زمان تولد کمک کند.

مطالب بیشتری درباره این هفته را در مادر و جنین در هفته هفدهم بارداری بخوانید.

6. مراحل رشد طبیعی جنین در هفته هیجدهم دوران بارداری:

با ورود به هفته هجدهم از دوران بارداری اندازه قد جنین داخل رحم شما از تاج سر تا کف پاهایش به حدود 12 سانتی متر رسیده و میزان وزن او هم در حدود 190 گرم خواهد شد. اینک قفسه سینه فرزند شما می-تواند به وضوح رو به بالا و پایین حرکت کرده و عمل تنفس او را برای شما نشان دهد. همچنین، در هفته هجدهم از دوران بارداری، رگ های خونی جنین هنوز هم از زیر پوست او قابل مشاهده بوده و گوش هایش نیز موضع خود را به جایگاه نهایی خود تغییر خواهند داد، طوری که حتی ممکن است فکر کنید که گوش های فرزندتان کمی بیشتر از حد معمول، از سر او بیرون زده است.
اگر فرزند شما دختر باشد، اندام های مختلف زنانه او از جمله واژن، لوله های فالوپ و رحم (رحم) در حال حاضر به طور کامل تشکیل شده است. اگر هم جنین موجود در رحم شما پسر باشد، آلت تناسلی او به راحتی توسط سونوگرافی، در این مرحله از دوران بارداری قابل تشخیص خواهد بود.

مادر و جنین در هفته هجدهم بارداری به مامان های مهربان توصیه میشه که حتما بخونن.

7. مراحل رشد طبیعی جنین در هفته نوزدهم دوران بارداری:

با ورود به هفته نوزدهم از دوران بارداری، اندازه قد جنین داخل رحم شما از تاج سر تا کف پاهایش به حدود 14.2 سانتی متر رسیده و میزان وزن او هم در حدود 240 گرم خواهد بود. همچنین، جنین در این مرحله از دوران بارداری به بلعیدن مایع آمنیوتیک موجود در داخل رحم مادرش ادامه داده و با این کار، کلیه های او هم شروع به تولید ادرار خواهند نمود. علاوه بر این موارد، در طی هفته نوزدهم از دوران بارداری، رشد خوبی را در موهای روی پوست و سر جنین خود ملاحظه خواهید کرد.
با ورود به هفته نوزدهم از دوران بارداری، حس های مختلف بدن جنین به بالاترین حد رشد خود رسیده و سلول های عصبی مختلف نیز در بدنش توسعه می یابند. این تغییرات به فرزند شما کمک خواهند کرد تا حواسی مانند چشیدن، بوییدن، شنیدن، لمس کردن و دیدن را در دنیای بیرون از رحم به راحتی درک کند.
معمولا، در هفته نوزدهم از دوران بارداری، تولید سلول های عصبی در بدن جنین کم بوده در عوض سلول های عصبی موجود در بدن او رشد کرده و بزرگتر می شوند. همچنین، این سلول ها با ایجاد کردن ارتباطات پیچیده با قسمت های مختلف اعضا، تمام حواس موجود در بدن جنین را تقویت خواهند کرد.
این دوره از بارداری، زمانی است که شما به وضوح قادر خواهید بود تا تمام حرکات جنین را در داخل رحم خود احساس کنید.

مادر و جنین در هفته نوزدهم بارداری

8. مراحل رشد طبیعی جنین در طی هفته بیستم دوران بارداری:

با شروع هفته بیستم از دوران بارداری، اندازه جنین داخل رحم شما از تاج سر تا کف پاهایش در حدود 26 سانتی متر شده و جنین برای به دست آوردن وزن مناسب تلاش خواهد کرد. همچنین، بدن جنین در این دوره از بارداری، با یک ماده سفید، نرم و صاف که با به عنوان "caseosa vernix" شناخته می شود، پوشش داده خواهد شد. به خاطر داشته باشید که این ماده از پوست فرزند شما که مجبور است در داخل مایع آمنیوتیک برای مدت طولانی بماند، حمایت و نگهداری خواهد کرد.
علاوه بر این موارد، در طول این هفته از دوران بارداری، جنین داخل رحم شما شما با تمرین بلعیدن بیشتر به توسعه دستگاه گوارش خود کمک زیادی خواهد نمود، چون هنگامی که مایع آمنیوتیک به داخل بدن جنین وارد می شود، بدن او آب موجود در این مایع را جذب کرده و بقیه ضایعات آن را به منطقه روده انتقال می-دهد. منطقه روده نیز این مواد زائد را جمع آوری کرده و در دستگاه گوارش نگه داشته و به یک ماده چسبنده که با عنوان "مکونیوم" شناخته می شود، تبدیل خواهد کرد. این تغییرات در نهایت باعث تکامل سیستم های مختلف بدن جنین شده و او را برای زندگی در دنیای بیرون آماه خواهد نمود. در واقع، می توان ادعا کرد که این تغییر اولین حرکت روده های جنین برای دفع مدفوع می باشد.

مادر و جنین در هفته بیستم بارداری 

9. مراحل رشد طبیعی جنین در طی هفته بیست ویکم دوران بارداری:

با ورود به هفته بیست و یکم از دوران بارداری، اندازه قد جنین داخل رحم شما به حدود 27 سانتی متر رسیده و وزن او در حدود 360 گرم خواهد شد. همچنین، در این هفته از دوران بارداری، ابروها و پلک های جنین به طور کامل رشد یافته،و او قادر به چشمک زدن خواهد بود. علاوه بر این موارد، یادتان باشد که اگر فرزند داخل رحم شما یک نوزاد پسر بود، در این دوره از بارداری، بیضه های او از لگن به سمت کیسه بیضه حرکت خواهد کرد.

مادر و جنین در هفته بیست و یکم بارداری

10. مراحل رشد طبیعی جنین در طی هفته بیست ودوم دوران بارداری:

شاید بدانید که اندازه جنین داخل رحم مادر باردار در این دوره به حدود 28 سانتی متر رسیده و اندازه وزن او هم تقریبا در حدود 430 گرم خواهد شد. همچنین، لازم است به عنوان یک خانم به خاطر داشته باشید که در طی هفته بیست ودوم از دوران بارداری، جنین شما تغییرات اساسی بدن خود را کم کم آغاز کرده و بیشتر شبیه یک نوزاد انسان خواهد شد.
اما، یادتان باشد که در این دوران، هنوز هم چربی محافظ موجود در زیر پوست جنین تکامل نیافته است. به همین دلیل، پوست بدن او در طی هفته بیست ودوم از دوران بارداری بسیار چروکیده و شفاف به نظر می رسد. علت دیگر این امر، هم به دست آوردن وزن بیشتر در روزهای بعد است.
لب های جنین در هفته بیست و دوم از دوران بارداری به طور کامل رشد کرده و در حال حاضر، هر کدام از لب های بالا و پایین او به صورت مجزا قابل مشاهده است. همچنین، چشم های جنین داخل رحم مادر نیز رشد کرده و خود را برای زمان تولد و دیدن محیط بیرون آماده می کنند. با این حال، به عنوان یک مادر باردار به خاطر داشته باشید که در هفته بیست و دوم از دوران بارداری، بخش رنگی چشم فرزند شما هنوز رنگدانه ای تولید نمی کند. به همین دلیل است که رنگ چشم او در مراحل بعدی زندگی تعیین خواهد شد. علاوه بر این موارد، در طول هفته بیست و دوم از دوران بارداری، لوزالمعده جنین داخل رحم شما با سرعت ثابتی توسعه یافته و به تولید هورمون های ضروری در بدن کمک زیادی خواهد کرد.
در این دوره از بارداری، جوانه کوچک دندان در ناحیه نزدیک لثه های جنین هم شروع به رشد کرده و جای رشد دندان های شیری را در مراحل بعدی زندگی او تنظیم می کنند.

مادر و جنین در هفته بیست و دوم بارداری

11. مراحل رشد طبیعی جنین در طی هفته بیست وسوم دوران بارداری:

در حال حاضر و با ورود به هفته بیست وسوم از دوران بارداری، اندازه قد جنین داخل رحم شما به حدود 29 سانتی متر رسیده و وزن او تقریبا در حدود 00 5 گرم خواهد شد. اینک فرزند شما قادر است تا بسیاری از صداهای موجود در اطرافتان را بهتر از قبل بشنود، طوری که ممکن است او با شنیدن صداهای مختلف، از جمله صدای خود شما، ضربان قلب و یا حتی صداهای داخل معده شما واکنش نشان دهد.

مادر و جنین در هفته بیست و سوم بارداری

12. مراحل رشد طبیعی جنین در طی هفته بیست وچهارم دوران بارداری:

اندازه قد جنین داخل رحم شما در هفته بیست و چهارم از دوران بارداری به حدود 30 سانتی متر رسیده و ممکن است وزن برخی از نوزادان در این مرحله از دوران بارداری، به 600 گرم هم برسد. همچنین، در طی این هفته از دوران بارداری مغز جنین به رشد سریع خود ادامه داده و جوانه های چشایی هم به طور کامل بر روی زبان او توسعه خواهند یافت.
با ورود به هفته بیست و چهارم از دوران بارداری می توان از رد پای جنین به عنوان اثر انگشت او استفاده کرد. همچنین، ریه های جنین در حال حاضر به رشد شاخه های اصلی خود در دستگاه تنفسی ادامه خواهند داد. البته فراموش نکنید که این روند تکامل ریه ها تا زمان تولد نوزاد ادامه می یابد.
در نهایت، یادتان باشد که در طی هفته بیست و چهارم از دوران بارداری، سلول های جنین به تولید ماده ای به نام "سورفاکتانت" در بدن کمک خواهند کرد، که این ماده باعث رشد و توسعه خود نوزاد در این مرحله از بارداری خواهد شد. در واقع، وجود این ماده برای کمک به ورود هوا به کیسه های هوایی نوزاد در زمان تولد الزامی می باشد.

مادر و جنین در هفته بیست و چهارم بارداری حقایق بیشتری درباره این هفته به شما میگوید.

 

نظر (22)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام در هفته شانزدهم هستم مرنگ کردن مو برای ننی ظرر نداره

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
بهتره رنگ نکین.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خسته نباشید جنین قبلی من در 33 هفته سونو گفت هیدروسفالی و قطع نخاع شده مجبور شدن بچه رو به دنیا بیاد الان هم باردارم ممکن هست دوباره اون اتفاق بیوفتت

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
بستگی به دلیل ایجاد این بیماری میتونه باشه ، ژنتیک یا ... تحت نظر پزشک باشید.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خدمت مامانم عزیز , من هفته سیزدهم بارداری هستم به دلیل سرما خوردگی به پزشک رفتم و برام قرص ژلوفن سبز 400 گرمی تجویز کرده سوالم اینه که این دارم برای بارداری مضر نیست؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , در صورت تجویز پزشک موردی نداره .

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید , من هفته سیزدهم بارداری هستم در سونو گرافی غربالگری بهم گفته شد جفت خیلی پایین و نزدیک دهانه رحم هست آیا در این دوران میشه نزدیکی کرد یا خطرناکه؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام گلم , نخیر باید استراحت کنین در این حالت و نزدیکی به هیچ عنوان نداشته باشین .

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید , ببخشید من در هفته سیزدهم بارداری هستم تو سونوگرافی دکتر بهم گفت جفت قدامی هست آیا با جفت قدامی میشه زایمان طبیعی داشت؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , بله جفت قدامی مانعی برای زایمان طبیعی نیست.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خسته نباشید من در هفته چهاردهم بارداری هستم تا الان جنین بریچ بوده آیا امکانش هست نا موقع زایمان بچرخه یا نه؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , بله میتونه بچرخه نگران نباشین هنوز زمان زیادی هست .

This comment was minimized by the moderator on the site

با سلام و احترام
من در هفته چهاردهم باردای هستم و ترشحاتی ازم میاد که با ترشحات قبل از بارداری فرق داره یه حالت غلیظ داره میخواستم ببینم مشکلی برای جنین نداره ؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم
در دوران بارداری نوع و مقدار ترشحات تغییر میکنه و یک حالت طبیعیه است تا زمانی که بوی تعفن نده و یا به حالت پنیری نباشه و خودتو سوزش و یا خارش نداشته باشین نگران کننده نیست .

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام مامانم خسته نباشید
ببخشید من الان در هفته چهاردهم بارداری هستم و دکتر بهم گفته جفتم پایینه سوالم این بود آیا من میتونم پیاده روی داشته باشم ؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , اگه دکترتون گفتن که جفت پایین قرار گرفته بهتره به غیر از کارهای روتین و شخصی پیاده روی نداشته باشین .

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خسته نباشید , سوال بنده این است که آیا رادیوگرافی از دندان در بارداری برای جنین مضره ؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خانمی , بهتره انجام نشه ولی اگر هم انجام شد به دلیل اینکه با رحم فاصله داره و دوز رادیوگرافی دندان کم هست مشکلی نداره .

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خسته نباشید , من در هفته پانزدهم بارداری هستم دو سه روز پیش حرکات جنین رو به طور کامل احساس میکردم الان دو روزه احساس نمیکنم ممکنه قلبش متوقف شده باشه ؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , در این زمان انتظار حرکات زیاد جنین وجود نداره ولی بازم برای اطمینان خاطر میتونین یک سونوگرافی انجام بدین.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید, آیا به پشت خوابیدن در بارداری باعث میشه بند ناف دور گردن بچه بیفته؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم نخیر همچین احتمالی وجود نداره.

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/