سس مایونز در دوران بارداری ممنوع یا آزاد ؟

سس مایونز در دوران بارداری ممنوع یا آزاد ؟

شما هم به عنوان یک زن حامله ممکن است درباره مصرف سس مایونز و استفاده گسترده از این چاشنی در ساندویچ ها و یا همبرگرها زیاد فکر نکرده باشید. اما هنگامی که حامله شدید، سس مایونز به عنوان یک غذای ناشناخته در این دوران به حساب می آید، زیرا از بهداشت و امنیت آن مطمئن نیستید! به خاطر داشته باشید که ممکن است سس مورد استفاده در یک وعده غذایی شما از تخم مرغ خام و یا غیربهداشتی تهیه شده باشد. به همین دلیل، علم پزشکی به زنان حامله توصیه می کند که اگر می توانند، از مصرف سس مایونز در طی کل دوران بارداری خود اجتناب کنند.

آیا زنان در دوران بارداری می توانند سس مایونز مصرف کنند؟

مصرف سس مایونز برای همه زنان حامله امن است، اگر از تخم مرغ (با گرما) پاستوریزه تهیه شده باشد. همانطور که می دانید این ماده غذایی از زرده تخم مرغ، که با روغن مایع و آب لیمو یا سرکه مخلوط شده است، تهیه می گردد. فراموش نکنید که پروتئین و لسیتین موجود در زرده تخم مرغ به عنوان امولسیفایر در سس مایونز عمل می کند. البته، امروزه سس مایونز با نام های تجاری مختلفی در دسترس مردم قرار دارد، که در قفسه های غیریخچالی سوپر مارکت ها نگهداری می شود، که اگر این محصولات از تخم مرغ پاستوریزه تهیه گردد، برای مصرف زنان در طی دوران بارداری امن خواهند بود. لازم است بدانید که در هر کشوری، برخی گونه های محبوب از سس مایونز وجود دارند که امنیت آن ها توسط سازمان بهداشت آن منطقه ثبت گردیده است.
شما از مصرف سس مایونز خانگی که با تخم مرغ خام تهیه شده است اجتناب کنید، چون شما و فرزند داخل رحمتان را در معرض خطر ابتلا به بیماری سالمونلا قرار خواهد داد. البته زنان باردار باید از مصرف سس مایونزهایی که درفروشگاه ها عرضه می شود و یا در رستوران ها و یا بازارهای مواد غذایی همراه غذا به مردم ارائه می شود هم اجتناب کنند، چون مطمئن نیستند که این سس ها از تخم مرغ پاستوریزه تهیه گردیده است و یا نه.

انواع سس مایونزها برای خانوم های باردار :

شما به عنوان یک زن حامله می توانید سس مایونز مناسبی را برای تامین نیازهای بدن خود، با توجه به چربی ها و کالری آن انتخاب کنید. البته امروزه انواع سس ها به صورت گسترده برای مشتریان عرضه می شود، که هر کدام با ایجاد تغییرات مختلفی ساخته شده اند. در ادامه این مقاله، به چند نوع مختلف از سس مایونزها اشاره شده است، که عبارتند از:
• سس مایونز معمولی: این نوع سس مطابق با استانداردهای مواد غذایی و مستندات Alimentarius تهیه گردیده و حاوی 78.5٪ چربی و 6٪ تخم مرغ می باشد.
• سس مایونز پرچرب: که شامل 65-75٪ چربی است.
• سس مایونز کم چرب: همانطور که از نام این نوع سس پیدا است، حاوی چربی کم، در حدود 20-30٪ و 3٪ تخم مرغ می باشد. جالب است بدانید که کارخانجات سازنده، برای تهیه این سس ها و به دست آوردن غلظت مناسب از نشاسته ذرت و صمغ زانتان هم استفاده می کنند.
• سس مایونز فوق العاده کم چرب: این نوع سس کمتر از 10٪ چربی داشته و حاوی 4٪ تخم مرغ است.

ارزش غذایی سس مایونز:

حتی اگر شما امید خود را به سس مایونزهایی با نام تجاری معتبر بسته باشید، باز هم باید بدانید که ارزش تغذیه ای این ماده غذایی کم بوده و فقط ارزش تولید گرما و انرژی در بدن زنان باردار را دارا است. جالب است بدانید که یک قاشق غذاخوری از سس مایونز شامل 94 کالری و یا 100 میلی گرم از آن شامل 700 کالری است، که از چربی موجود در سس به دست می آید. همچنین، یک قاشق غذاخوری از این ماده غذایی دارای 5 میلی گرم کلسترول است. به همین دلیل در دستورالعمل های رژیمی به مادران باردار توصیه می شود که این ماده غذایی را نباید بیش از 300 میلی گرم در روز مصرف کنند. علاوه بر این موارد، در هر 80 میلی گرم از سس مایونز، 125 میلی گرم سدیم وجود دارد. به همین دلیل مصرف بیش از یک قاشق غذاخوری سس مایونز در روز، برای زنان حامله توصیه نمی شود، چون مصرف روزانه سدیم برای زنان باردار، طبق توصیه پزشکان متخصص زنان و زایمان باید کمتر از 300 میلی گرم باشد.
ولی بیشتر سس مایونزهای تجاری حاوی 80٪ روغن مایع، 8٪ آب، 6٪ تخم مرغ، 4٪ سرکه، 1٪ نمک و 1٪ قند می باشند. البته، جالب است بدانید که سس مایونز کم چرب با حدود 50 درصد روغن مایع، 35٪ آب، 4٪ تخم مرغ، 3 درصد سرکه، 1.5٪ قند و 0.7٪ نمک تهیه می شود.

فواید سس مایونز در دوران بارداری :

اگر سس مایونز توسط زنان باردار در مقادیر محدودی مصرف شود، می تواند برای سلامتی خود مادر و جنین داخل رحم او مفید باشد. در ادامه این مقاله، بیان شده است که زنان باردار سس مایونز را چگونه باید مصرف کنند، تا بتوانند سلامتی خود و کودک داخل رحمشان را تضمین کنند. مواد مغذی موجود در سس مایونز عبارتند از:

ویتامین E موجود در سس مایونز و جلوگیری از سقط:

با توجه به تحقیقات وزارت کشاورزی، یک قاشق سس مایونز حاوی 1.77 میلی گرم ویتامین E است. مصرف ویتامین E هم در دوران بارداری به زنان کمک می کند تا سطح قند خون خود را در حد متعادل نگه دارند، که این حالت شانس سقط جنین و خطر ابتلا به مسائل تنفسی را در نوزاد آینده به شدت کاهش خواهد داد.

تامین ویتامین K مادر باردار با سس مایونز:

به خاطر بسپارید که یک قاشق غذاخوری از سس مایونز در حدود 24 میکروگرم ویتامین K دارد، که 30 درصد از نیاز روزانه بدن زن حامله می تواند با مصرف 60 میلی گرم از این ماده غذایی تامین می شود. وجود ویتامین K در طول انجام زایمان برای بدن مادران حامله بسیار مهم است، چون باعث لخته شدن خون در بدن این افراد خواهد شد. همچنین، مصرف سس مایونز توسط مادران باردار، به این افراد کمک می کند تا جنین هم نیاز خود به ویتامین K را تامین کند.

تامین چربی زنان باردار با سس مایونز:

یادتان باشد که یک قاشق غذاخوری سس مایونز حاوی 5 میلی گرم چربی است. همانطور که می دانید چربی برای بدن زنان باردار مورد نیاز است، تا از آن به عنوان یک منبع تولید انرژی استفاده کنند. با این حال، فراموش نکنید که مصرف چربی های اشباع شده اصلا برای سلامتی زنان باردار خوب نیست.
با این حال، به یاد داشته باشید که سس مایونز به عنوان یک ماده غذایی سالم در دوران بارداری زنان، اگر در حد متعادل مصرف شود، بدن مادر حامله می تواند این ویتامین ها و چربی از آن دریافت کند.

قطعا از آغاز دوران بارداری شنیده اید که نباید در زعفران بخورید برای فهمیدن صحت این گفته توصیه میشود خوردن زعفران در بارداری خطرناک است؟ را حتما بخوانید.

مضرات سس مایونز در دوران بارداری :

همانطور که در بالا ذکر شد، سس مایونز حاوی میزان زیادی چربی و دیگر عناصر مضر است، که مصرف بیش از حد آن ها می تواند آسیب های جدی به مادر باردار و جنین داخل رحم او وارد کند. در ادامه این مقاله، چند دلیل برای مصرف محدود و یا اجتناب کامل از مصرف سس مایونز در دوران بارداری زنان ارئه شده شود، که عبارتند از:

باکتری های موجود در سس مایونز برای مادران باردار:

اگر شما در طی دوران بارداری خود سس مایونز آلوده مصرف کنید، در معرض خطر ابتلا به بیماری سالمونلا قرار خواهید گرفت، که این بیماری می تواند منجر به بروز کم آبی شدید در بدنتان شود. همچنین، باکتری های موجود در سس وارد جریان خون شما شده و مشکلاتی مانند مننژیت و آرتریت واکنشی را به دنبال خواهد داشت. علاوه بر این موارد، به خاطر داشته باشید که در چنین شرایطی ممکن است جنین داخل رحم شما با بیماری سالمونلوز متولد شود. در نهایت، یادتان باشد سس مایونزی که با تخم مرغ خام تهیه شده باشد، می تواند آلوده به باکتری لیستریا باشد، که ورود آن به بدن زنان باعث مبتلا شدن این فرد به بیماری لیستریوز در طی دوران بارداری شود، که یک بیماری بسیار نادر است.

افزایش وزن مادران باردار با کالری بالای موجود در سس مایونز:

بسیاری از زنان باردار در دوران حاملگی خود به 300 کالری در روز نیاز دارند. چون سس مایونز خود دارای کالری بالایی است، هنگامی هم که با مواد غذایی کالری دار دیگر ترکیب شود، مصرف آن می تواند منجر به افزایش وزن بیش از حد بدن زنان باردار شود، که برای این افراد و جنین داخل رحم آن ها اصلا خوب نیست.

سس مایونز حاوی چربی بالا و خطر چاقی نوزاد:

مطالعات انجام شده در سال 2014 نشان داده است که مصرف بیش از حد چربی توسط مادران باردار می تواند به سیستم ایمنی جنین داخل رحم این افراد آسیب برساند. همچنین، مطالعات دیگری که در کلینیک دانشگاه کلیولند در غرب ویرجینیا انجام گرفته است، نشان می دهد نوزادانی که با سطح چربی بالا در بدن مادران خود متولد می شوند، مشکلات چاقی را در مراحل بعدی زندگی خود تجربه خواهند کرد.

دیابت بارداری با قند و سدیم بالای موجود در سس مایونز:

از آن جایی که اکثر سس مایونزها حاوی قند و سدیم بالا هستند، به همین دلیل این مواد باید در دوران بارداری در مقادیر محدود مصرف شود. در واقع، مصرف غذاهای حاوی قند بالا می تواند منجر به بروز بیماری دیابت بارداری شود و مصرف سدیم بالا هم خطر ابتلا به فشار خون را در این افراد به میزان قابل توجهی افزایش خواهد داد.

مواد نگهدارنده مصنوعی موجود در سس مایونزها :

به دلیل این که سس مایونزهای موجود در بازار با مواد شیمیایی و مواد افزودنی در برابر خرابی و فساد محافظت می شوند، به همین دلیل مصرف آن ها ممکن است عوارض جانبی مانند تهوع و ضعف کلی بدن را در زنان باردار به دنبال داشته باشد. علاوه بر این موارد، رسیدن این مواد شیمیایی و مواد نگهدارنده به بدن برخی زنان باردار باعث بروز حالت آلرژیک در آن ها شده و سلامتی این افراد و جنین داخل رحم آن ها را در معرض خطر قرار خواهد داد.

برخی از اقدامات ایمنی برای خرید سس مایونزها:

برخی از زنان حامله با آن که می دانند مصرف سس مایونز در دوران بارداری، سلامت خود مادر و جنین داخل رحم آن ها را تحت تاثیر قرار خواهد داد، اما نمی توانند میل خود به مصرف سس مایونز را کنترل کنند. این افراد ملزم هستند که برخی از اقدامات ایمنی را در هنگام خرید و مصرف سس مایونزها انجام دهند، تا بتوانند از دوران بارداری خود لذت ببرند. مهم ترین این اقدامات عبارتند از:

بررسی مواد تشکیل دهنده سس مایونزها:

اگر شما هم به عنوان یک زن حامله عادت به خوردن سس مایونز در یک رستوران دارید، باید همیشه مواد تشکیل دهنده سس مایونز موجود در آن رستوران را شناسایی کنید. یادتان باشد که در چنین مواردی، از درخواست کردن نام مواد تشکیل دهنده سس و این که آیا برای تهیه آن از تخم مرغ پاستوریزه شده استفاده شده است و یا نه، اصلا خجالت نکشید. فراموش نکنید که اگر تخم مرغ های استفاده شده در تهیه سس مایونز باشند، مصرف آن ها برای سلامت خود شما و جنین داخل رحمتان ایمن نخواهد بود.

بررسی برچسب درج شده بر روی شیشه سس مایونز:

در هنگام خرید سس مایونز باید برچسب روی ظرف سس را به دقت برررسی کنید، تا از میزان چربی موجود در آن آگاه شده و اطلاعات مربوط به مواد نگهدارنده و جزئیات بیشتر را به دست آورید. همچنین، شما به عنوان یک مادر باردار می توانید با خواندن برچسب روی شیشه آن بررسی کنید که آیا سس مایونز ارائه شده از تخم مرغ خام تهیه گردیده است و یا نه.

استفاده از یک کارد تمیز برای برداشتن سس مایونز:

به خاطر داشته باشید که در هنگام برداشتن سس مایونز از شیشه، بهتر است از صاحب رستوران و یا غذاخوری درخواست یک کارد تمیز بکنید، تا با استفاده از آن مطمئن شوید که هیچ باکتری و یا میکروب ها وارد بدن شما و فرزند داخل رحمتان نشود.

جایگزین هایی برای سس مایونز در دوران بارداری زنان:

همه سس مایونزها که حاوی تخم مرغ پاستوریزه هستند، برای مصرف شما در طی دوران بارداری امن خواهند بود. همچنین، یادتان باشد که تمام سس مایونزهای تولید شده در کشوذ، اگر دارای برچسب درستی نباشند، سازمان بهداشت اجازه تولید به آن ها نخواهد داد. با این حال، جایگزین های خوبی به جای استفاده از تخم مرغ در سس مایونزها وجود دارد، که یک انتخاب عالی برای زنان باردار به شمار می روند. این سس ها با علامت های تجاری مانند Nayonaise و Vegenaise شناخته شده اند. اگر شما هم به عنوان یک زن حامله عاشق خوردن ساندویچ و یا نانی هستید که با سس زیاد مخلوط شده باشد و نمی توانید ولع خوردن این ماده غذایی را در دوران بارداری خود کنترل کنید، انتخاب های مناسب و سالمی برای خرید و مصرف شما وجود دارد ،که عبارتند از:
• سس مایونز توفو
• خمیر سس مانند بادام درختی و بادام زمینی
• ماست ساده
• خردل
• خامه ترش بدون چربی
پرسش ها و پاسخ های متداول در مورد مصرف سس مایونز در طی دورن بارداری زنان:

1. چرا سس مایونزهای تجاری بی خطر هستند؟

مصرف سس مایونزهای تجاری در دوران بارداری زنان امن هستند، چرا که در تهیه آن ها از تخم مرغ پاستوریزه استفاده شده و با انجام یک سری فرآیندها، عامل بیماری های مختلف منتقله از غذا مانند باکتری ها در این مواد غذایی از بین رفته است. در واقع، تحقیقات انجام گرفته در انجمن سس گوجه فرنگی و سس مایونز ایالات متحده نشان می دهد که مصرف سس مایونزهای تجاری نمی توانند عامل بروز بیماری های ناشی از مواد غذایی در بدن زنان باردار باشند، چون در تهیه آن ها از تخم مرغ پاستوریزه استفاده شده است. همچنین حضور نمک، آب لیمو و دیگر اسیدهای موجود در سس مایونز از رشد باکتری در این ماده غذایی جلوگیری خواهد کرد.

2. آیا سس های تهیه شده از کره، زرده تخم مرغ، آب لیمو وسرکه برای مصرف زنان باردار امن هستند؟

هر نوع سسی که مرکب از کره، زرده تخم مرغ، آب لیمو و سرکه باشد، برای مصرف زنان در طی دوران زبارداری امن است، به شرط این که تخم مرغ و کره تشکیل دهنده سس بر روی حرارت کم با هم مخلوط شوند. فراموش نکنید که این نوع سس مایونز با سس مایونزهای معمولی بسیار متفاوت است، زیرا سس مایونز معمولی ترکیبی از تخم مرغ با روغن مایع می باشد، که بدون حرارت تهیه می گردد. ولی، یادتان باشد که برخی از سس مایونزهای معمولی هم ممکن است با تخم مرغ پاستوریزه تهیه شده باشند. البته، در چنین مواردی هم اگر ظرف سس آلوده به باکترهای عفونت زا باشد، به اندازه خود سس کشنده بوده و سلامت زنان باردار و جنین داخل رحم این افراد را به خطر خواهد انداخت.

3. آیا زنان حامله می توانند مصرف کننده انواع سس مایونزها در دوران باردار خود باشند؟

به طور کلی، فراموش نکنید که تمام سس مایونزهایی که دارای تاریخ انقضا هستند، برای بدن زنان حامله مضر نخواهند بود، در واقع، این سس ها را می توان به مدت سه تا چهار ماه پس از تاریخ باز شدن در شیشه استفاده نمود. ولی، به عنوان یک خانم جوان و بی تجربه یادتان نرود که چنین محصولاتی باید دارای مارک معتبر بوده و در دمای مناسب پس از باز کردن ذخیره شوند. با این حال، بهتر است زنان حامله مصرف انواع سس مایونزها را در دوران بارداری خود، به علت آلوده بودن احتمالی به هر گونه باکتری در حال رشد محدود کنند، چون مصرف آن ها می تواند بر روی سلامت مادر باردار و جنین داخل رحم او تاثیر بگذارد.

البته این گفته ها به این معنی نیست که زنان حامله باید میل خود را به خوردن سس مایونز در طی دوران بارداری به طور کامل مهار کنند، چون مصرف مقدار کمی از این ماده غذایی به سلامت مادر و یا کودک متولد نشده او آسیب نخواهد رساند. با این حال، به خاطر داشته باشید که همه زنان حامله باید از مصرف سس مایونزهای خانگی خودداری کنند.

اگر عاشق خوردن سس هستید پس بهتر است خوردن خردل در دوران بارداری باعث سقط جنین می شود؟ را حتما بخوانید.

 

نظر (6)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید
استفاده سس مایونزی که تاریخ مصرفش گذشته باشه خطرناکه؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم ، خوب معلومه که تمامی خوراکی هایی که روشون تاریخ تولید و تاریخ انقضا نوشته میشه بهتره فقط در اون تاریخ استفاده بشه .خواهشا در دوران بارداری حواستان را بیشتر جمع کنین تا هم خودتون و هم جنینتون سالم باشین

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
من الان در هفته 23بارداری هستم متاسفانه اطلاعی در مورد ضرر سس مایونز نداشتم و استفاده کردم الان بد جور نگران جنینم هستم یعنی ممکنه الان مشکلی براش پیش اومده باشه ؟؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خانمی ، سس مایونز های دست ساز به دلیل داشتنتخم مرغ خام حاوی باکتری هست که مسمومست ایجاد میکنه اگه شما مصرف کردین ولی مشکلی پیش نیومده احتمالا تخم مرغ هاش موردی نداشته نگران نباشین

This comment was minimized by the moderator on the site

با سلام و خسته نباشید
من تازه وارد هفته هجده بارداری شده ام تا الان اصلا سس مایونز مصرف نکردم , سوالم این بود که میشه سس مایونز بخورم الان یا بازم استفاده نکنم؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم اگه سس مایونز دست ساز نباشه و روزانه به اندازه یک قاشق غذاخوری استفاده بشه موردی نداره .

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/