آیا خوردن كاهو در دوران بارداری بی خطر است؟

آیا خوردن كاهو در دوران بارداری بی خطر است؟

دوران بارداری در زندگی هر زني يك مرحله فوق العاده به شمار مي رود. زنان حامله ممکن است در طی نه ماه دوران بارداري خود اشتیاق شدیدی به خوردن کاهوی تازه از خود نشان دهند. اما لازم است اين زنان در کنار خوردن کاهو و لذت بردن از آن اطمینان حاصل کنند که خوردن سبزیجات برای سلامتی بدن خود آن ها و جنین داخل رحمشان امن است. مطالعه بیشتر مقالات مختلف، شما را در یادگیری همه نکات ضروري در مورد خوردن کاهو در دوران بارداری یاری خواهد کرد.

كاهو چیست؟

كاهو، از لحاظ علمی به يك نوع سبزی مفید مصري اطلاق می گردد. این گیاه محبوب از لحاظ مذهبی و فرهنگی منحصر به فرد بوده و در مصر باستان یافت می شد. اما، امروزه شما می توانید این گیاه را در نقاط مختلف جهان پیدا کنید. انواع كاهوها دارای مواد مغذی بسیاری بوده و خواص درمانی فراوانی را به بدن مادر باردار و جنين داخل رحم او انتقال مي دهند.

آیا خوردن کاهو در دوران بارداری ایمن است؟

بله! همه زنان حامله می توانند از خوردن کاهو در دوران بارداری خود که حاوی انواع مواد مغذي و مفید برای بدن است، لذت ببرند. با این حال، يادتان باشد كه شستن كامل كاهو قبل از مصرف آن الزامی است، چون گياهان كثيف ممکن است دارای برخی انگل های خاص و باکتری بوده و شما را به انواع بیماری های خطرناک مانند لیستریوز و توکسوپلاسموز مبتلا کند. شستشو دادن برگ های کاهو به صورت جداگانه هم به منظور تمیز نمودن آفت کش ها ضروری است.

شاید شما از قبل بارداریتان عاشق ژله باشید و الان که باردارید در خوردن یا نخوردن آن شک دارید، خوردن ژله در بارداری برای جنین ضرر دارد؟ جواب همه سوالاتی که در ذهنتان دارید را می دهد و خیالتان را راحت میکند.

10 فایده مهم مصرف کاهو در دوران بارداري:

خوردن کاهو نه تنها ولع مصرف مواد غذایی اضافی را ارضا می کند، بلکه خواص درمانی فراوانی هم برای حفظ سلامتي مادران باردار و جنين داخل رحم آن ها ارائه خواهد داد. در ادامه این مقاله، فواید برجسته مصرف کاهو در دوران بارداری زنان بیان شده است، که عبارتند از:

1. جلوگیری از بروز نقص های هنگام تولد در نوزادان با خوردن کاهو در بارداری:

به دلیل این که كاهو حاوي مقدار فراوانی اسید فولیک است، بنابراین مصرف آن در دوران بارداري زنان مي تواند از بروز نقص هنگام تولد در نوزادان جلوگیری کند. همچنین، مواد معدنی و ویتامین های مختلف موجود در کاهو تضمین کننده یک بارداری سالم است. علاوه بر اين موارد، ویتامین K موجود در این گیاه هم مانع از بروز خطر خونریزی در زنان باردار شده و از طریق جفت به بدن جنین انتقال می یابد، که برای او نيز بسیار مفید است.

2. بهبود روند هضم مواد غذايي با خوردن کاهو در بارداری:

به دلیل این که کاهو دارای فیبر زیادی است، به هضم راحت غذا در بدن مادران باردار کمک کرده و مانع از بروز مشکل یبوست بارداری مي شود. علاوه بر آن، این سبزی حاوی کلرید بالایی است، که به هضم غذا در بدن مادران باردار کمک کرده و به طور طبیعی، مایعات بدن اين افراد و جنين داخل رحم آن ها را تامین می کند.

3. القا خواب راحت به زنان با مصرف منظم کاهو در دوران بارداری:

از آن جايي كه در شرایط عادی، مصرف كاهو به عنوان یک القاء کننده خواب طبیعی در بدن انسان عمل می کند، بنابراین در طول دوران بارداری هم مي تواند به مادراني كه به طور مداوم، دچار کم خوابی مي شوند، كمك كند. جالب است بدانيد كه برگهای این گیاه در طی فرآیندهای مختلف، سیگنال هایي به بدن زنان باردار ارسال کرده و سبب تحریک شدن بافت های عصبی و عضلانی در بدنشان می شود، که احساس آرامش و خواب راحت را برای فرد مصرف کننده به دنبال خواهد داشت.

4. کاهش سطح کلسترول خون مادران باردار با مصرف منظم كاهو:

به عنوان يك مادر باردار به یاد داشته باشید كه مصرف كاهو مي تواند سطح کلسترول خون را در بدن شما تنظیم نموده و از خطر ابتلا به مشکلات قلبی و سکته مغزی در دوران بارداری جلوگیری كند.

5. کاهو ضد سرطان در دوران بارداری:

مصرف برگ های کاهوی تازه برای جلوگیری از رشد و توسعه سلول های سرطانی، به خصوص سرطان سینه و سرطان خون در بدن مادران باردار بسیار مفید است. مصرف سبزیجات در طول دوران بارداری می تواند بدن شما را از خطر ابتلا به انواع مختلف سرطان ها محافظت کند.

6. کاهش التهابات بدن مادران باردار با مصرف كاهو:

كاهو دارای خواص ضدالتهابی بوده و به کاهش التهاب بدن مادران در طی دوران بارداری کمک زیادی مي كند. در واقع، عصاره کاهوي تازه که شامل کاراگینان و لیپواکسیژناز است، در به حداقل رساندن التهابات بدن مادران باردار نقش بسیار مفیدي را بازي مي كند.

7. مبارزه با عفونتهای میکروبی با خوردن کاهو در بارداری :

لاتکس موجود در برگ های کاهو دارای مزایای ضدمیکروبی قدرتمندی بوده و مصرف آن طی دوران بارداری مي تواند شما را از شر بیماری های آلبیکنس و پادمان در امان نگه داشته و از ورود عفونت های میکروبی مضر به بدنتان، به طور موثري جلوگیری كند.

8. به حداقل رسيدن اضطراب و استرس مادران باردار با مصرف منظم كاهو:

برگ های تازه کاهو داراي اثرات آرام بخش زیادی بوده و مصرف منظم آن ها مي تواند استرس و اضطراب موجود در بدن مادران باردار را تا حد زیادی از بین ببرد.

9. تقویت سلول های عصبی بدن مادران با مصرف منظم كاهو در دوران بارداري:

مصرف کاهو در دوران بارداری کمک می کند تا سلول های عصبی موجود در مغز شما و فرزند داخل رحمتان تقویت شده و از مبتلا شدن نوزاد به خطر مرگ نورون ها به طور قابل توجهی جلوگیری شود. همچنین، مصرف این نوع سبزی در دوران بارداری زنان شرایطی را فراهم می کند که از سلول های عصبی بدن محافظت شده و خطر ابتلا به بیماری های عصبی به طور کامل از بین برود.

10. افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن مادران باردار با مصرف كاهو:

به دلیل این که كاهو حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان ها است، بنابراین مصرف منظم آن در دوران بارداري زنان مي تواند به خنثی کردن رادیکال های آزاد بدن کمک کرده و از آسیب رسیدن به سلول ها، بافت ها و DNA بدن خود مادر و جنين داخل رحم او جلوگیری كند. علاوه بر اين، آنتی اکسیدان موجود در این سبزی سیستم ایمنی بدن مادر باردار را تقویت نموده و خطر ابتلا به انواع بیماری ها و اختلالات مضر در طی كل دوران بارداری را از بین خواهد برد.

یک نکته مهم جهت مصرف كاهو در دوران بارداري:

مصرف بیش از حد كاهو در دوران بارداری ممکن است شما را به مشکل آلرژی غذایی مبتلا کرده و باعث رنج در این دوران شود. همچنین، مصرف زیاد این نوع سبزی می تواند شما را به آنافیلاکسی دچار کرده و سلامت بدنتان را به شدت تحت تاثیر قرار دهد.
بنابراین، باید به عنوان یک زن حامله همیشه مطمئن شوید که كاهو را در رژیم غذایی خود به طور منظم و در حد اعتدال مصرف مي کنید، تا طبیعت بدن خود را به هم نزنید.

 حتما شنیده اید که در دوران بارداری اصلا نباید لب به زعفران بزنید،خوردن زعفران در بارداری خطرناک است؟ میتواند مشکل شما را در این مورد حل کند.

 

نظر (13)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من شش ماهه باردارم و از هرچیزی به اندازه ش استفاده میکنم و گاهی احساس میکنم اونجور که باید تغذیه م مناسب و درست نیست و از این بابت نگرانم

This comment was minimized by the moderator on the site

من سه ماهه باردارم هروقت کاهو میخورم حالم بدمیشه توبدنم لرزبوجودمیاد نفخ زیادی میکنم نمیدونم چرا

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
مرضیه جان این موارد تا حدی عادیه ...
بهتره زیاده روی نکنی و تا حد ممکن نخور!
یا با شیره انگور تست کن

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام منم باردارم دوماهمه جزکاهو بانمک زیادچیزی نمی تونم بخورم وفقط کاهومیتونه حالم جابیاره

This comment was minimized by the moderator on the site

???سلام من هفته ۲۳بارداری هستم میل ب چیزی ندارم همش ژله و یخمک و یخ میخورم چیکارکنم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
شما باید مواد غذایی متنوع بخورید تا جنین رشد کافی داشته باشه، حتما در این مورد با پزشکتون مشورت کنید.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید , آیا کاهو ضد سرطانه؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , بله مصرف برگ های کاهوی تازه برای جلوگیری از رشد و توسعه سلول های سرطانی، به خصوص سرطان سینه و سرطان خون در بدن مادران باردار بسیار مفید است. مصرف سبزیجات در طول دوران بارداری می تواند بدن شما را از خطر ابتلا به انواع مختلف سرطان ها...

سلام عزیزم , بله مصرف برگ های کاهوی تازه برای جلوگیری از رشد و توسعه سلول های سرطانی، به خصوص سرطان سینه و سرطان خون در بدن مادران باردار بسیار مفید است. مصرف سبزیجات در طول دوران بارداری می تواند بدن شما را از خطر ابتلا به انواع مختلف سرطان ها محافظت کند.

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خسته نباشید لطفا درباره خوردن جگر در دوران بارداری همطلب بذارید سپاسگذارم

This comment was minimized by the moderator on the site

لطفا درباره خوردن کلم در بارداری هم مطلب بزارید ممنونم

This comment was minimized by the moderator on the site

کاهو فیبر داره خیلی خوبه ، یبوستم خوبه میکنه

This comment was minimized by the moderator on the site

من قبل بارداری چاق بودم برا کاهش وزنم زیاد سالاد کاهو می خوردم الانم طبق عادت میخورم، خوب شد فهمیدم زیادش ضرر داره ، ممنون مامانم

This comment was minimized by the moderator on the site

واااای من عاشق سالاد کاهوام با سس فراوان میدونم سس خیلی ضرر داره تازگیای سس بدون چربی خریدم با اون می خورم من معتادشم ازم نخواین که ترکش کنم

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/