روش تشخیص زعفران اصل،اصول نگهداری و مصرف آن در بارداری

روش تشخیص زعفران اصل،اصول نگهداری و مصرف آن در بارداری

روش تشخیص زعفران اصلی و تقلبی:

از آن جايي كه گیاه زعفران ادویه بسیار گران قیمتی است، به همین دلیل فروشندگان بی پروا به دنبال یافتن راهی برای جایگزین کردن زعفران تقلبی به جای زعفران اصلی هستند. مشتریان از همه جا بی خبر هم زعفران تقلبی را خریداری کرده و به جای زعفران اصلی مصرف می کنند. به همين دليل، شما به عنوان یک زن حامله بايد در مورد ادعاهای هر فروشنده تحقیق کرده و زعفران اصلی را با قیمت مناسب خریداری کنید. معمولا در برخی موارد، فروشندگان قیمت باورنکردنی و ارزان را برای خرید این ادویه به شما پیشنهاد مي كنند، كه اگر محصول خوب و مرغوب باشد، با قیمت پیشنهادی آن ها جور در نخواهد آمد. از آن جايي هم كه شما نمی خواهید با مصرف زعفران تقلبی، سلامت خود و جنین داخل رحمتان را به خطر بیاندازید، پس سعی کنید این ادویه را از مراکز خرید معتبر تهیه نمایید.
در ادامه این مقاله، چند نکته مهم برای راهنمایی شما جهت تشخیص زعفران اصلی ارائه شده است، تا به كمك آن ها بتوانید زعفران اصلی و جعلی را از هم تشخیص دهید. این نکات مهم عبارتند از:
• زعفران اصلی، خالص و قرمز رنگ بوده و نوک نارنجی و قرمز كم رنگي دارد. بنابراین، اگر زعفراني كه خریداري مي كنيد، به طور کامل قرمز باشد، احتمالا زعفران اصل نیست.
• معمولا گیاه زعفران بر اساس رنگ آن درجه بندی می شود. هر چه درجه رنگ آن بالاتر باشد، بدیهی است که شما باید هزینه زیادی برای خرید آن پرداخت کنید. به همين دليل، همیشه یک فروشنده قابل اعتماد را برای خرید زعفران انتخاب کنید، تا بتواند شما را در مورد سیستم درجه بندی این ادویه راهنمایی کرده و اطمینان دهد که شما بهترین زعفران را با بهترین قیمت انتخاب کرده اید.
• باید در هنگام خريد مطمئن شوید که در بین رشته های زعفران خریداری شده شما، رشته های سفید و یا زرد رنگی وجود نداشته باشد. اگر غیر از این باشد، بدانيد كه فروشنده از سایر قسمت های گل زعفران هم استفاده کرده و محصول او کاملا تقلبی است.
• برای این که بتوانید رنگ دلخواه خود را از زعفران به دست آورید، باید آن را به صورت پودر در آورده و استفاده کنید. این روش بهترین راه برای استفاده درست از گیاه زعفران تلقی می شود، چون شما می توانید خیلی سریع نوع زعفران را با این روش بررسی نموده و اصل بودن آن را تشخیص دهید. بهتر است براي شناسايي بهتر، رشته های سابیده شده زعفران را در مقداری آب گرم خیس كنيد، تا دم بکشد. اگر زعفران شما پس از 10 تا 15 دقیقه رنگ طلایی مایل به قرمز را به آب پس داد، بدانید که زعفران خالص است. اما، اگر رنگ زعفران در لحظه ای بسیار کوتاه پس از غوطه ور شدن در آب گرم به مایع انتقال یافت، بدانيد كه زعفران جعلی بوده و شما باید از مصرف آن خودداری کنید.

اگر مطمئن نیستید که می توانید در دوران بارداری زعفران بخورید، خوردن زعفران در بارداری خطرناک است؟ را بخوانید.

نکاتی برای ذخیره و نگهداری زعفران در خانه:

اگر بخواهید کمی زعفران بخرید، باید هزینه بسیاری را صرف نمایید. به همین دلیل، باید از نوع سرمایه گذاری خود مطمئن بوده و از این محصول نهایت استفاده را ببرید. روش های ذخیره سازی نامناسب می تواند منجر به خراب شدن و از بین رفتن زعفران شود، که این کار باعث از دست رفتن پول شما هم خواهد شد. البته، به عنوان يك خانم جوان و بي تجربه فراموش نکنید كه زعفران تحت هیچ شرایطی فاسد نمی شود، اما با گذشت زمان و نگهداری نامناسب ممکن است عطر و طعم خود را از دست بدهد. پس، همیشه در هنگام خرید زعفران، آن را در یک ظرف مهر و موم شده خریداری کرده و در یک جای خنک و تاریک نگه دارید. این کار به شما کمک خواهد کرد تا ادویه را با حفظ عطر و طعم برای حدود شش ماه نگهداری کنید. همچنين، سعی کنید تا قبل از قرار دادن آن در جاي تاریک، بسته بندی زعفران را در فویل پیچیده و نگه دارید، چون این ادویه به نور بسیار حساس است. این نوع نگهداری، حفظ طعم و رنگ زعفران را برای شما تضمین خواهد کرد.
همچنین، می توانید زعفران را در یخچال و یا فریزر هم نگه داريد. برای این کار، آن در فویل پیچیده و در یک ظرف مهر و موم شده قرار دهید. سپس، می توانید ظرف مورد نظر را به یخچال و یا فریزر انتقال دهید. با این حال، از آن جايي كه زعفران تمایل زیادی به جذب رطوبت دارد، شما می توانید برای جلوگیری از جذب رطوبت هوا توسط زعفران، آن را به همراه یک حبه قند کوچک و با استفاده از یک هاون کاملا بکوبید، تا از جذب رطوبت جلوگیری کنید. البته، يادتان باشد كه اضافه کردن شکر به زعفران هم آن را از جذب رطوبت حفظ خواهد کرد.
اگر ذخیره سازی زعفران به درستی صورت گیرد، شما می توانید به مدت بیشتر از سه سال از آن استفاده کنید. البته، فراموش نکنید كه با گذشت زمان، عطر و طعم آن کاهش می یابد، اما خود زعفران هیچ وقت فاسد نشده و از بین نخواهد رفت. بنابراین، اگر شما به عنوان یک زن حامله می خواهید از کل مزایای زعفران در دوران بارداری خود بهره ببرید، سعی کنید تا آن را به صورت تازه و فصلی تهیه نمایید. باز هم تاكيد مي-شود كه به یاد داشته باشید هرگز نباید بیشتر از 10 گرم زعفران در روز مصرف کرد.

چگونه می توان از زعفران به همراه مواد غذایی و شیر استفاده نمود:

درست است كه در مورد اهمیت مصرف زعفران در دوران بارداری تاکید بسیاري شده است، اما زنان باردار نباید بیشتر از دو تا سه رشته زعفران را در روز مصرف كنند، چون مصرف مقدار زیادي از ادویه می تواند برای سلامت مادر باردار و جنین داخل رحم او خطرناک باشد. خوب، حالا اگر شما هم می خواهید كه به طور منظم و روزمره از این ادویه در طی دوران بارداری خود استفاده کنید، اجازه دهید تا نگاهی به چگونگی استفاده از زعفران در انواع غذاها و شیر داشته باشیم. در ادامه این مقاله، دو روش متداول برای استفاده از زعفران در آشپزخانه ارائه شده است. اين روش ها عبارتند از:

1. روش خیساندن و دم کردن زعفران:

روش خیساندن و دم کردن زعفران قدیمی ترین روش استفاده از این ادویه در آشپزخانه و مراکز تجاری مانند رستوران ها و انواع غذاخوری ها باشد. برای این کار، مقداری زعفران را به آرامی در یک هاون ریخته و خوب بسابید. سپس ملات آماده شده را در داخل آب گرم بریزید. بعد از انجام این مراحل، اجازه دهید که زعفران خرد شده به مدت 10 تا 15 دقیقه دم بکشد و سپس آن را به مواد غذایی مورد استفاده خود مانند شیر داغ، آبگوشت و انواع برنج ها اضافه کنید.

2. روش پاشیدن زعفران سابیده شده به انواع غذاها:

اگر شما هم به عنوان یک زن حامله می خواهید كه سوپ سالم و مغذی تهیه كرده و یا یک سس سالاد منحصر به فردي آماده نمایید، بهترین روش براي طعم دادن به اين غذاها استفاده از یک زعفران اصل است. در چنین مواردی، شما می توانید مقداری زعفران سابیده شده را فقط با استفاده از انگشتان خود به غذا و یا سس اضافه کنید. اما یادتان باشد كه اگر می خواهید زعفران طعم قوی و رنگ بهتری به غذای شما بدهد، م اول آن را در مقداری آب گرم خیس کنید و پس از 10 تا 15 دقیقه زعفران آب شده را به ظرف غذای خود اضافه نمایید.

در نهايت، به عنوان يك خانم جوان و بي تجربه به یاد داشته باشید در صورتی که شما از یک دستورالعمل مناسب برای تهیه زعفران استفاده کنید، یک گرم زعفران می تواند حدود 30 فنجان چای این ادویه را به شما ارائه دهد. در غیر این صورت، دو تا سه رشته زعفران برای تهیه یک فنجان چای کافی خواهد بود.
نتیجه:
زعفران گیاهی است که استفاده منظم و به اندازه از آن می تواند شگفتی های و فواید زیادی در دوران بارداری برای مادر و فرزند داخل رحم او ایجاد کند. اما، يادتان باشد كه اگر اين ادويه گران بها را اصولی و به اندازه مصرف نكنيد، ممكن است باعث سقط جنین داخل رحم شما شده و محرک خطرناکی را برای رحمتان باشد. بنابراین، در زمان استفاده از زعفران در دوران بارداری خود باید بیشتر احتیاط كنيد، چون مصرف بیش از حد زعفران می تواند نتایج معکوس و خطرناکی برای شما و فرزندتان به دنبال داشته باشد.

13 فایده خوردن زعفران در بارداری در این راه بیشتر به شما کمک خواهد کرد، این مطلب را از دست ندهید.

 

نظر (2)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خسته نباشید, رنگ طبیعی زعفران چه رنگی است؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , زعفران اصلی، خالص و قرمز رنگ بوده و نوک نارنجی و قرمز كم رنگي دارد. بنابراین، اگر زعفراني كه خریداري مي كنيد، به طور کامل قرمز باشد، احتمالا زعفران اصل نیست .

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/