13 فایده خوردن زعفران در بارداری

13 فایده خوردن زعفران در بارداری

برخی از زنان حامله ممکن است در مورد مصرف زعفران در دوران بارداری خود تجارب بدی کسب کرده و به شما هم توصیه کنند كه از مصرف این ادویه مفید در طي كل دوران بارداري خود خودداري کنید. اما، يادتان توجه کردن به این نظرات، شما را به اشتباه خواهد انداخت، چون شما را دچار سردرگمی خواهد كرد و معضل این که آیا باید از مصرف زعفران در دوران بارداری خود دوري کرده و از منافع موجود در آن برای سلامت بدن و رشد جنین خود چشم پوشی کنید، را در ذهن شما به وجود خواهد آورد. براي از بين بردن همه اين شک و تردیدها، خواندن مقاله زیر را فراموش نکنید، چون در آن مطالب مفید و اطلاعات زیادی در مورد این گیاه مفيد برای شما زنان جوان و بي تجربه عنوان شده است.

زعفران چیست؟

ادویه زعفران از خشک کردن اجزای ظریف موجود در وسط گل زعفران تهیه می شود. اگر شما خودتان مرکز گل زعفران را که به رنگ یاس بنفش است، بررسی کنید، می توانید سه تار ظریف قرمز رنگ را پیدا کنید که در بین چهار گلبرگ گل زعفران محافظت می شود. از آنجایی که مراحل مختلفی برای جمع آوری و خشک کردن این محصول وجود دارد، بنابراین زمان زیادی طول می کشد تا از 000،75 گل زعفران به اندازه یک پوند (450 گرم) زعفران تولید شود. به همین علت، ادویه زعفران، گران ترین ادویه جهان محسوب مي باشد. با اين حال، اين ادویه خواص بهداشتی و درمانی بسیاری هم براي بدن انسان، به ويژه زنان باردار و جنين داخل رحم آن ها دارد.
درست است كه این گیاه بیشتر در منطقه مدیترانه و شرق میانه رشد می کند، اما فراموش نکنید كه كشاورزان كشورهاي هند، ایالت جامو و کشمیر جایی هستند که گیاه زعفران را برای مقاصد تجاری کشت می کنند. البته، تولید گیاه زعفران در مقیاس بسیار کوچک در سوئد، استرالیا، فرانسه، انگلستان، چین، نیوزیلند و ايران نيز صورت می گیرد.
همچنین، جالب است بدانيد كه از این گیاه به عنوان یک تقویت کننده قوی پوست در انواع کرم های زیبایی هم استفاده می شود. در طب سنتی قدیم، باوری وجود داشت که ادعا مي كرد گیاه زعفران یک تقویت کننده قوی اشتها بوده و به هضم غذا در انسان، به ويژه زنان باردار هم کمک زیادی می کند.

شایع ترین افسانه در مورد مصرف زعفران در دوران بارداری :

بسیاری از زنان مسن خانواده های قدیمی اعتقاد دارند که نوشیدن شیر زعفراني در دوران بارداری کمک می کند تا جنین داخل رحم مادر، داراي پوست شفاف، درخشان و زیبایی باشد. اما طبق نظریات و تحقیقات اخير محققان این اسطوره ها فقط در حد افسانه بوده و رنگ پوست کودک را تنها ژن های پدر و مادر و میزان وجود ملانین در پوست او تعیین می کند. مصرف زعفران در دوران بارداری هیچ ربطی به رنگ پوست کودک شما نخواهد داشت. اما شما مي توانيد از زعفران براي هضم غذاي خود در دوران بارداري استفاده كنيد.

فواید مصرف زعفران در دوران بارداری:

يادتان باشد قبل از اینکه مصرف زعفران را شروع کنید، حتما باید با دکتر معالج خود مشورت کنید. شما نمی توانید زعفران را به دلیل این که گیاه است و مصرف انواع گیاهان در دوران بارداری امن می باشد، خودسرانه مصرف کنید، چون برخی از گیاهان اثرات ویرانگری بر روي سلامت شما و فرزند داخل رحمتان خواهند گذاشت.
هنگامی كه شما بر اثر تغییرات هورمونی ایجاد شده در بدنتان، دچار نوسانات خلقی شده و استرس زیادی تجربه می کنید، مصرف گياه زعفران می تواند یک درمان فوق العاده باشد. اما، يادتان باشد كه درست مثل هر ماده غذايي دیگری، اعتدال کلید بهره گیری از مزایای طبیعی زعفران است. فواید مصرف متعادل زعفران در دوران بارداری زنان بسیار زیاد می باشد، که برخي از آن ها عبارتند از:

1. از بین رفتن نوسانات خلقی با مصرف زعفران در دوران بارداری:

به دلیل این که هر مادری در طول دوران بارداری خود، موجی از تغییرات هورمونی را در بدنش تجربه می کند، این حالت تاثیر عمیقی بر خلق و خوی او گذاشته و در یک لحظه او را بدخو خواهد كرد، طوری که مادر باردار در یک لحظه دچار افسردگی شدید شده و چشمانش پر از اشک می شود و در زمان های دیگر ممکن است خوشحالی و سرزندگی را تجربه کند. مصرف گیاه زعفران در این دوره از زندگي به عنوان یک داروی ضد افسردگی قوي عمل کرده و نوسانات خلق و خوی مادران باردار را تنظیم می کند. به همین دلیل، هنگامی که شما مادر باردار زعفران را مصرف می کنید، شاد هستید و درخشش زیبایی در چشمانتان مشاهده می شود. پس، زمانی که شما، خودتان را در آینه نگاه کرده و به علت شکم بالونی خود دچار ناراحتی می شويد، می توانيد در میان وعده غذایی خود از گیاه زعفران استفاده کرده و احساس شادي را در بدن خود تجربه کنيد.

شاید برایتان جالب باشد بدانید که چرا در دوران بارداری افسرده می شوید ، پس حتما این مطلب را بخوانید.

2. از بین بردن فشار خون بالا در دوران بارداری با مصرف منظم زعفران:

مصرف زعفران به مادران باردار کمک می کند تا فشار خون بالای خود را کاهش دهند. بنابراین، اگر شما هم باردار هستید، می توانید از اين ويژگي خاص زعفران برای تنظیم فشار خون بالای خود استفاده کنید. فراموش نکنید كه پتاسیم و کروستین موجود در زعفران هم کمک می کند تا فشار خون بالا در بدن شما کاهش یابد. جالب است بدانيد كه همه این نظریه ها از لحاظ علم پزشكي کاملا ثابت شده اند.

3. لذت بردن از دوران بارداری بدون داشتن ویار صبحگاهی، با مصرف منظم زعفران:

در برخی روزها، در حالی که مادر حامله به گسترش خانواده خود و افزایش عضوهای آن فکر می کند، این احساس زیبا و شاد با ویار صبحگاهی از او دور خواهد شد. شما می توانید برای از بین بردن اين حالت تهوع و سرگیجه خود از گياه زعفران استفاده کنید. شواهد نشان می دهد كه مصرف چای زعفران می تواند در از بین بردن ویار صبحگاهی زنان باردار معجزه کند.

4. هضم راحتتر غذا با مصرف منظم زعفران در دوران بارداری :

بروز حالت نفخ، گاز و مشکل یبوست از جمله مشکلاتی هستند که دست در دست هم داده و لذت دوران بارداری مادران حامله را کاهش می دهند. در واقع، از آن جايي كه در طی دوران بارداري امواجي از تغییرات هورمونی و رشد جنین فشار زیادی را بر دستگاه گوارش مادر وارد می کند، بنابراين هضم غذا در معده او به درستی صورت نمی گیرد. در اين شرايط، مصرف گیاه زعفران می تواند بهترین گزینه براي درمان مادران باردار باشد. به همین علت، اگر شما می خواهید تا با هضم مطلوب غذاهای خورده شده در معده خود از دوران بارداری لذت ببرید، مصرف زعفران را در حد اعتدال فراموش نکنید. در نهايت، يادتان باشد كه مصرف زعفران در دوران بارداري باعث افزایش جریان خون به دستگاه گوارش شما شده و سوخت و ساز بدنتان را بالا خواهد برد که این کار هم به نوبه خود به هضم بهتر غذا در بدنتان کمک خواهد كرد.

حتما شما مادر باردار هم با مشکل یبوست در این روزها درگیر هستید، با خواندن 3 درمان طبیعی یبوست در بارداری مشکل شما تا حدی حل خواهد شد.

5. با مصرف منظم زعفران در دوران بارداری گرفتگی عضلانی را برطرف کنید:

با پيشرفت دوران بارداري، رشد جنين باعث بزرگ تر شدن رحم مادر شده و با فشاری که به عضلات و استخوان های بدن او وارد مي كند، سبب تغییر یافتن وضعيت اعضاي بدن مادر باردار شده و کشش شديدي را در عضلات بدن او به وجود مي آورد. این تغییرات هم به نوبه خود باعث بروز حالت گرفتگی و درد در مفاصل و معده مادر باردار می شود. جالب است بدانيد كه زعفران به دلیل این که ضد اسپاسم بوده و مسکن طبیعی به شمار می رود، می تواند باعث آرام تر شدن گرفتگی عضلات زنان حامله شده و امکان لذت بردن از دوران بارداری را برای هر خانم حامله اي مهیا کند.

6. مبارزه با بیماری های قلبی مادر با مصرف زعفران در دوران بارداری:

به وجود آمدن هوس های غذایی مختلف در زنان حامله می تواند سیستم قلبی و عروقی اين افراد را تحت تاثیر خود قرار دهد. همچنين، از آن جايي كه مادران باردار برای به دست آوردن کالری بیشتر، چربی زیادی را مصرف مي کنند، بنابراين اين شرايط مي تواند باعث وارد شدن شوک به بدن اين افراد شده و سلامت قلبشان را تحت تاثیر قرار دهد. البته، اين نكته مهم را هم به خاطر داشته باشيد كه در برخي موارد، ممكن است شوك دوران بارداري، بدن مادر را مقاوم كرده و از مبتلا شدن او به انواع بيماري ها پيشگيري كند. خوشبختانه، کروستین، پتاسیم و آنتی اکسیدان موجود در زعفران می تواند زنان حامله و فرزند داخل رحم آن ها را از ابتلا به بیماری های قلبی محافظت نموده و سطح تری گلیسیرید و کلسترول خون اين افراد را کاهش دهد.

7. افزایش سطح آهن بدن مادر با مصرف زعفران در دوران بارداری :

اكثر زنان باردار با مشکل کم خونی مواجه هستند. به همین دلیل، پزشکان متخصص زنان و زايمان و ماماها به این افراد توصیه می کنند تا در طی نه ماه دوران بارداری خود مواد غذایی غنی از آهن را در رژيم غذايي روزانه خود قرار دهند. يكي از اين مواد غذايي زعفران است كه مملو از آهن بوده و مصرف آن می تواند به افزایش سطح هموگلوبین خون در بدن مادران باردار کمک زیادی بکند. به همين دليل، توصيه مي شود كه زنان حامله زعفران را حتما در برنامه غذایی روزانه خود قرار دهند.

8. کاهش ریزش موي زنان در طی دوران بارداری با مصرف منظم گیاه زعفران:

به وجود آمدن تغییرات و نوسانات هورمونی شدید در دوران بارداري، رشد و مقاومت موهای زنان باردار را تحت تاثیر قرار داده و باعث ریخته شدن توده ای آن ها خواهد شد. نتیجه حاصله از اين تغييرات هم اعتماد به نفس مادر باردار را زیر سوال می برد. كه مدت زیادی طول می کشد تا موهای جدیدي رشد کرده و جایگزین موهای ریخته شما شوند. با توجه به اين مشكلات، بسیاری از زنان باردار و باتجربه برای افزایش رشد موهای خود و جلوگيري از ریزش آن ها، خمیري شیر، شیرین بیان و زعفران درست شده و به عنوان ماسک مو در دوران حاملگی خود استفاده می کنند. در واقع، مالیدن این خمیر بر روی نقاط طاس سر مادران باردار و صبر کردن برای مدتی، رشد دوباره موها و درخشان شدن آن ها را به دنبال خواهد داشت.

9. احساس آرامش و خواب راحت، با مصرف زعفران در دوران بارداري:

از آن جايي كه شکم هر مادر حامله اي در طی دوران بارداری او در حال رشد بوده و موجي از نوسانات هورمونی و کشش استخوان ها را به دنبال خواهد داشت، بنابراين این حالت می تواند در هنگام خواب شبانه برای او بسیار ناراحت کننده باشد. اگر شما هم در طي دوران بارداري خود، در هنگام خواب شبانه دچار استرس و ناراحتی می شوید، مصرف چای زعفران همراه با شیر می تواند مانند نوش دارویي کامل عمل کرده و خواب راحتی برای شما به ارمغان بیاورد. البته، يادتان باشد كه خواص آرام بخشی گیاه زعفران بسیار خفیف بوده و به مرور زمان و با مصرف منظم این چای، آرامش و بهبود وضعيت خواب را برای شما به وجود خواهد آورد.

10. از بین بردن جوش های زننده بدن مادران باردار با مصرف گیاه زعفران:

برخی از زنان حامله ممکن است به دلیل بروز نوسانات هورمونی، دچار مشکلات پوستی هم گردند. معمول،این جوش ها و ملاسما که ماسک حاملگی نیز نامیده می شود، بیشتر مربوط به پوست صورت زنان باردار خواهد بود اما، زنانی که در دوران بارداری خود گیاه زعفران را به طور منظم مصرف می کنند، مشاهده خواهند كرد که مشکلات پوستی بدن آن ها کاهش یافته و جوش هاي ايجاد شده بر روي پوست صورتشان هم به طور كامل از بين رفته است.

11. از بين رفتن احتقان بینی، با مصرف زعفران در دوران بارداری :

آغاز روند بارداری باعث می شود كه بدن بیشتر زنان مستعد ابتلا به انواع آلرژی ها و عفونت ها گردد. فراموش نکنید كه دلیل بروز این حالت، ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن شما است. پس، اگر شما هم در هر ماه، دوبار به پزشک متخصص زنان و زايمان مراجعه کنید، او به شما خواهند گفت که چگونه می توانید از بدن خود در برابر ابتلا به عفونت ها و آلرژی محافظت کنید، چون شدت این بیماری در افراد مختلف، متفاوت است. جالب است بدانيد آخرین چیزی که مي توانيد برای رهایی از آلرژی مصرف کنید، قرص های ضدهیستامین می باشد، که مصرف اين داروها هم در دوران بارداری، برای جنین داخل رحمتان بسیار خطرناک است. اما، نوشیدن شیر همراه با زعفران به آسانی مي تواند آلرژی و احتقان بینی را در بدن شما از بین ببرد. همچنين، اگر شما به عنوان زن حامله دچار تب شديدي می شوید، به خاطر داشته باشيد كه مخلوط چند رشته از زعفران به صورت خمیر و قرار دادن بر روی پیشانی، به منظور پایین آوردن درجه حرارت بدن شما بسیار مفید خواهد بود.

12. افزایش هیجان مادر در هنگام حرکت جنین داخل رحم، با مصرف منظم زعفران در دوران بارداری:

از آن جايي كه مصرف گیاه زعفران می تواند گرمای مرکزی بدن مادران باردار را افزایش دهد، بنابراين مصرف منظم آن باعث می شود که جنین داخل رحم مادر به حرکت در اطراف رحم مجبور شود. این حالت هم به نوبه خود منجر به افزایش هیجان در مادر باردار می شود. مصرف منظم گیاه زعفران در دوران بارداري می توانید امکان حرکت بیشتري را براي جنین شما به وجود آورده و شما را با لذت بردن از وجود فرزند متولد نشده خود، شاد نماید.

13. از بين بردن درد لثه هاي زنان باردار با مصرف منظم گیاه زعفران:

هورمون هایی که مسئول بروز درد لثه در بدن انسان هستند، در طی دوران بارداری دچار تغییر شده و درد دندان و لثه را برای زن حامله به ارمغان خواهند آورد. فراموش نکنید كه این درد با مسواک زدن دندان های شدت می گیرد. اگر هزینه خرید گیاه زعفران برای شما مهم نیست، می توانید از پودر این گیاه برای ماساژ دادن آرام لثه های خود استفاده کنید، چون انجام این کار می تواند درد و حساسیت لثه هاي شما کاهش داده و به حفظ بهداشت دهان شما در طی دوران بارداری کمک زیادی بکند.

مزایای دیگر مصرف زعفران در دوران بارداری:

به دلیل این که زعفران حاوی پتاسیم و ریزمغذی هاي فراوانی است، می تواند بیشتر نیازهای بدن مادران باردار را بر آورده کند. پتاسیم موجود در این گیاه باعث سلامت کلیه در بدن مادر باردار و جنين داخل رحم او شده و تعادل مطلوبی را در بین الکترولیت ها به وجود خواهد آورد.
نتايج مطالعات اخير دانشمندان نشان داده است بدن افرادی که بیشتر از غذاهای غنی از پتاسیم استفاده می-کنند، دارای توده های عضلانی کوچک بوده و تراکم استخوان بیشتری دارند. همچنين، به یاد داشته باشید كه ممکن است استخوان های بدن زنان بارداری که در معرض کمبود کلسیم قرار دارند، بر اثر فشار ناشي از بزرگ شدن جنین داخل رحم، دچار شکستگی شود. از طرفي ديگر، از دست دادن کلسیم زیاد در طی دوران بارداری می تواند دندان هاي زنان باردار را ضعیف کرده و باعث پوسیدگی گسترده آن ها شود. اما، شما هم به عنوان زن حامله می توانید سلامت استخوان ها و دندان های خود را در طي كل دوران بارداری با مصرف زعفران تضمین کنید. علاوه بر اين، به دلیل این که گیاه زعفران غنی از اسید فولیک، تیامین، نیاسین، ریبوفلاوین و ویتامین های A و C می باشد، مصرف منظم آن در دوران بارداري، یک روش ایده آل برای تامین نیازهای بدن زنان باردار خواهد بود.

حتما شنیده اید که خوردن زعفران در دروان بارداری میتواند عوارض داشته باشد و این شما را ترسانده است، توصیه می شود حتما خوردن زعفران در بارداری خطرناک است؟ را بخوانید.

 

نظر (29)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام.من هفته ۱۶ بارداری هستم.ایامیتونم زعفرون تمیزکنم.البته تاحالانزدیک ۴کیلوتمیزکردم ولی شک دارم‌بازتمیزکنم.برای همون خواستم بپرسم مشکلی پیش میادیانه؟ممنون ازراهنمایتون‌.

This comment was minimized by the moderator on the site

برای سقط چی بخورم اخه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من هفته ی ۳۹ هستم،بهم گفتن ک شربت زعفران بجز خواصی ک داره باعث زود باز شدن دهانه ی رحم میشه من الان روزی دو لیوان میخورم،میشه نظرتونو بگین؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من هفته سی هفتم هستم میگن اگه زعفران بخوری بچه زردی یا همون یرقان میگره ایا درسته همچین چیزی ؟؟

This comment was minimized by the moderator on the site

من میخواهم زعفران بخورم هفته37بارداری ام هست زعفران ضررندارد

This comment was minimized by the moderator on the site

زهرا جان این مقاله داره دقیقا سوال شما رو ریز به ریز ج میده
بهتر دقیق مطالعه کنید

This comment was minimized by the moderator on the site

مصرف زعفران باعث سقط جنین میشه اینو اصلا توضیح ندادید من خودم کارشناس مامایی هستم و میدونم باعث ایجاد سقط و آگه در ماه های آخر خورده بشه باعث زایمان زودرس میشه

This comment was minimized by the moderator on the site

دقیقا زعفرون باعث سقط جنین میشه

This comment was minimized by the moderator on the site

باسلام خوردن شیر زعفران باعث زردی جنین میشه یا نه ممنون

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
نخیر عزیزم

This comment was minimized by the moderator on the site

من شنیدم در بارداری خوردن زعفرون باعث سقط جنین میشه
اما من در ۲۵ هفته گی بارداری مصرف کردم و فایده ای نداشت

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
یعنی از چه لحاظ فایده ای نداشت؟

This comment was minimized by the moderator on the site

ممنون ازمطالب زیباوجامع شما

This comment was minimized by the moderator on the site

ممنونم از سایت قشنگتون

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
پاک کردن گل زعفران برای جنین ضرر ندارد.
من هفته 28هستم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
بله تا حد امکان باید اجتناب کنید.

This comment was minimized by the moderator on the site

واقعا ممنونم از سایت عالیتون .. مطالبش تکه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
ممنون ، سلامت باشین

This comment was minimized by the moderator on the site

مطالب بسیارزیباوجالب وآموزنده بودن ممنون ازلطفتون

This comment was minimized by the moderator on the site

شاد و سلامت باشید

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام , آیا مصرف زعفران در دوران بارداری باعث شفاف شدن پوست جنین میشه ؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , نخیر این یک باور غلط است , رنگ پوست کودک را تنها ژن های پدر و مادر و میزان وجود ملانین در پوست او تعیین میکنه .

This comment was minimized by the moderator on the site

من از اول بارداریم انقد ترسوندنم که حتی یه ذره هم زعفرون نخوردم ولی الان که این مطلبو خوندم فهمیدم چه اشتباهی کردم که به حرفشون گوش کردم ..

This comment was minimized by the moderator on the site

ازکجامعلوم که مطالب این سایت درست باشه.ازقدیم زعفران روبرای مضرمیدونستندوازتجربیات دیگران هم مکرراشنیدید

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
در صورت صلاحدید بهتر کمی بیشتر مطالعه کنید
خیلی از گفته های بزرگان و گذشتگان همانطور که میتونه درست باشه میتونه اشتباه هم باشه

This comment was minimized by the moderator on the site

واقعا سایتتون عالیه من همیشه جواب سوالامو از سایت شما پیدا میکنم ، امیدوارم سایتتون پرچمش همیشه بالا باشه

This comment was minimized by the moderator on the site

ممنونم خیلی به درد من خورد همیشه دنبال این سوال بودم که میتونم تو دوران بارداری زعفران بخورم یا نه ، واقعا ممنونم

This comment was minimized by the moderator on the site

من شنیدم خوردن زعفران تو دوران بارداری باعث سقط جنین میشه ، حالا با این نوشته های شما ما زعفران بخوریم یا نه ؟؟؟؟

This comment was minimized by the moderator on the site

فاطمه زهرا جان فکر کنم از ماه پنجم به بعد اشکالی نداره بخوری ، ولی سعی کن کم بخوری دیگه زیاده روی نکن

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/